نظارت‌های سلیقه‌ای گریبانگیر نمایشنامه‌ نویسی اجتماعی شده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اجتماعی

نظارت‌های سلیقه‌ای گریبانگیر نمایشنامه‌ نویسی اجتماعی شده است

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
احسان حاجی‌پور با اشاره به اینکه امروز به فقر نمایشنامه‌نویسی ایرانی مبتلا شده‌ایم گفت: معضلی که این روزها گریبانگیر نمایشنامه‌ نویسی اجتماعی شده، نظارت‌های سلیقه‌ای است. امروز باید بابت انتخاب خوب مدیر شورای نظارت ممنون بود، چراکه حداقل درِ گفت‌وگو را باز نگه داشته و با نگاهی دغدغه‌مند مسائل مربوط به نمایشنامه ایرانی را دنبال می‌کند.

به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین، مراسم رونمایی سه‌ نمایشنامه ایرانی به قلم «احسان حاجی‌پور» در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر تهران برگزار شد. در ابتدای آیین رونمایی نمایشنامه‌های «معاشر»، «۳۰دی۹۵» و «گزارش یک مهمانی» که به همت انتشارات آرادمان منتشر شده است، سهیل محزون که اجرای مراسم را هم برعهده داشت، به بررسی کارنامه کاری احسان حاجی‌پور در حوزه تئاتر پرداخت.

سپس حاجی‌پور در سخنانی گفت: دغدغه ایرانی نوشتن و بیان مسائل و اتفاقات روزمره برایم همیشه مهم بوده؛ سبکی که دو نمایش معاشر و ۳۰دی۹۵ در آنها نوشته شده، رئالیسم اجتماعی است و در کل هر سه متن هم در گونه تئاتر اجتماعی قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه این روزها و سال‌ها به تئاتر ترجمه دچار شده‌ایم، افزود: یکی دو دهه پیش بزرگان ما معتقد بودند به ارزانی نمایشنامه‌نویسی دچار شده‌ایم و امروز باید معتقد بود به فقر نمایشنامه‌نویسی ایرانی مبتلا شده‌ایم. تعداد کسانی که بوم و زادگاه خودشان را بشناسند و برای این جغرافیا بنویسند، بسیار محدود شده است.

این نویسنده و کارگردان تئاتر در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی انتخاب شخصیت‌های نمایش‌هایش نیز گفت: حرف اصلی نمایش‌های من رابطه میان آدم‌ها به اشکال مختلف است. تمامی آدم‌های نمایش‌های من روزگاری در زندگی‌ام بوده‌اند، با آنها زیست کرده‌ام، در جای جای این اجتماع حضور دارند و حالا به مناسبت‌های گوناگون و برای به وجود آوردن درام و قصه، کنار هم قرار می‌گیرند.

این نویسنده و کارگردان تئاتر ادامه داد: معضلی که این روزها گریبانگیر نمایشنامه‌ نویسی اجتماعی شده، نظارت‌های سلیقه‌ای است. امروز باید بابت انتخاب خوب مدیر شورای نظارت ممنون بود، چراکه حداقل در گفت‌وگو را باز نگه داشته و با نگاهی دغدغه‌مند مسائل مربوط به نمایشنامه ایرانی را دنبال می‌کند و سیاست‌های شورای نظارت و ارزشیابی را تغییر داده و بهبود بخشیده است.

حاجی‌پور در ادامه گفت: در این روزگار که سختی‌های فراوانی گریبانگیر انتشار کتاب است و کمترین آن دیگر مسله کاغذ شده، همت یک انتشارات در چاپ سه نمایشنامه ایرانی نشان از نگاه ویژه این نشر به حوزه تئاتر دارد.

در ادامه امید معلم، مدیرمسئول مجله دنیای تصویر، دبیر جشن حافظ و تهیه‌کننده نمایش ۳۰دی۹۵ - در صحبت‌هایی به سابقه همکاری ده ساله خود با احسان حاجی پور اشاره کرد و مهمترین هدفش را برای انتخاب نمایشنامه ۳۰دی۹۵ به عنوان تهیه کننده، هدف‌دار بودن این متن عنوان کرد.

وی ادامه داد: متون مختلفی این روزها بر صحنه می‌روند و نوشته می‌شوند اما تکلیف نویسنده با خودش و متن‌اش مشخص نیست. یکی از محاسن نمایشنامه‌های حاجی‌پور، همین مشخص بودن تکلیف نویسنده با خودش و مخاطبش است. او می‌داند که چه می‌خواهد بگوید و آن‌را با بیانی خوب ارائه می‌دهد.

عبدالرضا فریدزاده، منتقد قدیمی تئاتر نیز با اشاره به اینکه سال ۱۳۹۵ نقدی را بر نمایش «معاشر» نوشته و امروز همان نقد در کتاب این نمایشنامه آورده شده است، افزود: آثار احسان حاجی‌پور، روان، شیوا و دغدغه‌مند است. او می‌داند که مشکلات اجتماعی و روابط انسانی را چگونه مطرح کند و من همان زمان هم نوشتم که نمایش معاشر خط قرمزهای مختلفی را در نمایشنامه نویسی ما تغییر داده است.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران | اخبار فرهنگی و هنری روز

فریدزاده با اشاره به یادداشتی که بر آخرین اثر احسان حاجی‌پور نوشته است، ادامه داد: در این یادداشت آورده‌ام که باید برای این نویسنده و کارگردان، چهار بار ایستاد و او را تشویق کرد. اول برای شهامت او در طرح معضلات اجتماعی، دوم به‌خاطر ساختارمندی و بافت ظریف نگارش متن‌اش، بار سوم به‌خاطر کارگردانی دقیق درست و کم‌نقص آثارش و بار چهارم به‌خاطر خصلت هنری‌اش.

او اضافه کرد: تعداد دیدارهای من و احسان حاجی پور به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد اما او متواضعانه نقدی را که اتفاقا همه‌اش مثبت نبود، در کتابش چاپ کرد و در اجرای بعدی‌اش نواقص مطرح شده را در متن و اجرا از بین برد. این نشان می‌دهد که او خوی و خصلتی هنرمندانه دارد.

علیرضا بهرامی مدیر انتشارات آرادمان در سخنانی گفت: چندی پیش جناب بهرام بیضائی در یک مراسم در خارج از کشور، درباره لشگرهای یک‌نفره و نقش آنها در پیشبرد فرهنگی کشور در دهه‌های گذشته سخن گفت. شخصا بر این گمانم که اکنون با توجه به واقعیت‌های موجود و وضعیت نهادهای رسمی و دولتی، بیش از هر زمان دیگری به نقش‌آفرینی لشگرهای تک‌نفره در حوزه‌ فرهنگ و هنر کشور نیاز داریم.

او در پاسخ به پرسشی درباره راه‌های تقویت و گسترش نگارش نمایشنامه‌های ایرانی، گفت: به‌نظرم، محتمل‌ترین راه توفیق، همان سهم‌آفرینی تک‌تک افراد است؛ از نویسنده، کارگردان و ناشر تا مخاطب؛ وگرنه در این واویلای اقتصادی و فرهنگی، به‌دنبال نسخه‌ دیگری نباید گشت.

در ادامه سید عباس عظیمی، مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت گفت: آشنایی من و احسان حاجی‌پور به زمانی برمی‌گردد که سال‌ها پیش برای پیگیری امور مربوط به «محمود استادمحمد» به مؤسسه می‌آمد و برای من جالب و جای تعجب بود که چطور یک‌نفر که با یک هنرمند نسبت خانوادگی یا خویشاوندی ندارد، این‌طور مجدانه پیگیر وضعیت اوست.

عظیمی در ادامه با اشاره به سابقه همکاری خود با حاجی‌پور از آن زمان، تاکید کرد: ما وظیفه داریم قدردان دوستانی باشیم که برای هنر بومی کشور زحمت می‌کشند.

عزت‌الله رمضانی‌فر (بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما)، سیدمحمد طباطبایی (دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان)، امید بی‌نیاز (روزنامه‌نگار هنری)، شهرام گیل‌آبادی (مدیرعامل خانه تئاتر) و جمعی از هنرمندان تئاتر، ازجمله: جوانه دلشاد، محمدرضا سامیان، پری‌ناز آل آقا، میلاد جباری مولانا، کهبد تاراج، بابک حقی و مازیار رضاخانی، از حاضران در این مراسم بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دانشجویان دیروز، سربازان امروز

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
کرد آنلاینکرد آنلاین11 ساعت قبل
در اولین روز از شروع تئاتر خیابانی مریوان؛ عصر کرد - سنندج- صبح امروز شنبه آمفی تئاتر روباز پارک ملت مریوان با حضور امام جمعه مریوان، سرپرست شهرداری مریوان، دبیر جشنواره تئاتر خیابانی و جمعی از هنرمندان افتتاح شد. به گزارش خبرنگار مهر، فاتح بادپروا دبیر چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان درآیین افتتاحیه آمفی تئاتر روباز هنر پارک ملت مریوان با تقدیر از کارکنان زحمت کش شهرداری مریوان در یک هفته اخیراظهار داشت: تئاتر یک حرکت فرهنگی است پس امیدواریم این جشنواره جهانی شود. وی ادامه داد: پارک ملت شامل امفی تئاتر روباز، پیست اسکیت، فضای استراحت، ورزش‌های بومی محلی است. دبیر جشنواره تئاتر خیابانی مریوان بیان کرد: تئاتر یعنی فرهنگ و مریوان به عنوان پایتخت تئاتر ایران نماد فرهنگ ایران زمین است. وی همچنین ازنگاه گردشگری به این جشنواره اشاره کرد و گفت: ما امیدواریم بتوانیم با حفظ مداوم تئاتر فرهنگ خود را حفظ کنیم.

لزوم مراقبت از اقتصاد کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آیت الله امامی کاشانی در خطبه دوم نماز جمعه با تاکید بر اینکه باید از اقتصاد کشور مراقبت کنیم، گفت: دشمن بداند ملت ایران از انقلاب دست برنمی دارد. وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران با پرداخت مالیات و خمس و زکات به کشور کمک می‌کنند، گفت: در این شرایط کشور توانگر و با فقر مقابله می‌شود؛ فقر بلای بسیار بدی است و باید از اقتصاد کشور مراقبت کنیم، جلوی احتکار را بگیریم، فساد مالی ناشی از غفلت انسان از خداست و نباید از آخرت غافل باشیم. آیت الله امامی کاشانی با اشاره به روز صنعت دفاعی کشور گفت: در دیداری که مسئولان این وزارتخانه با رهبری در گذشته داشتند، گزارش‌هایی از فعالیت‌های بخش دفاعی کشور ارائه کردند و روز گذشته با رونمایی از سامانه پدافند باور نیز بار دیگر شاهد قدرت نمایی ایران در بخش دفاعی کشور بودیم. امام جمعه موقت نماز جمعه تهران گفت: اقتدار نظامی، علمی و اقتدار در تمام فنون، اخلاق اسلامی و سیاست اسلامی از نکات مورد توجه در جمهوری اسلامی ایران است. امام جمعه موقت تهران گفت: دشمن امروز استقامت ایران را فهمیده است و می‌داند جمهوری اسلامی ایران با مقاومت به استقامت رسیده است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل تعزیرات حکومتی تهران، ​محمد علی اسفنانی گفت​: با شکایت شاکی خصوصی و نظر کارشناسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، ​ پرونده تخلف گرانفروشی یک شرکت معتبر خودروساز به این اداره کل ارسال شد و برای رسیدگی در اختیار شعبه مربوطه قرار گرفت. وی افزود: در نهایت پس از احراز تخلف؛ این شرکت با رأی قطعی شعبه پنجم تجدیدنظر تعزیرات حکومتی تهران به پرداخت مبلغ یک میلیارد و ۱۸۱ میلیون و ۳۰۰ هزار جزای نقدی در حق دولت و ممهور شدن پروانه واحد به مهر تخلف اول و از حیث اضافه دریافتی به مبلغ ۵۹۰ میلیون و ۶۹۰ هزار ریال در وجه شاکی پرونده محکوم شد.

رالی خانوادگی تاکسیرانی تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ایسناایسنا8 ساعت قبل
استاندار تهران با اشاره به مشکلات زیست محیطی آرادکوه گفت: پیگیر رفع این مشکلات هستیم و هیچ موردی به اندازه حفظ سلامت مردم برای دولت حائز اهمیت نیست. به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی پیش از ظهر شنبه در آئین افتتاح طرح‌های عمرانی شهرستان ری در کهریزک طی سخنانی بیان کرد: فرماندار ری از بدو ورود مطالبه‌گری خوبی در خصوص مشکلات این شهرستان داشته و از شهردار کهریزک به واسطه داشتن روحیه عملیاتی و برنامه محوری قدردانی می‌کنم. استاندار تهران یادآور شد: نگاه دولت تدبیر و امید به شهرستان‌های کم برخوردار و روستاها نگاهی ویژه است و تخصیص اعتبارات ارزش افزوده به روستاها و شهرها ناشی از همین نگاه خاص است. وی تصریح کرد: مسئولین شهر کهریزک با مطالبه‌گری نباید اجازه سرریز مشکلات شهر تهران به کهریزک را بدهند. محسنی بندپی خاطر نشان کرد: در اولین هفته بعد از اتمام هفته دولت پیگیر مشکلات زیست محیطی مرکز آرادکوه خواهیم بود و هیچ موردی به اندازه حفظ سلامت مردم برای دولت حائز اهمیت نیست.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

فاتحه‌خانی و سخنرانی رئیس‌جمهور روحانی در میثاق با آرمان‌های امام: با تضعیف دولت کسی قدرت نمی‌گیرد

خبری9 ساعت قبل

توقیف نفتکش ایرانی غیر قانونی بوده است

خبری9 ساعت قبل

۲ شرط سران الاهلی برای برانکو/ مهلت اندک ایوانکوویچ!

خبری9 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

نماینده بازداشت شده بعد از آزادی از اوین: در جلسات علنی مجلس حضور خواهم یافت/فردا دادگاهم برگزار می‌شود

خبر فوری5 دقیقه قبل

سالگرد ارتحال آیت‌الله صالحی و شهدای حوزه علمیه مازندران برگزار می‌شود

تسنیم8 دقیقه قبل

همه ویروس‌ها برای بدن مضر نیستند

خبرآنلاین12 دقیقه قبل

بوشهر| ترکیب تیم‌های شاهین شهرداری بوشهر و سپاهان اصفهان مشخص شد

تسنیم14 دقیقه قبل

توسعه گیلان در گرو اجرای برنامه‌های طرح آمایش است

تسنیم14 دقیقه قبل

هشدار چین به آمریکا: هر اقدام اشتباهی از سوی واشنگتن را تلافی می‌کنیم

خبر فوری15 دقیقه قبل