فرایند دوست‌یابی را به نوجوان بیاموزیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
فرایند دوست‌یابی را به نوجوان بیاموزیم

فرایند دوست‌یابی را به نوجوان بیاموزیم

ایمناخبرگزاری ایمنا |
عضو شورای نظام روانشناسی استان اصفهان گفت: والدین می‌توانند به صورت غیر مستقیم در انتخاب دوست نوجوانان تاثیرگذار باشند.

محسن لعلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به اهمیت دوست یابی در دوره نوجوانی اظهار کرد: مطابق آیات قرآن دوست خوب می‌تواند نقش بسیار مهمی را در رسیدن به اوج سعادت انسان داشته باشد و در مقابل دوست بد عاملی برای رسیدن به شقاوت و بدبختی انسان می‌شود.

وی با بیان اینکه دوست‌یابی در دوره نوجوانی اهمیت زیادی دارد، گفت: دوره نوجوانی دوره استقلال است و وقتی که نوجوان می‌خواهد که از خانواده مستقل شود به طور یقین جایگزین‌هایی را برای خانواده پیدا می‌کند که این جایگزین‌ها هم سن، هم عقیده و همتای او هستند.

این مدرس دوره‌های تخصصی روانشناسی معتقد است دوستی‌های دوره نوجوانی نسبت به دوستی‌های دوره کودکی پایدارتر، با ثبات و تأثیر گذارتر هستند و به طور کامل روی شخصیت نوجوان مؤثر است و جایگاه خانواده به عنوان دوست یک جایگاه مشخصی است، اما نمی‌تواند نقش دوست بیرونی را داشته باشد.

وی تصریح کرد: در واقع والدین نمی‌توانند این نقش را ایفا کنند و پژوهش‌هایی که در دنیا انجام شده است حاکی از آن است که بیش از ۷۵ درصد نوجوانان اوقات فراغت خود را با دوستشان می‌گذرانند و بیش از ۷۰ درصد از نوجوانان از دوستانشان الگو می‌گیرند.

به گفته لعلی، مطابق پژوهش‌های انجام شده دوست خوب و سالم می‌تواند اثرات مثبت را برای نوجوان داشته باشد، از ویژگی‌های دوست خوب در دوره نوجوانی این است که می‌تواند در برابر فشار و تنهایی از نوجوان محافظت کند و روابط بین فردی نوجوان را افزایش داده و سلامت روان او را تقویت می‌کند.

عضو شورای نظام روانشناسی استان اصفهان گفت: دوست خوب نوجوان را جامعه پذیر می‌کند، و منجر به پیشرفت تحصیلی، شغلی و اجتماعی او می‌شود و دوست ناسالم تبعاتی مثل افت تحصیلی، مشکلات رفتاری و اعتیاد به مواد مخدر را در نوجوان ایجاد می‌کند.

وی آموزش روش‌های تربیتی صحیح به نوجوان در دوست‌یابی را امری ضروری دانست و ادامه داد: ویژگی‌های شخصیتی نوجوان، درون گرایی و برون گرانی و خانواده سهل گیرو سخت گیر در فرایند دوست یابی و انتخاب دوست نقش زیادی را دارند و در صورتی که خانواده متوجه شود که فرزند نوجوان او در فرایند دوست یابی ناتوان است، باید بدانند که برای کمک به نوجوان در این خصوص باید از نظرات متخصصان این حوزه بهرمنده شوند.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

لعلی تصریح کرد: بایستی والدین دوست فرزندشان را شناخته و بعد از پی بردن به اصالت خانوادگی او رفت و آمد و تعاملات اجتماعی با خانواده دوست فرزندشان را داشته باشند که این روش مناسبی در انتخاب دوست صحیح فرزند نوجوان است.

عضو شورای نظام روانشناسی استان اصفهان تاکید کرد: ویژگی یک دوست خوب برای نوجوان این است از نظر روانشناختی سالم، عاقل و با درایت و از اصالت خانوادگی برخودار باشد و دوست خوب برای نوجوان می‌تواند هویت او باشد که این نوع دوست را نوجوان قابل اعتماد، درستکار می‌داند و مهم‌ترین ویژگی برای انتخاب دوست خوب ارزش‌ها و باورهای مشترک او است و این دوست در دوره نوجوانی می‌تواند باورها و ارشهای نوجوان را تحت تأثیر قرار دهد.

وی با بیان اینکه نوجوانانی که در خانواده‌ای که صله رحم زیادی دارند، تربیت می‌شوند در دوست‌یابی موفق‌تر خواهند بود، ادامه داد: روابط بین فردی تنها عامل مؤثر در انتخاب دوست یابی صحیح نیست و عوامل دیگری در فرایند دوست یابی مؤثر است.

لعلی با اشاره به اینکه بایستی والدین فرایند دوست‌یابی را از دوران کودکی به فرزندان بیاموزند، اظهار کرد: می‌طلبد که والدین با دعوت دوست فرزندشان به خانه نظارت غیر مستقیم بر او داشته باشند و با بازگو کردن ویژگی‌های دوست خوب و بد به نوجوان راهنمایی لازم را ارائه کنند.

عضو شورای نظام روانشناسی استان اصفهان خاطر نشان کرد: شناسایی اصالت والدین دوست فرزند نوجوان نیز برای خانواده‌ها حائز اهمیت است و چنانچه ساختار خانواده نقش والدین و حد و مرز آنها در دوست یابی نوجوان صحیح باشد می‌توانند یک دوست خوب را به فرزند معرفی کنند تا نوجوان آنها در چارچوب خانواده و با هدایت و راهنمایی والدین بتواند گزینش مناسبی را برای دوستی داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
ایلناایلنا7 ساعت قبل
صنعتگران به مشارکت در پروژه پایش صنعت نساجی کشور فراخوان شدند. به گزارش ایلنا، مدیرکل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صمت گفت: پروژه‌ پایش صنعت نساجی کشور از طریق انجمن صنایع نساجی ایران در دست اجراست.

اینترنت دفاتر پیشخوان دولت و پلیس+ ۱۰

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت چند روز اخیر بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی بودند به راحتی فعالیت می‌کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز برای اینکه ببینیم اختلال‌های اینترنت چند روز اخیر چه تاثیری بر عملکرد دفاتر پیشخوان دولت و پلیس +۱۰ داشته به برخی از این مراکز سرزدیم؛ دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی قرار داشتند به راحتی فعالیت می‌کردند.

سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

8+
الفالف14 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها12 ساعت قبل
برای بسیاری از ما که به واسطه شبکه‌های اجتماعی در جریان اخبار و احوال مردم قرار می‌گرفتیم، بازخورد‌ها را می‌دیدیم، سوژه پیدا می‌کردیم، می‌نوشتیم، نیش و نوش نصیب‌مان می‌شد و … روز‌های آسانی نیست. عصرایران: اینترنت قطع نیست اما قطع است. در حال حاضر سایت‌های داخلی در دسترس هستند، بانک‌ها و ادارات خدمات ارائه می‌دهند و اینترنت قطع نیست اما قطع است. قطع اینترنت یک تصمیم امنیتی است و فراتر از اراده ما به عنوان اهل رسانه. ما لازم است همه ابعاد ماجرا را ببینیم و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی آینه بازتاب‌دهنده جامعه بودند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

رهبر انقلاب: دوستان و دشمنان بدانند، در عرصه‌ جنگ نظامی، سیاسی و امنیتی دشمن را عقب زدیم

آفتاب‌نیوز8 دقیقه قبل

رکورد نقل و انتقالات بایرن مونیخ شکسته می‌شود؛ گرد و خاک وینگر ۲۳ ساله در مونیخ!

ورزش ۱۱10 دقیقه قبل

راهپیمایی محکومیت آشوبگران/هوشیاری ملت آتش «اغتشاش» را خاموش کرد +عکس

مشرق‌نیوز10 دقیقه قبل

تعطیلی مدارس شهری و روستایی بیجار

اقتصادنیوز11 دقیقه قبل

تمرین با نشاط تیم ملی فوتبال امید در اسپایر/تمرین اختصاصی قائدی

فارس12 دقیقه قبل

فیلم/ خلاصه دیدار برزیل ۳-۰ کره‌جنوبی

مشرق‌نیوز12 دقیقه قبل