اعتراف نتانیاهو درباره عبدالفتاح السیسی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
اعتراف نتانیاهو درباره عبدالفتاح السیسی

اعتراف نتانیاهو درباره عبدالفتاح السیسی

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
ویژگی های مشترک نتانیاهو و السیسی، ترسیم مسیر احتمالی عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل، افتتاح آکادمی نظامی ویژه در ارتش رژیم و تهدیدهای جدید نتانیاهو علیه مقاومت لبنان و فلسطین از جمله خبرهای رسانه‌های رژیم اشغالگر قدس است.

به گزارش مشرق، رسانه‌‌های رژیم صهیونیستی از افتتاح یک مدرسه نظامی برای اولین بار خبر دادند. روزنامه عبری معاریو از یک حادثه نظامی که چه بسا اولین حادثه در نوع خود باشد، خبر داده است.

این رسانه امروز جمعه نوشت ارتش اسرائیل، مدرسه کماندویی را با حضور ژنرال نداف فدان فرمانده منطقه مرکزی و ژنرال کوبی هیلر فرمانده تیپ کماندویی ارتش افتتاح کرد.

معاریو افزود ماموریت مدرسه جدید، آموزش و آماده سازی نیروها برای پیوستن به تیپ کماندویی است که اکثریت یگان‌های ویژه را در بر گرفته است.

این رسانه به قلم طال لاو رام تحلیلگر نظامی‌اش نوشت مدرسه کماندویی جدید اسرائیل برای آموزش نیروها در راستای هدف والا که همان جنگ در جبهه‌های مختلف و در سخت‌ترین شرایط و نیز تقویت نیروها و تقویت اهداف نظامی است، فعال شده است.

این رسانه از قول ژنرال کوفی هیلر فرمانده تیپ کماندویی نوشت پس از گذشت سه سال و نیم از تشکیل تیپ کماندویی، مدرسه کماندویی تاسیس شده تا مرحله دیگری را در مراحل پیشرفت عملکرد نظامی جدید و متفاوت تشکیل دهد که سبب تقویت قدرت ارتش اسرائیل شده و شکل گیری نسل جدیدی را دنبال کند که قادر به ایجاد بازدارندگی در برابر دشمنان برای هر عملیات تهاجمی باشد.

تهدیدهای جدید نتانیاهو علیه مقاومت لبنان و فلسطین

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم در ادامه جنگ روانی و تبلیغاتی خود برای جلب آرای صهیونیست‌ها در انتخابات آتی کنست تهدیدهای خود علیه مقاومت را تکرار کرد و با تهدید حماس و حزب الله و دولت لبنان مدعی شد با قدرت سهمگین دست به تحرک خواهیم زد و پیروزی خود را تضمین خواهیم کرد.

نتانیاهو ادعا کرد هرگز به کسانی که موشک به سمت اسرائیل شلیک می‌کنند در هر جایی که باشند، مصونیت نخواهد داد.

وی که در مراسمی به مناسبت سالگرد هلاکت نظامیان صهیونیست در جنگ دوم لبنان سخن می‌گفت، مدعی شد هرگز به شلیک کنندگان موشک و کسانی که در پس آنها قرار دارند، چه در لبنان و چه در غزه و چه در هر نقطه دیگر مصونیت نخواهیم داد.

نتانیاهو در ادامه ادعاهایش گفت در عملیات سپر شمالی، تونل‌های تروریستی را که حزب الله در طول سال‌ها به سمت اراضی ما حفر کرده بود، منهدم کردیم، نمی‌خواهم در اینجا درباره عملیات دیگری که انجام می‌دهیم خیلی صحبت کنم و غافلگیرکننده‌ در زمان مناسب رخ خواهد داد. وی افزود زمان آن رسیده است که همه جهان خطر ایران و حزب الله را درک کند، ‌زمان آن فرا رسیده که همه جهان با آنها مقابله کنند، متاسفانه این مسئله هنوز به شکل کافی رخ نمی‌دهد، من گفته‌ام حتی اگر مجبور به مقابله با ایران و نمایندگانش به تنهایی شویم، این کار را انجام خواهیم داد.

نتانیاهو در سخنانی که بخش هایی از آن در صفحه شخصی خود در توئیتر منتشر شده، مدعی شد ما اینگونه در سوریه برای جلوگیری از آرایش نیروهای ایران دست به تحرک می‌زنیم، هرگز اجازه تکرار صحنه لبنان در سوریه را نخواهیم داد.

وی با تهدید آشکار دولت لبنان گفت دولت لبنان هیچ مخالفتی با آرایش نظامی حزب الله در داخل اراضی خود انجام نمی‌دهد و به همین سبب مسئولیت این تجاوز را برعهده دارد.

نتانیاهو در یک موضع انفعالی در برابراظهارات اخیر سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله مدعی شد اگر مجبور شویم وارد جنگ دیگری شویم با قدرت سهمگینی دست به تحرک خواهیم زد و پیروزی خود را تضمین خواهیم کرد.

تهدیدهای نتانیاهو علاوه بر آنکه در چارچوب جنگ روانی و تبلیغاتی و تلاش برای قدرتمند نشان دادن خود در میان افکارعمومی رژیم صهیونیستی قلمداد می‌شود، با واکنش دیگر سران رژیم روبرو شده به طوری که آویگدور لیبرمن وزیرجنگ اسبق در واکنش به تهدیدهای نتانیاهو علیه ایران و مقاومت به صراحت، نتانیاهو را به سگی تشبیه کرد که به گفته وی سگی که پارس می‌کند، گاز نمی‌گیرد.

ترسیم مسیر احتمالی عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل

نویسنده صهیونیست مسیر عادی سازی روابط ریاض- تل آویو را ترسیم کرد یک نویسنده صهیونیست از مسیر عادی سازی احتمالی روابط میان رژیم صهیونیستی و حکومت سعودی و دستاوردهایی پرده برداشت که این مسئله برای دو طرف به همراه دارد که بیشترین دستاوردها برای تل آویو خواهد بود.

نداف شرگای نویسنده صهیونیست در مقاله‌ای در روزنامه یسرائیل هیوم نوشت همکاری احتمالی میان عربستان و اسرائیل، دستاوردهای بزرگی در زمینه تجاری و همکاری امنیتی برای اسرائیل خواهد داشت. وی افزود یسرائیل کاتس وزیر خارجه اسرائیل اخیرا، ایجاد راه زمینی را پیشنهاد کرد که تصویر خاورمیانه را تغییر خواهد داد.

شرگای در ادامه نوشت این طرح دو سال پیش به افکارعمومی ارائه شد، ولی اکنون به مرکز گفتمان سیاسی در منطقه بازگشته است، مسئولان اسرائیلی آن را پروژه راه آهن صلح منطقه‌ای می‌نامند که هدف از آن، ایجاد ارتباط اقتصادی و استراتژیک میان عربستان و اسرائیل از مسیر اردن و از طریق شبکه قطارهای اسرائیلی و بندر حیفا است تا مسیرهای ارزان و سریع و امن‌تر به سبب تهدید ملموس ایران علیه مسیرهای دریایی در خلیج فارس ایجاد شود.

این تحلیلگر صهیونیست افزود عربستان سعودی به خوبی این خط آهن را می‌شناسد و حمایت اولیه خود از آن را نشان داده است و اردن هم بخش جدایی ناپذیر از این رویا در چارچوب معامله قرن به شمار می‌رود. مسیر قطار در مرحله نخست از استان‌های اربد و الزرقاء در اردن تا مرزهای اردن و عربستان آغاز می‌شود و عربستان شبکه ریلی جدیدی را ایجاد کرده که آن را خط شمال به جنوب و خط المعادن نامیده است که از مرزهایش با اردن آغاز و تا ریاض و بنادر خلیج فارس و به طور اساسی تا داماس امتداد می‌یابد.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

این نویسنده صهیونیست افزود این مسئله نه تنها از نظر نظامی، بلکه از نظر سیاسی، حزبی و حتی اقتصادی یک دستاورد بسیار ملموس به شمار می‌رود، با یک محاسبه سریع، اگر یک سوم تجارت عربستان از طریق اسرائیل انجام شود، یک گردش مالی سالیانه بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار را به همراه خواهد داشت.

عربستان سعودی هم از این مسئله (خط آهن با رژیم صهیونیستی) برای افزایش سطح همکاری اقتصادی و امنیتی با غرب و گسترش همکاری با اسرائیل بر ضد ایران بهره برداری می‌کند، راه جایگزین زمینی، کوتاه‌ترین و امن‌ترین مسیر است، طول مسیر دریایی از بندر داماس تا دریای مدیترانه از طریق خلیج فارس و دریای سرخ و کانال سوئز، ۶ هزار کیلومتر است.

وی افزود در مقابل، مسیر زمینی از طریق بندر حیفا تنها ۶۰۰ کیلومتر است. آنچه مخفی و پوشیده است، خیلی بیشتر از ظاهر و مسائل آشکار است، ‌و حتی آنچه در ظاهر (از روابط سعودی صهیونیستی) وجود داردفراتر از حد تصور است، چرا که اسرائیل و عربستان از نظر عرفی با هم ازدواج کرده‌اند.

این نویسنده صهیونیست تاکید کرد عربستان سعودی برای عادی سازی روابط با اسرائیل از خود انعطاف پذیری نشان داده از جمله به پروازهای شرکت هواپیمایی هند اجازه داده از آسمان عربستان برای رفتن به اسرائیل استفاده کنند که سبب کوتاه شدن مسیر پرواز هوایی میان هند و تل آویو از هفت ساعت به پنج ساعت شده است.

شرگای تصریح کرد عربستان به اعراب اسرائیل (مناطق اشغالی) اجازه خواهد داد در این کشور کار کنند، همچنین سخن از جذب فارغ التحصیلان دانشگاه‌های اسرائیلی در رشته‌های پزشکی، برنامه ریزی و مهندسی در کنار کارگران ساده در عربستان مطرح است، عربستان و دیگر کشورهای عربی خلیج فارس در زمینه امنیتی و اطلاعاتی با اسرائیل به ویژه علیه ایران همکاری می‌کنند.

وی در پایان نوشت در سال آینده و شاید در ماه‌های آینده، ابعاد جدیدی از روابط عربستان سعودی و اسرائیل فاش خواهد شد، با این وجود، باور این مسئله که به زودی روابط دیپلماتیک رسمی میان اسرائیل و عربستان برقرار خواهد شد، برای محافل سیاسی دشوار است، گذشته از آنکه ریاض هم اعتراف می‌کند که با وجود تمایلش برای این کار (عادی سازی رسمی روابط)، همچنان موانع زیادی وجود دارد.

ویژگی‌های مشترک نتانیاهو و السیسی از نگاه معاریو

روابط گرم و نزدیک رژیم صهیونیستی و دولت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر همچنان مورد توجه رسانه‌های رژیم اشغالگر قرار دارد به طوری که یکی از این رسانه‌ها، از اعتراف نخست وزیر رژیم صهیونیستی به روابط صمیمی و عمیق با رئیس جمهوری مصر و ویژگی‌های مشترک نتانیاهو و السیسی سخن گفته است.

روزنامه عبری زبان معاریو به تمجید اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر پرداخته است. گروه‌های مخالف در مصر، همچنان السیسی را رهبر کودتا علیه دولت قانونی محمد مرسی می‌دانند.

معاریو در مقاله‌ای به قلم جاکی خوری تحلیلگر صهیونیست نوشت نتانیاهو از ماهیت روابط دوستانه و عمیق خود با السیسی پرده برداشت و نوشت اعتراف نتانیاهو در این زمینه، هنگام حضور در منزل خالد عزمی سفیر مصر در اسرائیل (مناطق اشغالی) و در حضور ۱۵۰ شخصیت دعوت شده در مراسم منزل سفیر بیان شد که بیشتر این شخصیت‌‌ها اسرائیلی بودند.

این روزنامه افزود روابط دوستانه میان نتانیاهو و السیسی از زمان سیطره السیسی بر حکومت در ۶ سال قبل تا کنون به شکل قابل توجه‌ای گسترش یافته است، در دوران حکومت السیسی حتی یک کلمه انتقاد از سوی نتانیاهو نشنیدیم و سخنانش، مانور و تعارف نیست، بلکه سخنانی صادقانه است.

معاریو در ادامه نوشت نتانیاهو، السیسی را دوست صمیمی خود قلمداد کرده که این توصیف شخصی و بیانگر روابطی فراتر از امور کاری است، این دو همواره تلفنی با هم حرف می‌زنند و می‌توان این نکته را فرض که بارها با هم دیدار کرده‌اند که خبرش رسانه‌ای نشده است و روابط آنها روابط فوق العاده است که به شخصیت خاص هر یک از آنها مرتبط است.

این روزنامه افزود درباره این مسئله که به زودی علت موفقیت السیسی در جلب دوستی نتانیاهو-فردی که به محتاط بودن و نگرانی از اعراب معروف است- را بدانیم، تردید وجود دارد، اما مجموعه‌ای از ویژگی‌های مشترک میان آنها برای برقراری رابطه میانشان کفایت می‌کند.

معاریو نوشت یکی از مهمترین این ویژگی‌ها این است که هر دو (هم نتانیاهو و هم السیسی) با احساس اینکه تهدیدی موجودیت آنها را هدف قرار داده و با تروریسم می‌جنگند و به بعد محافظه کارانه نقشه سیاسی وابسته هستند، زندگی می‌کند، همچنین یکی از ویژگی‌های مشترک میان این دو، این است که رسانه‌ها منبع ناراحتی آنها به شمار می‌رود.

این رسانه افزود هم السیسی و هم نتانیاهو شخصیت‌های امنیتی با سابقه اطلاعاتی هستند و هر دو نسبت به آنچه علنا از آنها گفته می‌شود، حساسیت دارند.

معاریو تصریح کرد تمجید نتانیاهو از السیسی بازتابی در رسانه‌های مصری نداشته است، زیرا سانسور مصری این حادثه را از دید مردم دور کرده است، تا شهروندان مصری این نکته را که نتانیاهو درباره السیسی چگونه فکرمی کند، ندانند.

این رسانه در پایان نوشت ما نیز دقیقا نمی‌دانیم که السیسی درباره نتانیاهو چگونه فکر می‌کند و اسرائیل چه جایی در قلبش دارد، و اینکه آیا او دوست واقعی است یا صرفا یک شریک تجاری به شمار می‌رود، با وجود این، روابطی که این میان این نفر شکل گرفته، یک تحول بسیار خوبی است مادامی که وسیله‌ای برای تقویت ارتباط میان دو طرف شکل داده و در حد خود هدف نیست.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش آژانس فرانس‌پرس، ماجرا شامگاه روز جمعه در ۱۵ کیلومتری شرق مرکز شهر پاریس رخ داد و پس از شنیده شدن صدای شلیک، دیگر کارکنان رستوران با پلیس تماس گرفتند. تلاش‌ها برای نجات دادن جان پیشخدمت جوان به نتیجه نرسید و او که از ناحیه شانه هدف قرار گرفته بود، در همان رستوران جان سپرد. شاهدان گفته‌اند مشتری به دلیل دیر آماده شدن سفارش ساندویچ خود به اندازه‌ای عصبانی شده بود که با سلاح کمری به پیشخدمت حمله کرد. پلیس محلی برای این ماجرا پرونده قتل تشکیل داده اما تا روز شنبه هنوز موفق به دستگیر کردن فرد مهاجم نشده است. فرد مظنون به ارتکاب قتل همچنان فراری است و تلاش نیروهای پلیس برای یافتن او ادامه دارد.

(ویدیو) شهردار یک شهر مذهبی کشور که ۶ فرزندش ساکن آمریکا هستند!

فراروفرارو10 ساعت قبل

جان بولتون انگلیس را به تله انداخت

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین20 ساعت قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بی‌بی‌سی درتحلیل اقدامات اخیر بریتانیا این چنین مطرح کرد: انگلیس در تله جان بولتون افتاد. منبع: جام نیوزانتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

نفتکش آدریان دریا در حال ترک جبل الطارق است

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ نفتکش ایرانی گریس ۱ که اوایل هفته مجوز ترک جبل الطارق را پس از یک ماه توقیف دریافت کرد، در حال ترک منطقه است. این نفتکش بدست تفنگداران دریایی انگلیس با اتهام واهی ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا ضد سوریه توقیف شده بود. جوزف بارل کفیل وزیر خارجه اسپانیا ادعا کرد آن کشتی به درخواست آمریکا توقیف شده بود که از مدتها قبل سعی در محدود کردن صادرات نفت ایران داشته است. دولت جبل الطارق متعاقبا تایید کرد واشنگتن در آخرین دقایق بر اساس ادعاهایی درخواست کرده بود روند آزادی کشتی ایرانی توقیف شده متوقف شود. تصویر مقابل حرکت گریس ۱ را به سمت مقصد خود نشان می‌دهد.

داستان محاکمه مصدق / آیا نخست‌وزیر بی‌گناه بود؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
پایان نخستین روز پس از کودتا، مصدق را به این ساختمان آوردند. مصدق مدتی در باشگاه افسران زندانی بود و بعد، او را به کاخ سلطنت‌آباد بردند؛ همان‌جایی که در تالار آئینه‌اش محاکمه او جریان یافت. داستان دادگاه مصدق، از پاییز سال کودتا در این‌ ساختمان آغاز شد؛ در کاخی که ناصرالدین شاه بنایش کرد و در دوره پهلوی تحت اختیار ارتش بود. سرتیپ «امیرحسین آزموده» هم که از مخالفان سرسخت مصدق بود، دادستان دادگاه بود و مدام به مصدق در دادگاه توهین می‌کرد. مصدق خود را هنوز نخست‌وزیر می‌دانست و به همین دلیل دادگاه نظامی را فاقد صلاحیت برای محاکمه خود اعلام کرد: «تا قبل از توقیف، نخست‌وزیر بودم و اکنون هم هستم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز18 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ عبدالله حاجی صادقی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه با اشاره به سفر به منطقه دریایی نازعات و جزایر جنوبی خلیج‌فارس پس از اسقاط پهپاد آمریکایی و توقیف نفت‌کش انگلیسی در منطقه خلیج‌فارس، اظهار داشت: «به منظور اخذ رهنمود از رهبر فرزانه انقلاب و فرمانده معظم کل قوا (مدظله‌العالی) در تاریخ ششم مرداد ماه به محضر معظم له شرفیاب شدم و از ایشان درخواست نمودم اگر تدبیر خاصی در مورد این سفر (سفر به منطقه دریایی نازعات) خصوصا در مورد اسقاط پهپاد آمریکایی و توقیف کشتی انگلیسی و دلاور مردانی که در این اقدام انقلابی، شجاعانه و بی‌نظیر نقش داشتند، بفرمایند که حضرت آقا (مدظله‌العالی) فرمودند: «سلام برسانید و بگویید دست‌تان درد نکند. کار بزرگی انجام دادید.»» وی درخصوص نکات جالب این سفر افزود: «فرمانده گروه پدافندی هوا فضا تصریح کرد که در شب عملیات اسقاط پهپاد، بسیاری از بچه‌ها نماز شب خواندند و با ذکر و نیاز و استمداد از شهید مهدی لطفی نیاسر (فرمانده سابق اطلاعات شناسایی پدافند و از شهدای مدافع حرم) و واسطه کردن این شهید به درگاه احدیت کار نشدنی و بسیار سخت اسقاط مجهزترین، پیشرفته‎ترین و گران قیمت‎ترین پهپاد آمریکایی را با فاصله بسیار دور و بالا برای اولین بار (۵/۱۶ کیلومتر بالاتر از سطح زمین و با فاصله بیش از ۹۰ کیلومتر) با موفقیت انجام دادند.» نماینده ولی‌فقیه در سپاه در همین زمینه ادامه داد: «همین فرمانده در ادامه توضیح داد که مادر شهید لطفی هم بعد برای‌شان تعریف کرد که در همان عملیات فرزندش را در خواب می‎بیند که در حال پوشیدن لباس و مهیای سفر است. می‎گوید: پسرم باز هم به عراق و سوریه می‌روی؟ می‎گوید: نه مادرم این دفعه با دوستانم به جنوب می‌رویم.» حجت‌الاسلام والمسلمین حاجی‌صادقی همچنین افزود: «یکی از فرماندهانی که در عملیات توقیف کشتی انگلیسی حضور داشت هم برای ما تعریف کرد که در حین عملیات پیاده کردن نیرو در کشتی به وسیله بالگرد و مقاومت ملوانان مستقر در کشتی، در همان بالگرد به حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) متوسل شدیم و با این توسل توانستیم پیروز شویم. ماجرای توسل به حضرت زهرا (س) در این عملیات برایمان بسیار جالب بود؛ چرا که سردار غلام شاهی فرمانده منطقه یکم دریایی و همکارانی که در عملیات توقیف کشتی شرکت کرده بودند هم از توسل به ایشان در حین عملیات و رسیدن کار به جاهای باریک سخن گفتند که این نشان از تداوم روحیه معنویت در پاسداران انقلاب اسلامی و همراهی نصرت الهی با رزمندگان اسلام است.» نماینده ولی‌فقیه در سپاه با اشاره به روحیه ولایتمداری و عشق به ولایت نیروهای مستقر در جزایر، پدافند و منطقه خلیج‌فارس افزود: «ولایتمداری و عشق به رهبری از ویژگی‌های بارز و مشترک دلاورمردان آن خطه است؛ به گونه‌ای که در خواست مشترک همه آنها ابلاغ سلام به معظم‌له و نهایت آرزوی‌شان دیدار آن عزیز بود و وقتی که انگشتر تبرکی حضرت آقا را به بعضی از آنها تقدیم کردیم، تعداد زیادی از رزمندگانی که از دریافت انگشتر تبرکی محروم شده بودند، با بوسیدن آن، عشق و علاقه‌شان به رهبری را نشان دادند.» وی گفت: «یکی دیگر از نمونه‎های عشق و علاقه به رهبری را سخن فرمانده گروه پدافندی هوافضا دیدم که با همه وجود اعلام کرد، ما پای کار هستیم، و هیچ مصلحتی را نمی‌پذیریم، خوشحالی قلبی حضرت آقا، آرزوی ماست و هر لحظه حاضریم برای آین آرزو جانفشانی کنیم.»

نظرها

اخبار بیشتر