ثبت‌نام معاون وزیر و حضور فعال دانشجویان در انتخابات شورایاری‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
ثبت‌نام معاون وزیر و حضور فعال دانشجویان در انتخابات شورایاری‌ها

ثبت‌نام معاون وزیر و حضور فعال دانشجویان در انتخابات شورایاری‌ها

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران از ثبت‌نام معاون وزیر و مشاغل مختلف در انتخابات شورایاری‌ها خبر داد و گفت: شورای پنجم تلاش دارد سلیقه‌ها موجب حذف نامزدهای انتخاباتی نشود.

به گزارش فارس، ابراهیم امینی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران در جلسه توجیهی کاندیداهای پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها که در منطقه ۵ برگزار شد، اظهار داشت: شورایاری‌ها با توجه به نقشی که می‌توانند در توسعه کلانشهر تهران داشته باشند از اهمیت بالایی برخوردارند و به همین خاطر تلاش شورای شهر این است که نسبت به شهروندان اعتماد داشته و برای حضور افراد مشتاق در توسعه محلات زمینه را فراهم کند که خوشبختانه نام‌نویسی با استقبال خوب مردم به خصوص جوانان و بانوان همراه شد و در تخصص‌های مختلف افراد تأثیرگذار نام‌نویسی کردند و در همه رده‌های شغلی از معاون وزیر تا مشاغل پایین‌تر بوده است.

وی افزود: شورای پنجم تلاش دارد شرایط کاندیداها قابل اندازه‌گیری باشد و سلیقه‌ها موجب حذف نامزدهای انتخاباتی نشود و کسانی که بررسی می‌کنند، محدودیتی برای افراد ایجاد نکنند. تصمیم‌گیران به کاندیداها اعتماد کرده و بر اساس آنچه اظهار کرده‌اند، ملاک عمل است، مگر اینکه خلافش ثابت شود و قضاوت کلی بر دوش شهروندان است که در محلات به کاندیداها رأی می‌دهند.

امینی در ادامه گفت: رأی مردم برای ما قابل احترام است و حلقه ارتباط بین شهروندان و شورای اسلامی شهر و شهرداری، شورایاران هستند که جایگاه ویژه‌ای دارند که پتانسیل محلی را معرفی کرده و هم مشکلات محلات را به مدیران انتقال دهند و زمینه مشارکت عمومی را برای اداره محلات فراهم کنند.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران ابراز امیدواری کرد با مشارکت مردم برای توسعه محله‌محوری، شاهد رشد کلانشهر تهران در عرصه‌های مختلف باشیم و در رقابتی دوستانه با جلب نظر شهروندان محلات برای حضور پرشور در انتخابات پنجمین دوره شورایاری‌ها پای صندوق‌های رأی، شاهد آرامشی دوستانه بوده و شورایاران کنار شورای شهر گام‌های اصلی برای توسعه تهران بردارند.۴ انتظار اصلی مردم از شورایاران

مجید فراهانی عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه این جلسه، از ظرفیت بزرگ حضور افراد محلی سخن گفت و شورایاران را افرادی خواند که برای بهبود عملکرد محله خود، رفع مشکلات و مشارکت در حل مسائل و توسعه محله احساس مسؤولیت کرده و با توجه به وضعیت ثبت‌نام که چند ساعت طول کشیده است شرکت کرده و برای به ثمر رساندن ایده خود، فکر می‌کنند.

وی گفت: این ظرفیت بزرگی است که افراد محلی برای توسعه محل خود کاری کنند و ما باید از این ظرفیت‌ها در محلات بهره کافی را ببریم چه آنها رأی بیاورند چه نیاورند، با تهیه بانک اطلاعات افراد ثبت‌نامی و در اختیار گذاشتن اطلاعات آنان به شهرداران نواحی از حضور افراد استفاده کرده و انتظار این است در هر جلسه با دعوت از آنان، از نظرات‌شان برای حل مشکلات مردم در حوزه‌های فرهنگی، فنی و عمرانی و شهرسازی استفاد شود.

فراهانی افزود: شورایاران محلات با تعصب مثال‌زدنی به پیگیری مشکلات محلات در تخصیص بودجه‌ها مشارکت کردند و اگر نبودند شاید اولویت‌های مدیریت شهری در مسائل دیگری قرار می‌گرفت و از کاندیداها خواست حتما عملکرد شورایاران موفق را در سایت شورا ملاحظه کنند.

وی گفت: ۴ توقع از شورایاران مردم دارم؛ نخست اینکه برای حضور در شورایاری برنامه داشته باشید، ایده‌ها را مکتوب کنید و آن چه به ذهن‌تان می‌رسد را بنویسید. دوم اینکه حتما ائتلاف مردمی تشکیل دهید، افراد علاقه‌مند را پیدا کرده و آن‌ها را مشارکت دهید و گروهی تصمیم بگیرید.

وی افزود: سوم اینکه، تجربیات پیشینیان خود را حتما مطالعه کنید و گزارش عملکرد آنها نگاه وسیعی به شما داده تا شورایاری پنجم همچون چوب امدادی شود تا برای حل مشکلات مردم چند قدم فراتر برویم و چهارمین درخواستم این است که تبلیغات سینه به سینه را فراموش نکنید و از دوستان، اقوام، مدارس برای حضور پای صندوق رأی تبلیغ کنید و بخواهید که به ائتلاف شما رأی دهند. من شهادت می‌دهم که شورایاران نقش بسیار مهمی در پاسخگو کردن مدیران شهری ایفا کردند و امیدواریم نتایج این انتخابات، موجب جلب رضایت مردم و رضایت الهی شود. کاندیداها با دعوت عمومی رکورد دوره قبل را بشکنند

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

افشین حبیب‌زاده عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به استقبال حدود ۱۲ هزار و سیصد نفر کاندیدا در محلات شهر تهران، گفت: در این دوره تعداد اعضای اصلی شورایاری از ۷ نفر به ۹ نفر افزایش یافته و ۴ نفر عضو علی‌البدل می‌توانند در محلات باشند که این افراد به ترتیب آرای اتخاذ شده انتخاب می‌شوند و جمعا هر محله ۱۳ شورایار خواهد داشت.

وی افزود: کاندیداها می‌توانند از ۱۲ شب روز شنبه، تا ۲۴ ساعت قبل انتخابات تبلیغات کنند و رأی‌دهندگان بالای ۱۸ سال با در دست داشتن کارت ملی در شعبه‌های اخذ رأی حاضر شوند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: انتخابات سیستمی انجام شده و جمع‌بندی می‌شود و بلافاصله بعد از پایان انتخابات نتایج در هر محله اعلام می‌شود و به ساعت رأی‌گیری که از ۸ صبح تا ۸ شب بوده و ۴ ساعت هم قابل تمدید است، اشاره کرد.

حبیب‌زاده گفت: مشارکت در دور گذشته در مجموع نیم میلیون نفر بوده و امسال برای افزایش این عدد، به کمک مردم نیاز داریم تا در محلات تبلیغ کنند و با دعوت عمومی، رکورد دوره گذشته را بشکنند و این نیازمند استفاده از بیلبوردها در تبلیغات برای تشویق عمومی در رأی‌گیری است.

وی افزود: بعد از انتخاب شورایاران، برای تشویق آنان، برنامه داریم که دعوت کنیم تا در صحن شورا حضور پیدا کنند و از نزدیک، مشکلات محلات را گزارش دهند.

حبیب‌زاده در ادامه تصریح کرد: اصلاحات اعمال شده در این دوره حداقل سن ۲۲ سال و حداکثر ۷۵ سال است و ستاد هماهنگی شورایاری، کل انجمن شورایاری و کارگروه تخصصی سه رکن اصلی شورایاری‌هاست و در این دوره اگر شورایاران فاقد کار گروه باشند، موجودیت آن‌ها زیر سوال می‌رود.

وی به ۱۷ وظیفه مشخص شده شورایاران اشاره کرد و با قرائت ماده ۱۲ اصلاحیه مبنی بر این که شورایاری محله با هدف ایجاد اجتماعات محلی و گروه‌های مردمی، در جهت انسجام و مشارکت ساکنان، باید از مردم کمک بگیرند و مشورت و تصمیم‌سازی کنند، گفت: از وظایف اصلی شورایاری تشکیل اجتماعات مردمی است و تصمیم‌سازی مبتنی بر نظر چند نفر اعضای شورایاری نباشد، بلکه از افراد متخصص و دارای صلاحیت دعوت شود.

بر طبق این گزارش، جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران نیز در این گردهمایی اعلام کرد: بعد از منطقه ۴، منطقه ۵ تهران با ۲۹ محله بیشترین میزان ثبت‌نامی را داشته است.

وی افزود: بر اساس سوالات مطروحه از طرف مردم، باید بگویم که رای‌گیری الکترونیکی بوده و افراد در هر شعبه با ثبت فرد انتخابی در سامانه، رأی خواهند داد.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: اصرار شهردار و شورای اسلامی شهر این است که تا حد امکان همه فرصت رقابت داشته باشند و با تشکیل ائتلاف‌های مردمی، برای خود امکان تبلیغ ایجاد کنید و تا حد امکان از تبلیغات کاغذی استفاده نکنید و از فضاهایی در سطح محلات نظیر سرای محلات و مساجد برای گفتگو با مردم بهره‌مند شوید زیرا این اصل ماجرا است که می‌خواهیم انجمن‌هایی ترکیبی تشکیل شده تا مشکلات محلات حل شود.

وی در ادامه افزود: مصوبه شورای شهر است که در امور صرفا محلی نظیر نامگذاری معابر و مرزبندی محلات، شورایاران حتما باید نظر دهند و نقش نظارتی و مشورتی را دارند همچنین امسال نیز همانند دوره چهارم همان شعب اخذ رأی وجود دارد و هیچ شعبه اخذ رای حذف نشده است.

جوادی یگانه گفت: آمار انتخابات شورایاری منطقه ۵، ۱۱۸۵ ثبت‌نامی و ۱۱۴۴ نفر تأیید صلاحیت شده است و ۳۱ رد صلاحیت داشته‌اند که ۲۵ درصد مشارکت خانم‌ها را شاهد هستیم و همه اقشار و حداقل دانشجویان با هر جنسیتی در محلات حضور فعال دارند. کد خبر ۴۴۸۴۲۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | فینال عصر جدید با طعم ماه عسل!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
یک مادر آزارگر که پسر سالمش را به ۱۳ عمل جراحی بیفایده کشانده بود به علت آزار فرزندش و سوءاستفاده از پزشکی متهم به دو دهه زندان شد. این مادر تگزاسی فرزند سالم خود را مجبور به تحمل تمهیدات پزشکی غیر ضروری کرد، آن هم در شرایطی که این اقدامات الزامی به نظر نمی‌رسیدند. این زن در نهایت فرزندش را به سیزده عمل جراحی غیر ضروری واداشت. در این مدت مادر این پسر فرزندش را به بیش از ۳۲۰ بیمارستان و مرکز پزشکی برد. حال عمومی کریستوفر اکنون کمی بهتر است و مادرش نیز با حکم بیست سال زندان رو به روست.
فراروفرارو1 روز قبل
به گزارش ایرنا، «مهشید رابطیان» افزود: اوج نیاز به آموزش مسایل جنسی در کودکان در سن چهار سالگی به بعد اتفاق می‌افتد. در این زمان است که کودکان اعضای تناسلی خود را کشف می‌کنند و نسبت به موارد جنسی کنجکاوتر و می‌خواهد اسم و کارکرد آنرا بپرسد و یا اینکه چرا اعضای تناسلی دختر با پسر تفاوت دارد. دوره شش تا ۱۱ سالگیرابطیان افزود: از شش سالگی تا ۱۱ سالگی که دوران نهفته جنسی است و پیش از بلوغ جنسی است. رابطیان گفت: از همه این مسایل مهمتر والدین تلاش کنند فرزند نوجوان خود را در خصوص بهداشت جنسی آگاه کنند. مراقبت هایی که دختران در دوران قاعدگی باید رعایت کنند تا به عفونت مبتلا نشود، هرچقدر فرزندان بزرگتر شدند آموزش جنسی را که یاد گرفتند باید نسبت به بیماری هایی که از طریق جنسی فرزند ابتلا پیدا می‌کند، حتما آگاه سازند و روش جلوگیری از آلودگی به این بیماری‌ها را هم بیاموزد.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
این تصویر درختی را نشان می‌دهد که به خاطر وجود تفاوت دما در دو طرف آن، از یک طرف تابستان و از طرف دیگر پاییز زودرس را تجربه می‌کند‌به گزارش ایسنا، مهراب رجبی، رئیس بنیاد البرزشناسی با انتشار این عکس در کانال خود نوشت: این عکس بسیار زیبا و گویا درخت توت است در جاده دروان، مرز بین دروان و خوارس، این تصویر به زیبایی تفاوت (دما و آب و هوا) در البرز - کرج - را بیان می‌کند. برگ‌های زرد درخت، به سمت شمال (که هوا سردتر است) و برگ‌های سبز به سمت جنوب (که هوا چند درجه گرمتر است) قرار گرفته‌اند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
معاون امنیتی استاندار و دبیر شورای تامین استان تهران گفت: پیگیری برای آزادی دستگیرشدگان از مقابل شهرداری پایتخت در جریان تجمع اعتراضی برای حمایت از حقوق حیوانات جریان دارد. حمیدرضا گودرزی شامگاه دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مطالبه مردم و سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) در خصوص حمایت از حقوق حیوانات به‌حق است. وی یادآور شد: در این تجمع گروهی از مردم به‌عنوان جمعیت حامی حقوق حیوانات حضور داشتند و اعتراض آنان نیز یک موضوع بسیار حائز اهمیت است. معاون استاندار تهران خاطرنشان کرد: مسئولان استان تهران و مراجع قضایی موضوع مورد مطالبه مردم را پیگیری می‌کنند و حتما نتیجه اقدامات به نظر رسانه‌ها خواهد رسید. به گزارش ایرنا امروز گروهی از حامیان حقوق حیوانات در اعتراض به اقدامات نامناسب برای کشتار سگ‌های بی‌صاحب در مراکز نگهداری، مقابل شهرداری تهران تجمع کردند که به درگیری و بازداشت عده‌ای انجامید.
عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
حدود یک سوم کتاب‌ها هیچ کدام از این سؤال‌ها را نداشتند و به جایش از اولین عکس، اولین جشن تولد، اولین کریسمس، اولین دندان و اولین سفر پرسیده بودند. او این کلمات را بدون اینکه بنویسد، به خاطر سپرد، چون کتاب کودکی من کاتولیک بود و به‌جای اولین کلمات، «اولین دعا» و «اولین کریسمس» و «اولین عشای ربانی» من بود. با اینکه اولین کلمات من احتمالا پیشگویانه نبودند، اولین کلمۀ پیکاسو «پیز» (معادل کلمۀ اسپانیایی «مداد») و اولین کلمۀ جولی اندروز «خانه» بود. وضعیت اولین کلمه به عنوان «اولین»، همیشه به نوعی من‌درآوردی و وابسته به میل یک بزرگسال است که برای یک حرف معنایی در نظر بگیرد. اولین کلمات شما اولین کلمات هر فرد دیگری بوده‌اند و نسل‌های بی‌پایانی از کودکانی که سعی می‌کردند پیش بروند، آن‌ها را بارها و بارها به زبان آورده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر