بهترین راه رعایت بهداشت قاعدگی: نوار بهداشتی، تامپون یا فنجان قاعدگی؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. یورونیوز
بهترین راه رعایت بهداشت قاعدگی: نوار بهداشتی، تامپون یا فنجان قاعدگی؟

بهترین راه رعایت بهداشت قاعدگی: نوار بهداشتی، تامپون یا فنجان قاعدگی؟

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز |

دوران قاعدگی (پریود) بخش مهمی از زندگی زنان است. تقریبا نیمی از جمعیت زنان یا یک چهارم جمعیت جهان در سن باروری هستند و هر ماه قاعدگی را تجربه می‌کنند. رعایت بهداشت قاعدگی نه تنها برای حفظ سلامت جسمانی و روانی دختران و زنان مهم است بلکه بر رشد و نمو فرزندان آینده آنها نیز اثر می‌گذارد.

چرخه طبیعی قاعدگی بین ۲۱ تا ۳۵ روز متغیر است و مدت خون‌ریزی زنان در سن باروری معمولا ۳–۵ روز طول می‌کشد، اما گاهی بین ۲–۱۰ روز نیز متغیر است.

در دوران قاعدگی دیواره داخلی رحم فرو می‌ریزد و بدن زن برای باروری آماده می‌شود. تخمین زده‌اند که هر زن در مجموع به طور متوسط ۷ سال از زندگی خود را در حالت قاعدگی به سر می‌برد. با پایان دوره باروری زنان وارد دوره یائسگی شده و دیگر پریود را تجربه نمی‌کنند.

قاعدگی گرچه یک مساله طبیعی و متضمن حفظ بقاء بشر است اما در اغلب کشورهای جهان یک تابو محسوب می‌شود. دختران و زنان سعی دارند آن را مخفی کنند و در اغلب جوامع به صورت عادی در مورد آن صحبت نمی‌شود.

بهداشت قاعدگی

زنان برای گذر از دوران قاعدگی از وسایلی برای جمع‌آوری خون استفاده می‌کنند. نوار بهداشتی، تامپون و فنجان قاعدگی سه وسیله رایج برای حفظ بهداشت قاعدگی در عصر حاضر هستند.

مصریان و یونانیان باستان با استفاده از برگه‌های پاپیروسی که به دور یک چوب می‌پیچیدند، وسیله‌ای شبیه به تامپون درست می‌کردند. تحقیقات تاریخی اندکی که بر روی این موضوع صورت گرفته نشان می‌دهد زنان تا پیش از ابداع نوارهای بهداشتی یکبار مصرف عمدتا از پارچه برای جمع‌آوری خون استفاده می‌کردند؛ روشی که در کشورهای در حال توسعه به دلیل نبود امکانات بهداشتی همچنان رایج است.

براساس برآورد‌های سازمان جهانی بهداشت حدود یک سوم مردم دنیا یعنی ۲.۳ میلیارد نفر به سرویس‌های بهداشتی ایمن و سالم از جمله توالت و حمام دسترسی ندارند. همچنین حدود ۴٫۵ میلیارد نفر در منزل خود شخصی توالت ندارند.

این مساله بر بهداشت قاعدگی نیز اثرات شدیدی دارد چرا که عدم دسترسی به سرویس‌های بهداشتی خطر عفونت‌های میکروبی در زمان قاعدگی را به شدت افزایش می‌دهد.

این مساله همچنین بر آموزش و پرورش دختران و زنان اثر منفی دارد. براساس آمارهای موجود به طور متوسط از هر ده دختر یکی به دلیل نبودن امکانات بهداشتی در زمان پریود از رفتن به مدرسه باز می‌ماند. به عنوان مثال تنها در کشور هند ۱۱۳ میلیون دختر نوجوان به دلیل کمبود امکانات بهداشتی از تحصیل بازمانده‌اند.

زنان کم‌سواد و بی‎سواد نمی‌توانند شغل مناسبی بیابند و در فقر زندگی می‌کنند. همچنین میزان مرگ و میر در نوزادان و کودکان مادران کم‌سواد و بی‌سواد بسیار بالاتر از مادران تحصیل‎کرده است.

بنا به دلایل ذکر شده، اکنون بهداشت قاعدگی به عنوان یکی از حقوق اولیه زنان شناخته شده و فعالان حقوق بشری در پی آنند با آگاهی رسانی به دولت‌ها این مساله را برای زنان راحت‎تر کنند.

بهترین راه رعایت بهداشت قاعدگی: نوار بهداشتی، تامپون یا فنجان قاعدگی؟ - 14

دسترسی به وسایل بهداشت در دوران قاعدگی یکی از حقوق اولیه زنان تلقی می‌شود

نوار بهداشتی، تامپون یا فنجان قاعدگی؛ کدامیک برای حفظ بهداشت بهتر است؟

نوارهای بهداشتی و تامپون‌های یکبار مصرف از اوایل قرن بیستم وارد سیستم‌های بهداشتی شدند. فنجان قاعدگی نیز در نیمه اول قرن بیستم ابداع شد.

اکنون فنجان قاعدگی به عنوان روش جدیدی برای رعایت بهداشت دوران پریود وارد رقابت با نوار بهداشتی و تامپون به عنوان روش‌های کلاسیک شده است.

طرفداران فنجان قاعدگی معتقدند که استفاده از این روش برای سلامت واژن و رحم بهتر است. همچنین به دلیل اینکه تا سال‌ها می‌توان از یک فنجان قاعدگی استفاده کرد، زباله کمتری تولید و از آلودگی محیط زیست کاسته می‌شود.

محققان دانشگاه لیورپول در بریتانیا با همکاری محققان دیگر دانشگاه‌ها در سراسر جهان مزایا و معایب فنجان قاعدگی را در مقایسه با نوار بهداشتی و تامپون به طور گسترده بررسی کردند.

آنها نتایج ۴۳ مطالعات صورت گرفته بر روی ۳۳۱۹ زن از کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه را جمع‌آوری و تحلیل کردند. این تحقیقات از سال ۱۹۶۰ تاکنون صورت گرفته و در مجلات علمی پزشکی منتشر شده است.

آنها دریافتند که خطر ابتلاء به عفونت در افرادی که از فنجان قاعدگی استفاده می‌کنند با روش‌های کلاسیک یکسان است. همچنین میزان نشت خون به لباس زیر نیز در همه روش‌ها به یک اندازه بود.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که خطر بروز سندرم شوک سمی (TSS) که در زمان استفاده از تامپون رخ می‌دهد، در مصرف کنندگان فنجان قاعدگی کمتر است. استفاده از تامپون‌‌های با جذب بالا و عدم تعویض زودهنگام آن سبب بروز این بیماری می‌شود.

سندروم شوک سمی یک بیماری ناشی از سم باکتری‌های استرپتوکوک پیوژنز و استافیلوکوکوس اورئوس است که به ازای هر صدهزار نفر ۳ تا ۴ نفر را در سال مبتلاء می‌کند و در صورت عدم درمان به موقع، بیش از ۵۰ درصد خطر مرگ دارد.

آنها همچنین میزان راحتی افراد شرکت‌کننده در مطالعات را بررسی کرده و دریافتند که استفاده از این فنجان‌ها در دفعات اول برای اغلب مصرف کنندگان دشوار بوده اما با گذشت زمان حدود ۷۰ درصد آنان احساس راحتی می‌کردند.

این محققان در مجموع نتیجه گرفتند که استفاده از فنجان قاعدگی راحت و ایمن است و می‌تواند جایگزین مناسب و مقرون به صرفه‌ای برای روش‌های کلاسیک محسوب شود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمریکایی احمقی که از دو مرد ایرانی کتک خورد! + فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز18 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، حمله مرد آمریکایی به دو ایرانی در دوبی با کتک خوردن وی خاتمه یافت. مهاجم که وارد مغازه دو جوان ایرانی شده بود، مدام می‌گفت فورا خلیج فارس را ترک کنید! این درحالی بود که دو مرد ایرانی قصد داشتند این آمریکایی را از مغازه خود بیرون کنند ولی با حمله او روبرو و در نهایت از خود دفاع کردند. بخشی از این درگیری را در فیلم کوتاهی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌بینید. حجم فیلم:۲ مگابایت

گل تماشایی آریتز آدوریز به بارسلونا (اتلتیک بیلبائو ۱-۰ بارسلونا)

طرفداریطرفداری1 روز قبل
به من یکی که خیلی چسبید اولین بازی فصل، با اولین ریدمان بارسا +اونم با یه سوپر گل و از حق نگذریم بازی زیبا اتلتیک اصلن هیچ نشانی از بازی کسل کننده بارسا نبود فقط چند دقبقه که اونم نمک بازی بود

موجودی وحشتناک و غول‌پیکر که پس از جاری شدن سیل پدیدار شد+ فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
عده‌ای از ساکنان شهر بلگایوم پس از وقوع سیل شدید در این منطقه با صحنه‌ای شوک‌برانگیز مواجه شدند. کروکودیل غول‌پیکری که با وقوع سیل روی سقف یک منزل مسکونی غرق‌شده ظاهر شده بود ساکنان محلی را به وحشت انداخت. در این ویدئو صدای ساکنان محلی که با دیدن این کروکودیل دچار ترس و وحشت شده‌اند و با یکدیگر در حال صحبت هستند شنیده می‌شود. پرسنل حیات وحش روز شنبه و پس از این حادثه در محل حاضر شدند و توانستند این حیوان را از دست ساکنان محلی که در حال پرتاب سنگ به سمت آن بودند نجات دهند. یکی از مقامات حیات‌وحش محلی در این باره گفت: «این کروکودیل پس از ایجاد سروصدا و پرتاب سنگ توسط ساکنان محلی که به مدت ۱ ساعت ادامه داشت به داخل آب خزید و ناپدید شد.»

جوی آرام در بیشتر مناطق کشور

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
دارد البته در برخی استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس، بخش‌هایی از استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، نواحی شمالی استان خوزستان و در برخی نقاط استان فارس شاهد بارش‌های خفیف و پراکنده همراه با رگبار، رعد و برق و وزش باد خواهیم بود. خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ افزود: افزایش نسبی دما در اکثر مناطق ادامه

فیلم/ اولین گفتگوی شهید لشگری با همسرش بعد از ١٨ سال اسارت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
شهید سرلشگر خلبان حسین لشگری، در شهریورماه سال ٥٩ به اسارت نیروهای عراقی درآمد و سرانجام پس از ١٨ سال از اسارت در زندان‌های حزب بعث عراق آزاد شد، این نخستین مکالمۀ تلفنی این شهید با همسرش است.

عکاسی از جنگنده‌ها

همشهریهمشهری1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر