۱۰ گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نود
  4. ورزشی
۱۰ گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی

۱۰ گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی

نودخبرگزاری نود |
علی دایی از سال 2003 بهترین گلزن عرصه ملی محسوب می شود.

به گزارش وبسایت نود، رونالدو با ۸۸ گل حالا فاصله کمی با علی دایی دارد، بازیکنی که تنها فوتبالیستی است که از مرز یکصد گل در عرصه ملی عبور کرده است.

عنوان برترین گلزن عرصه ملی یکی از آن افتخارات مهم دنیای فوتبال است که به نام یک ایرانی ثبت شده و علی دایی شهریار فوتبال ایران ۱۶ سال است که برترین گلزن ملی جهان شناخته می‌شود. او تنها بازیکن این ورزش است که گل‌هایش در رده ملی، سه رقمی است. اما حالا مدتی است که دایی سایه رونالدو را پشت سر خود حس می‌کند و بعید نیست که کریس رونالدو در ادامه رکوردشکنی‌های بی وقفه خود، این عنوان را هم به نام خود بزند. با این وجود، خیلی بعید است که تا چند سال آینده حتی کسی بتواند نزدیک رکورد رونالدو و دایی شود.

نکته جالب توجه، حضور چندین بازیکن آسیایی در لیست بهترین گلزنان عرصه ملی است. بازیکنانی مثل بشار عبدالله و سونیل چتری در بین ده گلزن برتر فوتبال ملی حضور دارند و بالاتر از خیلی از نام‌های بزرگ مثل فن پرسی، آنری، رونالدوی برزیلی، روماریو، کلوزه، مسی، دروگبا، نیمار و زلاتان ایستاده‌اند.

اگر کمی به رنکینگ‌های پایین‌تر لیست برترین گلزنان ملی نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که این ده نفر به چه دستاوردی رسیده‌اند. در رده ۲۹ سوارز با ۵۸ گل حضور دارد. داوید ویا با یک گل بیشتر در رده ۲۸ است. نیمار ۶۰ گل زده است. زلاتان با ۶۲ گل ملی در رده ۲۴ ایستاده است. رونالدوی برزیلی نیز همین تعداد گل را به ثمر رسانده است. لیونل مسی با ۶۸ گل، در رده بیستم است. گرد مولر هجدهم است و میروسلاو کلوزه با ۷۱ گل در رده چهاردهم است.

اما ده نفر نخست چه کسانی هستند؟

۱۰. سونیل چتری ۷۱ گل

۱۰ گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی - 7

بی شک او برترین بازیکن تاریخ فوتبال هند است. او رکورددار بیشترین بازی و بیشترین گل زده برای فوتبال هند است. ۱۱۰ بازی و ۷۱ گل. چتری امیدوار است با پیشرفت فوتبال هند، بتواند برای نخستین بار این کشور را به جام جهانی رهنمون کند.

۹. بشار عبدالله ۷۵ گل

۱۰ گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی - 10

کویت زمانی با درخشش عبدالله تا رنکینگ ۲۴ فیفا هم صعود کرد. او یکی از بازیکنان درخشان تیمی بود که در سال ۹۶ مقام چهارم جام ملت‌های آسیا را کسب کرد. با وجود بازنشستگی از عرصه ملی در سال ۲۰۰۴، همچنان بهترین گلزن کشور کویت است.

۸. ساندور کوچیس ۷۵ گل

۱۰ گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی - 13

با وجود زدن ۷۵ گل ملی، او بهترین جایگاه را در میان بازیکنانی دارد که بهترین گلزن ملی تاریخ کشورشان نیستند! دلیلش چیست؟ پوشکاش. کوچیس طی هشت سال حضور در تیم ملی کشورش، آمار فوق العاده ۷۵ گل را به ثمر رساند و میانگین ۱٫۱ گل را رفم زد، ولی ائ با پوشکاش هم دوره بود، و پوشکاش با نه گل زده آمار بهتری نسبت به کوچیس دارد.

خبری: اخبار ورزشی را آنلاین بخوانید

۷. پله ۷۷ گل

۱۰ گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی - 17

از ۱۶ سالگی در عرصه ملی فرصت درخشش پیدا کرد و ۷۷ گل او قطعا بیش از هر کس دیگری افتخارآمیز بوده است چرا که پله عضو تیمی بود که سه بار قهرمان جهان شد. ۱۹۵۸، ۱۹۶۲ و ۱۹۷۰. جوانترین گلزن تاریخ برزیل در جام جهانی هنوز هم با ۷۷ گل بهترین گلزن تاریخ برزیل است.

۶. حسین سعید - ۷۸ گل

۱۰ گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی - 20

بهترین گلزن تاریخ فوتبال عراق، در رده ششم ایستاده است. او در فوتبال عراق تا چندی قبل صاحب رکورد بیشترین بازی هم بود که این رکورد اکنون متعلق به یونس محمود است. سعید ۱۳۷ بازی ملی انجام داده است. او اکنون ۶۱ سال دارد.

۵. گادفری چیتالو - ۷۹ گل

۱۰ گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی - 23

۱۲ سال در عرصه ملی برای زامبیا به میدان رفت. ۱۱۱ بازی ملی و ۷۹ گل. او بهترین گلزن آفریقایی فوتبال جهان در عرصه ملی است. همچنین این بازیکن در سال ۱۹۷۲ میلادی، ۱۰۷ گل به ثمر رساند که بیشترین امار گل در یک سال فوتبالی بعد از پله است. پله رکورد ۱۲۷ گل را دارد.

۴. کونیشیگه کاماموتو ۸۰ گل.

۱۰ گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی - 26

آمار عالی ۰٫۹۵ گل در هر مسابقه برای تیم ملی ژاپن. ۱۳ سال در عرصه ملی برای ژاپن درخشید. سال ۱۹۷۲، پانزده گل برای ژاپن به ثمر رساند و هشت هتریک هم در عرصه ملی به نام وی ثبت شده است. او سال ۱۹۷۷ از عرصه ملی خداحافظی کرد.

۳. فرانس پوشکاش ۸۴ گل

۱۰ گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی - 29

زدن ۸۴ گل در ۸۵ بازی ملی نشان می‌دهد که او یک گلزن مادرزاد بود. پوشکاش برای بیش از ۴ دهه بهترین گلزن عرصه ملی بود تا اینکه علی دایی از راه رسید و در سال ۲۰۰۳ این عنوان را از وی گرفت.

۲. کریس رونالدو ۸۸ گل

۱۰ گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی - 32

تنها بازیکنی که در ده نفر نخست، هنوز بازی می‌کند و شانس رسیدن به رتبه یک را هم دارد. او با ۸۸ گل ملی سالهاست که بهترین گلزن ملی پرتغال محسوب می‌شود. رونالدو ۱۶ سال است که برای قرمزها به میدان می‌رود و حالا فقط ۲۱ گل با دایی فاصله دارد. رونالدو اخیرا با پرتغال در عرصه ملی به دو عنوان مهم رسیده تا دستاوردهایش در این عرصه نیز چشمگیر باشد.

۱. علی دایی ۱۰۹ گل

۱۰ گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی - 35

بالاتر از تمام مهاجمان بزرگ دنیا، کسی نیست جز علی دایی. او ۱۳ سال برای تیم ملی بازی کرد و در ۱۴۹ بازی ۱۰۹ گل به ثمر رساند. جالب اینجاست که اکثر گل‌های دایی در هزاره سوم به ثمر رسید. ۵۴ درصد از گل‌های ملی دایی در شش سال آخر حضورش در تیم ملی به ثبت رسید. او تنها و تنها در یک تورنمنت ملی موفق به گلزنی نشد که آن هم جام جهانی بود. دایی در ۵ بازی در جام جهانی به میدان رفت. او از سال ۲۰۰۳ این عنوان را در اختیار دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ضربه فنی آمریکایی بی اخلاق به سبک ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در خارج از گود این هفته خواهید دید: >> چند روزی است که گفته می‌شود استراماچونی مربی ایتالیایی استقلال از شرایط ناراضی است و می‌خواهد برود>> بیرانوند به همراه کاپیتان‌های پرسپولیس از مامور نیروی انتظامی عذرخواهی کردوی چندی پیش برخورد نامناسبی با یکی از ماموران نیروی انتظامی داشت که می‌خواست با بازیکنان پرسپولیس عکس یادگاری بگیرد>> کوهپیمایی کوهنوردان نابینا و کم بینا>> نخستین مدال شمشیربازی ایران در جهان>> وقتی عموزاد به رسم ادب و احترام خواست با کشتی گیر آمریکایی دست دهد، کشتی گیر آمریکایی امتناع کرد و عموزاد نیز در میدان، این بی احترامی را پاسخ داد

فیلم/سردار از دوقدمی گل نزد!

الفالف21 ساعت قبل
فیلم/سردار از دوقدمی گل نزد! گروه ورزشی الف، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸، ۲۱:۵۷ ۳۹۸۰۵۲۶۱۹۳سردار آزمون مهاجم ایرانی زنیت در دیدار مقابل احمد گروژنی از دوقدمی دروازه‌ نتوانست توپ را درون دروازه قرار دهد و دروازه‌بان حریف او را ناکام گذاشت.

فیلم | واکنش آیت الله علوی بروجردی به انتقاد آیت الله محمد یزدی؟

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و …در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می‌کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.

گل تماشایی آریتز آدوریز به بارسلونا (اتلتیک بیلبائو ۱-۰ بارسلونا)

طرفداریطرفداری1 روز قبل
به من یکی که خیلی چسبید اولین بازی فصل، با اولین ریدمان بارسا +اونم با یه سوپر گل و از حق نگذریم بازی زیبا اتلتیک اصلن هیچ نشانی از بازی کسل کننده بارسا نبود فقط چند دقبقه که اونم نمک بازی بود

کف گرگی محکم داور فوتبال به عامل حمله به داور وسط / در گیلان رخ داد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه ورزشی رکنا، بازی پلی آف فصل گذشته دو تیم داماش گیلانیان و نیروی زمینی که در آن داوران مسابقه به دلیل اشتباه فاحشی که مرتکب شدند کتک خوردند! در ابتدای جنجال مسابقه و حمله ور شدن به سمت داور، جلال مرادی که خودش از داوران قدیمی و بازنشسته فوتبال شد برای دفاع از داور مجبور به کتک زدن افراد حمله کننده به داور شد. فیلم این کتکاری بعد از چند ماه منتشر شده است! جلال مرادی از ناظران قانونمند و سختگیر مسابقات فوتبال است اما گاهی شرایطی پیش می‌آید که چنین ناظری هم خودش وارد معرکه و جنجال می‌شود! برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

ماجرا قرارداد ۷ میلیاردی بیرانوند با پرسپولیس +فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز: مدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: پرسپولیس مشکلات ساختاری زیادی دارد که باید به آنها رسیدگی شود اما اینکه هر روز شو اجرا کنم و مصاحبه کنم دردی از هوادار دوا نمی‌کند. منبع: خبرآنلاین

نظرها

اخبار بیشتر