پرداخت تسهیلات رونق تولید برای طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
پرداخت تسهیلات رونق تولید برای طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد

پرداخت تسهیلات رونق تولید برای طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار با اشاره به اینکه تسهیلات رونق تولید برای طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰درصد پرداخت می شود گفت:در جهت صیانت از نیروی کار و پایداری تولید و حمایت از ۱۸۴۱ بنگاه، حدود ۳۱۵ هزار شغل تثبیت شد.

- اخبار اقتصادی -

کریم یاوری، مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به نقش بی بدیل کارگران در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در سال رونق تولید کارگران و کارفرمایان و سهامداران و سرمایه گذاران و مدیران بنگاههای اقتصادی در خط مقدم اجرای منویات مقام معظم رهبری هستند و با تلاش و کار و تولید برای تحقق شعار سال جدیت دارند و ما همه باید به آنها کمک کنیم.

وی ادامه داد: نقش بی بدیل کارگران در پیروزی انقلاب اسلامی قابل توجه بوده، آنها شایسته خدمتگزاری بهتر هستند. کارگران در تمامی شرایط حساس انقلاب اسلامی اعم (از پیروزی انقلاب و جنگ و فعالیتهای اقتصادی و تولیدی و صنعتی و معدنی و کشاورزی …) همراهی بسیار ارزشمندی داشته، دارند و خواهند داشت.

یاوری بیان کرد: کارگران ایران اسلامی دل در گرو اسلام و انقلاب و مردم دارند و همه با کار و تلاش و رونق تولید پاسدار انقلاب و اسلام هستند. هم اکنون هم کارگران علی رغم مضائق مالی و دستمزدهای حداقلی با تمام توان در پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاهها دوش به دوش کارفرمایان در رفع مشکلات بنگاهها اهتمام دارند.

مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار بیان کرد: شناسایی ورصد، پیگیری، و بررسی و رسیدگی و حل و فصل مشکلات بنگاههای اقتصادی مشکل دار در ابتدا به عهده سهامداران- مالکان- کارفرمایان و مدیران بنگاههای اقتصادی است و چنانچه موفق به حل مشکل نشوند از طریق وزارتخانه صادر کننده مجوز تاسیس و بهره برداری و پس از آن از طریق کارگروههای استانی و ملی تسهیل و رفع موانع تولید بایستی پیگیری و اقدام نمایند. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری و حل و فصل، مشکلات بنگاههای اقتصادی در جهت صیانت از نیروی کار و تثبیت اشتغال و پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاهها رصد و پیگیری می‌نماید این موضوع از اولویت‌های کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استانهای کشور و کارگروه ملی به شمار می‌رود.

یاوری بیان کرد: برای صیانت از نیروی کار، کارفرمایان، کار آفرینان و سرمایه گذاران و حفظ حیات بنگاه‌های اقتصادی و پایداری تولید و تثبیت اشتغال رسیدگی حل و فصل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی مشکلدار ضروری است.

وی ادامه داد: کارفرمایان، کار آفرینان و سرمایه گذارانی که بخواهند هر گونه تغییر یا بازسازی خط تولید و جابجایی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید که در راستای سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی دولت صورت دهند و اصلاح ساختار انجام دهند کارگران آنان در طول مدت زمان تغییر اقتصادی با مصوبه شورایعالی کار تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌گیرند.

یاوری بیان کرد: تمام کارگران مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که در اثر خسارت ناشی از سیل در کشور کار خود را برای مدت محدودی از دست داده‌اند از حمایت پرداخت مقرری بیمه بیکاری بهره مند شده‌اند و تعداد حدود ۴۸۰۰ نفر از کارگران بیمه شده که در حادثه ناشی از سیل از کار بیکار شده‌اند مقرری ماهانه بیمه بیکاری دریافت می‌کنند.

وی اظهار داشت: حسب دستور تأکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمام امکانات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ابتدای شروع سیل در کشور در اختیار حادثه دیدگان ناشی از سیل قرار گرفته و خدمات رسانی تمام ارکان وزارتخانه به حادثه دیدگان تا رسیدن به شرایط عادی ادامه خواهد داشت.

یاوری گفت: مشکلات بنگاه‌های اقتصادی مشکلدار فقط نقدینگی نیست بلکه پاره‌ای از مشکلات درون کارگاهی است همانند (بالا بودن هزینه‌های تولید، انباشت محصولات تولیدی، نیاز به اصلاح ساختار، اختلاف بین سهامداران، بعضا سوء مدیریت و..) و بخش برون کارگاهی همانند (رکود صنعت، تحریم‌ها، واردات بی رویه، قاچاق کالا، مطالبات از سایر سازمان‌ها و …). در شرایطی که بنگاه‌های اقتصادی با مشکل مواجه می‌گردند، نیروی کار و کارگران عزیز می‌بایستی نهایت همراهی و همکاری را برای حل مشکل در جهت پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه با کارفرمایان به عمل آورند.

وی ادامه داد: درسال ۱۳۹۷ بنگاه‌های اقتصادی از محل رونق تولید برای تثبیت اشتغال و بهینه کردن خطوط تولید و ادامه فعالیت حدود بیش از چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت نمودند.

مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار ادامه داد: در سال ۱۳۹۸ نیز طرح رونق تولید برای واحد‌های صنعتی و معدنی کوچک و متوسط اجرا می‌شود. همچنین بنگاه هایی که نیاز به بازسازی و نوسازی دارند و طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰٪ اجراء و به آنان تسهیلات پرداخت می‌گردد. که در سال ۹۸ نیزازهر گونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابجایی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید در راستای سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی دولت صورت پذیرد با تأیید و تصویب طرح اصلاح ساختار توسط شورایعالی کار حمایت موثر بعمل می‌آید.

وی گفت: در جهت صیانت از نیروی کار و پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاهها در سال ۹۷ با حمایتهای موثر از ۱۸۴۱ بنگاه موجبات تثبیت حدود سیصدو پنجاه هزار نفر شغل فراهم آمد مسائل مربوط به حدود ۱۳۵۰ بنگاه مشکلدار را با جدیت رصد، پیگیری و دنبال می‌کنیم و در جهت رفع مشکلات آنان برای پایداری تولید از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم.

در سایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

یاوری بیان کرد: استانداران به عنوان رییس کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به همراه کلیه اعضاء کارگروه به گونه‌ای برنامه ریزی نمایند که هر روز یک بنگاه مشکلدار و یا بحرانی را مورد بازدید قرار داده و از محل بنگاه با هم فکری مدیران، کارفرمایان و سهامداران کارگران مشکلات آنها را بررسی و رسیدگی و حل و فصل نمایند. مدیران و کارفرمایان بنگاههای اقتصادی متقاضی اصلاح ساختار اقتصادی می‌بایستی طرح خود را به تصویب وزارتخانه ذیربط برسانند. تمامی کارگران و کارکنان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی در طول اصلاح ساختار اقتصادی مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می‌گردند.

مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار با بیان اینکه در سال جاری بعضی جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ملی در استان‌های کشور برگزار خواهد شد افزود: سامانه ستاد تسهیل برای تسهیل ارتباط متقاضیان با ستاد و شفاف سازی و تسریع در مراحل رسیدگی به پرونده‌ها و نظارت ستاد بر روند اقدامات توسط دستگاهها حداکثر تا خرداد ماه سال جاری راه اندازی خواهد شد.

کریم یاوری: مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کارگاه آموزشی حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری در استان گلستان گفت: بیمه بیکاری یک حمایت اجتماعی است و تامین اجتماعی با دریافت حق بیمه مقرر به بیمه شدگان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که طبق مقررات قانون بیمه بیکاری بدون میل واراده از کار بیکار می‌شوند بیمه بیکاری پرداخت می‌نماید.

وی گفت: بیمه شدگان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که به دلیل بروز حوادث قوه قهریه و غیر مترقبه از قبیل سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی و …. بیکار می‌شوند مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می‌گردند. پیگیری برای اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری در اولویت وظایف قانونی دست اندر کاران اجرای قانون بیمه بیکاری است در سال ۱۳۹۷ حدود هجده هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری اشتغال مجدد پیدا کرده‌اند.

سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مکلف است آموزش مهارت‌های مورد نیاز بازار کار و نیز باز آموزی و تجدید مهارت کارگران تحت پوشش بیمه بیکاری را در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای و یا مراکز آموزش جوار کارخانجات فراهم نماید. هزینه‌های آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مقرری بگیران بیمه بیکاری از حساب بیمه بیکاری تامین و پرداخت می‌گردد.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۸هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری به مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای برای مهارت آموزی و باز آموزی و تجدید مهارت معرفی شدند. هم اکنون حدود ۲۶۰ هزار نفر از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌نمایند. کارگران مجرد مشمول قانون بیمه بیکاری حد اقل شش ماه و حد اکثر سی و شش ماه و کارگران متاهل و متکفل حداقل دوازده ماه و حداکثر پنجاه ماه به نسبت سابقه کاری و بیمه پردازی می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده نمایند.

یاوری اظهار داشت: ایام مقرری بیمه بیکاری جزء سابقه بیمه‌ای قابل قبول برای ایام بازنشستگی کارگران محاسبه می‌گردد. واگذاری امور و تصدیهای غیر حاکمیتی به بخش خصوصی صرفا در چارچوب قوانین و مقررات، ضوابط و دستور العملهای ابلاغی باید صورت پذیرد.

وی ادامه داد: تمام کارگران مشمول قانون کار، تامین اجتماعی که در اثر حادثه ناشی از سیل از کار بیکار شده‌اند حتی اگر کمتر از شش ماه بیمه پردازی داشته باشند مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد. کارگران و کارفرمایان آسیب دیده از سیل اخیر در کشور را تنها نخواهیم گذاشت تا رسیدن به شرایط راه اندازی کارگاه و شروع کار در کنار آنان خواهیم بود.

مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار بیان کرد: برای تعادل بخشی به منابع و مصارف بیمه بیکاری و افزایش پوشش مقرری بگیران بیمه بیکاری کارگروههای مشترک بین ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی و شرکاء اجتماعی شکل گرفته و به جدیت پیگیری می‌نمایند. مقرری بیمه بیکاری برای کارگران مشمول از روز اول بیکاری قابل پرداخت است و کارگران مکلفند ظرف سی روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحد‌های تعاون کار و رفاه اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی یا مشابه آن اعلام نمایند.

یاوری افزود: کارآفرینان و کارفرمایان محترم در تمامی واحد‌های تولیدی، صنعتی، صنفی، خدماتی و کشاورزی برای بهره مندی نیروی کار خود از مزایای قانونی نسبت به بیمه نمودن کارگران اقدام نمایند. کارآفرینان و کارفرمایان محترم در تمامی واحد‌های تولیدی، صنعتی، صنفی، خدماتی و کشاورزی برای بهره مندی نیروی کار خود از مزایای قانونی نسبت به بیمه نمودن کارگران اقدام نمایند. در شرایط فعلی همه دستگاههای اجرایی و خدمات رسان و خصوصا نظام مالی، بانکی و بیمه‌ای کشور می‌بایستی نهایت همراهی و همکاری را با بنگاههای اقتصادی در جهت حفظ اشتغال کارگران و جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر برای آنان را بعمل آورند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ترامپ: هیچ چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا که مشغول برگزاری کمپین‌های انتخاباتی‌اش در گوشه و کنار ایالات متحده است در جمع هوادارانش گفت: «می‌دانم شما من را دوست دارید، ولی هیچ ‌چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید. چه من را دوست داشته باشید چه نداشته باشید باید به من رای بدهید.»

فرود اضطراری هواپیما در بزرگراه‌های اصلی کرواسی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل
فرود اضطراری هواپیمایی کوچک بر روی یکی از بزرگراه‌های اصلی کرواسی رانندگان را غافلگیر کرد. این هواپیما حامل یک زن و مربی پرواز او بود که به‌دلیل نقص فنی هواپیما مجبور به فرود اضطراری شدند.

توضیحات اژه‌ای درباره فرار سالار آقاخانی

الفالف1 روز قبل
توضیحات اژه‌ای درباره فرار سالار آقاخانیگروه اقتصادی الف، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸، ۱۸:۰۵ ۳۹۸۰۵۲۶۱۵۲۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارحجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه درباره فرار یکی از متهمان و اخلال‌گران ارزی از کشور توضیحاتی ارائه کرد.

نمایشگاه دام و طیور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت دام و طیور در کشور است و این درحالی است که گردش مالی صنعت نفت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت دام و طیور در کشور است و این درحالی است که گردش مالی صنعت نفت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. به نظر می‌رسد اگر توجه بیشتری به این صنعت شود گام موثری در کاهش صادرات نفت در کشور است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، محمد کشتی‌آرای در مورد آخرین وضعیت بازار طلا و سکه گفت: با توجه به عدم تغییر قیمت اونس جهانی و ثبات در بازار ارز داخلی، تقاضا برای سکه و طلا در روزهای اخیر کاهش داشته و تعادل نسبی در بازار برقرار است بطوریکه نرخ انواع سکه نسبت به روزهای چهارشنبه و پنجشنبه تغییر قابل محسوسی نداشته است. وی ادامه داد: در حال حاضر حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده است که در سه سال اخیر بی‌سابقه بوده است. باید توجه داشت که بیشترین سطح حباب در این بازه زمانی ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود. این کارشناس بازار طلا و سکه در مورد آخرین نرخ اواع سکه گفت: در حال حاضر نرخ هر قطعه سکه تمام با طرح قدیم ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، سکه تمام با طرح جدید ۴ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۳۹۰ میلیون تومان و سکه‌های گرمی نیز ۹۷۰ هزار تومان است. به گفته وی؛ نرخ هر مثقال طلا یک میلیون و ۸۰۵ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۱۶ هزار تومان است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
تنش‌های گسترده بین ایران و امارات متحده تاکنون علاوه بر فرصت‌های دیپلماتیک، فرصت‌های اقتصادی بسیاری را از بین برده است. در دوره‌های مختلف ما با نوسان این رابطه اقتصادی مواجه بوده‌ایم اما هرگز شاهد قطع شدن این رابطه نبوده‌ایم. نوع برخورد مسئولان اقتصادی امارات و صرافی‌های آنجا با ایران چنان بد بود که باعث کاهش بخشی از سرمایه‌گذاری خارجی امارات در آن سال‌ها شد. گزارشات تاجرانی که سال‌ها از ایران در امارات فعالیت می‌کردند حاکی از بی ثباتی گسترده در تصمیمات و رویکردهای آنها بود. به‌نظر می‌رسد در آینده تعاملات ما درحوزه‌های نفتی و غیر نفتی دوباره افزایش یابد و راه افتادن برخی کانال‌های مالی در این حوزه، تاییدی بر صحت این رویکرد در بین حاکمان امارات است.

نظرها

اخبار بیشتر