نمی‌توان امروز را با زمان پذیرش قطعنامه ۵۹۸ مقایسه کرد/ امروز از نظر امکانات و تجهیزات پیشرفته‌تر و خبره‌تر شده‌ایم/ کسانی که بین عرصه نظامی و دیپلماسی دوقطبی نشان می‌دهند، خود فروخته‌اند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
نمی‌توان امروز را با زمان پذیرش قطعنامه ۵۹۸ مقایسه کرد/ امروز از نظر امکانات و تجهیزات پیشرفته‌تر و خبره‌تر شده‌ایم/ کسانی که بین عرصه نظامی و دیپلماسی دوقطبی نشان می‌دهند، خود فروخته‌اند

نمی‌توان امروز را با زمان پذیرش قطعنامه ۵۹۸ مقایسه کرد/ امروز از نظر امکانات و تجهیزات پیشرفته‌تر و خبره‌تر شده‌ایم/ کسانی که بین عرصه نظامی و دیپلماسی دوقطبی نشان می‌دهند، خود فروخته‌اند

جانشین قرارگاه ثارالله تهران بزرگ گفت: کسانی که بین عرصه نظامی و دیپلماسی یک دوقطبی را نشان می‌دهند عاملان خود فروخته و وابسته‌اند؛ چرا که ما هم به اقتدار نیاز داریم و هم به مذاکره. اما مذاکره زمانی می‌تواند قابل قبول باشد که طرف مقابل هم به آن توافق خود عمل کند وگرنه ما نباید فقط به مذاکره بسنده کنیم.

اعتمادآنلاین| سی و یک سال از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی جمهوری اسلامی ایران، کشورمان بار دیگر تحت فشار گسترده خارجی، اما این بار به طور یکجانبه از سوی آمریکا، قرار گرفته است. آیا وضعیتی که ایران آن زمان در آن قرار داشت با دوره کنونی قابل مقایسه است؟ تفاوت هایش کجاست؟ این سوال را با سردار محمد اسماعیل کوثری فرمانده وقت لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله سپاه​ در میان گذاشته‌ایم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی در اظهار نظرهای خود می‌کوشند شرایط کنونی را با شرایط پذیرش قطعنامه ۵۹۸ مقایسه می‌کنند، تأکید کرد که «قطعنامه ۵۹۸ شرایط زمانی و مسائل خودش را داشت، شرایط کنونی هم مسائل خاص خود را دارد» و افزود: اگر بخواهیم این دوره را با آن دوره مقایسه کنیم باید بگوییم الان از نظر خیلی از امکانات و تجهیزات پیشرفته‌تر و خبره‌تر شده‌ایم. برخی کشورهای منطقه یا فرامنطقه‌ای نیز اکنون با ما همراه هستند، در حالی که این کشورها در زمان پذیرش قطعنامه هنوز آنقدر آگاه نشده بودند که با ما همراه شوند.

وی افزود: ما در زمان جنگ نیز با وجود آنکه انقلاب در سالهای اول خود بود اقتدار خود را حفظ کردیم. حضرت امام با همان صلابت کار را دنبال می‌کردند. اکنون هم مقام معظم رهبری هدایت و فرماندهی می‌کنند. و بنابراین، باید بگوییم در هر دو مقطع اقتدار خود را حفظ کرده‌ایم. اما در زمان دفاع مقدس امکانات کنونی را نداشتیم. اگرچه امروز در موشک‌های دوربرد، نقطه زن و پهپادها امکانات بیشتری داریم یا در زمان جنگ نفوذ امروز خود در منطقه را نداشتیم اما همان موقع هم اقتدار خود را حفظ کرده بودیم. به این ترتیب از نظر کمی نمی‌توانیم این دو مقطع را مقایسه کنیم. از نظر کیفی هم باید بگوییم که آن زمان اقتدار خود را حفظ کردیم اما الان با وجود این امکانات و تجهیزات مادی و معنوی، اقتدار بسیار قوی‌تری نسبت به گذشته پیدا کرده‌ایم.

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

وی تأکید کرد: اقتدار ما بر اساس دو اصل «رهبری» و «مردم» است.

کوثری در ارتباط با نقش دیپلمات‌ها در امضای قطعنامه ۵۹۸ نیز گفت: دستگاه دیپلماسی هم آن زمان اقدامات خود را انجام داد و هم الان اقدامات خاص خود را انجام می‌دهد. سیاست خارجی ما بر اساس سیاست‌های کشورهای غربی مخصوصا آمریکا، اروپا، کشورهای ارتجاع منطقه و صهیونیست‌ها تقریبا در یک راستا بوده و هست. اما هیچ کشوری فقط از مذاکره به نتیجه نمی‌رسد. بلکه اقتدار ملت و رهبری آن کشور است که باعث می‌شود مذاکره هم نقش داشته باشد. وگرنه شما تا زمانی که مقتدر نباشید و باصلابت حرکت نکنید هیچ زمان در مذاکره نمی‌توانید نتیجه بگیرید.

وی با تاکید بر آنکه باید ببینیم طرف مقابل ما کیست، گفت: باید ببینیم طرف مقابل چه کسی است. اگر طرف مقابل بخواهد منصفانه عمل کند می‌توان پای میز مذاکره حرفمان را به کرسی بنشانیم. اما اگر اقتدار نباشد کشورهای اروپایی و آمریکا پای میز مذاکره نمی‌آیند. اگر اقتدار داشته باشیم آنها می‌آیند التماس می‌کنند که مذاکره کنیم؛ چرا که می‌بیینند که ضربه می‌خورند و اقتدارشان را از دست می‌دهند.

جانشین قرارگاه ثارالله تهران بزرگ، عرصه‌های نظامی و دیپلماسی در جهت همدیگر خواند و گفت: کسانی که بین عرصه نظامی و دیپلماسی یک دوقطبی را نشان می‌دهند عاملان خود فروخته و وابسته‌اند؛ چرا که ما هم به اقتدار نیاز داریم و هم به مذاکره. اما مذاکره زمانی می‌تواند قابل قبول باشد که طرف مقابل هم به آن توافق خود عمل کند وگرنه ما نباید فقط به مذاکره بسنده کنیم. لذا باید توجه داشته باشیم که طرف مقابل ما کیست.

منبع: جماران

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

الفالف10 ساعت قبل
محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته استگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۲:۲۴ ۳۹۸۰۸۲۳۰۳۹۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

فیلم‌ | لحظه دستگیری رسول دانیال زاده ابربدهکار فراری

همشهریهمشهری1 روز قبل
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: برداشت مکانیزه ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای از سطح ۹۱ هزار هکتار زمین کشاورزی خوزستان از هفته جاری آغازشد. وی ارزش این میزان تولید ذرت دانه‌ای را ۱۱ هزار میلیارد ریال بیان کرد. ذرت دانه‌ای برای مصارف انسانی و ذرت علوفه‌ای برای مصارف دامی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برداشت ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای در خوزستان تا نیمه دوم آذر ادامه دارد و پس از آن کشت گندم و کلزا جانشین آن می‌شود. دزفول، شوشتر، اندیمشک، شوش، بهبهان، رامهرمز و رامشیر از مهمترین مناطق کشت محصول ذرت در خوزستان به شمار می‌رود.

رقابت‌های انتخاباتی، پشت پرده استیضاح ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از نیویورک، علیرغم موافقت ۵۳ درصد نمایندگان مجلس آمریکا بر استیضاح ترامپ، کارشناسان بر آین باورند، این اقدام بدون نتیجه و موجب برکناری اش نخواهد شد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
آیا باید فاتحه برجام را خواند؟ / روسیه یکی به میخ می‌زند یکی به نعل/ واکنش سازمان ملل چه خواهد بود؛ تحریم یا هشدارعلی مطهری و حاشیه‌هایش؛ از انتقاد به ساپورت تا دفاع از چندهمسری / یک اصلاح‌طلب سیاسی و اصولگرای اجتماعی
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
دادگاهی در سوئد حکم بازداشت حمید نوری، شهروند ایرانی را تمدید کرد. دادگاه با بررسی شواهد حکم به تمدید بازداشت حمید نوری به مدت یک ماه داد. بی بی سی با انتشار این خبر نوشته است که «حمید نوری امروز در دادگاه اساسا حضورش را در زندان انکار کرد و مدعی بود او به جای کس دیگری اشتباه گرفته‌اند».

نظرها

اخبار بیشتر