تعداد معتادین در کشور چه قدر است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی
تعداد معتادین در کشور چه قدر است؟

تعداد معتادین در کشور چه قدر است؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
منتظرالمهدی درباره آخرین آمار از تعداد معتادان کشور توضیحاتی داد.

سردار منتظر المهدی معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه باید زمان برای کار‌ها و طرح‌هایمان مشخص کنیم، گفت: همه ما می‌دانیم که جرم و کج روی، آرامش، آسایش و ایمنی شهروندان را دستخوش تغییرات می‌کند.

وی افزود: به گفته محققان و اندیشمندان، توجه به آسیب‌های اجتماعی از نان شب هم واجب‌تر است با همین رویکرد با ورود به هزاره سوم ادبیات سخت به ادبیات نرم تغییر کرد، لذا امروز باید همگان برای ایجاد امنیت در جامعه به میدان بیایند و این مهم صرفا دولت محور و پلیس محور نیست و ۷۰ درصد آن مردم محور است.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به این مطلب که در بیشتر دانشکده‌های دنیا علوم اعصاب آموزش داده می‌شود، اظهار کرد: امروز دیگر به مغز بلک باکس یا جعبه سیاه نمی‌گویند.

وی با اشاره به این مطلب که سوء مصرف مواد به ۵ هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد و در آن زمان برای تسکین درد‌ها از مواد مخدر استفاده می‌شد، گفت: در حال حاضر از این ماده افیونی برای رفع خلاء‌های عاطفی استفاده می‌شود و خطر آن از کارخانه‌های ساخت سلاح‌های بیولوژیکی و میکروبی زیادتر است و چنان سود اقتصادی در این کار نهفته است که سوداگران دست از خرید و فروش آن بر نخواهند داشت.

منتظرالمهدی گفت: در سال گذشته میلادی ۹ هزار تن انواع موادمخدر در افغانستان تولید شده بود، ضمن اینکه ما فقط در سال گذشته ۱۷ شهید در امر مبارزه با مواد مخدر دادیم و ۷۰ درصد کشفیات ما در شهر‌های شرقی کشور بوده است.

وی با تأکید بر اینکه مبارزه بی امان پلیس، وزارت اطلاعات و سایر نهاد‌ها با ورود و عرضه مواد مخدر ادامه خواهد داشت، اما چاره چیست؟، ادامه داد: مهمترین ایستگاه، ایستگاه مدرسه است. ضمن اینکه عدم ایجاد گفتمان در منزل تبعات اجتماعی بسیاری در پی دارد.

معاون ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: امروز با تغییر در سبک زندگی با پدیده پدران غایب مواجه هستیم که این پدران برای در آوردن نان حلال مجبور به کار کردن در چند شیفت هستند. چاره‌ای نداریم جز اینکه مادران توانمند و عزتمند کمبود پدر در خانواده را جبران کنند، البته خلاء پدران هیچ زمانی پر نمی‌شود.

وی افزود: از سوی دیگر در سوانح رانندگی بیشترین آمار جانباختگان مربوط به کسانی است که از یک خودروی ارزان قیمت ساخت یکی از کارخانجات داخلی استفاده می‌کنند و این در حالی است که اگر ماشینی تصادف کند و پدر خانواده از دست برود، نقش آن در خانواده و بالطبع در جامعه نمایان می‌شود.

منتظرالمهدی گفت: باید دید بچه چقدر در خانه و در کنار پدر و مادر است؟ امروز ۷۰ درصد وقت بچه با دوستانش سپری می‌شود و اینجا طرح «نماد» است که می‌تواند به کار بیاید. یکی از کار‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر و سردار مؤمنی که از صبح تا شب پیگیر امورات هستند، پیشگیری از وقوع آسیب‌های اجتماعی است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب | بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: ما باید در مدرسه کاری کنیم دانش آموزان توانمند و تاب آور شوند به مثال نهالی که در طوفان خم می‌شود، اما نمی‌شکند و مربیان در حوزه تاب آوری نقش بسزایی دارند.

وی گفت: ما باید کاری کنیم که EQ بچه‌ها بالا برود، باید بتوانیم کاری کنیم که هیجان را بشناسیم و در مرحله بعدی آن را کنترل کنیم و باید کاری کنیم که فرزندانمان هیجانات طرف مقابل را بشناسند و آن را کنترل کنند، پس باید به آن‌ها آموزش بدهیم.

سردار منتظر المهدی اظهارداشت: تمامی قصه‌ها در بخش آمیگدال مغز ما است یعنی محیط آموزش و شرایط آموزش مهم است، اگر میخواهید بچه خود را نصیحت کنید حتما بعد از بردن او به پارک یا شهربازی این کار را انجام دهید.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: فلسفه اعتیاد چیست؟ قصه دوپامین مغز است که نشاط، شادابی و انگیزش مغز را بالا می‌برد. جوانان دنبال شادی‌های سریع الدسترس هستند. جوان ما برای این کار گل، پانامیس، حشیش یا الکل مصرف می‌کند، چون دوپامین مغز را بالا ببرد و اکسیتوسین پخش کند.

وی افزود: متأسفانه شاهد این هستیم که در برخی آرایشگاه‌های زنانه و باشگاه‌ها برای آلرت کردن مغز پیشنهاد مصرف مواد مخدر (شیشه) را می‌دهند؛ دوپامین مانند پیک موتوری است، بار می‌زند می‌رود و در یک جا آن را تحویل می‌دهد.

سردار منتظرالمهدی ادامه داد: در معتادان سالی یک میلیون سلول مغزی سالم دود می‌شود و از بین می‌رود. معتادان متجاهر سالی ۳۷۵ بزه متجاهرانه انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه ۲۷ میلیون مصرف کننده مواد مخدر در دنیا وجود دارد، افزود: از هر ۳ نفر سیگاری در جوانان یک نفر معتاد شده است.

سردار منتظر المهدی در پایان با تأکید بر اینکه بغل درمانی خیلی مهم است، تصریح کرد: پدر باید دختربچه خود را بغل کند، پدر‌ها باید دختران خود را بغل بگیرند و در زمان حرف زدن آنان، به حرفشان توجه کنند و چشم در چشم به حرف‌هایشان گوش دهند.

وی گفت: ما ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر معتاد داریم و دقیقا ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر هم حافظ و قاری قرآن کریم داریم، پس باید با فرزندانمان صحبت کنیم و به صحبت‌های آن‌ها توجه کنیم تا اول خود فرد، بعد خانواده و در آخر جامعه متضرر نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیش‌بینی باران در بیشتر استان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
امیر سرکرده در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در نواحی شرقی کشور مانند روز‌های گذشته وزش باد‌های ۱۲۰ روزه را در شمال سیستان و بلوچستان داریم که باعث گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در این منطقه خواهد شد، اما وزش باد در نواحی مرکزی کشور شدت کمتری دارد. وی ادامه داد: در شمال و نواحی شرقی استان اصفهان، جنوب سمنان و همچنین استان قم و مرکزی هم وزش باد پیش‌بینی می‌شود. کارشناس هواشناسی تصریح کرد: از بعدازظهر امروز بارش باران در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب استان فارس و کرمان و نواحی غربی استان هرمزگان پیش بینی می‌شود، البته در همه این استان‌ها بارش نخواهیم داشت و بارش‌ها عمدتا در نواحی کوهستانی و معمولا به طور موقتی و خیلی پراکنده پیش بینی می‌شود. سرکرده خاطرنشان کرد: دمای هوای امروز تهران در گرم‌ترین ساعات به ۳۵ درجه بالای صفر می‌رسد و آسمان تهران و بقیه نقاط کشور صاف خواهد بود.

پایان جشنواره نمایشهای آیینی و سنتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش تصویریپایان جشنواره نمایشهای آیینی و سنتینوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که به مدت یک هفته با اجرای ۱۵۱ اثر در کاشان و تهران برگزار شد، امشب پایان می‌یابد
فردا نیوزفردا نیوز2 روز قبل
سوگیری بخش قابل توجهی از رسانه‌ها در حوزه‌های غیرسیاسی نیز تحت تأثیر گارد سیاسی آن‌ها قرار دارد. به عنوان یک نمونه ملموس، سفر خارجی «رامبد جوان» و نحوه پرداختن شبکه ماهواره‌ای «من و تو» به ماجرا، قابل بررسی است. تصویر رامبد در شبکه من وتو (قبل از مصاحبه) اما پس از آنکه رامبد شایعه مهاجرت از ایران را تکذیب کرد و طی مصاحبه‌ای از قصد خود برای تولید فصل جدید خندوانه خبر داد، ورق برگشت. تصویر رامبد در شبکه من وتو (بعد از مصاحبه) نظرسنجی کانال تلگرامی من وتوآیا واقعا مردم ایران با تولید و پخش فصل جدید «خندوانه» مخالفند؟! برنامه‌ای که در دوره‌های متوالی از سوی افکارعمومی به عنوان محبوب‌ترین جنگ تلویزیونی انتخاب شده است.

یکی از شادترین روز‌های انقلاب بازگشت آزادگان بود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار رحیمی در مراسم تقدیر از خانواده جانبازان، آزادگان و شهدا هشت سال دفاع مقدس در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: باورمان این است که سهم اصلی تمام موفقیت‌ها در طول ۴۰ سال متعلق به خانواده ایثارگران و آزادگان است. وی گفت: نیروی انتظامی امروز تصمیم گرفت که به پاس تمام رشادت‌ها و مقاومت‌های این عزیزان در طول اسارت همانند سال‌های گذشته از این عزیزان تقدیر کند. فرمانده انتظامی تهران بزرگ افزود: یکی از اولویت‌های ویژه ما توجه به خانواده ایثارگران است که حداقل در طول سال یک بار آن‌ها را پذیرایی و هر دو ماه یک بار نیز نشستی با این عزیزان برای حل مشکلات آن‌ها داریم.
الفالف1 روز قبل
این وسط «مادر میانجی» سهم اش را می‌گیرد، دلال هم به نان و نوایی می‌رسد. ما در رابطه با رحم جایگزین و اهدا تخمک و جنین، نیازمند قوانین دقیق و سامانه‌ای برای ثبت هستیم. جالب اینجاست که اکثر مراکز معتبر هم کمتر این اقدام را انجام داده و بیشتر مراکز درمانی خصوصی، تخمک اهدایی و رحم جایگزین را می‌پذیرند. مدتی برای متخصصان زنان و زایمان کارکرده‌اند، یا مادر جایگزین بوده‌اند و چم‌وخم کار دست‌شان آمده است. در استرالیا رحم جایگزین مجاز است، اما نه نوع تجاری آن و در انگلستان نیز پرداخت هزینه‌های معقول مجاز شمرده شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و …در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می‌کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.

نظرها

اخبار بیشتر