رسانه‌های جهان درباره توقیف نفتکش انگلیسی چه گفتند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
رسانه‌های جهان درباره توقیف نفتکش انگلیسی چه گفتند؟

رسانه‌های جهان درباره توقیف نفتکش انگلیسی چه گفتند؟

الفخبرگزاری الف |
توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت. برگزیده ای از پوشش این خبری این رویداد را به نتخاب گروه ترجمه «الف» بخوانید.

بی بی سی:

اقدام ایران در توقیف نفت کش، نگرانی «عمیق» انگلیس.

دولت انگلیس گفت از اقدام «غیرقابل قبول» ایران در توقیف یک فروند نفت کش با پرچم انگلیس در خیلج فارس، «عمیقا نگران» است.

سی ان ان:

بریتانیا قول داد آزاد نکردن نفت کش، برای ایران «عواقب جدی» درپی خواهد داشت. جرمی هانت وزیر خارجه‌ی انگلیسی گفت: «این گونه توقیف‌ها غیرقابل قبول است. ضروری است که آزادی کشتی رانی حفظ شده و تمام کشتی‌ها بتوانند در امنیت و آزادی در منطقه رفت و آمد کنند.»

نیویورک تایمز:

اقدام ایران در توقیف نفت کش انگلیسی، تنش در خلیج فارس را تشدید کرده است. افزایش تنش‌ها در منطقه بین ایران و غرب، نگرانی درگیری نظامی را برانگیخته است، گرچه هر دو طرف ظاهرا به دنبال زمینه‌ای برای مذاکره هستند.

فاکس نیوز:

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران یک تانکر انگلیسی را در تنگه‌ی هرمز توقیف کرد و یک کشتی دیگر با به مدت کوتاه در اختیار گرفت. این اقدام به تشدید تنش‌های جدید بین تهران و غرب دامن زده است.

گاردین:

ایران دو نفت کش را که یک فروند آن در انگلیس و دیگری در لیبریا ثبت شده‌اند، در تنگه هرمز توقیف کرده است. این اقدام به تشدید بسیار زیاد تنش همزمان با تقابل رو به وخامت در خلیج (فارس) انجامیده است. «ایران در مسیری خطرناک گام نهاده است.»

ای بی سی:

شبه نظامیان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران یک نفت کش با پرچم انگلیس و یک فروند کشتی نفتی دیگر با پرچم لیبریا را در حالی که از تنگه‌ی هرمز عبور می‌کردند، توقیف کرد. این امر ظاهرا به تشدید مجدد تنش بین تهران و کشورهای غربی منجر شده است.

فایننشال تایمز:

به دنبال اقدام ایران در توقیف دو فروند نفت کش در تنگه‌ی هرمز، قیمت نفت اواخر ساعات جمعه افزایش یافت. این اقدام باعث نگرانی از افزایش تنش در خاورمیانه شده است.

رویترز:

ایران می‌گوید نفت کش انگلیسی که به «علائم هشدار» بی توجهی کرده بود، به بندر عباس منتقل شده است.

New ۱۸ (در هند)

در میان ۲۳ ملوان کشتی انگلیسی روبده شده در تنگه‌ی هرمز، ۱۸ نفر از جمله کاپیتان کشتی هندی هستند. دولت می‌گوید با ایران در تماس است. به گزارش فرانس پرس، بقیه‌ی خدمه‌ی کشتی اتباع فیلیپین، لتونی و روسیه هستند.

آسوشیتد پرس:

کارشناسان امور دفاعی و خاورمیانه می‌گویند اقدام ایران در توقیف کشتی انگلیسی، ظاهرا حساب شده، و اقدامی «تلافی جویانه» بوده و بعید است به خصومت بین ایران و آمریکا دامن بزند.

دیلی میل:

فرمانده‌ی سابق نیروی دریایی سلطنتی انگلیس می‌گوید عجیب است که نفت کش انگلیسی، بدون اسکورت از تنگه‌ی هرمز عبور می‌کرده است. ما می‌دانستیم که ایرانی‌ها تلاش می‌کنند تا چند روز، دست به چنین اقدامی خواهند زد.

واشنگتن اگزمینر:

رئیس سازمان اطلاعاتی ارتش آمریکا می‌گوید ایران به رغم توقیف یک نفت کش انگلیسی در تنگه‌ی هرمز، به دنبال جنگ با آمریکا نیست. ژنرال اشلی افزود: ایران، روسیه و چین به دنبال جنگ نیستند زیرا می‌دانند نتایج این جنگ برای «همگی دهشتناک» خواهد بود.

لوس آنجلس تایمز:

کارشناسان می‌گویند، مقامات ایرانی تلاش می‌کنند به آمریکا و متحدانش ثابت کنند که جمهوری اسلامی قادر است با سیاست دولت ترامپ در اعمال «فشار حداکثری» مقابله کنند. ایران در حال ارسال این پیام است که می‌تواند آب‌های بین المللی را نه فقط برای آمریکا، که برای تجارت بین الملل ناامن کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، منابع سوری از انفجار دو خودرو بمبگذاری شده در شمال سوریه خبر دادند. بر اساس این گزارش؛ بر اثر انفجار دو خودرو بمبگذاری شده در مرکز شهر قامشلی سه غیرنظامی کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند. این آمار اولیه است و احتمال افزایش کشته شدگان وجود دارد. منابع سوری اعلام کردند که انفجار خودرو بمبگذاری شده نخست در خیابان الوحده و انفجار دوم در نزدیکی بیمارستان السلام رخ داد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
با وجود تحرکات مشکوکی که در برخی شهرهای عراق وجود دارد، اما به نظر می‌رسد فضای کلی تحولات عراق به سمت ثبات و آرامش سیاسی پیش می‌رود. کاهش حقوق مسئولان و مقامات ارشد عراق از جمله تصمیمات گرفته شده در راستای اصلاحات اعلام شده است. کمیته موقت برای پیشنهادهای تعدیل قانون اساسی، پنجم ماه جاری از ادامه حرکت در مسیر تعدیل قانون اساسی بر اساس برنامه زمان بندی مشخص خبر داد و اعلام کرد یک پایگاه اینترنتی ایجاد شده تا نظرات و دیدگاه‌های تمام طیف‌های جامعه عراق از جمله نمایندگان تظاهرات کنندگان درباره تعدیل قانون اساسی دریافت شود. ریاست پارلمان عراق از سازمان‌های جامعه مدنی خواسته است در نشست‌های کمیته تعدیل قانون اساسی شرکت کند. یک منبع پارلمانی در این باره گفت ریاست پارلمان، سازمان‌های جامعه مدنی را به اعزام نمایندگانشان برای مشارکت در نشست‌های کمیته تعدیل قانون اساسی دعوت کرده است.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
وزیر خارجه عربستان در جریان تماس تلفنی با همتای عراقی خود به بررسی تحولات این کشور پرداخت. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، وزارت خارجه عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان با محمد علی الحکیم، همتای عراقی خود تماس تلفنی برقرار کرد. در جریان این تماس تلفنی دو طرف به بررسی راه‌های تقویت روابط عراق و عربستان که در برآورده ساختن آمال و آرزوهای هر دو کشور نقش «بسزایی» دارند، پرداختند. وزرای خارجه عربستان و عراق در جریان این گفت‌وگوی تلفنی درخصوص تحولات عراق و بسته‌های اصلاحی دولت در پاسخ به خواسته‌های معترضان به بحث و تبادل‌نظر پرداختند. فرحان و الحکیم همچنین در جریان این تماس تلفنی به بررسی شماری از مسائل مهم منطقه‌ای، موضوعات ‌مهم و مورد توجه دو طرف و نیز لزوم دستیابی به راهکاری سیاسی برای بحران‌هایی که منطقه از آن رنج می‌برد، پرداختند.
فارسفارس8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، مقامات امنیتی ترکیه در ارتباط با پرونده قتل شریک «رحیم میلیون» ۳ نفر را بازداشت کردند. بر اساس این گزارش ۲ شهروند قرقیزستان و یک تعبه سوری به اتهام به قتل سایمایتی بازداشت شدند. هر ۳ نفر در حال ترک مرزهای ترکیه و ورود به قلمروی سوریه بودند. «رحیم‌بیک ماترایم‌اف» در قرقیزستان به دلیل فساد مالی در گمرک این کشور مشهور به «رحیم میلیون» است. بر اساس مطالب رسانه‌های منطقه‌ای رحیم میلیون روابط نزدیکی با سایماتی داشت و این تاجر کارهای مالی ماترایماف‌ها را انجام می‌داد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه تائید کرد که ایران در سایت هسته‌ای فردو در حال غنی سازی اورانیوم است. تائید آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چند روز پس از اعلام آغاز گام چهارم کاهس تعهدات هسته‌ای ایران صورت گرفته است. در حال تکمیل …
مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دنیس راس» هماهنگ‌کننده امور مناسبات آمریکا و ایران در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» در مصاحبه با «لو پوان» فرانسه مدعی شد چنانچه برجام به نوعی اصلاح شود، احتمال حفظ آن وجود دارد حال آنکه در شکل فعلی واشنگتن تمایلی برای انجام این کار ندارد. با این حال، وی تاکید کرد که با نزدیک شدن به موعد رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، این احتمال که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور رغبت بیشتری به حصول توافق با ایران نشان دهد، محتمل است. وی همچنین گفت ترامپ خودش اهل معامله است و با میانجی‌گری مشکلی ندارد و چنانچه امانوئل ماکرون همتای فرانسوی این حس را به وجود بیاورد که می‌تواند در این توافق جدید سودمند باشد، ترامپ بهتر از اوباما عمل می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر