چگونه بهترین بهره را از سفر حج داشته باشیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
چگونه بهترین بهره را از سفر حج داشته باشیم؟

چگونه بهترین بهره را از سفر حج داشته باشیم؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
نماینده مجلس خبرگان رهبری با اشاره به پرسش مکرر مومنان برای بهره‌وری معنوی از سفر حج گفت: اعمالی پیش و در حین سفر وجود دارد که موجب استفاده بیشتر از سفرهای معنوی می‌شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی با بیان اینکه این روزها فرصت سفرهای زیارتی از جمله عتبات‌عالیات، مشهد، حج واجب و حج عمره بسیار برای مومنان اتفاق می‌افتد، اظهار داشت: پرسش مکرر زوار این است که چه کنیم تا حداکثر استفاده را از سفر خود را ببریم.

وی با اشاره به اعمالی که موجب افزایش بهره معنوی پیش از سفر می‌شود، عنوان‌ کرد: یک جزوه سفرنامه تهیه شود و اتفاقاتی که در سفر از ابتدا تا انتها رخ می‌دهد به صورت تیتروار و فراموش نشدنی در قالب یک سفرنامه نوشته ‌شود، در این سفرنامه تاریخ و مکان و زمان حضور باید ثبت بشود.

امام جمعه موقت اصفهان در ارتباط با توبه پیش از سفر بیان‌ کرد: همچنین توبه نصوح و انجام غسل به نیت توبه موجب پاک شدن قبل از سفر می‌شود.

وی با اشاره به راه‌های دیگر افزایش بهره‌وری معنی پیش از سفر تصریح‌ کرد: وداع با نزدیکان و طلب حلالیت از آنان نیز قبل از سفر انجام می‌شود و البته نیازی به وداع با افرادی که زیاد با آنها ارتباط نداریم نیست و کسانی که بعد از سفر متوجه رفتن ما شده و انتظار التماس دعا از ما دارند در اولویت هستند.

آیت‌الله مهدوی ادامه‌ داد: گاهی روابط خویشاوندی به دلیل یک کدورت کمرنگ شده‌ است اما اگر بدون در نظر گرفتن حق و ناحق به دنبال رفع کدورت هستید، حلالیت قبل از سفر به گونه‌ای که موجب بروز مشکل جدید نشود فرصت خوبی برای برقراری ارتباط است.

وی با بیان اینکه قبل از سفر حق‌الناس و حق‌الله خود را ادا کنید، گفت: قبل از سفر روزه و نماز‌های به ذمه خود را انجام دهید و تا حد امکان تمام بدهی‌های حق‌الناس خود را پرداخت کنید و یا حداقل اجازه تأخیر آن را بگیرید.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری افزود: وصیت نیز از کارهای شایسته‌ای است که خوب است قبل از سفر انجام شود.

وی با اشاره به پرداخت صدقه و تحویل مال پیش از سفر اظهار داشت: حلال کردن مال‌هایی که خمس و یا زکات به آنها تعلق گرفته و پرداخت صدقه به نیت سلامتی امام زمان (عج) به جهت سلامت برگشتن قبل از سفر انجام می‌شود.

آیت‌الله مهدوی در ارتباط با خواندن انواع کتاب‌ها قبل از سفر بیان کرد: کتب مربوط به سفر خود را بخوانید و برای سفر حج علاوه بر آن مناسک حج را نیز مطالعه کنید.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

وی ادامه‌ داد: در مورد وهابیت نیز مطالعه کنید و ازجمله کتاب‌های خوب در این باره کتاب آیت‌الله سبحانی به نام آیین وهابیت و یا کتاب شب‌های پیشاور است که نکات خوبی درباره راه و روش اهل تسنن و وهابیت دارد.

امام جمعه موقت اصفهان خطاب به حجاج در ارتباط با روش صحیح نماز خواندن گفت: دو رکعت نماز به منظور تصحیح حمد و سوره و روش خواندن صحیح نماز قبل از سفر به خصوص سفر حج باید انجام شود.

وی با بیان اینکه کارهایی نیز باید در طول سفر انجام شود تا زوار نهایت استفاده معنوی را از سفر خود ببرند عنوان ‌کرد: یکی از این کارها همراهی با روحانی است چراکه می‌توانید از فرصت‌های مختلف استفاده و پرسش‌های خود را مطرح کنید‌ و نیز در سفر حج برای اطمینان مناسک خود را با همراهی روحانی انجام دهید.

آیت‌الله مهدوی با اشاره به دیگر راه‌های افزایش بهره‌وری معنوی در طول سفر تصریح ‌کرد: دوساعت قبل از اذان به حرم بروید تا در این زمان بتوانید نمازهای مستحبی به‌جا بیاورید و نیز در این زمان حرم خلوت است.

وی ادامه ‌داد: بعد از نماز صبح می‌توانید دعای عهد و تلاوت قرآن داشته باشید و تا طلوع آفتاب بهترین بهره معنوی را ببرید و نیز من توصیه می‌کنم که افراد در حرم ختم قرآن بخوانند که لازمه‌ آن فرصت مناسب است که با حرکت دو ساعت پیش از اذان به حرم می‌توانند داشته باشند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری در ارتباط با چگونگی استفاده صحیح از تمام زمان سفر اظهار کرد: برای استفاده از وقت می‌توان در مسیر نیز ۱۴ هزار صلوات به پیشگاه پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) هدیه و از آنها فرج امام زمان (عج) را طلب کرد.

وی با اشاره به زیارات و ادعیه مناسب برای تلاوت در سفرهای معنوی بیان ‌کرد: زیارت جامعه کبیره و زیارت امین‌الله بهترین زیارت‌هایی است که در حرم ائمه (ع) خوانده می‌شود و بهتر است زیارت‌های خاصه امامان (ع) نیز در بارگاهشان تلاوت شود.

آیت‌الله مهدوی افزود: زیارت آل‌یاسین نیز از دیگر زیارت‌های مناسب است که با خواندن آن امام زمان (عج) زیارت می‌شوند و در دعاها نیز دعای کمیل، ندبه، توسل، سمات، زیارت عاشورا، دعای ایام خاص مانند ماه مبارک رمضان و دعاهای فراوان دیگر که همه به آنها واقف‌اند خوب است که تلاوت شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جنجال دوباره بر سر انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ + فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
دومین دوره انتخابات نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب امروز ۲۱ آبانماه ۹۸ با حضور دبیران احزاب ملی برگزار شد. حسین کمالی، قدرتعلی حشمتیان، حجت ملکی و حسن غفوری‌فرد چهار نامزد انتخابات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب هستند. دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: ‌ ساز و کار انتخابات را با انتخاب هیات رئیسه سنی آغاز می‌شود و سپس هیات رئیسه دائم انتخاب می‌شوند و انتخابات توسط آنها برگزار می‌شود. وی افزود: اگر قرار است دوباره انتخابات برگزار شود باید بین من و آقای غفوری‌فرد برگزار شود. پس از آن اسدالله بادامچی ضمن فراخواندن دبیران احزاب به سعه صدر و خویشتن‌داری انتخاب شدن در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را انقدر مهم ندانست که افراد با هم به چالش و بحث بپردازند و به تشریح وقایع انتخابات قبل پرداخت.

مداح ۲۵ میلیون تومانی نمی‌خواهیم/ تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
برای آشنایی با چند و، چون ماجرا و نحوه اعتراض این مدیر هیأت در قم، ابتدا فیلم، زیرا را تماشا کنید: برای بررسی جزییات قضیه و چرایی این اعتراض، سراغ سید مجید رضوی، مداح و مدیر هیأت انصارالمحسن قم رفتیم. تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت! وی با اشاره به اینکه کمپین تحریم مداحان میلیونی را ایجاد کردیم تا نهاد نظارتی مسئول به خودش بیاید، گفت: این نهاد نظارتی را امروز نه هیأتی‌ها و نه مردم نمی‌شناسند. مداحانی که برای مجلس خود پاکت طلب نمی‌کنندمدیر هیأت انصارالمحسن قم گفت: مرحوم کوثری زمانی که برای امام حسین (ع) می‌خواند پاکت طلب نمی‌کرد. این‌که افراد با چه لباس‌هایی حضور پیدا می‌کنند، چه رقم‌هایی می‌خواهند و یا چه اشعار و سبک‌هایی در مجالس می‌خوانند.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان

برای اسکان استیجاری زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی به فوریت عمل شود + فیلم

ایلناایلنا17 ساعت قبل
رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت به همه دستگاه‌ها دستور داد تا برای اسکان زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی به صورت استیجاری به فوریت عمل شود. به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت با اشاره به تمهیدات دولت برای زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی عنوان کرد: از وزیر کشور و ستاد بحران می‌خواهم در زمینه اسکان این عزیزان اقدام کنند فکر می‌کنم یکی از راه‌های نزدیک شاید این باشد که زلزله‌زدگان بروند خانه یا اتاقی را اجاره کنند ما مبلغ اجاره را به آنها پرداخت کنیم تا زیر چادر نمانند. وی افزود: به هر حال زیر چادر باران و برف و سرما را در پیش رو داریم زیر چادر در تابستان هم سخت است ولی بیشتر از فصل سرما قابل تحمل است در این سرمای زمستان افراد مسن و کودکان و افراد بیمار برایشان سخت است از همه دستگاه‌ها می‌خواهم که برای اسکان این‌ها به صورت استیجاری به فوریت عمل شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، مقاومت فلسطین در پاسخ به حملات جنایتکارانه امروز به باریکه غزه که منجر به شهادت ۴ نفر و زخمی شدن ۲۵ نفر دیگر منجر شده، بیش از ۱۰۰ موشک و راکت به سمت اراضی اشغالی شلیک کرده است. بر اساس این گزارش، رسانه‌های صهیونیست به خسارت‌های وارده به این رژیم در این حملات اذعان کرده‌اند. این رسانه‌ها اذعان کردند که تا این لحظه ۲۹ صهیونیست مجروح در نتیجه این حملات به بیمارستان برزلای ر عسقلان انتقال داده شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

غذاهایی که سرماخوردگی‌تان را بدتر می‌کنند

سلامت نیوز1 روز قبل

اگر برای توسعه پتروشیمی برنامه‌ریزی نکنیم، برای ما در چین تصمیم‌ می‌گیرند

میزان‌آنلاین12 ساعت قبل

اگر اقدامات شهرداری نبود آلودگی هوا از سال ۹۶ بدتر می‌شد

خبرآنلاین1 روز قبل

خرید املاک لاکچری در مسکو توسط خانواده اسد

برترین‌ها18 ساعت قبل

استفاده از ظرفیت جوانان و سمن‌های جوانان برای حل مشکلات شهری استان البرز

برنا1 روز قبل

جنگ بر سر قدرت و ریاست؛ حواس هیچکس به والیبال نیست

اعتمادآنلاین1 روز قبل

وعده دلچسب کالدرون به علیپور

افکارنیوز9 ساعت قبل

عکس/‌پست‌عجیب فدراسیون‌والیبال برای داورزنی

مشرق‌نیوز17 ساعت قبل

سپهر حیدری: حق اشتباه نداریم و نباید وارد بازی روانی عراقی‌ها شویم/ شجاع دیگر باید چکار کند که ویلموتس او را دعوت کند؟ / کلی امتیاز از دست رفت تا کادرفنی بفهمد جونیور به درد نمی‌خورد

ایلنا1 روز قبل

:: معصومی نژاد- اجلاس فائو درباره معاهده ژنتیکی گیاهی

صدا و سیما9 ساعت قبل