یک اتفاق نگران کننده: نه دانشجوها دکتر می‌روند، نه سالمندان/هزسنه‌های پطشکی، بیماران را به خوددرمانی کشانده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سلامت
یک اتفاق نگران کننده: نه دانشجوها دکتر می‌روند، نه سالمندان/هزسنه‌های پطشکی، بیماران را به خوددرمانی کشانده

یک اتفاق نگران کننده: نه دانشجوها دکتر می‌روند، نه سالمندان/هزسنه‌های پطشکی، بیماران را به خوددرمانی کشانده

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ایران نوشت:گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد؛ «خودتجویزی» دارو از طریق یک گشت و گذار ساده در اینترنت راه جدیدی برای خودش پیدا کرده است. دسترسی به اطلاعات پزشکی در اینترنت راه را برای «خودپزشک»‌ها هموارتر کرده و بر شیوع «خودتجویزی» در کشور دامن زده است.

این مسأله آنچنان نگران کننده شده است که معاون اول وزارت بهداشت چندی پیش نسبت به افزایش ۳۰ درصدی بار مراجعه مردم بدون داشتن نسخه به داروخانه‌ها هشدار داد. ایرج حریرچی اعلام کرد در شرایط فعلی اقتصادی شاهدیم که بار مراجعات به داروخانه‌ها بدون داشتن نسخه و بدون مراجعه مجدد به پزشک زیاد شده تا از این طریق بتوانند هزینه‌های درمان را کاهش داده و پول ویزیت را نپردازند.

نتایج بررسی اسناد مربوط به ۱۲۵۶ مقاله در کتابخانه ملی پزشکی امریکا در وب سایت www. ncbi. nlm بیانگر آن است شیوع خودتجویزی (self- prescribed) در ایران ۵۳ درصد است. این آمار در بین دانشجویان ۶۷ درصد، در خانوارهای ایرانی ۳۶ درصد و در بین سالمندان ۶۸ درصد گزارش شده است. از سوی دیگر آمارهای منتشر شده از مطالعات گسترده «خودتجویزی دارو» در ایران نشان می‌دهد، هر ایرانی سالانه ۳۳۹ عدد دارو مصرف می‌کند که رقمی بیش از استانداردهای جهانی است. داروهای ضد درد، قطره چشم و آنتی بیوتیکی‌ها بیشترین میزان را در بین داروهای خودتجویزی از آن خود کرده‌اند. علاوه بر این طبق گزارش‌های منتشر شده توسط وزارت بهداشت در ۱۰ سال گذشته عوارض دارویی غیر قابل توصیفی در ۱۰۰۰مرکز بهداشتی و درمانی ثبت شده که ۳۰درصد آن مربوط به داروهای تزریقی است.

۶۷ درصد دانشجویان خوددرمانی می‌کنند

آمارها می‌گوید خودتجویزی در بین دانشجویان شایع‌تر از دیگر افراد است. شیوع خودتجویزی در بین دانشجویان ۶۷ درصد و بالاتر از نرخ متوسط مردم است. این رقم در بیشتر مطالعات انجام شده در سایر کشورها نیز گزارش شده است. دسترسی بالاتر به اطلاعات می‌تواند یکی از دلایل این پدیده باشد. این افراد بر اساس اطلاعات ناقص خود به اطلاعات بیشتری دسترسی دارند و خودشان را در معرض بیماری قرار می‌دهند این پدیده در بین دانشجویان رشته‌های پزشکی بیشتر از دانشجویان رشته‌های دیگر گزارش شده است. علت آن هم ماهیت برنامه‌های درسی و اطلاعات زیاد آنها در زمینه دارو و بیماری است. خوددرمانی نگران کننده سالمندان شیوع خودتجویزی در سالمندان ایرانی ۶۸ درصد گزارش شده، این رقم در بین سالمندان در دنیا ۳۸ درصد است. گفته می‌شود آمار دو برابری خودتجویزی در بین سالمندان ایرانی در مقایسه با سالمندان دنیا به دلیل سطح آگاهی پایین افراد مسن در ایران است. در واقع ترس از تشدید بیماری موجب می‌شود افراد به رفتار خاصی برای مقابله با تهدید بهداشتی روی بیاورند بنابراین متخصصان بهداشت جهانی توصیه می‌کنند استفاده صحیح داروها برای افراد مسن باید در ایران آموزش داده شود. کاهش مراجعه به مطب های خصوصی

در سایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

بنا بر اظهارات مسئولان سازمان نظام پزشکی کشور، مراجعه بیماران به درمانگاه‌ها و حتی مطب خصوصی پزشکان در چندماهه گذشته کاهش یافته و این در حالی است که برخی از صاحبنظران حوزه سلامت مشکلات اقتصادی را علت اصلی چنین موضوعی عنوان می‌کنند و در مقابل عده‌ای هم عقیده دارند خوددرمانی و مراجعه به اینترنت برای یافتن داروی مناسب برای درمان بیماری می‌تواند یکی از دلایل خلوت شدن سر پزشکان شود!

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور در گفت‌وگو با «ایران» می‌گوید: مراجعه بیماران به مطب‌های خصوصی پزشکان بویژه در حوزه خدمات پایه عمومی، داخلی و اطفال در چندماهه گذشته کاهش یافته است.

به اعتقاد دکتر محمد جهانگیری؛ کاهش بار مراجعه مردم به پزشک به دلیل هزینه‌های سلامت نیست. کاهش توان مالی خانوارها و اثربخشی ضعیف پوشش بیمه‌ای در همه جای دنیا مراجعه بیماران بدون نسخه پزشکان به داروخانه‌ها را افزایش می‌دهد.

او بر این نکته تأکید دارد؛ هیچ تغییر رویکردی مبنی بر افزایش هزینه‌های نظام سلامت اتفاق نیفتاده که بار مراجعه بیماران به پزشک را کم کند این موضوع یک علت مشخص دارد و آن فشار اقتصادی خانوارها است. ۱۷۳۰۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سلامت نیوزسلامت نیوز21 ساعت قبل
به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، بیشتر موارد خارش زیربغل به واسطه شرایط پوستی غیرسرطانی شکل می‌گیرند. با این وجود، لنفوم و سرطان التهابی پستان (IBC) دو نوع سرطان هستند که ممکن است موجب خارش زیربغل شوند. دلایل شایع خارش زیربغلشش شرایطی که در ادامه معرفی شده‌اند از شایع‌ترین دلایل خارش زیربغل محسوب می‌شوند. چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟ اگر فکر می‌کنید خارش زیربغل نشانه‌ای از سرطان است به پزشک مراجعه کنید. نکته هایی برای پیشگیری از خارش زیربغلبسیاری از دلایل خارش زیربغل قابل پیشگیری هستند.
الفالف1 روز قبل
این وسط «مادر میانجی» سهم اش را می‌گیرد، دلال هم به نان و نوایی می‌رسد. ما در رابطه با رحم جایگزین و اهدا تخمک و جنین، نیازمند قوانین دقیق و سامانه‌ای برای ثبت هستیم. جالب اینجاست که اکثر مراکز معتبر هم کمتر این اقدام را انجام داده و بیشتر مراکز درمانی خصوصی، تخمک اهدایی و رحم جایگزین را می‌پذیرند. مدتی برای متخصصان زنان و زایمان کارکرده‌اند، یا مادر جایگزین بوده‌اند و چم‌وخم کار دست‌شان آمده است. در استرالیا رحم جایگزین مجاز است، اما نه نوع تجاری آن و در انگلستان نیز پرداخت هزینه‌های معقول مجاز شمرده شده است.
انتخابانتخاب16 ساعت قبل
محققان انگلیسی آزمایش خونی مبتنی بر اثر انگشت طراحی کردند که حمله قلبی را در ۱۵ دقیقه تشخیص می‌دهد. به زودی می‌توان حملات قلبی را به کمک یک قطره خون تشخیص داد. به گزارش پایگاه اینترنتی «دیلی میل»، محققان کینگز کالج لندن یک دستگاه قابل حمل جدید مشابه دستگاه تست قندخون ساخته‌اند که بر مبنای آزمایش خون اثر انگشتی ظرف ۱۵ دقیقه بروز حمله قلبی را در یک بیمار تشخیص می‌دهد. حمله قلبی زمانی رخ می‌دهد که جریان خون به قلب به طور ناگهانی مثلا توسط یک لخته خون، مسدود شود. نفس تنگی، سبکی سر و درد قفسه سینه از علائم مربوط به این عارضه هستند.
همشهریهمشهری4 ساعت قبل
شرکت شهر سالم شهرداری تهران روز گذشته میزبان اعضای کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس بود. اعضای کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همراه ناهید خداکرمی، عضو کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر تهران با مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران جلسه داشتند. خداکرمی اضافه کرد: شرکت شهر سالم و شهرداری تهران تصمیمی برای افزایش خدمات درمانی خود ندارند، بلکه هدف این است که خدمات سطح‌بندی شده و نظام ارجاع را در شهرداری پیاده کنند. امیدواریم شهرداری تهران الگویی برای بقیه شهرها و همچنین کمکی برای وزارت بهداشت به‌منظور پیاده کردن نظام ارجاع باشد. همچنین اگر در حوزه‌های مختلف سلامت شهر کمیسیون بهداشت مجلس بتواند کمکی به این شرکت کند از آن دریغ نخواهد کرد.
الفالف3 ساعت قبل
از طرفی مصرف روغن زیتون و مغزها به دلیل کنترل انرژی دریافتی، باید متعادل باشد. بنابراین باید در برنامه غذایی روزانه از مصرف بیش از اندازه آنها خودداری کرد. - کاهش مصرف نمک: مصرف نمک باید به هنگام تهیه و طبخ غذا کاهش یابد و از نمکدان در هنگام صرف غذا و سر سفره استفاده نشود. - افزایش مصرف فیبر: فیبرها ترکیباتی هستند که در دیواره سلول‌های گیاهان مانند سبزی‌ها، میوه‌ها، سبوس، غلات کامل، حبوبات و مغزها وجود دارند. بنابراین توصیه می‌شود که روزانه سه الی پنج واحد میوه‌ و سبزی‌ در برنامه غذایی خود استفاده کنید.

نظرها

اخبار بیشتر