شهرداری‌ها از پسماندهای بهداشتی کسب درآمد نکنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اجتماعی
شهرداری‌ها از پسماندهای بهداشتی کسب درآمد نکنند

شهرداری‌ها از پسماندهای بهداشتی کسب درآمد نکنند

معاون محیط‌ زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌ زیست کشور ضمن انتقاد از افزایش قیمت 3 برابری جمع‌آوری زباله‌های بیمارستانی گفت: شهرداری‌ها نباید از جمع‌آوری پسماندهای بهداشتی کسب درآمد کنند.

اعتمادآنلاین|مسعود تجریشی، معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌ زیست درباره عدم مدیریت صحیح پسماندهای بیمارستانی به خبرنگار ایلنا گفت: مشکلی که در این زمینه وجود دارد، این است که شهرداری‌ها پسماندهای بیمارستانی را زباله‌های خطرناک اعلام کردند از همین‌رو بیمارستان‌ها باید هزینه بیشتری برای حمل و امحاء این زباله‌ها پرداخت کنند. متاسفانه شهرداری‌ها نباید قیمت زباله‌های بیمارستانی را افزایش می‌دادند و از جمع‌آوری پسماندهای بهداشتی کسب درآمد می‌کردند.

وی ادامه داد: موضوع پسماندهای بیمارستانی در جلسه شورای عالی کلان‌شهرها مطرح شد، در آن جلسه به این نتیجه رسیدیم که اگر هزینه جمع‌آوری پسماندهای بیمارستانی را کاهش دهیم یا حتی سوبسید برای آن نیز پرداخت شود راحت‌تر می‌توانیم پسماندهای پزشکی را جمع‌آوری کنیم. بنابراین مقرر شد که قیمت جمع‌آوری پسماندهای بهداشتی و بیمارستانی کاهش پیدا کند، در حال حاضر نیز در حال تدوین آیین‌نامه‌ها هستیم تا در کارگروه کلان‌شهرها به تصویب برسد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: وقتی مصوبات را بررسی می‌کردم، نمی‌دانم چه چیزی باعث شده بود که با طرح این مصوبه در شورای شهر، قیمت جمع‌آوری پسماند سه برابر شده بود. وقتی هزینه جمع‌آوری پسماند افزایش پیدا کرد، وزارت بهداشت و بیمارستان‌ها به دنبال این بودند که از یک مجرای قانونی راهی پیدا کنند که پسماندهای بیمارستانی را پسماند ویژه اعلام کنند نه پسماند خطرناک. چراکه اگر پسماند‌های بیمارستانی پسماند ویژه شود، بنابراین هزینه آن نیز کاهش پیدا می‌کند. بنابراین ما تصمیم گرفتیم به جای تغییر آیین‌نامه‌ها هزینه را کاهش دهیم.

تجریشی خاطرنشان کرد: بیمارستان‌های بسیاری بودند که در زمینه پسماند دچار تخلف شده و ما به آنها اخطار دادیم و در برخی موارد حتی آنها را به دادگاه معرفی کردیم، برخی از این بیمارستان‌ها نیز تا مرز پلمپ هم پیش می‌رفت و در نهایت بیمارستان مجبور می‌شد، سیستم جمع‌آوری پسماند مانند اتوکلاو خود را اصلاح کند.

وی با اشاره به پسماندهای بیمارستانی در شهرهای کوچک، تصریح کرد: در مراکز درمانی و درمانگاه‌های در شهرهای کوچک متاسفانه هیچ نظارتی بر جمع‌آوری پسماندهای بیمارستانی نیست. در بسیاری از مطب‌های پزشکان اقدامات جراحی انجام می‌شود که در خصوص جمع‌آوری پسماندهای این مطب‌ها هیچ نظارتی نمی‌شود. ما تلاش می‌کنیم پس از تعدیل هزینه جمع‌آوری پسماند پایش‌هایمان را گسترش دهیم و از آنجا که در شهر مشهد جمع‌آوری پسماندهای بیمارستانی به خوبی عمل شده است، در نظر داریم شهر مشهد را به عنوان مرکز پایش انتخاب کرده و نمونه‌های لازم را به آنجا ارسال کرده تا در آنجا بررسی شود و از این طریق نظارت‌هایمان را گسترش دهیم.

خبری: اخبار اجتماعی ایران

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور درباره پسماندهای صنعتی نیز گفت: قانون در خصوص پسماند‌های صنعتی به صراحت اعلام می‌کند، انهدام پسماندهای صنعتی وظیفه تولید کننده است بنابراین تولیدکننده‌های صنعتی موظف به مدیریت پسماندهای صنعتی هستند. در برنامه چهارم آمده است هر استان یک محل دفن پسماند صنعتی ویژه و خطرناک باید داشته باشد که تاکنون این قانون اجرا نشده است. در حقیقت از زمان اجرای برنامه چهارم تا سال گذشته تنها سه محل دفن پسماند صنعتی در کشور داشتیم و حتی در برخی از استان‌ها این پسماندها شناسایی هم نشده بوده است.

تجریشی خاطرنشان کرد: از سال گذشته استان‌ها را تک به تک شناسایی کرده و تلاش می‌کنیم که تا پایان سال در ۴ استان جدید با هماهنگی وزارت کشور و استانداری‌ها محل دفن پسماند صنعتی ایجاد شود، مشکلی که تاکنون وجود داشت، این است که از آنجا که پسماندها مدیریت نمی‌شود، افرادی که در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کردند با کمبود پسماند مواجه بودند، بنابراین یکی دیگر از اقدامات ما شناسایی پسماندهای تولید شده در کشور است.

وی ادامه داد: از همین‌رو سامانه‌ای از فروردین‌ماه در این خصوص ایجاد کردیم و با هماهنگی با وزارت صنعت و نفت برای تمامی صنایع یک کد در نظر گرفته شده است و سعی می‌کنیم مبدا و مقصد پسماندهایی که در کشور جابجا می‌شود را در این سامانه مشخص کرده و سازمان محیط زیست نیز بر آن نظارت کند. به طور مثال اگر قرار است پسماندی از عسلویه به سراوان در گیلان ارسال شود، باید تولید کننده پسماند به کارخانه محل دفن اعلام کند و چنانچه کارخانه مدیریت پسماند قبول کرد، پس از آن ادارات سازمان محیط‌زیست در استان باید تایید کنند که این پسماندها در این کارخانه مدیریت پسماند می‌تواند امحاء‌ شود.

او تصریح کرد: بنابراین تمامی جابجایی‌هایی که در سراسر کشور برای پسماندها صورت می‌گیرد با هماهنگی وزارت صمت و نفت در این سامانه مشخص و کارخانه‌های تولیدی و کارخانه‌های مدیریت پسماند نیز شناسایی می‌شوند. بنابراین از این به بعد تمامی پسماندهای خطرناکی که در کشور جابجا می‌شود، قابل پیگیری و نظارت است.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا19 ساعت قبل
معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد که اگر جایی احساس کنیم سهمیه خودروها کم است وزارت کشور آمادگی افزایش را دارد. به گزارش ایسنا، پورسید آقایی معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران گفت: در مورد حمل و نقل بررسی‌های خوبی انجام شده است. برای تاکسی‌ها، وانت بارها، تاکسی‌های اینترنتی و سایر وسایل حمل و نقل سهمیه‌ها در نظر گرفته شده است. وی ادامه داد: اگر جایی احساس کنیم سهمیه کم است وزارت کشور آمادگی دارد آن را افزایش بدهد. تنها جایی که برایش سهمیه در نظر گرفته نشده است تاکسی‌های شخصی است که چون ساماندهی ندارد کاری نتوانستیم بکنیم.

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.

برخورد با ناامن کنندگان

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
اشرار و ناامن کنندگان جامعه در چند نقطه از تهران آسایش و آرامش پایتخت نشینان را برهم ریختند و در برخی از موارد موجب تخریب اموال عمومی و شخصی شهروندان شدند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در چند روز گذشته حدود ۳۰۰ نفر از ناامن کنندگان توسط پلیس دستگیر شدند. پلیس بلافاصله بعد از دستگیری اشرار و تهیه تحقیقات مقدماتی، آن‌ها را به دستگاه قضا معرفی کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
ایسنا/گلستان مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان گفت: باوجود اینکه در سیلاب اوایل امسال آب خوبی وارد تالاب گمیشان شده بود اما با باز کردن جداره تالاب به سمت دریا با تصمیمی که در آن زمان گرفته شد، کل آب به سمت دریا تخلیه شد. محمدرضا کنعانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سیل اوایل امسال به زیست‌بوم‌های آبی، تأمین منابع و ذخیره‌گاه‌های آبی و احیای پوشش گیاهی و جنگلی، کمک بسیار خوبی کرد. مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان بیان کرد: بعد از سیلاب، تالاب‌های بین‌المللی آلاگل، آلماگل و آجی گل آبگیری بسیار خوبی داشتند. کنعانی افزود: در تالاب بین‌المللی گمیشان هم آبگیری خیلی خوبی داشتیم اما با تصمیمی که شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در آن برهه گرفت، جداره تالاب به سمت دریا باز شد و کل آب از تالاب به سمت دریا تخلیه شد و متأسفانه نتوانستیم آبگیری که در مجموعه تالاب‌های بین‌المللی دیگر استان داشتیم، در تالاب گمیشان نیز داشته باشیم. وی با اشاره به آغاز مهاجرت پرندگان آبزی به استان، تصریح کرد: در ابتدای مهاجرت پرندگان آبزی قرار داریم و هرچه به دیماه نزدیک‌تر می‌شویم، مهاجرت پرندگان به اوج خودش می‌رسد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
ورود مستقیم شیرابه‌های زباله به دریا و شالیزارهااز کل پسماندهای عادی ۶۵ درصد «تر» و ۳۵ درصد آن پسماندهای خشک هستند. براساس ماده ۷ قانون مدیریت پسماند مدیریت اجرایی پسماندهای عادی در شهرها و روستاها برعهده شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و خارج از شهرها برعهده بخشداری است. از دیگر چالش‌های ما در مدیریت پسماند کمبود نیروی متخصص است. در کشور ما مدیریت پسماند هم از نظر سرمایه‌گذاری و هم اجرایی عقب مانده است. محمد صادقی، فعالان محیط‌زیست درباره این موضوع گفت: فقدان قوانین حقوقی مانع از الزام‌آور بودن قانون مدیریت پسماند می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر