اختلال چند شخصیتی چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اجتماعی
اختلال چند شخصیتی چیست؟

اختلال چند شخصیتی چیست؟

برناخبرگزاری برنا |

به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ هر یک از این شخصیتها معمولأ نام، سن و سال، رشته خاطرات معین، و مجموعه رفتارهای مختص به خود دارد. در بیشتر موارد در اختلال چند شخصیتی شخص دارای هویت اولیه‌ای است با نامی که او را صدا می‌کنند که اصولا فعل پذیر، وابسته و افسرده است.

اختلال چند شخصیتی چیست؟

هویتهای چندگانه هر یک دارای ویژگی هایی متضاد با هویت اولیه است، از قبیل خصومت ورز، کنترل کننده یا خود ویران ساز. هویتهای گوناگون شخصی گاهی حتی از لحاظ ویژه گیهایی از قبیل تواناییهای هنری یا ورزشی، دستخط و دانستن زبان خارجی نیز با یکدیگر تفاوت دارند.

غالبا هویت اولیه هیچ آگاهی و اطلاعی از تجربه‌های هویت دیگر ندارد. وجود دوره‌های فراموشی (به صورت فقدان چند ساعتی یا چند روزی حافظه در طول هفته) می‌تواند نشانه و سرنخی از این اختلال باشد.

مطلب پیشنهادی:

علت نازایی چیست؟

ترمیم عضله قلب با سلولی تازه کشف شده

روشی که می توانید اشتها و میل خود را به انواع شیرینی کنترل کنید

اختلال چند شخصیتی بازتابی است از عدم توفیق در یکپارچه سازی جنبه‌های گوناگون هویت، حافظه، و خودآگاهی. این گسیختگی چندان جامع است که به نظر می‌رسد چند شخصیت متفاوت در جسم واحدی زیست می‌کنند.

کسانی که از نزدیک با این قبیل اشخاص ارتباط داشته‌اند متوجه شده‌اند که تغییر شخصیت در آنان همراه با تغییرات ظریفی در اطوار بدنی و صدا است.

هر شخصیت شیوه‌ای اختصاصی برای سخن گفتن و راه رفتن و اطوار بدنی دارد، و احتمال میرود در زمینه فرایندهای فیزیولوژیایی از قبیل فشار خون و فعالیت مغزی نیز تفاوتهایی داشته باشند.

نام یکی از مشهورترین چند شخصیتی‌ها دختری به نام کریس سیزمور است که سه شخصیت او در فیلمی به نام سه چهرها به نمایش درآمد و خودش در زندگینامه خود به نام «ایو هستم» به تفضیل آن را تشریح کرد.

یونا پسر هفده ساله یی که به خاطر سردردهای شدیدی که بدنبالش فراموشی پیدا می‌کرد در بیمارستان بستری شده بود مورد دیگری است که بررسیهای جامعی درباره او صورت گرفته است.

پرسنل بیمارستان متوجه شدند که یونا هر روز تغییرات عمده ایی پیدا میکند و روانپزشک یونا سه هویت ثانوی متمایز در او شناسایی کرد. سه ساخت شخصیتی او دارای ویژگیهای زیر بود:

شخصیت اولیه یونا

خجول

گوشه گیر

مودب

بسیار متعارف و عادی

است. گاهی در مصاحبه‌ها دچار ترس و گیج می‌شد. یونا از شخصیتهای دیگرش ناآگاه است.

سامی حافظه‌اش هیچ عیبی ندارد. سامی گاهی در جوار یونا قرار می‌گیرد و گاهی مستقل و پیشتاز است.

در مواردی که یونا مشکلی پیدا می‌کند یا باید او را هدایت کرد، سامی اعلام آمادگی می‌کند، عنوان «میانجیگر» به او داده شد. خود سامی به یاد می‌آورد که در شش سالگی یونا آشکار شده، همان وقت که مادرش برای پدرخوانده‌اش چاقو کشیده بود و سامی به آنها توصیه کرده بود که دیگر در مقابل بچه‌ها دعوا نکنند.

یانگ شاه، بین شش تا هفت سالگی یونا آشکار شد تا تکلیف هویت جنسی یونا را تعیین کند. مادر یونا چند بار در خانه لباس دخترانه به او پوشانده بود و یونا اسم پسرها و دخترها را در مدرسه قاطی می‌کرد.

از آن به بعد یانگ شاه از تمایلات جنسی یونا مراقبت کرده بود، بنابراین عنوان «عاشق» به او داده شد. یانگ شاه آگاهی مبهمی درباره شخصیت‌های دیگر یونا دارد.

یوسف عبدالله، آدمی تندخو و خشمگین و دعوایی. یوسف می‌تواند دردهایش را ندیده بگیرد. حامی قسم خورده یونا است، به همین دلیل عنوان جنگجو گرفته است.

در سن ۹ تا ۱۰ سالگی که یونا را گروهی از پسر بچه‌ها کتک زده بودند و یونا درمانده شده بود یوسف آشکار شد و بیرحمانه به آنها حمله کرد. یوسف نیز آگاهی مبهمی از شخصیت‌های یونا دارد.

خبری: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

اختلال گسستگی هویت

سه شخصیت پیرامونی درباره‌ی موجودیت یکدیگر آگاهی سطحی دارند اما همگی با یونا آشنایی نزدیک دارند. خود یونا به کلی از وجود آنها ناآگاه است.

علل پیدایش اختلال چند شخصیتی

بسیاری از کسانی که به اختلال چند شخصیتی دچار شده‌اند گزارش میدهند که در دوران کودکی دستخوش بهره کشی جسمی و جنسی بوده‌اند.

اما به دلیل اینکه خاطرات کودکی ممکن است تحریف شود و مردمانی که گرفتار این اختلال هستند بسیار تلقین پذیر بوده‌اند، در صحت و سقم این ادعاها تردیدهایی وجود دارد.

در هر حال اندیشه‌ی محافظت از کودکان در برابر تجربه‌های آسیبی، فرضیه ایی در باب نقش آفرینی این قبیل تجربه‌ها در ایجاد اختلال هویت رقم زده است.

گمان میرود که نخستین تجربه گسیختگی در پاسخ به تجربه‌های آسیبی و در دوران کودکی روی دهد (معمولا بین ۴ تا ۶ سالگی).

کودک در مواجهه با رویدادی دردناک و رنج آور، شخصیت دیگری می‌آفریند که بار آن تجربه‌ی دشوار را بر دوش بکشد.

در ماجرای یونا، شخصیت سامی (میانجیگر) هنگامی ایجاد می‌شود که یونا می‌خواست حمله‌ی مادر به ناپدری را حل وفصل کند.

ویژگی‌های افراد مبتلا به اختلال چند شخصیتی

کودک برای دفاع از خویش در برابر تجربه‌ی بهره کشی، به گسیختن حافظه‌ی مربوطه از خودآگاهی خویش دست می‌زند.

هرگاه بهره کشی به صورت سهمگین و مکرر باشد، این روش دفاعی در درازمدت هویتهای دیگری به وجود می‌آورد که فقط یک یا دو شخصیت فرعی از بهره کشی آگاهی دارند و بقیه از این درد و رنج بدون اطلاع می‌مانند.

جدایی این شخصیت‌های چندگانه از یکدیگر موجب پنهان ماندن تجربه سهمگین از آنان است. به این ترتیب خاطرات و احساسات بهره کشی، مستمرا خودآگاهی کودک را آزار نمیدهند – مثلا در اوقاتی که در مدرسه است یا با دوستانش بازی میکند.

اکثریت بیماران چند شخصیتی مونث هستند و این واقعیت ناشی از احتمالی بهره کشی جنسی بیشتر از دختر بچه هاست.

عامل دیگر ایجاد اختلال چند شخصیتی آسیب ناشی از خود هیپنوتیسمی است یعنی فرایند «خود را در حالت خلسه هیپنوتیسمی قراردادن».

کسانی که گرفتار اختلال گسیختگی شخصیت هستند غالبا بسیار خوب هیپنوتیزم می‌شوند، و گزارش میدهند که تجربه خلسه شباهت به تجربه هایی دارد که در دوران کودکی پیدا می‌کرده‌اند.

یکی از شخصیتهای یکی از این قبیل بیماران گفت «شخصیتها را از کنار هم چیدن چیزهای توی مغزش، میسازد: به ذهنش آرامش میدهد، فکرش را به شدت متمرکز میکند.

آنوقت هر چه بخواهد میسازد». وقتی شخصی متوجه شود که ساختن شخصیت و هویت دیگر، از درد و رنج روانی او میکاهد، از آن پس نیز هر بار با مشکلات روانی / هیجانی دیگری روبرو می‌شود دست به ساختن شخصیت‌های دیگری میزند.

بر همین اساس بود که وقتی یک گروه پسربچه یونا را در ده سالگی کتک زدند، او شخصیت دیگری به نام یوسف عبدالله ساخت.

بعضی از این بیماران چندان به این شیوه شخصیت سازی برای مقابله با مشکلاتشان خو می‌گیرند که در بزرگسالی هم به این کار ادامه میدهند و سرانجام از این راه چندین شخصیت برای حل و فصل مشکلات خود پیدا میکنند.

در گذشته بیماران دچار به اختلال چند شخصیتی بسیار کمیاب بودند. اما در سالهای اخیر شمار موارد گزارش شده اختلال چند شخصیتی در ایالات متحده افزایش یافته است.

بعضی صاحبنظران این افزایش را بازتابی از بیشتر شدن علم و اطلاع متخصصان بهداشت روانی درباره این اختلال میدانند که منجر به شناسایی مواردی گردیده که پیش از این تشخیص داده نمیشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیش‌بینی باران در بیشتر استان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
امیر سرکرده در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در نواحی شرقی کشور مانند روز‌های گذشته وزش باد‌های ۱۲۰ روزه را در شمال سیستان و بلوچستان داریم که باعث گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در این منطقه خواهد شد، اما وزش باد در نواحی مرکزی کشور شدت کمتری دارد. وی ادامه داد: در شمال و نواحی شرقی استان اصفهان، جنوب سمنان و همچنین استان قم و مرکزی هم وزش باد پیش‌بینی می‌شود. کارشناس هواشناسی تصریح کرد: از بعدازظهر امروز بارش باران در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب استان فارس و کرمان و نواحی غربی استان هرمزگان پیش بینی می‌شود، البته در همه این استان‌ها بارش نخواهیم داشت و بارش‌ها عمدتا در نواحی کوهستانی و معمولا به طور موقتی و خیلی پراکنده پیش بینی می‌شود. سرکرده خاطرنشان کرد: دمای هوای امروز تهران در گرم‌ترین ساعات به ۳۵ درجه بالای صفر می‌رسد و آسمان تهران و بقیه نقاط کشور صاف خواهد بود.

جلوگیری از نفوذ دشمن با وحدت و هوشیاری

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وزیر اطلاعات گفت: اگر دشمنی در مقابل ما نباشد، باز هم باید وحدت، هم‌افزایی و انسجام داشته باشیم، وحدت حکم غذا را دارد که برای زنده بودن با آن احتیاج داریم. وی تأکید کرد: باید هوشیاری در وحدت داشته باشیم و با این هوشیاری از نفوذ دشمن جلوگیری کنیم؛ چرا که دشمن هیچ‌گاه بیکار نمی‌نشیند و زمانی که این وحدت را از بین ببرد، امید پیدا می‌کند که انقلاب اسلامی را شکست دهد. وی ادامه داد: اگر رفتار ما به گونه‌ای باشد که مردم از دین و انقلاب اسلامی زده شوند، جفا به انقلاب اسلامی است. حجت‌الاسلام علوی ادامه داد: تا زمانی که ما چنین دیدی داشته باشیم، دشمن نمی‌تواند غلطی کند و ما امروز گام‌های بلندی در مقابله با دشمن برداشتیم که این نشانه بصیرت است. وزیر اطلاعات خاطرنشان کرد: امروز دشمن گاهی با زبان دین وارد عمل می‌شود و به گونه‌ای عمل می‌کند تا بین ما نفوذ کند؛ لذا باید هوشیار باشیم و با بصیرت عمل کنیم.
الفالف1 روز قبل
این وسط «مادر میانجی» سهم اش را می‌گیرد، دلال هم به نان و نوایی می‌رسد. ما در رابطه با رحم جایگزین و اهدا تخمک و جنین، نیازمند قوانین دقیق و سامانه‌ای برای ثبت هستیم. جالب اینجاست که اکثر مراکز معتبر هم کمتر این اقدام را انجام داده و بیشتر مراکز درمانی خصوصی، تخمک اهدایی و رحم جایگزین را می‌پذیرند. مدتی برای متخصصان زنان و زایمان کارکرده‌اند، یا مادر جایگزین بوده‌اند و چم‌وخم کار دست‌شان آمده است. در استرالیا رحم جایگزین مجاز است، اما نه نوع تجاری آن و در انگلستان نیز پرداخت هزینه‌های معقول مجاز شمرده شده است.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از پایگاه خبری پلیس، سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: همه مشمولان فارغ التحصیل دوره‌های کارشناسی و بالاتر که برگ آماده به خدمت به تاریخ ۹۸/۶/۱ دریافت کرده‌اند، بایستی با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس ۱۰+)، برگ معرفی‌نامه مشمولان به مراکز آموزش را دریافت و برابر اطلاعات آن اقدام کنند. رئیس پلیس بین الملل ناجا بیان کرد: اینترپل تهران، براساس اعلان قرمز صادره علیه وی، موضوع را در دستور کار خود قرار داد. برابر اطلاعات ارسالی و اقدامات فنی، طی یک عملیات غافلگیرانه توسط عوامل پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی غرب استان تهران، ردیابی، شناسایی و دستگیر شد. وی گفت: مدارک استرداد وی از طریق مبادی پلیسی و دیپلماتیک به کشورش ارسال شد. مرجع قضایی کشور متبوع نیز، با استرداد وی موافقت کردند که در نهایت نامبرده با تیم بدرقه، به کشورش بازگشت.
رکنارکنا22 ساعت قبل
آزاد ابراهیم زادگان در دومین جشنواره رسانه‌های برتر استان کرمان با عنوان قلم و عدالت با تاکید بر اینکه دیدگاه و نگاه ریاست کل دادگستری استان کرمان فرهنگی است، افزود: تلاش داریم ارتباطات در قوه قضائیه را به سمتی ببریم که بتوانیم یک ارتباط موثر با جامعه رسانه‌ای داشته باشیم. وی خاطرنشان کرد: اولین دیدارهای ریاست قوه قضائیه با اصحاب رسانه بوده و برخورد وی با اصحاب رسانه در ابتدای ورود، گذشت از شکایاتی بود که قوه قضائیه از برخی نشریات داشته که در این رابطه ۲۷ مورد شکایت مطرح بوده است که پس گرفته شد البته در این ارتباط خط قرمزها، امنیت ملی و مبانی قانونی برقرار است. او عنوان کرد: علاقه ما به شدت به ارتباط گیری، تعامل و رساندن فضای تنش به حداقل ممکن و همکاری جدی برای اهداف بزرگی که در پیش داریم، است. ابراهیم زادگان اظهار داشت: قوه قضائیه در ادبیات کنونی حرکت خود به سرمایه اجتماعی که بخش زیادی از آن در حوزه فرماندهی بخش رسانه است، توجه ویژه دارد و یکی از کانال‌های موثر ارتباط قوه قضائیه، ارتباط و افکار عمومی است. ابراهیم زادگان گفت: با وجود تمام سختی‌ها و فضاهای رسانه‌ای حجمی که با شکل گیری سرعت و فضای مجازی ایجاد شده، کار حرفه‌ای رسانه‌ای شکل حقیقی و گرانبهاتری را به خود گرفته و در کنار آن، موضوع سرعت را به رسانه‌ها تحمیل کرده است.
تابناکتابناک22 ساعت قبل
بر خلاف گمانه‌زنی‌ها در خصوص میزان افزایش نرخ دیه برای سال آتی، نرخ دیه سال ۹۸ زودتر از روال هر ساله تعیین و اعلام شد؛ رویدادی که معاون اول قوه قضاییه در حاشیه نشست امروز مسئولان عالی قضایی با حضور در جمع خبرنگاران، علت آن را تقاضای مسئولان ذیربط و رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرد. بر خلاف گمانه‌زنی‌ها در خصوص میزان افزایش نرخ دیه برای سال آتی، نرخ دیه سال ۹۸ زودتر از روال هر ساله تعیین و اعلام شد. به گزارش «تابناک»؛ حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه در حاشیه نشست اسفندماه ۹۷ مسئولان عالی قضایی در جمع خبرنگاران گفت: یکی از موضوعاتی که در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی مطرح شد، بحث دیه بود. بدین ترتیب، نرخ دیه برای سال ۹۸ مبلغ ۲۷۰ میلیون تومان تعیین گردید که به نسبت سال جاری، ۳۹ میلیون تومان افزایش نشان می‌دهد. افزایشی که در دیه ماه‌های حرام ۵۲ میلیون تومان خواهد بود نرخ دیه ماه‌های حرام در سال آتی ۳۶۰ میلیون تومان خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر