ته سیگار، قاتل گیاهان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سلامت
ته سیگار، قاتل گیاهان

ته سیگار، قاتل گیاهان

کارشناسان در مطالعه‌ای تاکید کردند که ته‌مانده‌های سیگار خسارت‌های شدیدی به محیط زیست وارد می‌کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محققان با بررسی تاثیر ته‌مانده‌های سیگار بر رشد گیاهان به این حقیقت پی‌برده‌اند که ته‌مانده‌های سیگار آسیب‌های شدیدی به محیط زیست وارد می‌کند.

ته‌مانده‌های سیگار فراگیرترین شکل آلودگی پلاستیکی روی زمین هستند و هر ساله چنیدن میلیارد ته‌مانده سیگار دور انداخته می‌شود. اکنون، بررسی‌های جدید حاکی از تاثیرات مخرب این پسماند برای سلامت گونه‌های گیاهی است.

فیلترهای سیگار معمولا از فیبر سلولز استات نوعی زیست پلاستیک تولید می‌شوند که تجزیه آن‌ها چندین دهه طول می‌کشد. وجود ته‌مانده‌های سیگار در خاک روند رشد جوانه و طول ساقه گیاه شبدر را به ترتیب ۲۷ و ۲۸ درصد کاهش می‌دهد.

همچنین به گفته محققان انگلیسی ته‌مانده‌های سیگار وزن ریشه گیاه را حدود ۵۷ درصد کاهش می‌دهند.

در وبسایت خبری بخوانید: آخرین اخبار پزشکی ایران و جهان

در این بررسی محققان انگلیسی به نمونه‌گیری از مناطقی در شهر کمبریج پرداخته و متوجه محل‌هایی شدند که به ازای هر متر مربع ۱۲۸ ته‌مانده سیگار وجود دارد.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، یکی از محققان ارشد این مطالعه گفت: به رغم مشاهده ته‌مانده‌های سیگار در خیابان‌ها و پارک‌های تمامی شهرهای جهان، این بررسی اولین موردی است که نشان‌دهنده تاثیر ته‌مانده‌های سیگار بر گیاهان است. در این بررسی مشخص شد این گونه زباله تاثیر مخربی بر فرآیند جوانه‌ زدن، طول ساقه گیاه شبدر دارد و وزن ریشه را به نصف کاهش می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشدانشمندان می‌گویند بعضی از مواد شوینده خانگی، ضد عفونی‌کننده‌ها و حشره کش‌ها از جمله عواملی است که می‌تواند به شکل گیری سرطان تهاجمی سینه در زنان منجر شود. اخبار اجتماعی- یافته‌های پژوهشگران نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در برخی مواد شوینده خانگی، ضد عفونی کننده‌ها و حشره کش‌ها خطر شکل گیری سرطان سینه را در زنان افزایش می‌دهد. نکته مهم این است که سرطان سینه‌ای که بدین علت ایجاد می‌شود، بدخیم بوده و درمان آن نیز مشکل است. پژوهشگران انگلیسی می‌گویند این نوع مواد شیمیایی عامل شکل گیری ۱۰ تا ۲۰ درصد از کل موارد سرطان سینه در این کشور محسوب می‌شود. البته برای درمان موثرتر این نوع سرطان سینه هنوز باید روش‌های درمانی موثرتری ابداع شود.
خبر فوریخبر فوری16 ساعت قبل
رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با بیان عوارض ناشی از مصرف توتون و تنباکوی معطر، نسبت به وجهه تبلیغاتی این نوع از توتون‌ها انتقاد کرد. هفته گذشته فیلمی مبنی بر کشف کارگاه تولید توتون و تنباکو با فضولات حیوانی در فضای مجازی دست به دست شد. در همین حین وزارت بهداشت تلاش در جهت توجیه کردن دیوان عدالت اداری را به عهده داشت تا اهمیت ضرورت اجرای این قانون را نشان دهد. وی درخصوص نظارت وزارت بهداشت بر اماکن تولید و توزیع توتون‌ و تنباکو، گفت: کار نظارت بر اماکن دارای مجوز قانونی توسط بازرسان بهداشت محیط و کار وزارت بهداشت انجام می‌شود. در تلاش هستیم چک‌لیست‌های تهیه شده در وزارت بهداشت برای زمان بازرسی از این اماکن در وزارت صنعت نیز پذیرفته شود و مشکلات مربوط به حوزه نظارت به زودی مرتفع شود.
مهرمهر3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، ریتم شبانه روزی بدن بر بسیاری از فعالیت‌ها، از جمله نیاز به خوابیدن تا دمای بدن را کنترل می‌نماید. ساعت درونی ما تحت کنترل برخی ژن‌های ارثی بسیار متمایز موسوم به ژن‌های ساعت است. تیم تحقیق با استفاده از تست‌های آزمایشگاهی اثبات کردند ریتم شبانه روزی بدن تحت کنترل هورمون استرس موسوم به کورتیکواسترون است. همانگونه که پیش بینی می‌شد برداشتن این منطقه از مغز موجب از بین رفتن ریتم شبانه روزی حیوانات شد. حال محققان قصد دارند سایر هورمون‌های ریتم بدن، از جمله هورمون‌های ترشح شده از غده تیروئید، را به شیوه‌ای مشابه موردمطالعه قرار دهند.
سلامت نیوزسلامت نیوز20 ساعت قبل
سلامت نیوز: بررسی‌ها تا به امروز نشان داده بود سیگار کشیدن مادر در طول دوره بارداری می‌تواند عوارض متعددی بر سلامت فرزند داشته باشد. یکی از موضوعاتی که پژوهش‌های قبلی تایید کرده بودند ارتباط بین سیگار کشیدن مادر در دوره بارداری و مرگ ناگهانی نوزاد در هفته‌های ابتدایی تولد بود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، اما هر چند مشخص شده بود که سیگار کشیدن مادر می‌تواند احتمال مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش دهد اما متخصصان تبیین روشنی برای وجود این ارتباط در اختیار نداشتند. حالا به تازگی محققان دانشگاه آریزونا نتایج تحقیقی را منتشر کرده‌اند که می‌تواند چرایی وجود این ارتباط را تاحدی مشخص سازد. از آن جا که ناتوانی نوزاد در نفس کشیدن، یکی از عوامل موثر در مرگ ناگهانی است، پژهشگران این مطالعه بر این باورند که این ناتوانی در حرکت دادن سریع زبان می‌تواند نقشی تعیین‌کننده در این باره داشته باشد.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
ایسنا/مرکزی کارشناس سلامت باروری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک از اجرای طرح پژوهش شیوع ناباروری و تعیین عوامل موثر بر آن در ۴ شهرستان استان مرکزی خبر داد. اکرم احمدلو در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: این طرح توسط موسسه ملی تحقیقات سلامت طراحی و تصویب شده و از طریق پرسشگری و نمونه‌گیری تصادفی اجرایی می‌شود. وی بازه زمانی اجرای این طرح را از ۱۸ آبانماه تا پایان آذرماه ۹۸ دانست که در شهرستان‌های اراک، تفرش، کمیجان و زرندیه اجرایی می‌شود و گفت: باروری یکی از اتفاقات مهم زندگی مشترک زوجین است و داشتن فرزند به استحکام خانواده کمک می‌کند. احمدلو با تاکید بر اینکه برخورداری از تعداد فرزند کافی حق مسلم افراد جامعه است، بیان کرد: ناباروری به این معناست که «زوجین به مدت یک سال خواهان فرزند باشند و از هیچ روش پیشگیرانه‌ای استفاده نکنند، اما بچه دار نشوند». کارشناس سلامت باروری مرکز بهداشت استان مرکزی با بیان اینکه از هر ۱۰ زوج یک زوج ناباروری اولیه یا ثانویه را تجربه می‌کند، گفت: در ناباروری اولیه مادر تجربه هیچ گونه بارداری را ندارد ولی در ناباروری ثانویه مادر تجربه بارداری دارد، ولو اینکه نتیجه باردای منجر به تولد فرزند سالم نشده باشد.

نظرها

اخبار بیشتر