جزئیات ۲۰ هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه در خراسان شمالی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
جزئیات ۲۰ هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه در خراسان شمالی

جزئیات ۲۰ هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه در خراسان شمالی

فارسخبرگزاری فارس |
استاندار خراسان شمالی طی سفر رئیس‌جمهور به این استان، تفاهم‌نامه‌هایی با مجموع ریالی ۲۰ هزار میلیارد تومان امضا کرد که تاکنون فقط بخشی از آن منتشرشده بود و در این گزارش به تفکیک این قراردادها موردبررسی قرارگرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد، سفر رئیس‌جمهور به خراسان شمالی همچون سایر سفرهای دیگر مقامات عالی‌رتبه کشور به این استان دستاوردها و مصوباتی را همراه خود داشت که در صورت پیگیری اجرایی شدن آنها از سوی رسانه و تشریح برای مردم، قطعا رفع برخی از مشکلات فعلی موجود در استان، با این اقدامات رقم می‌خورد.

ازجمله دستاوردهایی که در این سفر، توسط مسئولانی بسیار موردتوجه و مانور رسانه‌ای قرار گرفت، امضا ۲۰ میلیارد تومان تفاهم‌نامه با هلدینگ‌ها، شرکت‌ها، بانک‌ها و مجموعه‌های اقتصادی کشور جهت سرمایه‌گذاری در خراسان شمالی بود. تفاهم‌نامه‌هایی که در حضور رئیس‌جمهور و در جلسه شورای اداری استان در روز ۲۳ تیرماه میان استاندار و طرفین موردقرارداد به امضا رسید.

اما تاکنون به‌صورت موردی برخی از این تفاهم‌نامه اعلام‌شده اما در رسانه به‌صورت تجمیعی از مفاد ریالی این قراردادهای به تفکیک مطلبی منتشرنشده است. پس از بررسی‌ها و پیگیری‌های خبرنگار فارس در بجنورد به‌صورت موردی این تفاهم‌نامه‌ها ازنظر ریالی برای نخستین بار منتشر می‌شود.

این تفاهم‌نامه‌ها در قالب ۲۸ موضوع و ۱۷ طرف موردتفاهم با استانداری خراسان شمالی تنظیم و در حوزه سرمایه‌گذاری بانک‌ها و هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری با حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان، ۶۳۸ میلیون دلار، ۱۵۴ میلیون یورو و ۹۱ میلیون درهم منعقدشده است.

جزئیات ۲۰ هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه در خراسان شمالی - 5

۱. تفاهم‌نامه با مجموعه ایمیدرو به مبلغ ۵۸۳ میلیارد تومان و ۳۷۰ میلیون دلار.

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شناخته‌شده به‌عنوان ایمیدرو، شرکت هلدینگ دولتی فعال در بخش معدن ایران است. ایمیدرو دارای ۸ شرکت اصلی و ۵۵ شرکت عملیاتی درزمینه صنایع فولاد، آلومینیوم، مس، سیمان و مواد معدنی است.

در سال ۲۰۰۲ کارکنان ایمیدرو و شرکت‌های تابعه آن ۴۹٬۳۰۰ نفر، ارزش کل دارایی‌ها آن‌ها ۳۳٫۵ هزار میلیارد ریال، ارزش گردش مالی سالانه شرکت‌های تابعه ۳٬۲۳۰ میلیارد ریال و صادرات ۴۴۸ میلیون دلار برآورد شده است.

۲. انعقاد تفاهم‌نامه با بانک‌های عامل (ملی، سپه، صادرات، کشاورزی، پست‌بانک، مسکن و توسعه تعاون) به مبلغ ۳ هزار و ۲۱ میلیارد تومان، ۶۸ میلیون دلار و ۶۵ میلیون یورو

۳. انعقاد تفاهم‌نامه با بانک صنعت و معدن ایران به مبلغ ۲ هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان، ۸۹ میلیون یورو و ۹۱ میلیون درهم

۴. انعقاد تفاهم‌نامه با موسسه مالی و اعتباری ملل به مبلغ ۲ هزار و ۲۶۵ میلیارد تومان

۵. انعقاد تفاهم‌نامه با مرکز ملی فرش ایران به مبلغ ۷۳ میلیارد تومان

از جزییات این تفاهم‌نامه می‌توان به توسعه و ترویج هنر - صنعت فرش دستباف باهدف ارتقای کمی و کیفی تولید، صادرات و توسعه‌ی هنر- صنعت فرش دستباف استان خراسان شمالی، ثبت جهانی نشان جغرافیایی فرش دستباف منطقه (دویدوخ)، کمک به تخصیص تسهیلات بانکی کم‌بهره از محل اعتبارات متمرکز، تأمین اعتبار لازم جهت تحت پوشش قرار دادن بیمه تأمین اجتماعی صد در صد فعالان حوزه فرش دستباف استان خراسان شمالی، اختصاص مبلغ ۲ میلیارد تومان به‌صورت ۵۰ درصد فی‌مابین مرکز و استانداری برای اعزام هیات‌های تجاری، آموزش و تحقیقات و تبلیغات، مشارکت در ایجاد، ساخت، تجهیز و راه‌اندازی نمایشگاه دایمی فرش دستباف درمرکز استان، اختصاص یک سالن مجزا و مستقل برای نمایش فرش‌های استان خراسان شمالی در نمایشگاه بین‌المللی فرش دستباف ایران در شهریورماه، کمک به ایجاد رشته فرش در دانشگاه‌های استان در مقطع (کاردانی و کارشناسی)، کمک به فراهم نمودن امکان سرمایه‌گذاری شرکت سهامی فرش ایران و اتحادیه‌ی تعاونی‌های فرش دستباف روستایی در شهرستان‌های استان، حمایت ویژه و پرداخت تسهیلات کم‌بهره به میران ۲ میلیارد تومان به انجمن حمایت از زندانیان بجنورد که در محل شهرک کارگاهی بجنورد در حال اجرای طرح تولید فرش دستباف اشاره کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

جزئیات ۲۰ هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه در خراسان شمالی - 15

۶. انعقاد تفاهم‌نامه با صندوق کارآفرینی امید به مبلغ ۲۶۰ میلیارد تومان

۷. انعقاد تفاهم‌نامه با گروه عمران و توسعه شایگان مبتکر به مبلغ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به موضوع مشارکت و طراحی و استحصال آب بین سد گلیل و سرانی به میزان ۱۵ میلیون مترمکعب

۸. انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان

۹. انعقاد تفاهم‌نامه با صندوق ضمانت صادرات ایران به مبلغ ۲۰ میلیون دلار

۱۰. انعقاد تفاهم‌نامه با صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان

۱۱. انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور به مبلغ ۵۸٫۶ میلیارد تومان

۱۲. انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان بازنشستگی کشوری به مبلغ ۶۰ میلیارد تومان

همچنین برخی از این تفاهم‌نامه‌ها به‌صورت اجرایی و بدون رقم ریالی عنوان‌شده که می‌توان به انعقاد تفاهم‌نامه با ایدرو در قالب حمایت از تکمیل زنجیره ارزش فولاد آلیاژی منوط به تعهد خرید وزارت نفت، انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان توسعه تجارت به‌منظور فراهم کردن زیرساخت‌ها، تجهیزات و تأسیس نخستین مدرسه صادراتی کشور در خراسان شمالی، انعقاد تفاهم‌نامه با شورای عالی مناطق تجاری و ویژه اقتصادی به‌منظور بررسی ایجاد مناطق آزاد تجاری در استان، تکمیل زیرساخت‌های منطقه ویژه بجنورد، ایجاد ۳ منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان‌های شیروان، جاجرم و اسفراین، انعقاد تفاهم‌نامه با صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک باهدف پرداخت تسهیلات حداقل ۵۰ درصد طرح‌های معرفی‌شده از استان، استقرار نمایندگی در خراسان شمالی و همکاری در جهت انتقال فناوری و در پایان نیز انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی به‌منظور هماهنگی و ورود سالانه ۱۰ هزار گردشگر به خراسان شمالی به جهت بازدید از استان و همچنین مشارکت در اجرایی شدن سیستم هوشمند و یکپارچه گردشگری استان و تجاری‌سازی استارتاپ‌های گردشگری استان اشاره کرد.

جزئیات ۲۰ هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه در خراسان شمالی - 24

البته باید جزییات بیشتری از این تفاهم‌نامه منتشر شود تا بتوان اقدامات بعدی آن‌ها را پیگیری کرد اما به نظر می‌رسد اگر مدیران استان کمر همت ببندند تا این خدمات و اعتبارات را برای استان جذب کنند، می‌توان شاهد ساختن بهشت سرمایه‌گذاری کشور در خراسان شمالی بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرود اضطراری هواپیما در بزرگراه‌های اصلی کرواسی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
فرود اضطراری هواپیمایی کوچک بر روی یکی از بزرگراه‌های اصلی کرواسی رانندگان را غافلگیر کرد. این هواپیما حامل یک زن و مربی پرواز او بود که به‌دلیل نقص فنی هواپیما مجبور به فرود اضطراری شدند.

افزایش مساحت گلخانه‌های کشور به ۲۰ هزار هکتار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی افزود: بر اساس آمارها در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۰ در بخش کشاورزی افزایش اشتغال داشتیم و با توجه به طرح‌های جدید از جمله گلخانه‌ها، مصرف آب کاهش و اشتغال افزایش یافته است. وزیر­ جهاد کشاورزی گفت: اکنون باید حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار هکتار گلخانه داشتیم تا هم گام با جهان باشیم. حجتی با بیان اینکه امسال در پنبه نسبت به پارسال بیش از ۴۰ درصد افزایش تولید­ خواهیم داشت، اضافه کرد: در مورد محصولاتی مانند روغن تا خودکفای فاصله زیادی داریم. حجتی افزود: قیمت مرغ در بازار باید ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه شود نه ۱۴۰۰۰ تومان. وزیر جهاد کشاورزی افزود: در بخش تولید محصولات کشاورزی باید زنجیره تولید دیده شود.
مهرمهر15 ساعت قبل
یک مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به منظور تامین ذخایر استراتژیک مرغ کشور و ورود قدرتمند شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان مباشر خرید کالاهای اساسی دولت، برنامه تامین به موقع ذخایر در دستور کار قرار گرفته است که بر اساس آن، از محل قراردادهای پیش‌خرید گوشت مرغ در قبال تامین مناسب و به موقع نهاده‌ها با نرخ و تسهیلات ویژه، این ذخایر تامین خواهد شد. وی افزود: در واقع با تصمیم دولت، تامین نهاده‌ها با نرخ مناسب و پیش‌خرید مرغ از زنجیره بزرگ تولیدی این کار در دستور کار قرار گرفته است. به گفته این مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار، با این تصمیم دولت، در آینده‌ای نزدیک بازار گوشت مرغ به تعادل رسیده و با اجرای دقیق این برنامه نیز، ذخیره‌سازی مناسب صورت گرفته و بازار در آرامش، به تامین مایحتاج مردم اقدام خواهد کرد.

بررسی موضوع بهره برداری از معادن سنگ و موانع و راهکارهای پیش رو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اگر پهنه‌ای را به بخش خصولتی واگذار کنیم مشکلی در بخش اکتشاف حل نکرده‌ایم. در این لحظه باید گفت بزرگنمایی یک بخش و زیر سوال بردن زحمات سنگ برها و تولید کنندگان درست نیست. او با تکذیب گفته‌های شریفی دبیرکل انجمن سنگ کشور افزود: در حال حاضر بسیاری از واگذاری‌های پهنه‌ها و معادن در دست خصوصی هاست. علیزاده نایب رئیس کمیسیون منابع طبیعی مجلس در استودیو گفت: متأسفانه در دولت، طوری بنا گذاشته شده که شمشیر دو لبه در دست منابع طبیعی قرار می‌گیرد و به غیر از مجلس و وزارت صمت کسی نمی‌تواند جلوی تصمیم منابع طبیعی را گرفته و کاری انجام دهد. شاید لازم باشد کمی قانون را شل کنیم و از قدرت منابع طبیعی بکاهیم زیرا منابع طبیعی هر طور که دلش می‌خواهد عمل می‌کند.

جان بولتون انگلیس را به تله انداخت

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین17 ساعت قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بی‌بی‌سی درتحلیل اقدامات اخیر بریتانیا این چنین مطرح کرد: انگلیس در تله جان بولتون افتاد. منبع: جام نیوزانتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز12 ساعت قبل
او در مراسم جشن تجلیل و گرامیداشت از دانشجویان موفق لبنانی که در حسینیه «البلده» برگزار شد، گفت: با هوشیاری مردم لبنان بویژه جوانان و صبر، پایداری و اعتقاد و اعتماد آن‌ها به مقاومت، شیوه دشمنان برای اعمال فشار بر مقاومت و به هراس انداختن مردم و دور کردن آن‌ها از مقاومت شکست خورد. نایب رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان اظهار کرد: به رغم تلاش‌های دشمنان برای دور کردن جوانان از مقاومت، پایبندی و تعهد آن‌ها به مقاومت بیشتر شده است بگونه‌ای که جوانان لبنان پس از پیروزی مقاومت بر رژیم صهیونیستی در جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ به سمت مقاومت سرازیر شدند و در سطح مردمی و از لحاظ تعداد بیشترین و قویترین حضور را دارند. او افزود: امروز پس از گذشت سیزده سال از تجاوز رژیم صهیونیستی، تحریم‌ها، محاصره، فشار سیاسی، رسانه‌ای، مالی و هزینه کردن صد‌ها میلیون دلار برای منصرف کردن جوانان از مقاومت، مقاومت روز به روز قدرتمندتر می‌شود و حضور سیاسی و مردمی آن پررنگ‌تر شده است از همین رو تحریم‌ها نتوانسته است ساکنان و جوانان لبنان را از حمایت مقاومت و پایبندی به گزینه‌های آن بازدارند. شیخ علی دعموش گفت: اسرائیل و آمریکا در محقق کردن هرگونه دستاوردی در مقابله با مقاومت در لبنان ناامید و سرخورده شده‌اند از همین رو جامعه لبنان جامعه مناسبی برای تحقق دستاورد‌های آمریکا به ضرر مقاومت نیست. لبنان عرصه و جایگاهی برای در آغوش گرفتن مقاومت در عرصه‌های سیاسی، مردمی و رسمی است، زیرا مقاومت اخلاص و صداقت و علاقه میهنی خود و دفاع از لبنان و مردم این کشور را ثابت کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر