گزارش تسنیم-۲| آیا ازبکستان در حال تبدیل شدن به یک بازیگر فعال انرژی اوراسیایی است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
گزارش تسنیم-۲| آیا ازبکستان در حال تبدیل شدن به یک بازیگر فعال انرژی اوراسیایی است؟

گزارش تسنیم-۲| آیا ازبکستان در حال تبدیل شدن به یک بازیگر فعال انرژی اوراسیایی است؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدرنیزاسیون نیروگاه‌های حرارتی و هیدروالکتریکی فعلی، ساخت نیروگاه‌های مدرن جدید، توسعه برنامه هسته‌ای و انرژی‌های نوین، در کنار مشارکت در طرح‌های منطقه‌ای همچون کاسا-۱۰۰۰ از برنامه‌های دولت میرضیایف در حوزه برق بوده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ازبکستان پس از روی کار آمدن شوکت میرضیایف، برنامه اصلاحی گسترده‌ای را به اجرا در آورد. یک بخش مهم‌ و اساسی در این برنامه‌های جدید، حوزه انرژی بود. در این راستا، افزایش ظرفیت استخراج نفت و گاز، اکتشاف منابع جدید، و بازیگری در حوزه استراتژیک انتقال انرژی را مد نظر قرار داده است. با این حال، حوزه برق و انرژی‌های نوین بخش دیگری است که دولت شوکت میرضیایف بر آن تاکید کرده است.

در برنامه اصلاحی دولت ازبکستان ذکر شده که اقتصاد این کشور سالانه ۶ درصد رشد خواهد داشت و بر مبنای این رشد، نیاز مبرمی به انرژی وجود دارد. بر این اساس، بر مبنای پیش‌بینی صورت گرفته، تا سال ۲۰۳۰ ازبکستان برای حفظ رشد اقتصادی خود نیازمند آن است که تولید برق خود را حداقل ۲ برابر کند. از سوی دیگر، موضوع مهمی که مقامات ازبکستان پس از امضای موافقتنامه پاریس بر آن تاکید قابل توجهی داشته‌اند، مساله محیط زیست است. با توجه به آن که ۸۵ درصد برق مورد نیاز این کشور از طریق نیروگاه‌های حرارتی تامین می‌شود، تاشکند برنامه منسجمی را نیز برای کاهش حداقل ۱۴ میلیون تن کربن دی‌اکسید و ۳۶ هزار تن اکسید نیتروژن در سال ترتیب داده است.

نقطه آغاز برنامه‌های میرضیایف، تعمیر و مدرنیزاسیون نیروگاه‌های حرارتی سابق است. برنامه‌ای کوتاه‌مدت که با صرف هزینه‌ای حداقلی، با افزایش راندمان و بهره‌وری این نیروگاه‌ها، می‌تواند سهم مهمی را در این زمینه ایفا کند. بر این اساس، تا سال ۲۰۲۲ قرار است با صرف بودجه‌ای ۲۹۲ میلیون دلاری، به مدرنیزاسیون این نیروگاه‌ها و نیز نظام توزیع برق خود بپردازد. از سوی دیگر اما بر اساس آمارهای منتشر شده، تقریبا ۴۰ درصد تاسیسات تولید برق ازبکستان تا پایان سال ۲۰۱۷ با پایان دوره کاری خود مواجه می‌شوند. مدرنیزاسیون این تاسیسات صرفا هزینه‌بر و یک راه‌حل موقتی برای افزایش چند ساله استفاده از آن‌هاست. راه حل اساسی دیگر که برای میان‌مدت مد توجه قرار گرفته، ساخت و احداث نیروگاه‌های حرارتی جدید است.

در این راستا، قراردادهای مختلفی با شرکت‌هایی از روسیه، چین و ترکیه برای ساخت نیروگاه‌های حرارتی انعقاد شده است. ساخت نیروگاه ۲۴۰ مگاواتی توسط شرکت ترکیه‌ای «یلدریم انرژی» در منطقه بخارا، ساخت نیروگاه حرارتی با سوخت زغال‌سنگ در منطقه تاشکند توسط شرکت چینی هاربین، و مشارکت شرکت میتسوبیشی برای احداث نیروگاه‌های مدرن حرارتی با سیکل جدید، از این دست اقدامات به شمار می‌رود.

در کنار نیروگاه‌های حرارتی، نیروگاه‌های پاک و سازگارتر هیدروالکتریکی که اکنون سهمی ۱۱٫۵ درصدی در تولید برق ازبکستان دارند نیز در دستور کار مقامات ازبک قرار گرفته است. در همین راستا، علاوه بر مدرنیزاسیون نیروگاه‌های هیدروالکتریکی فعلی توسط چین، قرار است تا سال ۲۰۲۴ جمعا ۲۱ نیروگاه برق‌آبی مدرنیزه شده، ۴ نیروگاه جدید بزرگ با ظرفیتی معادل ۳۰ مگاوات ساخته شده و ۱۶ نیروگاه کوچک هیدروالکتریکی دیگر نیز به بهره‌برداری برسد. تا سال ۲۰۲۵ ازبکستان در نظر دارد ۲٫۰۴ میلیارد دلار در این زمینه هزینه کند که ۶۴۳ میلیون دلار آن توسط منابع اعتباری و الباقی از بودجه دولتی تامین می‌شود.

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

با این حال اما ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای مهم‌ترین موضوعی بوده که در این زمینه مد نظر ازبک‌ها قرار گرفته است. در این راستا، مقامات ازبک رایزنی‌های گسترده‌ای را با شرکت روسی «روس اتم» برای ساخت یک نیروگاه اتمی با تکنولوژی مدرن VVER-۱۲۰۰ صورت داده‌اند. بخشی از تامین مالی این پروژه نیز قرار است توسط وام اعطایی از جانب روسیه به ازبکستان صورت بگیرد. گفته می‌شود با تکمیل ساخت این نیروگاه، ۲٫۴ گیگاوات به ظرفیت تولید برق ازبکستان اضافه شود. در حال حاضر این نیروگاه مراحل تحقیقات، جایابی و انعقاد قرارداد را سپری کرده و قرار است تا سال ۲۰۲۵ نخستین فازهای آن عملیاتی شده و به بهره‌برداری برسد. علاوه بر این، بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، رایزنی‌ها در خصوص ساخت دومین نیروگاه هسته‌ای ازبکستان توسط روس‌ها نیز صورت گرفته است و به نظر می‌رسد پس از عملیاتی شدن فاز نخست نیروگاه اول، فرایند احداث این نیروگاه نیز آغاز شود. دست‌یابی به چنین ظرفیتی ازبکستان را به قدرت بلامنازع هسته‌ای در آسیای مرکزی تبدیل خواهد کرد.

بهره‌برداری از انرژی‌های نوین دیگر استراتژی تاشکند برای تامین نیروی برق مورد نیاز خود بوده است. در این راستا، بر اساس گزارش‌های منتشر شده، ازبکستان تا کنون بستر لازم برای اجرای ۸۱۰ نیروگاه خورشیدی کوچک را تدارک دیده است. این نیروگاه‌ها قرار است در استان‌های سمرقند، نوائی و سرخن دریا با ظرفیت ۱۰۰ مگاوات ساخته شوند. علاوه بر این، در زمینه نیروگاه‌های بادی نیز ازبکستان اقداماتی را صورت داده است. بر اساس گزارش آناتولی، شرکت ترکیه‌ای «اتکو» قرار است بزرگ‌ترین نیروگاه بادی ازبکستان را در استان سرخن دریا احداث کند. این نیروگاه با بودجه‌ای بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار، تا سال به بهره‌برداری خواهد رسید و ظرفیتی معادل ۶۰۰ مگاوات خواهد داشت.

در کنار این موارد، مشارکت در پروژه‌های منطقه‌ای صادرات برق نیز یکی از رویکردهای نوین ازبکستان بوده است. بهره‌برداری از خطوط انتقال برق به افغانستان و واردات از تاجیکستان و قرقیزستان در این راستا صورت گرفته است. علاوه بر این، ازبکستان حمایت خود از کاسا-۱۰۰۰ را نیز اعلام کرده و قرار است در آن مشارکت نماید. مشارکت فعال در ایجاد بازار مشترک برق آسیای مرکزی به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده برق منطقه که اخیرا در ترکیه توافقی در این زمینه نیز میان کشورهای آسیای مرکزی به امضا رسید، اقدام دیگر ازبکستان برای تکمیل سیاست‌های حوزه انرژی خود بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا1 روز قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز41 دقیقه قبل
مدرس خیابانی افزود: تمرکز ستاد تنظیم بازار بر کنترل قیمت صد قلم کالای اساسی است، اما این به معنای کنترل نکردن بقیه قیمت‌ها نیست. وی گفت: از ابتدای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، ستاد تنظیم بازار چهار جلسه برای همگرایی و همکاری همه دستگاه‌های مرتبط با این موضوع برگزار کرده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالاها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. وی گفت: قیمت برنج وارداتی قلاب حمایتی برای قیمت برنج داخلی است و قیمت برنج وارداتی قیمت برنج داخلی را حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان نگه داشته است. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد.

سامانه ۱۲۴؛ دریافت شکایات از قیمت کالا‌ها

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
وی افزود: افزایش قیمت برخی کالا‌ها مانند برنج وارداتی به دلیل ممنوع شدن واردات و حمایت از برنج داخلی است. آقای مدرسی خیابانی افزود: تا کنون دو هزار پرونده تعزیراتی برای تخلفات تشکیل شده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالا‌ها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد. آقای محمدیاری با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ثابت است گفت: قیمت مرغ در حد قیمت مصوب است و در برخی استان‌ها نیز کاهش قیمت داشته‌ایم.
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
عصر ایران؛ جعفر محمدی - درباره اعتراضات روزهای اخیر که بعد از افزایش قیمت بنزین رخ داده است، ۲ نکته ارزش تأمل دارد:۱ - «اعتراض حق مردم نیست»؛ به نظر من «اعتراض وظیفه مردم است». واقعا اگر به افزایش قیمت بنزین یا هر چیز دیگری اعتراض دارند، چرا اموال مردم را غارت و تخریب می‌کنند؟ این رفتارهای بدوی، اساسا ربطی به اعتراضات ندارد و نشان دهنده فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از ناآرامی‌های اخیر است. شاهدان عینی می‌گویند که بسیاری از همین شهروندان عادی که اساسا در اعتراضات نیز حضور نداشته‌اند، در غارت فروشگاه هایی مانند جانبو، افق کوروش، امیران و … شرکت داشتند. ۲ - بنزین بهانه‌ای برای اعتراضات و در کنار آن اغتشاشات اخیر است. بنابر این، حتی اگر همین امروز بنزین به قیمت سابق برگردد و حتی ارزان‌تر هم شود، اصل نارضایتی‌ها باقی است و مترصد فرصتی دیگری برای بروز و ظهور.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری18 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری18 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری19 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

شرایط سند برات تعیین شد

ایسنا7 دقیقه قبل

خداحافظی سرمربی تیم ملی اسپانیا با چشمان گریان

ایسنا7 دقیقه قبل

آغاز رزمایش «ذوالفقار ولایت نیروی زمینی ارتش»

ایسنا8 دقیقه قبل

سرکشی نمایندگان به حوزه انتخابیه در هفته آینده لغو شد

فارس8 دقیقه قبل

خداحافظی مورنو از نیمکت تیم ملی اسپانیا/ امروز انریکه دوباره سرمربی لاروخا می‌شود

نود9 دقیقه قبل

وقوع درگیری میان فلسطینیان و صهیونیست‌ها در کرانه باختری

مهر9 دقیقه قبل