ایران در زمینه تولیدات علمی رتبه ۱۶ را در جهان دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
ایران در زمینه تولیدات علمی رتبه ۱۶ را در جهان دارد

ایران در زمینه تولیدات علمی رتبه ۱۶ را در جهان دارد

فارسخبرگزاری فارس |
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: ایران در زمینه تولیدات علمی در سال 2018 رتبه 16 را به دست آورده است؛ همچنین در زمینه استنادات و پزشکی بالینی نیز رتبه 16 را در سطح جهان کسب کرده‌ایم.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نشست مشترک وزیر بهداشت و هیأت امنای موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد)، اظهار کرد: تمامی کشورها از نظر علمی در سطح دنیا رتبه بندی می‌شوند. ایران در زمینه تولیدات علمی در سال ۲۰۱۸ رتبه ۱۶ را به دست آورده است. همچنین در زمینه استنادات و پزشکی بالینی نیز رتبه ۱۶ را در سطح جهان کسب کرده‌ایم؛ در حالی که در سال گذشته، در زمینه پزشکی بالینی رتبه ۲۰ را داشتیم.

وی افزود: در زمینه علوم داروسازی در سطح جهان، رتبه هفتم را به دست آورده و از کشورهایی مانند فرانسه، مقالات بیشتری به چاپ رسانده‌ایم. در حال حاضر در زمینه تولید دارو در وضعیت مطلوبی قرار داشته و نیازی به واردات نداریم و باید گفت داروسازان ما بسیار خوب عمل کردند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت عنوان کرد: در پنج سال گذشته، بیش از ۴۸۰ هزار مقاله ایرانی توسط ۱۱۸ کشور، دانلود شده و در این مدت، مقالات ایرانی بیش از ۷۴ هزار بار مورد استناد کشورهای دیگر قرار گرفته‌اند.

ملک زاده با بیان اینکه نیماد یکی از نهادهای عالی رتبه علمی محسوب می‌شود که در راستای مدیریت، هدایت و رهبری توسعه تحقیقات علوم پزشکی تاسیس شده است، خاطرنشان کرد: موسسه نیماد در راستای پیشرفت کیفی و کمی تحقیقات و به خصوص توجه ویژه به آموزش نیروی انسانی محقق و حفظ نگاه کیفی تلاش کرده است.

وی اضافه کرد: این موسسه دارای ۷ کمیته علمی مختلف با عنوان کمیته آسیب شناسی، ژنتیک و سلول‌های بنیادی، کمیته بیماری‌های غیر واگیر، کمیته بیماری‌های واگیر و اختلالات ایمنی، کمیته خون شناسی و سرطان، کمیته علوم اعصاب و بهداشت و روان، کمیته فناوری و نوآوری‌های علوم پزشکی، کمیته کشف و ارزیابی داروها و همچنین کمیته اخلاق در پژوهش‌های علوم پزشکی است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه یکی از اهداف موسسه نیماد حمایت از پژوهشگران و محققین علوم پزشکی است، تصریح کرد: در راستای حمایت از محققین نیز چند نوع گرنت تعریف شده است. همچنین اولویت‌های تحقیقاتی معین شده و محققین در راستای آن کار پژوهشی انجام می‌دهند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

ملک زاده بیان داشت: در این مورد تاکید بر کار تیمی است. همچنین روند ارائه طرح، انجام تحقیقات و نظارت بر اجرای آنها نیز به صورت الکترونیکی و آنلاین ثبت می‌شود.

وی گفت: تاکنون ۷ فراخوان گرنت اصلی انجام داده‌ایم که پایان یافته و در آستانه فراخوان هشتم هستیم. تعداد طرح‌های دریافتی در هفت فراخوان قبلی، ۲۹۶۸ به صورت پروپوزال اولیه بوده که از این تعداد، ۴۵۷ طرح، مصوب و پذیرفته شده است. در طرح‌های مصوب و پذیرفته، همکاری ۲۵۴۴ محقق ایرانی و ۷۳ محقق غیر ایرانی یا غیر مقیم را در اختیار داشته‌ایم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: امیدواریم تولیدات علمی خود را در سطح بین‌المللی افزایش دهیم. هدف ما این است که انجام تحقیقات فقط در سطح یک مقاله باقی نماند، بلکه در ارتقای سلامت نقش موثری ایفا کرده و منجر به افزایش سطح سلامت مردم شود.

وی گفت: حدود ۳۲ درصد از طرح‌های تحقیقاتی ما قابلیت تجاری سازی دارد، همچنین سعی شده از طرح‌های نوآورانه نیز حمایت شود. یک مرکز تحت عنوان مرکز کاکرین نیز در نیماد ایجاده شده که نتایج تمامی تحقیقات را در بردارد.

ملک زاده با تاکید بر لزوم حمایت مالی بیشتر از طرح‌های پژوهشی و محققین، یادآور شد: یکی از بزرگترین مشکلات ما بودجه است؛ به همین دلیل در حال همکاری با بخش خصوصی و موسسات خیریه هستیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: ارتقای بودجه موسسه توسعه تحقیقات علوم پزشکی منجر به ارتقای سطح پژوهش‌های علوم پزشکی می‌شود؛ چراکه جوانان فرهیخته ما با انگیزه بیشتری در داخل مملکت فعالیت خواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ اولین گفتگوی شهید لشگری با همسرش بعد از ١٨ سال اسارت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
شهید سرلشگر خلبان حسین لشگری، در شهریورماه سال ٥٩ به اسارت نیروهای عراقی درآمد و سرانجام پس از ١٨ سال از اسارت در زندان‌های حزب بعث عراق آزاد شد، این نخستین مکالمۀ تلفنی این شهید با همسرش است.

کلافه؛ رضا یزدانی

تابناکتابناک16 ساعت قبل

قنبریان: مرحوم هاشمی مشوق تجمل‌گرایی بود

مهرمهر1 روز قبل
حجت‌الاسلام قنبریان در برنامه ثریا گفت: مرحوم هاشمی در دهه شصت بیشترین خطبه‌ها را درباره عدالت اجتماعی داشتند اما بعد از جنگ دعوت به مانور تجمل میکرد!

پرواز تا اقتدار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهمان این قسمت از برنامه بدون تعارف ۵۴ سال دارد و ۲۰ سال است که خلبان هواپیمای جنگنده است و افزون بر آن، کار تحسین برانگیز و شجاعتی مثال زدنی داردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بدون تعارف این هفته به یکی از آشیانه‌های هواپیما‌های جنگنده نیروی هوایی ارتش رفته است. مهمان این قسمت از برنامه بدون تعارف ۵۴ سال دارد و ۲۰ سال است که خلبان هواپیمای جنگنده است و افزون بر آن، کار تحسین برانگیز و شجاعتی مثال زدنی دارد. سرهنگ حمید گرجی خلبان هواپیمای جنگنده از قابلیت‌های جنگنده‌های ایرانی می‌گوید.

مسابقات ذهنی ریاضی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مراسم پایانی نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی امشب همزمان در خیابان بهشت و تماشاخانه سنگلج در فضایی شاد و با حضور مردم و هنرمندان برگزار شد. اتابک نادری کارگردانی مراسم بخش داخلی را برعهده داشت و میلاد نیک‌آبادی هم کارگردانی بخش خیابانی را عهده دار بود. در این مراسم دبیر جشنواره کیک ویژه آیین پایانی را که منقش به پوسترهای جشنواره بود، برید. در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی نصیریان رییس افتخاری جشنواره، سیدمحمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، محمدحسین ناصربخت قائم مقام جشنواره، اردشیر صالح پور، داریوش مودبیان، اسماعیل خلج و تعدادی دیگر از هنرمندان و مدیران تئاتر حضور داشتند. اجرای قطعه‌ای زورخانه‌ای در مدح حضرت علی (ع)، پخش نماهنگی درباره بخش‌های مختلف جشنواره و اجرای نمایش سیاه بازی از بخش‌های مراسم امشب بود.

نظرها

اخبار بیشتر