آیا دستگاه قضایی با رئیس دانشگاه تربیت مدرس برخورد می‌کند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
آیا دستگاه قضایی با رئیس دانشگاه تربیت مدرس برخورد می‌کند؟

آیا دستگاه قضایی با رئیس دانشگاه تربیت مدرس برخورد می‌کند؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
ماجرای این روزهای دانشگاه تربیت مدرس، ممانعت با حکمی است که به صورت رسمی از دیوان عدالت اداری برای ریاست این دانشگاه آقای محمد تقی احمدی صادر شده، اما خبرها حاکی از عدم اجرایی شدن این حکم و ممانعت از سوی ریاست دانشگاه است.

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری تسنیم، دانشگاه تربیت مدرس این روزها خود را درگیر حاشیه کرده است، آن هم از جنس بورسیه؛ همان واژه آشنایی که در سه چهار سال اخیر تحت عنوان «دانشجویان بورسیه و مشکلاتشان» در تیتر خبرها زیاد به چشم خورده، اما هنوز پرونده‌اش بسته نشده است.

*ماجرای یک ممانعت و سرنوشت مبهم دانشجویان بورسیه تربیت مدرس

ماجرای این روزهای دانشگاه تربیت مدرس، ممانعت با حکمی است که به صورت رسمی از دیوان عدالت اداری برای ریاست این دانشگاه آقای محمد تقی احمدی صادر شده است. حکمی که دستور جذب چهار دانشجوی بورسیه این دانشگاه را به عنوان عضو هیئت علمی رسمیت بخشیده؛ اما خبرها حاکی از عدم اجرایی شدن این حکم و ممانعت از سوی ریاست دانشگاه است.

طبق پیگیری‌های خبرنگار تسنیم آقای محمد تقی احمدی در حال حاضر در مسافرت خارج از کشور به سر می‌برند و آقای فتح اللهی یکی از معاونین دانشگاه تربیت مدرس را به عنوان سرپرست موقت خود قرار داده‌اند و قطعا از حال و روز دانشجویانی که چشم انتظار اجرایی شدن حکم خود هستند خبر ندارند.

*حق بورسیه‌ها ردیف استخدامی است

یکی از دانشجویان بورسیه دانشگاه تربیت مدرس در خصوص ممانعت ریاست این دانشگاه مبنی بر عدم جذب وی تحت عنوان عضو هیئت علمی گفت: مشکلم با دانشگاه این است که از یک سال پیش ردیف استخدامی ام را نزده و حکم من به صورت پیمانی زده شد. نکته جالب در این بین ادعای دانشگاه تربیت مدرس بود، مبنی بر اینکه حکم من بر اساس حکم رسمی دیوان عدالت اداری زده شده است.

وی ادامه داد: دانشجویان بورسیه از ابتدای حکم خود ردیف استخدامی می‌گیرند و طبق آن می‌توانند در دانشگاه‌ها جذب شوند. حالا یک سال است که از حکم پیمانی من می‌گذرد و هر روز پیگیر صدور حکم ردیف استخدامی خود هستم؛ اما هنوز جوابی نگرفتم.

*دانشگاه حرف وزارت علوم را هم قبول ندارد!

این دانشجو در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه بهانه دانشگاه برای جذب نکردن بورسیه‌های خود عدم دریافت موافقت هیئت مرکزی جذب وزارت علوم بوده است گفت: آقای رضوان طلب چندی پیش اعلام کردند که وزارت علوم و هیئت مرکزی جذب درباره دانشجویان بورسیه‌ای که رای قطعی از دیوان عدالت اداری دارند ورود نخواهد کرد.

این دانشجو افزود: دانشگاه تربیت مدرس حتی بعد از اعلام این خبر به من گفت باید از وزارت علوم استعلام بگیریم، اما تا امروز ۱۰ روز است که جوابی از وزارت علوم نیامده و من معتقدم دانشگاه و وزارت علوم با یکدیگر هماهنگ هستند تا دانشجویان بورسیه را در یک پروسه فرسایشی و طولانی قرار دهند و این وسط فقط عمر و وقت ما تلف می‌شود.در حقیقت حکمی که دانشگاه تربیت مدرس برای من صادر کرده یک چیز فرمالیته است تا به دیوان عدالت اداری بگوید ما حکم شما را انجام داده‌ایم. در واقع دانشگاه تربیت مدرس در حال گول زدن دیوان است.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

*دانشگاه تربیت مدرس در حال گول زدن دیوان عدالت اداری است

وی خاطرنشان کرد: صدور حکم پیمانی برای من و همه کسانی که شرایط مشابه من را دارند بدین گونه است که بدون ردیف استخدامی هیچ گونه رسمیتی ندارد. چرا که من نمی‌توانم از وضعیت استادیاری به دانشیاری و بالاتر تبدیل وضعیت کنم در حقیقت حکمی که دانشگاه تربیت مدرس برای من صادر کرده یک چیز فرمالیته است تا به دیوان عدالت اداری بگوید ما حکم شما را انجام داده‌ایم. در واقع دانشگاه تربیت مدرس در حال گول زدن دیوان است.

یک منبع آگاه به تسنیم خبر داد: دانشگاه تربیت مدرس احکام را صوری اجرا می‌کند، یعنی حکم صادر می‌کند اما در راستای اجرای حکم قدمی برنمی‌دارد و تقاضای ردیف استخدامی نمی‌دهند. همچنین برای تمدید حکم پیمانی هر سال با دلایل واهی کارشکنی می‌کند.

دکتر کی نژاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی رایزنی‌های زیادی برای اجرایی شدن احکام دیوان عدالت اداری انجام دادند، اما آقای رضوان طلب در هیئت مرکزی جذب وزارت علوم ایراد حقوقی به این ماجرا داشتند و معتقد بودند که بعد از صدور حکم دیوان، دانشجویان بورسیه باید در فرآیند جذب شرکت کرده و پرونده هایشان مجددا در هیئت مرکزی جذب بررسی شود. اما آقای تقوی قاضی پرونده این را نپذیرفت و پس از یک سال از این اختلاف نظرها حالا حدود یک ماه است که آقای رضوان‌طلب به همه روسای دانشگاه‌ها نامه زدند که پرونده کسانی که با حکم دیوان جذب شدند را به هیئت مرکزی جذب وزارت علوم ارسال نکنید و اگر رئیس دانشگاهی خلاف این کار را کنند پرونده شخص بورسیه شده عودت داده خواهد شد. چرا که این افراد نیاز به بررسی مجدد ندارند.

*چهار شکایت از سوی بورسیه‌ها برای ریاست دانشگاه ثبت شده است

به نظر می‌رسد این روزها هر دانشگاهی به صورت سوری و دلبخواهی رای و حکم دیوان عدالت اداری را برای خود تفسیر می‌کند. بعضی دانشگاه‌ها پرونده بورسیه‌ها را که حکم رسمی دیوان دارد دوباره به هیئت مرکزی جذب وزارت علوم می‌فرستند. گروه دیگری از دانشگاه‌ها حکم پیمانی صادر می‌کنند بدون اینکه حقوق پرداخت کنند یا کلاس واحد درسی به استاد بدهند. گروه دیگر درخواست ردیف استخدامی نمی‌دهند.

با همه این تفاسیر چیزی که برای دانشگاه تربیت مدرس در ماجرای دانشجویان بورسیه‌اش روشن است این است که از سال گذشته چهار شکایت برای ریاست دانشگاه از سوی چهار دانشجوی بورسیه ثبت شده است و حال باید دید تصمیم مراجع ذی صلاح برای رسیدگی به ممانعت ریاست دانشگاه چه خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / تمرین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه

ایسناایسنا20 ساعت قبل
دومین مرحله تمرین مشترک رژه هوایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی ۳۱‌ شهریور، صبح امروز در بندرعباس برگزار شد. جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و هوافضای سپاه از جمله اف ۴، میراژ و سوخو ۲۲، صبح جمعه (۲۹ شهریور) دومین مرحله تمرینی خود را انجام دادند. این تمرین به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی آغاز هفته دفاع مقدس انجام شده است. تصویربردار: محمدمهدی قدیمی / تدوینگر: امیرحسین طالبی

فیلم | پاسخ جالب یک شهروند به سوال خبرنگار صداوسیما!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

رادیو نابینایان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اعتلای فرهنگ و هنر با تلاش کم بینایان و نابینایان؛ رادیو نابینایانامید، تلاش و پشتکار عزیزان کم بینا و نابینا در جهت اعتلای فرهنگ و هنر زیباترین اتفاقی است که در سوینا رقم می‌خورد

مذاکره | فشار حداکثری

همشهریهمشهری1 روز قبل

ظریف: نتیجه حمله به ایران جنگ تمام عیار است

تابناکتابناک1 روز قبل
محمدجواد ظریف در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان در مورد حمله اخیر به آرامکو در جواب به سؤال مجری که می‌پرسد عواقب حمله آمریکا یا عربستان چیست، پاسخ داد که ایران برای دفاع از خود از هیچ کاری فروگذار نخواهد بود و پیامد این حمله یک جنگ تمام عیار خواهد بود. او همچنین توضیح داد که ایران نقشی در این حملات یا تأمین تجهیزات مورد نیاز آن نداشته است و یمنی‌ها تحت فشار حملات عربستان برای دفاع از زنان و کودکان و کشور خود خلاقیت و توان لازم برای ساخت و توسعه این موشک‌ها و پهپادها را به دست آورده‌اند. بخش‌های اصلی این مصاحبه را با زیرنویس فارسی در ویدیو تابناک ببینید.

۲۰ درصد از زنان قربانی خشونت جنسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، راشاتودی در گزارشی مستند با نام «جنگ نامرئی» مسئله خشونت جنسی علیه زنانی را که در ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند بررسی کرد. در این مستند با روبین لیین لافایتی کهنه سرباز نیروی هوایی آمریکا و تعداد دیگری از زنانی که در ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند، مصاحبه شد. روبین گفت: زمانی که ۱۷ ساله بودم به خدمت نیروی هوایی آمریکا درآمدم. این انتخاب خودم بود. این افراد در ادامه مصاحبه درباره تجربه تلخ سوء خشونت جنسی در زمان خدمت در ارتش سخن گفتند. براساس آمار بیش از ۲۰ درصد از زنان حین خدمت در ارتش با خشونت جنسی مواجه شده‌اند. در ۱۹۹۱ در یک جلسه استماع برآورد شد ۲۰۰ هزار زن ارتش آمریکا با خشونت جنسی مواجه شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1