حذف جریمه اضافی از وام بانکی در راه خانه ملت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اقتصادی
حذف جریمه اضافی از وام بانکی در راه خانه ملت

حذف جریمه اضافی از وام بانکی در راه خانه ملت

همشهریخبرگزاری همشهری |
طرح ۲ فوریتی طرح الزام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات گیرندگان این هفته در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

جزییات این طرح هفته گذشته در کمیسیون اقتصادی بررسی‌شده است. محمدحسین حسین زاده بحرینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از طراحان اصلی این طرح است.

به گزارش همشهری، هدف طراحان حمایت از رونق تولید و تسهیل تسویه بدهی غیرجاری دریافت‌کنندگان تسهیلات ریالی از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی اعلام ‌شده و بر اساس آن چنانچه تسهیلات گیرندگان تمام یا بخشی از بدهی سررسید شده خود را تا پایان سال ۱۳۹۷ پرداخت نکرده‌اند، مانده بدهی خود را حداکثر تا پایان دی‌ماه ۱۳۹۸ نقدی تسویه کنند، همه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی موظف‌اند حسب تقاضای تسهیلات گیرنده فرمول تسویه‌حساب خود را تغییر دهند.

در این طرح آمده است: ملاک محاسبه بدهی متقاضیان مشمول این طرح «قرارداد اولیه» است. درصورتی‌که قرارداد اولیه بعد از اول فروردین ۱۳۹۳ یک یا چند نوبت تمدید یا امهال شده، یا بانک یا مؤسسه اعتباری، تسهیلات جایگزین به تسهیلات گیرنده اعطا کرده باشد، بانک یا مؤسسه اعتباری موظف است در صورت درخواست مشتری، قراردادهایی بعدی را لغو کند.

همچنین در صورت تسویه وام تا پایان دی‌ماه امسال، اصل و سودی که تسهیلات گیرنده به‌موجب قرارداد اولیه تا تاریخ تسویه باید پرداخت می‌کرده، محاسبه می‌شود. بانک یا مؤسسه اعتباری موظف است در محاسبه این مبلغ از روش محاسبه ساده (غیر مرکب) و نرخ سود مندرج در قرارداد اولیه استفاده کند.

در صورت تصویب این طرح و تبدیل آن به قانون، برای بنگاه‌های تولیدی (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) دارای قرارداد اولیه حداکثر تا ۲۰ میلیارد ریال و برای سایر تسهیلات گیرندگان دارای مبلغ قرارداد اولیه حداکثر ۲ میلیارد ریال مشمول مصوبه جدید خواهند بود. وام‌گیرندگان مشمول این طرح، حداکثر تا پایان مهرماه ۱۳۹۸ مهلت ارائه درخواست استفاده از مزایای این قانون را دارند و بانک یا مؤسسه اعتباری غیر بانکی مکلف است حداکثر ظرف مدت دو ماه از زمان ارائه درخواست کتبی مشتری، مانده بدهی وی را اعلام کند.

امضاکنندگان پیشنهاد کرده‌اند بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی مجازند درصورتی‌که درنتیجه اجرای این طرح متحمل زیان شوند، پس از تأیید بانک مرکزی، زیان مزبور را از سال ۱۳۹۹ به بعد به‌تدریج حداکثر ظرف مدت ۵ سال در صورت‌های مالی خود مستهلک و زیان وارده را جزو هزینه قابل‌قبول مالیاتی حساب کنند. کد خبر ۴۴۸۴۷۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رمز دوم یکبار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بر اساس اعلام بانک مرکزی، رمز دوم یکبار مصرف از اول دی امسال برای کاربران شبکه بانکی اجباری می‌شود. کاربران برای فعال کردن رمز پویا می‌توانند با مراجعه به وب سایت بانک مورد نظرشان یکی از ۲ روش نرم افزار و پیامک را انتخاب و بر اساس راهنما عمل کنند.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهادکشاورزی، عباس کشاورز، در نخستین کنگره بین المللی و چهارمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران گفت: مهمترین چالش کشور و بخش کشاورزی و همچنین در دنیا چالش آب است. وی با تاکید بر این که باید به بحث توسعه در کشور و همچنین محیط زیست توجه بیشتری شود، افزود: برداشت آب در برخی مناطق بیشتر از ظرفیت است. معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که در فضای کشاورزی بدون توجه به آب نباید نظریه پردازی شود، تصریح کرد: بهره وری رویکرد اجتناب ناپذیر بخش کشاورزی و سایر بخش‌ها است. برای افق ۱۴۰۵یک برنامه ملی افزایش بهره وری محصولات زراعی پیش بینی شده است. کشاورز گفت: در حوضه آبریز دریاچه ارومیه سناریوهای مختلفی همچون افزایش بهره وری، کاهش مصرف آب، تعیین الگوی کشت مناسب و کشت جایگزین پیش بینی شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اقتصادآنلاین- اکرم شعبانی؛ عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در تایید افزایش آمار صادرات هفت ماهه فولاد به اقتصادآنلاین گفت: این ارقام بر اساس آمار گمرک و شرکت‌های بورسی اعلام می‌شود و این افزایش صادرات در هفت ماهه علیرغم تحریم‌ها اتفاق افتاده است. بهادر احرامیان تاکید کرد: مبحث تحریم‌ها و افزایش آمار صادرات دو مبحث متفاوت است و تاکنون بر آمار صادرات تاثیر منفی نداشته است. عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به اینکه مساله تامین مواد اولیه هم نمی‌توان ادعا کرد که بر آمار صادرات تاثیرگذار است، تصریح کرد: در صورت تامین مواد به موقع و کافی مواد اولیه تولید نسبت به وضعیت کنونی افزایش یافته و در این صورت می‌توان گفت سرعت رشد تولید ما هم بیش از این افزایش می‌یابد. وی در رابطه با مساله تامین مواد اولیه در بعضی کارخانه‌های تولیدی عنوان کرد: مشکل تامین مواد اولیه در کوتاه مدت بر روی کارخانه‌های فولادی تاثیر می‌گذارد و ممکن است تنها چند ماه تولید این کارخانجات را با روند کاهشی مواجه کند اما به طور کلی تولید و صادرات فولاد در کشور ما روند افزایشی دارد. مدیرعامل فولاد یزد در پایان در رابطه با چشم انداز تولید و صادرات فولاد در شش ماهه دوم سال ۹۸ تاکید کرد: این مساله در نیمه دوم سال به تحریم‌ها و آثار آن در این مدت بازمی‌گردد، باید دید شرایط بیرونی چگونه خواهد بود اما به صراحت می‌توان گفت در داخل کشور شرایط برای افزایش روند تولید و صادرات مهیاست.
مهرمهر1 روز قبل
جمشید مولایی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به موانع دولت بر فعالان حوزه صنعت سنگ اظهار داشت: استان اصفهان در تولید سنگ‌های تزئینی پیشتاز است و ۱۰ درصد سهم بازار سنگ را در اختیار دارد و این در حالی است موانعی بر سر صادرات سنگ، جایگاه اصفهان را با داشتن ۲۳۰ معدن سنگ و بیش از هزار و ۸۰۰ کارخانه فراوری را با مشکلاتی مواجه کرده است. وی افزود: استان اصفهان از بزرگ‌ترین تولید کنندگان سنگ‌های تزئینی کشور است و سنگ بری هایش بالغ بر نیمی از سنگ‌های فراوری شده بازار کشور را تامین می‌کنند. رئیس انجمن معدن داران استان اصفهان با اشاره به میزان ارزآوری صادرات سنگ فراوری شده در استان اصفهان ابراز داشت: استان اصفهان در سال گذشته ۱۰۰ میلیون دلار از صادرات سنگ‌های فراوری شده درآمد داشته است که با تسهیل‌گری در امور صادراتی می‌توان به طور فزاینده صادرات صنایع سنگ را افزایش داد. کمبود شرکت‌های بین المللی معتبر در صادرات صنعت سنگوی مهم‌ترین مشکل بخش معدن و صنعت سنگ در حوزه صادرات را کمبود شرکت‌های بین المللی معتبر در این بخش معرفی کرد و ادامه داد: بازاریابی، بازارسازی و برند سازی محصولات از آسیب‌های صادرات صنعت سنگ در استان اصفهان است. این در حالی است که در شرایط تحریم‌های ظالمانه نقل و انتقال ارز به کشور از طریق سیستم بانکی کشور و فقدان بیمه صادراتی از مسائلی است که فعالان حوزه سنگ با آن دست به گریبان‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر