پیری کجایی که یادت به خیر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اجتماعی

پیری کجایی که یادت به خیر

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
انگار باید از هفت خوان رستم گذشت و لبخندی را از دهان شیر بیرون کشید و شبیه گل افسانه ایی مانایی عمر، بعد از چیدن کمتر از یک ثانیه اگر بر دیده کشیده نشود پژمرده خواهد شد.

عصر ایران؛ روح الله صالحی - دوستی می‌گفت: «این روزها اینستاگرام سرای سالمندان شده است.» راست می‌گفت. بعد از مدت‌ها برای فهمیدن این موضوع سرک کشیدم و دیدم چالش پیری فراگیر شده است؛ همه می‌خواهند ببینند چهره ده، بیست سال بعدشان به مدد نرم افزار Face App چه شکلی می‌شود؟ جالب این جاست که همه نوعی ذوق زدگی از قیافه دفورمه و تغییر یافته خود را به اشتراک می‌گذارند و خیال می‌کنند پیری همین ذوق زدگی را خواهد داشت و هیچ تار موی سفیدی را قایم نخواهند کرد.

بچه که بودیم دوست داشتیم زودتر بزرگ شویم و وقتی بزرگ شدیم برعکس آرزو کردیم. کدام یک از ما نخواسته‌ایم به کودکی برگردیم؟ کدام سالخورده ما آرزو نکرده است که به جوانی برگردد؟ انگار این ظرف فعلی با روح ما سازگار نیست و مدام یک قالب دیگر را جستجو می‌کنیم آخر بازنده می‌شویم.

طبق نتایج نظرسنجی ملی ایسپا در سال ۱۳۹۴ که از سالمندان کشور پرسیده شد: «آیا در روز گذشته احساس شادمانی کرده‌اید؟ ۶۰٫۶ درصد پاسخگویان اعلام کرده بودند در روز گذشته احساس شادمانی کرده‌اند. این مقدار در پیمایش ملی ایسپا در سال ۱۳۹۷ به ۵۳٫۴ درصد رسیده است. بدون شک می‌شود گفت این منحی همین حالا پایین‌تر آمده است.

این کاهش را شاید بسیاری به مباحث تحریم و تورم و این طور چیزها ربط بدهند. اما همه این‌ها زیر مجموعه این است که ما بلد نیستیم حس شادمانی چگونه به دست می‌آید؟ چطور می‌شود با حداقل‌ها حس شادمانی به دست آورد؟ چیزی که در نوستالژی‌های دهه پنجاه و شصت دیده می‌شود که افراد آموخته بودند در وسط کوچ اجباری جنگ و آژیر زرد و قرمز … شادان بمانند.

شادمانی، نشاط، خوشحالی، شادی، شادانی، خرمی، سرور، مسرت، انبساط، بشاشیت، ابتهاج، فرح، بهجت، عشرت، طرب و … را نمی‌شود از دل هیچ نرم افزاری بیرون کشید. مگر آموزش و ممارست چگونه به هرکدام از این هم خانواده و هم معانی دست پیدا کردن را بلد بوده باشیم. انگار باید از هفت خوان رستم گذشت و لبخندی را از دهان شیر بیرون کشید و شبیه گل افسانه ایی مانایی عمر، بعد از چیدن کمتر از یک ثانیه اگر بر دیده کشیده نشود پژمرده خواهد شد. تهی داریم خود را مهیای پیری می‌کنیم که هی فلانی نگران نباش پیری هم ته مایه امروزت را داری به اضافه چند خط و چروک بیشتر …

پیری فقط چند خط و چروک زیر چشم و روی پیشانی نیست که بشود کشیدشان و صاف نگه داشت. پیری در سایه عدم امنیت تأمین اجتماعی، خطرناک‌ترین مقطع سنی انسان می‌شود. تلاش‌ها برای به حداقل رساندن این نگرانی کافی نیست و کشور ما در آینده نزدیک کشور ساخورده‌ای به شمار خواهد رفت و اگر حس شادمانه زیستن را به نسل میان سال آموزش ندهیم با کشوری پیر و افسرده و بیمار روبه رو خواهیم بود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

این روزها قشر تحصیل کرده و به اصطلاح به روز، دچار یک جور اندوه مزمن شده است که اپیدمی پیش می‌رود. این قشر و دسته، انگار حس کرده اندوه پشت دیوار دانایی است و حتی چالش و بازی فضای مجازی هایشان هم نوعی اندوه و رنج از جنس پیری دارند. این که این نرم افزار نیت جاسوسی دارد یا سود دهی به ما ربطی ندارد. اما این که چطور می‌شود با این انرژی و توان اکنون، به سی سال بعد برویم؛ فقط از توان فیلم‌های علمی و تخیلی برمی آید.

جدای از ماجرا که جنبه سرگرمی دارد اما تبدیل بازی صرفا نمایشی Face App به یک کنش اجتماعی جای نگرانی دارد. به طوری که حالا دیگر بازی نیست و کارکردی انتقادی و اجتماعی پیدا کرده است. عکس‌های دختران جوان زیر سی ساله و ساکن در مناطق مرزی و محروم را به اشتراک می‌گذارند که مثلا تلنگر زده باشند که ببینید این‌ها چه زود پیر شده‌اند و مقصر هم که از پیش مشخص شده است و بستگی به گرایش سیاسی افراد دارد.

این که هر چیز را به کنش اجتماعی تبدیل می‌کنیم؛ از جایی به بعد نمادین خواهد شد و فقط کارکردی نمایشی پیدا خواهد کرد. نشانه تبدیل حسی کنجکاوی و پرسشگری به نوعی توهم آگاهی است. آگاهی که من به واسطه داشتن شبکه اجتماعی از هر چیزی می‌توانم سر دربیاورم و درآن موضوع حتی صاحب نظر دیده شوم.

تکثیر تصاویر دختران و زنان روستایی با اسم و فامیل کامل، دیگر بازی و چالش نیست. تکثیری که در لفافه دلسوزی پیچیده‌اند تا حس همذات پنداری و باور بیشتری را برانگیزاند. تبدیل یک سوژه به ابژه مبحثی فلسفی نیست که بگویم مشاهده شده یا می‌گردد و خلاص، این واقعیت تلخ جامعه ایست که فکر می‌کند طبقه پایین‌تر از خودش قابل ترحم است. ترحمی که از بازی شروع می‌شود و به اثرات مخربش بر روان اجتماعی فکر نمی‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

به کدامین گناه؟

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، شهدای مدافع امنیت رفتند تا دست بیگانگان و اغتشاشگران برای ضرر به بیت المال و ناامن کردن جامعه کوتاه شود.

محقق نشدن استقلال شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
وی با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی ناظر طرح شبکه ملی اطلاعات است، گفت: قرار بود برنامه شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی تطبیق و سپس اجرا شود، اما برنامه‌ای در این باره به این شورا ارائه نشده و این نقص است. آقای تقی پور افزود: مرکز ملی فضای مجازی، گروهی را مسئول ارزیابی شبکه ملی اطلاعات کرد و این گروه، ادعای پیشرفت ۸۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات را کارشناسی و موجه ندانست و کاستی‌هایی را مشخص کرد و رقم بسیار کمتر از ۸۰ درصد است. آقای تقی پور افزود: شبکه ملی اطلاعات نمی‌خواهد اینترنت و ارتباط جهانی را قطع کند بلکه اینترنت یکی از خدمات اصلی این شبکه است و مهمترین چیز در شبکه ملی اطلاعات، حفظ استقلال است. آقای معین گفت: منظور از شبکه ملی اطلاعات، شبکه ملی منقطع از اینترنت جهانی نیست بلکه منظور؛ استقلال آن است. وی با بیان اینکه متولیان برقراری شبکه ملی اطلاعات باید در این حوزه پاسخگو باشند، اضافه کرد: یکی از اصلی‌ترین موضوعات حوزه شبکه ملی اطلاعات، حریم شخصی و هویت است که باید درباره آن چاره اندیشی شود.
تابناکتابناک14 ساعت قبل
وضعیتی که هنوز تقریبا رفع نشده است. رویدادی که حالا و در سایه اظهارنظر‌هایی مانند سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مشخص است که «اختلال» نامیدنش صحیح نیست و می‌بایست آن را نتیجه تصمیم مسئولان ارشد خواند و رویکرد ایشان برای کاهش التهابات قلمدادش کرد. اینکه با قطع اینترنت در این ابعاد فراگیر و وسیع، خواسته یا ناخواسته همه مردم را مخالف تصمیم بنزینی اخیر و از آن فراتر، در صف معترضان دسته بندی کرده‌اند. انگار نه انگار که می‌بایست شرایط را برای رفع احتیاجات این روز‌های مردم مهیاتر از قبل کرد. تصمیمی که اگر اینترنت در دسترس همگان بود، شاید اتخاذش غیرعاقلانه به نظر می‌رسید.
ایلناایلنا18 ساعت قبل
صنعتگران به مشارکت در پروژه پایش صنعت نساجی کشور فراخوان شدند. به گزارش ایلنا، مدیرکل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صمت گفت: پروژه‌ پایش صنعت نساجی کشور از طریق انجمن صنایع نساجی ایران در دست اجراست.

سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

8+
الفالف1 روز قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
برای بسیاری از ما که به واسطه شبکه‌های اجتماعی در جریان اخبار و احوال مردم قرار می‌گرفتیم، بازخورد‌ها را می‌دیدیم، سوژه پیدا می‌کردیم، می‌نوشتیم، نیش و نوش نصیب‌مان می‌شد و … روز‌های آسانی نیست. عصرایران: اینترنت قطع نیست اما قطع است. در حال حاضر سایت‌های داخلی در دسترس هستند، بانک‌ها و ادارات خدمات ارائه می‌دهند و اینترنت قطع نیست اما قطع است. قطع اینترنت یک تصمیم امنیتی است و فراتر از اراده ما به عنوان اهل رسانه. ما لازم است همه ابعاد ماجرا را ببینیم و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی آینه بازتاب‌دهنده جامعه بودند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

گنابری: تیم آلمان جوان است اما فوتبال را خوب بازی می‌کند

فارس12 دقیقه قبل

۱۴ هزار نیروی خدمات شهری وضعیت انهار و کانال‌های تهران را رصد می‌کنند

ایسنا12 دقیقه قبل

شکل گیری طرح فراگیر مشارکت یاران در حوزه دانش‌آموزان استثنایی

مهر13 دقیقه قبل

مرخصی دو روزه جلالی به بازیکنان گل گهر

فارس14 دقیقه قبل

مورینیو رسما جانشین پوچتینو در تاتنهام شد

فارس15 دقیقه قبل