راهنمایی خرید سیم برق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اقتصادی
راهنمایی خرید سیم برق

راهنمایی خرید سیم برق

برناخبرگزاری برنا |

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، برای انتقال جریان الکتریکی از مکانی به دیگرمکان از سیم استفاده می‌شود. انتقال انرژی در سیم‌ها همانند سایر محصولات مشابه، توسط بخش داخلی که هادی نامیده می‌شود صورت می‌پذیرد. در حقیقت هادی بخشی از سیم برق است که وظیفه انتقال جریان برق را برعهده دارد. همچنین لایه‌های از پلیمر با هدف جلوگیری از هدایت برق بر روی هادی قرار می‌گیرد این لایه که اصطلاحا" عایق نامیده می‌شود وظیفه ممانعت از هدایت جریان برق را برعهده دارد.

خرید سیم برق

هادی سیم برق

مطابق استاندارد بین المللیIEC هادی به بخشی از سیم اطلاق می‌گردد که وظیفه عبور جریان برق را به عهده دارد

هادی‌های را به صورت زیر تقسیم بندی می‌کنند:

· هادی‌های تک مفتولی

· هادی‌های گرد تابیده منظم (نیمه افشان)

· هادی‌های انعطاف پذیر (افشان)

· هادی‌های فشرده گرد تابیده منظم

هادی تک مفتولی (کلاس ۱) و تابیده منظم (کلاس ۲) برای کاربرد نصب ثابت و هادیهای انعطاف پذیر یا افشان (کلاس ۵) و بسیار انعطاف پذیر (کلاس ۶) برای کاربرد با انعطاف پذیری در نظر گرفته می‌شوند.

هادی مفتولی (تک مفتولی – نصب ثابت (

در هادی‌های تک مفتولی می‌بایستی الزامات زیر رعایت گردد:

· جنس هادی مس آنیل شده با اندود یا ساده، آلومینیم یا آلیاژ آن

· مقطع هادی‌های مسی تک مفتولی باید گرد باشد.

· مقطع هادی‌های آلومینیومی تک مفتولی کمتر یا مساوی ۱۶ باید گرد باشد.

هادی نیمه افشان (تابیده شده منظم (

در هادی‌های نیمه افشان (کلاس ۲) می‌بایستی الزامات زیر رعایت گردد:

· جنس هادیها مس آنیل شده با اندود یا ساده، آلومینیم یا آلیاژ آن

· مقطع هادیهای آلومینیومی تابیده منظم و فشرده نباید از ۱۶ کمتر باشد.

· نسبت قطرهای دو مفتول مختلف در هر هادی نباید از ۲ بیشتر باشد.

· تعداد مفتولهای هر هادی نباید از حداقل مقادیر داده شده در استاندارد کمتر باشد.

هادی افشان (انعطاف پذیر)

همچنین در هادی‌های افشان مورد استفاده در سیم‌های برق می‌بایستی الزامات زیر رعایت گردد:

· جنس هادیها مس آنیل شده با اندود یا ساده

· قطر نامی مفتولهای هر هادی باید یکسان باشد.

· قطر مفتولهای هر هادی نباید از حداکثر مقادیر داده شده در استاندارد بیشتر باشد.

· مقاومت هر هادی در ۲۰ درجه سانتیگراد نباید بیش از حداکثر مقدار تعیین شده در استاندارد باشد.

سیم برق

هادی افشان (انعطاف پذیر)

همانگونه که بیان شد عایق بخشی از سیم می‌باشد که مانع هدایت جریان برق است.

بطور عمده عایق‌ها پلیمرهای گرمانرم یا گرماسغتی می‌باشند که با استفاده از فرآیند اکستروژن بر روی هادی قرار می‌گیرند.

بایستی توجه داشت که:

· عایق سیم باید دارای استقامت مکانیکی و قابلیت ارتجاعی کافی باشد.

· عایق سیم باید کاملا هادی سیم را در بر گرفته باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

· عایق باید کاملا" به هادی سیم چسبیده باشد ولی به استثناء بندهای با انعطاف پذیری بالا بایستی جدا کردن عایق از هادی سیم بدون آسیب دیدن عایق هادی و یا پوشش قلع اندود (در صورت وجود) امکان پذیر باشد.

· میانگین ضخامت عایق از مقدار استاندارد کمتر نباشد.

· هر رشته عایق در سیم باید فقط یک رنگ داشته باشد (بجز رشته سبز و زرد).

· فاصله بین هر دو نشانه گذاری متوالی نباید از ۲۷۵ میلیمتر بیشتر شود.

سیم افشان (انعطاف پذیر (

سیم افشان یکی از پرکاربردترین محصولات سیم و کابل در صنعت ساختمان می‌باشد. در صنعت سیم و کابل واژه افشان به گروهی از محصولات سیم و کابل اطلاق می‌گردد که هادی آنها از نوع گروه ۵ و یا ۶ بر اساس استاندارد ملی ایران شماره ISIRI ۳۰۸۴ و یا استاندارد بین المللی IEC ۶۰۲۲۸ می‌باشد. سیم‌های افشان واجد ویژگی‌های بسیاری می‌باشد که از جمله آنها می‌توان به انعطاف پذیری بالای این محصولات در قیاس با سیم‌های مفتولی اشاره کرد.

سیم‌های افشان بر اساس ولتاژ نامی به دو گروه زیر تقسیم می‌گردند:

· سیم‌های دارای ولتاژ نامی ۵۰۰/۳۰۰ ولت:

که این نوع از سیم‌های افشان برای نصب درون لوله‌ها و زیر و روی گچ و نیز قرار گیری در لوله‌های خرطومی مناسب است.

· سیم‌های دارای ولتاژ نامی ۷۵۰/۴۵۰ ولت:

این نوع از سیم های افشان برای نصب داخل وسایل برقی و نیز حفاظت سیستمهای روشنایی، درمحیط‌های خشک، درون لوله‌ها و زیر و روی گچ مناسب است.

در طراحی سیم‌های افشان تعداد رشته‌های هادی سیم افشان برای سطح مقطع بر اساس حداکثر مقاومت هادی در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد محاسبه و تعیین می‌گردد.

هادی‌های سیم افشان از کنار هم قرار گرفتن تعداد مشخصی رشته مسی ساخته می‌شود. برای دست یابی به سطح مقطع الزام شده در استاندارد می‌بایستی تعداد معینی از این رشته‌های به یکدیگر تابیده شوند تا در مجموع یک هادی را تشکیل دهند.

تعداد رشته‌ها در هر سطح مقطع هادی افشان به گونه‌ای در نظر گرفته می‌شود که هادی ساخته شده از نظر مقاومت الکتریکی مطابق با الزامات استانداردهای مربوطه باشد. به عنوان مثال در سیم افشان ۵/۱ مقاومت هادی می‌بایستی حداکثر ۳/۱۳ اهم بر کیلومتر و در سیم افشان ۵/۲*۱ مقاومت هادی می‌بایستی حداکثر ۹۸/۷ اهم بر کیلومتر باشد.

سیم مفتولی نصب ثابت

این نوع سیم‌ها جهت استفاده در سیم کشی داخلی تابلوها و توزیع کننده‌ها ی برق مناسب است.

به کارگیری این سیم‌ها در لوله‌ها و زیر گچ مجاز است.

سیم‌های با هادی تابیده منظم (گروه ۲) را می‌توان به عنوان اتصالات تابلوهای کنترل، در ساخت دسته سیم و نیز الکترونیک صنعتی به کار برد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل

سایه روشن لایحه جدید قانون تجارت

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما: ملکشاهی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره با تاریخچه قانون تجارت و سرگذشت لایحه جدید قانون تجارت گفت: ما هم قبول داریم که این قانون اهمیت و پیچیدگی خاص دارد و لایحه جدید هم ممکن است ایراداتی داشته باشد برای همین از نظرات بخش خصوصی برای بهبود و تکمیل آن استفاده می‌کنیم. او در خصوص مزایای لایحه جدید توضیح داد: احمد آتش هوش رئیس کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی ایران نیز با اشاره به ضرورت به روزرسانی قوانین گفت: قانون تجارت قانونی مادر و بالادستی است و مفهوم این آن است که در اصلاح و تنظیم آن باید وسواس بیشتر و دقت و با احتیاط بسیار عمل کرد. ما به روند رسیدگی به این لایحه انتقاد داریم

بازتاب یک گزارش!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است و رقابت در این حوزه تولیدی را با مشکل مواجه کرده است برای اطلاع بیشتر گزارش همکارمان آذری بقا را پیگیری نمایید.

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.

اجرای ناقص تخریب بنا‌های متجاوز به حریم رودخانه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در حالیکه حکم تخریب ۲۳ بنا متجاوز به حریم رودخانه فرحزاد صادر شده بود، اما در روز اجرا، این حکم به صورت ناقص عملیاتی شد. از احکام تخریبی گرفته شده، فقط ۱۳ مورد به مرحله اجرا رسید که ماجرا دیر رسیدن پلیس بود و محدودیت‌هایی که در زمان اجرای حکم بوجود آمد. رودخانه فرحزاد از آن دست رودخانه‌هایی است که اگر نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه باران به صورت رگباری ببارد، بروز سیلاب در آنجا اجتناب ناپذیر است، سیلی که اگر این بنا‌ها در مسیر آن باشد می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را برای مردم به همراه داشته باشد.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
ما در حزب الله با توجه به اهمیت این عملیات روز شهادت احمد قصیر را روز شهید نامیده‌ایم. من به شما می‌گویم که هراسی نداشته باشید و من تضمین می‌کنم که حزب الله به اقدامات شما احترام می‌گذارد و شما را تشویق می‌کند. تحریم‌ها پیامد‌های بدی روی بانک‌های لبنان داشته است، اما مسئول این شرایط حزب الله است؟ ما بانک‌ها را تحت فشار قرار داده‌ایم؟ ما حزب الله اصلا کاری به بانک‌ها نداریم ما نمی‌خواهیم بانک‌ها را اشغال کنیم. امریکایی‌ها می‌گویند هدف تحریم‌های ما حزب الله است ما روز اول گفتیم تحریم‌ها را بردارید ثروت و دارایی‌های حزب الله در بانک نیست. این دولت را دولت حزب الله نام گذاری کردند بخدا قسم اگر این دولت، دولت حزب الله بود اولین اقدامی که انجام می‌داد ارتباط با سوریه بود.

نظرها

اخبار بیشتر