در این‌جا آماده پریدن باشید؛ یک.. دو.. سه!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سرگرمی
در این‌جا آماده پریدن باشید؛ یک.. دو.. سه!

در این‌جا آماده پریدن باشید؛ یک.. دو.. سه!

ایسناخبرگزاری ایسنا |
دوپلان؛ نامش را شنیده‌اید؟ روستایی در ۱۳۰ کلیومتری شهرکرد، مرکز چهارمحال و بختیاری، اگر تصاویرش را جستجو کنی، شوق دیدنش دلت را می‌برد و وسوسه می‌شوی برای چند لحظه هم که شده، آنجا را تجربه کنی.

کوله‌ام را برداشته و راهی سفر شدم، هیجان‌زده بودم و خوشحال که می‌توانم قطعه‌ای از بهشت را در زمین از نزدیک ببینم.

از شهرکرد به سمت جاده خوزستان حرکت کردم، حدود ۲۵ کیلومتری را طی کرده بودم که به چشمه وقت و ساعت رسیدم، دو کیلومتری با روستای شمس‌آباد فاصله داشت، چشمه‌ای که در جوار کوه‌های جهان‎‌بین از ارتفاعات زاگرس خودنمایی می‌کرد.

در این‌جا آماده پریدن باشید؛ یک.. دو.. سه! - 4

عکس دریافتی از چشمه وقت و ساعت

چشمه وقت و ساعت علاوه بر وجود چشمه‌ای از عجایب حیرت انگیز طبیعی، دارای درختان سر به فلک کشیده‌ای بود که سایه سار آن‌ها، مکانی مفرح برای گذران اوقات فراغت مردم فراهم کرده بود.

علت نامگذاری «چشمه وقت و ساعت» را که از مردم محلی پرسیدم، گفتند: آب این چشمه چند مرتبه (معمولا سه مرتبه) در طول روز، به صورت تناوبی خشک و پر آب می‌شود. آب چشمه، هر مرتبه برای مدت حدود ۲ ساعت قطع می‎شود و دوباره شروع به جوشش می‎کند.

به مسیرم ادامه دادم، خراجی، شلمزار، گهرو و زوردگان را طی کرده و به نگینی بی‌مانند در طبیعت چهارمحال و بختیاری - شهرستان بروجن رسیدم، تالاب چغاخور.

در این‌جا آماده پریدن باشید؛ یک.. دو.. سه! - 9

ایستادم و خیره به پرندگان بومی و مهاجر نگاه می‌کردم، رشته کوه زیبای کلار در سمت جنوب غربی مشرف بر تالاب بود و مرغزاری وسیع آن را دربر گرفته بود.

آب و هوای دل‌انگیز و متبوعی داشت، می‌خواستم به یکی از اقامتگاه‌های تالاب بروم تا فرصت بیشتری برای لذت بردن از این طبیعت داشته باشم، اما وقت زیادی نداشتم، باید برای رسیدن به هدف گردشگری یک‌روزه‌ام برنامه‌ریزی می‌کردم. و باز هم ادامه دادم، این بار به سمت ناغان.

در مسیر، تالاب علی‌آباد و سولگان خودنمایی می‌کردند، ولی فرصتی برای دیدن آن‌ها از نزدیک نداشتم به نظر می‌آمد بسیا زیبا باشند.

فکر می‌کنم حدود ۸۰ کلومتری را از شروع سفرم طی کرده بودم که به ناغان رسیدم و از آن‌جا به سمت منطقه باجگیران ادامه دادم، هر چه جلوتر می‌رفتم باورم نمی‌شد استان کوهستانی چهارمحال و بختیاری این چنین مناظری داشته باشد، جنگ‌های بلوط در منطقه حفاظت شده سبزکوه، رودخانه سبز کوه از یک سمت و شیلات‌های پر ماهی از سمتی دیگر چشم‌هایم را خیره کرده بود، کمی ایستادم تا با دقت بیشتری نگاه کنم.

در این‌جا آماده پریدن باشید؛ یک.. دو.. سه! - 15

عکس دریافتی از منطقه حفاظت شده سبزکوه

رودخانه‌ای عمیق میان پوشش‌های جنگلی … می‌گفتند در این منطقه می‌توان بز کوهی هم دید، دوربینم را در آوردم تا با دقت بیشتری این شاهکار خلقت را نظاره‌گر باشم، آبشارهای کوچک و بزرگ در منطقه خودنمایی می‌کردند، دلم می‌خواست برای یک روز هم که شده در این منطقه بمانم، از طبیعتش لذت ببرم و از هوای پاکش استشمام کنم ولی شوق دیدن مناطق زیبای دیگر من را به ادامه مسیر امیدوارتر می‌کرد.

آبشارهای متعدد، جنگل‌های بلوط، چشمه‌سارهای گوناگون، غارهای پر از آب و رودخانه‌های خروشان از جمله صدها شگفتی و زیبایی‌ بودند که در مسیر این منطقه گردشگری دیده می‌شد اما هرچه به روستای دوپلان نزدیک‌تر می‌شدم، این جاذبه‌ها بیشتر خودنمایی می‌کرد.

در خبری بخوانید: اخبار سرگرمی و تفریحی

تابلویی در ابتدای روستا در زمین کاشته شده بود؛ به روستای دوپلان خوش‌آمدید، با خودم فکر می‌کردم مسیری که این چنین زیبا باشد، خودش چه خواهد بود.

وارد روستا شدم، پیرزنی کنار درختی نشسته بود، از ماشین پیاده شدم و به سراغش رفتم، سلام دادم، با گویش دلنشین لری بختیاری به من خوش‌آمد گفت، آدرس دقیق را از او گرفتم و حدود ۵ دقیقه بعد به آن جا رسیدم.

تا کنون این همه زیبایی را یک‌جا ندیده بودم، مناظر طبیعی زیبایی همچون صخره‌های عمودی رو به سوی رودخانه و شکاف‌ها و دره‌های عمیق و بسیار زیبای حاشیه رودخانه کارون که با درختان بلوط و سرو وحشی مزین شده‌ بود.

از بالای پل که به رودخانه نگاه می‌کردم تعدادی سوار بر قایق شده و خود را به موج‌های خروشان رودخانه سپرده بودند. رفتینگ در رودخانه کارون آن همه در دوپلان با آن مناظر زیبا و بکر چه لذتی دارد.

به عشق پریدن آمد بودم (بانجی جامپینگ)، آن هم از ارتفاع ۷۵ متری و در مجاورت با پل سیمی. کمی ترسیده بودم اما دل به دریا زدم و آماده پریدن، کمربند را محکم بستم، چشمانم را به هم فشرده بودم، یک … دو …سه- پرتاب؛ لحظه به لحضه به رودخانه نزدیک‌تر می‌شدم، رودخانه‌ای که در حال گذر بود، باور نمی‌شد داشتم پرش را از بلندترین نقطه در ایران تجربه می‌کردم.

در این‌جا آماده پریدن باشید؛ یک.. دو.. سه! - 25

عکس دریافتی از دوپلان

دره‌های نزدیک به هم و من که در بین آن‌ها در رفت و آمد بودم، از طرفی بازتاب صدایم، ترس را به هیجان تبدیل کرده بود. آن‌قدر به بالا و پایین پرتاب شدم تا اینکه در نقطه‌ای ایستادم و چند نفر با قایق به سراغم آمدند، تجربه‌ای بی‌نظیر بود. از قایق پیاده شدم و در کنار رودخانه نشستم، باز هم به این فکر می‌کردم که مگر می‌شود این همه زیبایی را در یک قاب ببینم.

راستی فراموش کردم از پل سیمی دوپلان برایتان بگویم، این پل در نزدیکی پلی فلزی، حدود ۲۰ متر طول و کمتر از یک متر عرض داشت، درست در جایی که صخره‌های ساحل رودخانه بسیار به هم نزدیک شده و عرض آن در کمترین حد ممکن قرار داشت. عده‌ای نیز با احتیاط در حال گذر از آن بودند و من تنها به گرفتن چند عکس از آن بسنده کردم.

در این‌جا آماده پریدن باشید؛ یک.. دو.. سه! - 30

عکس دریافتی از پل سیمی دوپلان

دل کندن از این روستا برایم سخت بود، ولی باید برمی‌گشتم، آخر سفرم یک‌روزه بود …

این تنها یکی از جاذبه‌های گردشگری این خطه از استانم بود، توصیه می‌کنم اگر به دنبال جاذبه‌های طبیعی و گردشگری هستید نیازی نیست هزینه زیادی کنید و به سفرهای خارجی بروید. در کشور و استان خودمان نیز می‌توانید برای طبیعت‌گردی مناظر بسیاری را پیدا کنید که در هیچ کجای دیگر دنیا پیدا نمی‌شوند.

گزارش از: ساناز صیدی سامانی خبرنگار ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری6 ساعت قبل
البته توجه داشته باشید که بر مبنای علائم بیماری طور قطعی نمی‌توان گفت که بیمار به ویروس کورونا مبتلا هست یا نه. سابقه بیمار از لحاظ تماس با بیماران مبتلا به ویروس کورونا یا سفر به شهرهایی که این ویروس در آنها شیوع دارد، هم بسیار مهم است. در نهایت هم نتیجه آزمایش ویروس کورونا است که پاسخ قطعی را می‌دهد. با وجود این شباهت‌های میان این سه بیماری تفاوت‌هایی بین علائم کووید-۱۹، آنفلوانزا و سرماخوردگی وجود دارد که در جدول زیر آمده است. ۳- عطسه و آبریزش بینی در سرماخوردگی شایع است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد6 ساعت قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد6 ساعت قبل
طرفداریطرفداری6 ساعت قبل
طرفداری- پیروزی ۳ بر ۰ بایرن مونیخ برابر چلسی، باعث شد تا خاطرات خوش مونیخی‌ها از شهر لندن در سال‌های اخیر ادامه پیدا کند. این برد شیرین را باید به پیروزی ۵ بر ۱ برابر آرسنال در مارس ۲۰۱۷ و پیروزی ۷ بر ۲ برابر تاتنهام در اکتبر ۲۰۱۹ اضافه کرد. حالا عمر مومنی، کاریکاتوریست مشهور سایت گل، شکست سنگین آبی‌های لندن و دیگر تیم‌های این شهر برابر قرمزها را سوژه جدید خود قرار داده و به شکل زیر به آن پرداخته است:
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز6 ساعت قبل
در فاصله یک روز، حجم شکایت‌ها از سوی مردمی که می‌خواستند از سفر انصراف دهند اما نمی‌توانستند وجوه پرداختی‌شان را بدون دریافت جریمه از آژانس‌ها پس بگیرند، افزایش یافت. او یادآور شد که استرداد بلیت پروازهای داخلی و خارجی بدون دریافت جریمه از تاریخ ۵ اسفندماه تا اطلاع ثانوی الزامی است. بدیهی است متخلفان بدون هرگونه اغماض به مراجع ذیربط ارجاع داده خواهند شد و مسئولیت هرگونه ایجاد تعهد به عهده صادرکننده بلیت خواهد بود. این درحالی است که وزیر راه خیلی واضح ابلاغ کرده است: «استرداد بلیت پروازهای داخلی و خارجی بدون دریافت جریمه از تاریخ ۵ اسفندماه تا اطلاع ثانوی باید انجام شود». در صورت تفویض از سوی دولت، عالی‌ترین مقام هر دستگاه و وزارتخانه نیز می‌تواند شرایط را فورس‌ماژور اعلام کند.
همشهریهمشهری7 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، علی ابرازه با بیان اینکه تاکنون ۴۳۲ بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم بستری شده‌اند، اظهار کرد: تا ساعت ۱۶ امروز هفتم اسفندماه ۴۹ نفر از بستری شدگان مشکوک به کرونا مرخص شده‌اند. وی با تاکید بر اینکه سه بیمارستان کامکار، فرقانی و امام رضا (ع) برای بستری بیماران مربوط به ویروس کرونا در نظر گرفته شده است، افزود: حدود ۵۰ هزار بسته بهداشتی اهدایی وزارت بهداشت به مردم قم نیز توزیع شده که ۱۰۰ هزار بسته دیگر نیز امشب توزیع می‌شود. قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین از توزیع ۶۵۰ هزار ماسک در داروخانه‌ها خبر داد و گفت: دستگاه تولید ماسک خریداری شده و در حال نصب است و روزانه ۲۰۰ هزار ماسک تولید می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 ماه قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 ماه قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 ماه قبل

لبنان استخراج نفت را آغاز می‌کند

عصر ایران6 ساعت قبل

پیش بازی گل گهر سیرجان - استقلال تهران؛ به دنبال رسیدن به رتبه دوم جدول با غلبه بر متخصص گرفتن تساوی در خانه

طرفداری6 ساعت قبل

پاکدامن: با همت و غیرت سهمیه گرفتیم/ امیدوارم نمایندگان خوبی برای ایران در المپیک باشیم

میزان‌آنلاین6 ساعت قبل

تحریم‌های ایالات متحده رهبر کتائب حزب‌الله را هدف قرار می‌دهد

ایلنا6 ساعت قبل

تلاش سرکنسولگری ایران در دبی برای بازگرداندن ایرانیان سرگردان در امارات

ایسنا6 ساعت قبل

۶ راهکار ساده برای تقویت ریه‌ها و دستگاه تنفسی

مشرق‌نیوز6 ساعت قبل

لیگ برتر فوتبال| برگزاری دربی اصفهان و کار سخت استقلال در هفته سکوت/ انتقام پرسپولیس از تیم سابق گل‌محمدی؟

تسنیم6 ساعت قبل