دختر یا پسر؟؛ مسأله این است؛ سلامت یا جنسیت؟!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سلامت

دختر یا پسر؟؛ مسأله این است؛ سلامت یا جنسیت؟!

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
دختر می‌خواهید یا پسر؟ تضمین صد در صدی تعیین جنسیت پیش از بارداری- این‌ها تبلیغاتی است که شاید در برخی از مراکز باروری به چشم می‌خورد
دختر یا پسر؟؛ مسأله این است؛ سلامت یا جنسیت؟! - 0

مراکز متعددی هستند که خدمات تعیین جنسیت قبل از بارداری را با استفاده از رژیم‌های غذایی خاص به زوج‌ها ارایه می‌دهند این مراکز همگی تحت عنوان تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری فعالیت می‌کنند، رژیم‌های غذایی و روش‌های مختلفی را با درصد‌های تضمینی به کسانی که خواهان پسر یا دختر هستند ارائه می‌دهند و اگر همان جنسیت مورد نظر نباشد، آن‌ها را در زمره درصد باقیمانده محسوب می‌کنند.

دکتر محمد مهدی آخوندی مؤسس انجمن جنین شناسی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما این‌ها را تبلیغات گمراه کننده عنوان کرد و گفت: موضوع انتخاب جنسیت جنین موضوع مهمی است که افراد به دلایل مختلف پزشکی و اجتماعی به آن می‌پردازند. داشتن فرزندی از جنس خاص برای پیشگیری از ابتلای به بیماری‌های وابسته به جنس و دلایل فرهنگی، اجتماعی برای داشتن فرزندانی با جنسیت‌های متفاوت و یا جایگزینی فرزندی از دست رفته، از این رو علاقه افراد به داشتن فرزند با جنس مورد نظرشان طبیعی است. از دیرباز بشر به دنبال راهی بوده که بتواند فرزندی با جنسیت دلخواه داشته باشد با دعا‌های توصیه شده و نیایش و یا با تغذیه و دارو درمانی.

آخوندی با بیان اینکه در حالت عادی شانس زوج برای داشتن فرزند پسر یا دختر مساوی است عنوان کرد: تبلیغات در ارتباط با اقدام به انتخاب جنسیت جنین مورد نظر با دارو، تغذیه و یا جداسازی اسپرم با روش‌های مختلف و متنوع شستشوی اسپرم گمراه کننده است. این اقدامات که با هزینه‌های زیادی نیز صورت می‌پذیرد، شاید بتواند با درصد کمی، نسبت به فرزندآوری از جنس خاص مؤثر افتد، ولی نمی‌تواند اقدامی قطعی برای استفاده از این روش‌ها باشد. تلاش برای داشتن فرزند از جنسیت دلخواه، انتظاری صد در صدی است و دل بستن به استفاده از این روش‌ها فرد را مواجه با نتیجه خلاف آن نموده و مواجهه زوج با این موقعیت، آن‌ها را به سمت توقف حاملگی تشویق می‌کند.

عضو تیم تخصصی پژوهشگاه رویان تلاش برای اطلاع از جنسیت جنین در بدو حاملگی و اقدام برای سقط فرزند با جنسیت ناخواسته در همه فرهنگ‌ها و کشور‌ها را امری مذموم و ممنوع عنوان کرد و گفت: ۱۹۴ کشور در همایش بین المللی جمعیت و توسعه در سال ۱۹۹۴ اقدام به سقط برای تنظیم خانواده را امری مردود و مطرود اعلام کردند.

وی افزود: اقدام جهت باروری با جنسیت مورد نظر در ارتباط با پرورش دام امری ضروری و اقتصادی است که در این ارتباط امکان جداسازی اسپرم X از Y با استفاده از دستگاه‌های جداکننده فراهم شده است و کشور‌های دارای این تکنولوژی از آن بهره می‌برند و کشور‌های دیگر با خرید اسپرم‌های مناسب، نسبت به تکثیر قطعی دام مورد نظر اقدام می‌کنند.

بنیانگذار انجمن علمی جنین شناسی ایران خاطر نشان کرد: استفاده از فلوسایتومتری در جداسازی قطعی اسپرم X از Y انسانی، هم از منظر پزشکی و هم از بعد اخلاقی و نیز احتمال تأثیر گذاری در بالانس جمعیتی در هیچ کجای دنیا انجام نمی‌شود.

دکتر آخوندی همچنین درباره روش‌های قطعی تعیین جنسیت در انسان گفت: در این روش نیازی به جدا سازی اسپرم‌ها نیست؛ زیرا تکنولوژی لقاح خارج رحمی و پی جی دی، امکان تشخیص صد در صدی سلامت و جنسیت جنین‌های شکل یافته در بخش جنین شناسی مراکز درمان ناباروری را فراهم کرده است. بدین ترتیب که جنین شناس یکی از سلول‌های جنینی را در روز سوم لقاح آزمایشگاهی از جنین خارج کرده و با بررسی آن، بطور قطعی امکان تعیین سلامت و جنسیت جنین فراهم می‌کند.

دکتر آخوندی افزود: این روش نیازی به جداسازی اسپرم ندارد و با بررسی جنسیت جنین، قبل از انتقال به رحم، امکان تشخیص جنین با جنسیت خاص فراهم شده و جنین مورد نظر به رحم منتقل می‌شود و بدین ترتیب از وقوع احتمالی یک بیماری ژنتیکی وابسته به جنس پیش گیری می‌شود.

وی با بیان اینکه دل بستن به تبلیغات فراوان فراهم کردن امکان دست یابی قطعی به پسر یا دختر با تغذیه و یا استفاده از اقداماتی نظیر قلیایی یا اسیدی کردن رحم و یا شستشوی اسپرم اشتباه محض است افزود: با این روش‌ها نمی‌توان جنسیت جنین را پیش بینی کرد. این روش‌ها بیشتر جنبه‌های کسب در آمد داشته و گمراه کننده است و فقط شاید بتواند احتمال ۵۰ درصدی داشتن فرزند دلخواه را به ۷۰ یا ۷۵ درصد برساند و درصد باقمانده راه فراری برای تداوم کسب درآمد است.

در خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

همچنین فاطمه اسدی منش متخصص زنان و نازایی با بیان اینکه باید از همه گیرشدن تعیین جنسیت در کشور جلوگیری کرد گفت: این یک مسأله فرهنگی است، این روش در همه جای دنیا برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های ژنتیکی جنسیتی استفاده می‌شود و از این روش برای تعیین دختر و پسر بودن جنین به دلخواه والدین استفاده نمی‌شود.

وی افزود: به هم خوردن تعادل طبیعی جنسیت موالید، از دست رفتن کیفیت سلول جنینی و مصرف‌های دارو به مدت زمان طولانی برای مادر از عوارض این روش کم تهاجمی است که هرکدام می‌تواند سلامت نوزاد، مادر و جامعه را تهدید کند.

علیرضا زارعی نسب از کارشناسان دفتر بهبود تغذیه و سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز رژیم تعیین جنسیت را تهدیدی برای سلامت جنین می‌داند و می‌گوید البته گاهی اوقات بدین دلیل که بعضی بیماری‌های ژنتیکی مانند هموفیلی یا دیستروفی عضلانی فقط جنس خاصی را مبتلا می‌کند ممکن است پزشکان به خانواده‌ها روش‌هایی که احتمال تولد فرزند با جنسیت دختر یا پسر افزایش می‌دهد را پیشنهاد کنند.

وی افزود: یکی از روش‌هایی که امروزه جهت دختر دار یا پسردار شدن در بین جوامع مطرح شده است رژیم‌های تعیین جنسیت است که نخستین بار در سال ۱۹۳۳ میلادی روی لارو کرم‌های دریایی و قورباغه انجام شد و عمده مطالعات انجام شده تاکنون نیز بر روی حیوانات بوده است که به عوارض و پیامد‌هایی که این نوع رژیم غذایی ممکن است ایجاد کند اشاره می‌کنیم.

زارعی نسب درباره تغییر میزان مصرف مواد معدنی در قبل و ابتدای بارداری و خطرات آن برای نوزاد گفت: رژیم‌های تعیین جنسیت با تغییر در مصرف سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم تنظیم می‌شود و حداقل باید دو ماه قبل از تاریخ پیش بینی شده برای بارداری شروع شود که اکنون مطالعات متعددی درباره میزان مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی مادر باردار در قبل و ابتدای بارداری و تأثیر آن بر روی سلامت جنین صورت گرفته است.

وی گفت: در یک مطالعه مروری در سال ۲۰۱۲ که ۴۵ مطالعه را بررسی کرده بود نشان داده شد که مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی در قبل بارداری و سه ماهه اول بارداری بر وزن زمان تولد و زایمان زودرس مؤثر هستند.

زارعی نسب افزود: در مقاله منتشر شده در سال ۲۰۱۰ در مجله تغذیه (JN) نشان داد وضعیت ریزمغذی‌ها در دوران جنینی و ابتدای زندگی ممکن است متابولیسم، رگ‌ها، رشد و عملکرد اندام‌ها را تغییر دهد که می‌تواند منجر به افزایش خطر بیماری‌های قلبی، چاقی، تغییر عملکرد کلیه و در نهایت دیابت نوع ۲ شود.

وی با اشاره به اینکه دکتر دارنتون هیل در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که اپی ژنتیک و تأثیر احتمالی کمبود مواد مغذی بر روی جنین بر بیماری‌های مزمن افراد موثر است گفت: در یک مطالعه صورت گرفته بر روی گوسفندان نشان داده شد که سوء تغذیه در قبل بارداری باعث ایجاد تغییر در محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- غده فوق کلیه جنینی (HPAA)، افزایش احتمال زایمان زودرس، تغییر عملکرد پانکراس، متابولیسم اسید آمینه شد؛ بنابراین مشاهده می‌کنیم که تغییر در میزان مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی توسط مادر در قبل یا ابتدای بارداری خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن در دوران زندگی برای نوزاد، وزن پایین زمان تولد، زایمان زودرس و … را افزایش می‌دهد پس با توجه به تغییر در مصرف ۴ ماده معدنی مهم (سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم) در رژیم غذایی مادر به احتمال بالا شاهد مشکلات جسمی در دوران زندگی کودک خواهیم بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سلامت نیوزسلامت نیوز23 ساعت قبل
سلامت نیوز: دو دختر خاله نوجوان که از خانه فرار کرده بودند وقتی دردام دو پسر شرور گرفتار شده و مورد تعرض قرار گرفتند به پلیس پناه بردند. از آنجا که زندگی بدی داشتم تصمیم گرفتم از خانه فرار کنم. به همین خاطر به او هم پیشنهاد دادم با هم فرار کنیم و به تهران برویم تا زندگی جدیدی برای خودمان بسازیم. یک روز که برای گردش با آن پسر بیرون رفته بودم ماجرای فرار از خانه را به او گفتم. نبود رابطه دوستی و محبت بین فرزندان و والدین باعث می‌شود نوجوان تحت تأثیر محبت‌های کذایی که در بیرون از خانه می‌بیند دست به فرار بزند.
عصر ایرانعصر ایران50 دقیقه قبل
دلایل تورم پاگردش خون نامناسب در قسمت پایینی بدن دلیل اصلی تورم پاها محسوب می‌شود. احتباس مایع یکی دیگر از دلایل شایع تورم پاها در نظر گرفته می‌شود که ممکن است به واسطه مشکلات کلیوی رخ دهد. پوشیدن کفش راحتاستفاده از یک کفش راحت با قابلیت گردش مناسب هوا می‌تواند احتمال عود تورم را کاهش دهد. دوش آب سردیکی از بهترین روش‌های طبیعی برای کاهش تورم پاها استفاده از آب سرد است. استفاده از نمک فرنگی اصلحمام نمک فرنگی اصل یک درمان کلاسیک برای تسکین تورم پاها محسوب می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین7 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حامد عباسی، در رابطه با فعالیت‌های بدنی و فقر حرکتی در بین مردان و زنان ایرانی، اظهار کرد: در کل دنیا فقر حرکتی مقوله‌ای نگران‌کننده است و با توجه به تغییر سبک زندگی و ماشینی شدن فعالیت‌های مختلف، شاهد کاهش فعالیت بدنی و فقر حرکتی در بین اقشار مختلف هستیم. وی ادامه داد: علاوه بر این در رده‌های سنی پایین کودکان به دلیل استفاده از دستگاه‌های دیجیتال نظیر موبایل، تبلت و … به یک جانشینی عادت کرده‌اند و با توجه به جذابیت‌های تکنولوژی شاهد کاهش فعالیت بدنی آن‌ها هستیم. میزان پیاده‌روی ایرانی‌ها به درب منزل تا خودرو ختم شده استوی با بیان این‌که براساس یک تحقیق خارجی انجام شده فقر حرکتی از مصرف سیگار، ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی-عروقی و سایر موارد این چنینی خطرناک‌تر است، اظهار کرد: فقر حرکتی یک خطر بارز برای افراد مختلف است و در حال حاضر شاهد کاهش سن پیری در جامعه ایرانی هستیم که به صورت زانو درد، کمر درد، گردن درد و …خود را نشان می‌دهد و به سنین پایین‌تر نیز منتقل شده است. در همین راستا افراد به دلیل کاهش فعالیت بدنی و فقر حرکتی قدرت عضلانی خود را از دست داده‌اند و با توجه به محدود شدن حرکات آن‌ها بافت‌های عضلانی‌شان روز به روز ضعیف‌تر می‌شود. حداقل فعالیت بدنی؛ سه جلسه تمرینی یک ساعتهعباسی در مورد فعالیت بدنی منظم، توضیح داد: انجام سه جلسه تمرینی یک ساعته در هفته حداقل فعالیت بدنی است که به صورت منظم تعریف شده است و به طور حتم اگر شاهد ورزش منظم افراد در زمان کافی باشیم سلامت جسمی آن‌ها مطلوب‌تر خواهد بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، پژوهشگران اخیرا دریافته‌اند بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند با فضانوردانی که در فضا هستند، به بیماری‌های یکسانی مبتلا هستند. به عنوان مثال، فضانوردان چیزی را به نام «مه فضایی» (space fog) تجربه می‌کنند که شبیه به آنچه بیماران سرطانی «مغز شیمیایی» (chemo brain) می‌نامند است. اسکات در گفتگو با پایگاه گیزمودو گفت: فضانوردان و بیماران سرطانی در معرض آنچه آن را «ضربه چندگانه» (multiple hits) می‌نامند هستند. به عنوان مثال، فضانوردان به دلیل شرایط ریزگرانش نمی‌توانند در فضا بایستند و از آن طرف نیز انجام ورزش بیماران سرطانی را خسته می‌کند. گام بعدی پژوهشگران انجام آزمایش‌هایی بر روی تعدادی از بیماران سرطانی خواهد بود.
برنابرنا17 ساعت قبل
مصرف میوه‌ها و سبزیجات اسیدی: همانطور که دهانشویه‌های اسیدی مینای دندان را از بین می‌برند، اسیدهای موجود در رژیم غذایی نیز می‌توانند همین خاصیت را داشته باشند. زردی دندان‌ها با کشیدن سیگار کم نیکوتین به جای سیگار معمولی هم کاهش نمی‌یابد. موادشیمیایی موجود در سیگار، پلاک سختی را روی دندان‌ها ایجاد می‌کند که رنگ دندان‌ها را زرد می‌کند. عدم بکار گیری نخ دندان: به عقیده متخصصان دندان پزشکی نقش نخ دندان در کاهش لکه‌های دندانی کمتر از مسواک نیست. نخ دندان از انسداد پلاک در مینای دندان جلوگیری می‌کند و محافظ لثه‌ها در برابر بیماری‌های پریودنتال است.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا آشناگر ظهر سه‌شنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان به میزبانی استانداری بابیان اینکه افزایش صعودی سرطان‌ها در استان سمنان نگران‌کننده است، ابراز داشت: این مهم می‌طلبد تا برای پیشگیری از سرطان برنامه‌هایی نظیر تغییر سبک زندگی که در سلامت جامعه مؤثر هستند، بیشتر مدنظر قرار گیرند. وی ضمن بیان اینکه برنامه‌های اعلام‌شده در حوزه مبارزه با سرطان به اعتبارات نیاز دارد، افزود: کمبود اعتبارات استانی و ملی بودن اعتبارات حوزه بهداشت و درمان از عواملی که اجرای برنامه‌ها را با چالش مواجه می‌کند لذا در ادامه روند کار این مهم می‌طلبد تا دستگاه‌های اجرایی نیز پای‌کار حضور مؤثرتری را داشته باشند. استاندار سمنان آمار ارائه‌شده دانشگاه علوم پزشکی شاهرود را در حوزه پیشگیری از سرطان امیدوارکننده خواند و ابراز داشت: برای پیشگیری از سرطان می‌بایست برگزاری برنامه‌های اجتماعی در اولویت قرار گیرد لذا تدوین برنامه جامع توسعه نشاط اجتماعی سلامت با همکاری دانشگاه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی امری اجتناب‌ناپذیر و ضروری است. آشناگر بابیان اینکه کم تحریک و افزایش وزن از دلیل عمده ایجاد برخی سرطان‌ها محسوب می‌شوند، تصریح کرد: طبق فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب باید جوان‌گرایی رأس امور قرار گیرد لذا در این خصوص شهرداری‌ها باید به ایجاد فضاهای ورزشی اقدام و با بهره‌گیری از فضاها و دستگاه‌ها زمینه بیشتر تحرک و نشاط را در جامعه ایجاد کرد. وی بابیان اینکه باید حداقل شرایط استاندارد یک زندگی سالم در شهرهای استان سمنان فراهم شود، افزود: توسعه ورزش همگانی در راستای توسعه نشاط و سلامت برای گروه‌های هدف دانش آموزان، جوانان و سالمندان باید موردتوجه قرار گیرد و از سویی دستگاه‌های اجتماعی و فرهنگی در این خصوص برنامه‌های مؤثری را ارائه دهند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

گنابری: تیم آلمان جوان است اما فوتبال را خوب بازی می‌کند

فارس10 دقیقه قبل

۱۴ هزار نیروی خدمات شهری وضعیت انهار و کانال‌های تهران را رصد می‌کنند

ایسنا10 دقیقه قبل

شکل گیری طرح فراگیر مشارکت یاران در حوزه دانش‌آموزان استثنایی

مهر11 دقیقه قبل

مرخصی دو روزه جلالی به بازیکنان گل گهر

فارس11 دقیقه قبل

مورینیو رسما جانشین پوچتینو در تاتنهام شد

فارس12 دقیقه قبل