یادداشت| راهکاری برای تحقق «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
یادداشت| راهکاری برای تحقق «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه»

یادداشت| راهکاری برای تحقق «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه»

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
قوه قضائیه با درک درست نیاز به «سازوکار ارزیابی»، نیروهای خود را بر اساس فصل چهارم «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه» در معرض قضاوت افکار عمومی قرار داده و ابزارهای متنوعی را به خدمت این قضاوت درآورده است.

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، ‌ محمدصالح سلطانی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شریف طی یادداشتی نوشت: «حدود چهار ماه از ریاست سیدابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه می‌گذرد. چهار ماهی که حالا با خیال راحت می‌توان گفت یکی از متراکم‌ترین دوره‌های تاریخ قوه قضائیه از نظر کنش‌های رسانه‌ای است.

در این مدت، تقریبا روزی نبود که رئیس قوه، یکی از معاونان یا سخنگوی آن در رسانه‌ها حاضر نباشند و خبری از قوه قضائیه در اختیار افکار عمومی قرار نگیرد.

رئیسی با شعار «تحول» به قوه قضائیه آمد و تمام ظرفیت خود را به کار گرفت تا به مردم ثابت کند کشتی‌یان جدید با سیاست‌ جدید سکان هدایت دستگاه قضا را به دست گرفته. از جلسه صریح با دانشجویان تا فراخوان برای دریافت نظرات نخبگان و هم‌نشینی با فعالان محیط زیست؛ کنش‌های رئیس جدید قوه قضائیه برای فعالان اجتماعی و مدنی در روزگاری نه چندان دور، شبیه رویا بود.

در میان تمام اخبار روشن و امیدبخشی که این روزها از قوه قضائیه می‌شنویم، انتشار یک دستورالعمل، بیش از بقیه امیدوارکننده و جذاب است. «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه» آن‌قدر پیشرو، جامع و غافلگیرکننده بود که پس از انتشار آن، حتما با خاطری آسوده می‌توانیم از آغاز یک «عصر جدید» در قوه قضائیه صحبت کنیم. عصری برای تحقق مطالبات بر زمین مانده و احیای حقوق عامه.

دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی، اجتماع تمام مطالبات تشکل‌های دانشجویی از رئیس قوه قضائیه است. مجموعه‌ای کامل از دستورات راهبردی و کلیدی برای بهبود شرایط در قوه قضائیه. پس از انتشار این دستورالعمل، مطالبات ما از آقای رئیسی در یک سند جمع شده و حالا خواسته‌ی ما از ایشان، عمل به این سند و اجرای کامل آن است.

«دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه» در ۳۲ ماده و ذیل ۵ فصل تدوین شده. پیرامون هر ماده از این دستورالعمل می‌شود ساعت‌ها بحث کرد و درباره‌ی سازوکارهای تحققش سخن گفت. اما از میان همه سرفصل‌ها و ماده‌های این آیین‌نامه، فصل چهارمش را باید جدی‌تر گرفت. فصلی با عنوان «نظارت و ارزشیابی کارکنان و حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی آنان» که از ماده ۲۳ تا ماده ۳۰ این آیین‌نامه را شامل می‌شود. قوه قضائیه با ارائه این مواد، خود را با چالشی جدی مواجه کرده. چالشی که ضابطین و کارکنان قوه قضائیه را در اتاقی شیشه‌ای قرار داده و آن‌ها را در معرض قضاوت مردم می‌گذارد.

ارزیابی کارکنان، در بسیاری از سازمان‌ها امری معمول است و کارمندان همواره خود را در برابر نظرات مراجعین می‌بینند. از شعب برخی بانک‌ها گرفته تا رانندگان تاکسی‌های اینترنتی، قضاوت و نظرخواهی درباره کیفیت ارائه خدمت موضوعی پذیرفته‌شده و اثرگذار در رشد و ارتقای کارکنان است. نهادهای حاکمیتی اما عموما میانه‌ی خوبی با این چارچوب ندارند و نظر ارباب‌رجوع را در حد صندوق نمایشی «انتقادات و پیشنهادات» (با همین غلط نگارشی مرسوم در کلمه‌ی پیشنهادات!) جدی می‌گیرند.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

افزایش رقابت در صنایع مختلف با گسترش بخش خصوصی از یک سو و رشد کسب‌وکارهای مدرن از سوی دیگر، انتظارات مردم را بالا برده و در این مسیر، اگر نهادهای حاکمیتی خود را با سطح انتظار مردم تطبیق ندهند، با حجم بالایی از نارضایتی مواجه خواهند شد.

قوه قضائیه با درک درست نیاز به «سازوکار ارزیابی»، نیروهای خود را بر اساس فصل چهارم «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه» در معرض قضاوت افکار عمومی قرار داده و ابزارهای متنوعی را به خدمت این قضاوت درآورده است. بازرسی هفتگی، نظرسنجی مردمی و تنظیم سازوکار رشد و ارتقای کارکنان بر اساس نتایج این ارزیابی‌ها، قوه قضائیه را به نخستین نهاد حاکمیتی تبدیل کرده که برای شنیدن آن‌چه که در کسب‌وکارهای مدرن «صدای مشتری» (Voice of Customer) شناخته می‌شود، مصمم است.

شنیدن صدای مشتری/مخاطب/ ارباب‌رجوع اما علاوه بر آیین‌نامه، به ابزار نیاز دارد. قوه‌ی قضائیه برای تحقق درست فصل چهارم از آیین‌نامه‌ی تازه‌اش، باید به سراغ سازوکارهای نوین بیاید و «ارتباط با مردم» را به شیوه‌ای تازه، عملیاتی کند. در این مسیر، الگوگیری از مدل‌های آزمون‌شده در کسب‌وکارهای نوپا می‌تواند یک مسیر کم‌ریسک برای قوه قضائیه باشد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کسب‌وکارهای نوپا، توجه ویژه به نظرات مشتریان است و تجربیات پر تراکم در فضای این کسب‌وکارها حتما می‌تواند برای سروشکل دادن به یک سازوکار جامع برای «ارتباط با ارباب‌رجوع» در قوه قضائیه کمک کند.

قوه قضائیه در این چهار ماه، تحولات زیادی را به خود دیده. به نظر می‌رسد تمام ارکان این قوه در راستای بردار «تحول» هم‌جهت شده‌اند و دوران تازه‌ای در دستگاه قضا آغاز شده. حالا که انباشته‌ی امید مردم به آقای رئیسی و تیمش روز به روز بزرگ‌تر می‌شود، نوگرایی ساختاری و شکل‌دهی به سازوکارهای روزآمد برای تحقق اهداف تحولی، بیش از همیشه ضروری به نظر می‌رسد.

تحقق تمام ارکان «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه» حالا مهم‌ترین مطالبه‌ جریانات دانشجویی از رئیس قوه قضائیه است و تحقق یکی از مهم‌ترین فصول این دستورالعمل یعنی فصل چهارم، در راس این مطالبات است. دانشگاه و اکوسیستم فناورانه‌ شکل‌گرفته پیرامون آن، می‌تواند در تحقق این دستورالعمل و گام برداشتن در مسیر یک تحول واقعی به آقای رئیسی و مسئولین قوه قضائیه، کمک کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لزوم مراقبت از اقتصاد کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آیت الله امامی کاشانی در خطبه دوم نماز جمعه با تاکید بر اینکه باید از اقتصاد کشور مراقبت کنیم، گفت: دشمن بداند ملت ایران از انقلاب دست برنمی دارد. وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران با پرداخت مالیات و خمس و زکات به کشور کمک می‌کنند، گفت: در این شرایط کشور توانگر و با فقر مقابله می‌شود؛ فقر بلای بسیار بدی است و باید از اقتصاد کشور مراقبت کنیم، جلوی احتکار را بگیریم، فساد مالی ناشی از غفلت انسان از خداست و نباید از آخرت غافل باشیم. آیت الله امامی کاشانی با اشاره به روز صنعت دفاعی کشور گفت: در دیداری که مسئولان این وزارتخانه با رهبری در گذشته داشتند، گزارش‌هایی از فعالیت‌های بخش دفاعی کشور ارائه کردند و روز گذشته با رونمایی از سامانه پدافند باور نیز بار دیگر شاهد قدرت نمایی ایران در بخش دفاعی کشور بودیم. امام جمعه موقت نماز جمعه تهران گفت: اقتدار نظامی، علمی و اقتدار در تمام فنون، اخلاق اسلامی و سیاست اسلامی از نکات مورد توجه در جمهوری اسلامی ایران است. امام جمعه موقت تهران گفت: دشمن امروز استقامت ایران را فهمیده است و می‌داند جمهوری اسلامی ایران با مقاومت به استقامت رسیده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اظهاراتی مدعی اقدامات تجاوزکارانه این رژیم در هر جا و منطقه‌ای علیه ایران شده است. نتانیاهو در اظهارات بی اساس خود مدعی شده است که ارتش اسرائیل در عراق و سایر کشورها در خاورمیانه که ایران در آن علیه اسرائیل پایگاه ایجاد می‌کند، عملیات انجام خواهد داد. پیش از این، «ابو مهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق اعلام کرده بود که «آمریکایی‌ها برای هدف قرار دادن پایگاه‌ها و مقرهای عراق، چهار پهپاد اسرائیل را به این کشور وارد کرده‌اند.» با این حال دولت عراق در واکنش به پرواز برخی پهپادهای ناشناس از روز گذشتهاعلام کرده است که پرواز هرگونه پهپاد شناسایی تنها با مجوز دولت بغداد امکان پذیر خواهد بود و در غیر این صورت پهپادهای ناشناس هدف قرار خواهند گرفت.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اوضاع کشور رو به بهبودی است و اثر تحریم‌های ظالمانه دشمن هرروز کمرنگ‌تر و بی‌خاصیت‌تر از قبل می‌شود. وی ادامه داد: انقلاب اسلامی با وحدت و انسجام، ولایتمداری و تکیه‌بر ارزش‌ها و مدیریت جهادی از همه مسیرهای سخت عبور می‌کند. ذوالنوری با اشاره به توان بالای موشکی کشور گفت: امروز جنگنده‌های اف ۳۵ دشمن که از پیشرفته‌ترین هواپیماهای نظامی محسوب می‌شوند، در صورت ورود به آسمان کشور به‌سرعت منهدم خواهند شد. وی ابراز داشت: حاکمان اسلامی در برابر فرهنگ مردم وظیفه دارند و نمی‌توانند نسبت به سقوط اخلاقی و فرهنگی جامعه بی‌تفاوت باشند. ذوالنوری همچنین جایگاه والای شهید را مورداشاره قرار داد و گفت: همه ما باید راه پرافتخار شهدا را ادامه دهیم و از انقلاب و آرمان‌های آن دفاع کنیم.

فیلم/ کنایه زرشناس به ادعای عدم اختیار رئیس جمهور

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
الفالف20 ساعت قبل
این ماجرا ادامه داشت تا اینکه روز دوشنبه هفته جاری علی ربیعی سخنگوی دولت از برکنار مدیرعامل ایران خودرو خبرداد البته وی علت این برکناری را افزایش عمدی و بدون هماهنگی قیمت خودرو اعلام کرد. براساس این گزارش، هاشم یکه زارع مدیرعامل سابق ایران خودرو بعد از ظهر همان روز برکناری از سوی دستگاه قضایی در دفتر کارش بازداشت شد. دستگاه قضائی همچنین یکی از معاونان ایران خودرو و یکی دیگر از مدیران این شرکت را طی روزهای گذشته بازداشت کرده بود. برخی کارشناسان از تخلفات گسترده در ایران خودرو گفته و می‌گویند اما باید منتظر گزارش‌های قضائی بود. بنابرین اگر مدیرعامل ایران خودرو برکنار می‌شود آقایانی که ۶ سال قبل هاشم یکه زارع را منصوب کردند باید در خصوص آن پاسخگو باشند.

از «روایت هاشمی درباره ازدواج موقت اصلاح طلبان» تا «رصد پولشویی مافیای مواد در بخش هنر و املاک؟»

3+
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

فاتحه‌خانی و سخنرانی رئیس‌جمهور روحانی در میثاق با آرمان‌های امام: با تضعیف دولت کسی قدرت نمی‌گیرد

خبری9 ساعت قبل

توقیف نفتکش ایرانی غیر قانونی بوده است

خبری9 ساعت قبل

۲ شرط سران الاهلی برای برانکو/ مهلت اندک ایوانکوویچ!

خبری9 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

ترکیب دو تیم سپاهان و شاهین شهرداری بوشهر اعلام شد

نود15 دقیقه قبل

کانون اصلی آتش‌سوزی ارسباران مهار شد

ساعت ۲۴18 دقیقه قبل

وضعیت همکاری نظامی و امنیتی اسرائیل با هندوستان

خبرآنلاین19 دقیقه قبل

اجازه عرض اندام به اراذل و اوباش نمی‌دهیم/تشکیل پلیس امنیت اقتصادی و تاثیر آن در مبارزه با قاچاق کالا

فارس19 دقیقه قبل

حمله بوکوحرام در نیجر، ۱۲ کشته برجای گذاشت

ساعت ۲۴19 دقیقه قبل

اینچه درگاهی: حداقل انتظار ما از ورزشکاران این است که قدردان زحمات باشند/ پدر بهلول‌زاده گفت با پسرم باید مثل بهداد سلیمی برخورد شود

میزان‌آنلاین22 دقیقه قبل