ناتوانی جبهه مشترک دموکرات‌ها علیه ترامپ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

ناتوانی جبهه مشترک دموکرات‌ها علیه ترامپ

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
اینکه طرح استیضاح ترامپ به علت حمله به چهار نماینده دموکرات متعلق به اقلیت ها درآمریکا چهارشنبه گذشته با اکثریت آرا رد شد، حاکی از اختلاف شدید در میان دموکراتهاست.
ناتوانی جبهه مشترک دموکرات‌ها علیه ترامپ - 0

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از فرانس پرس؛ جبهه مشترکی که بین دموکرات‌های آمریکا علیه توئیت‌های نژادپرستانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شکل گرفته، نتوانسته است به اختلاف و چند دستگی آنها سرپوش بگذارد.

دموکرات‌های آمریکا بعد از آنکه دونالد ترامپ چند حمله علیه نمایندگان ترقی خواه انجام داد جبهه مشترکی را در برابر او تشکیل دادند اما این همبستگی نتوانسته است شکاف و اختلاف نظر بین دموکرات‌های آمریکا را بپوشاند و آنها برای یافتن نامزدی مورد اجماع برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ با مشکل جدی مواجه هستند.

بعد از آنکه دونالد ترامپ شماری از نمایندگان زن متعلق به اقلیت‌های دینی را مورد انتقاد قرار داد و خطاب به آنها گفت اگر از آمریکا نفرت دارند بهتر است به کشورهای زادگاه شان برگردند، نمایندگان حزب دموکرات که در مجلس نمایندگان دارای بیشترین کرسی هستند و دیگر شخصیت‌های دموکرات این کشور جبهه مشترکی را علیه دونالد ترامپ تشکیل دادند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه این هفته حمایت خود را از تصویب طرحی در محکومیت شدید اظهارات نژادپرستانه دونالد ترامپ اعلام کرد. اظهاراتی که به گفته پلوسی ترس و کینه از نوآمریکایی‌ها و افراد رنگین پوست را تشدید و به نوعی قانونی می‌کند. اما این جبهه به علت وجود چندین اختلاف متلاشی شد. از جمله مسائلی که باعث اختلاف و چند دستگی در جبهه دموکرات‌ها در برابر دونالد ترامپ شد می‌توان به مسئله بهداشت، گرین نیو دیل («Green New Deal») برای مبارزه با گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی و مسئله ورود پناهجویان و مهاجران غیر قانونی اشاره کرد.

چهار نماینده با نفوذی که هدف حملات دونالد ترامپ قرار گرفتند یعنی ایلهان عمر، رشیده طلیب، آیانا پرسلی و الکساندریا اوکازسیو- کورتس که به «تیپ» معروف شده‌اند بابت اینکه حزبشان را در این ماجرا به سمت چپ منحرف کرده‌اند هیچ گونه تاسفی ندارند.

اصطکاک‌ها

بحث و جار و جنجالی که در این خصوص صبح روز یکشنبه گذشته بعد از یک رشته توییت‌های دونالد ترامپ آغاز شد، بعد از سفر وی به کالیفرنیای شمالی شدت گرفت. شرکت کنندگانی که برای گوش دادن به سخنان ترامپ آمده بودند، با اشاره به ایلهان عمر شعار «وی را بازگردانید» سر می‌دادند. ایلهان عمر، یکی از دو زن مسلمانی که به کنگره آمریکا راه یافته، سومالیایی تبار است.

دموکرات‌های آمریکا تلاش می‌کنند به هر قیمتی دونالد ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ به هر قیمتی شکست دهند. اما اصطکاک‌ها و کشمکش‌ها میان گروه نامزدهای دموکرات که تلاش می‌کنند در انتخابات درون حزبی برای انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شوند، بیشتر شده است.

سیاست‌های لیبرال‌تر مانند نظام بهداشت همگانی موسوم به «Medicare for all» از حمایت برخی نامزدها مانند الیزابت وران و برنی سندرز برخوردار است.

اما نامزدهای میانه از این می‌ترسند که اگر زیادی به چپ منحرف شوند ممکن است بخشی از رای دهندگان میانه رو سرخورده شوند و به نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ رای ندهند و اینگونه ترامپ برای یک دوره چهار ساله دیگر به عنوان رییس جمهوری آمریکا، انتخاب شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

جان دلانی، نامزد میانه رو و نماینده پیشین مجلس نمایندگان آمریکا در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان گفت این افراد جنگ طبقاتی راه انداخته‌اند، آنها با قول رایگان کردن خدمات درمانی و بهداشت برای همه در واقع برای همان طرح «مدیکر فور آل» در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکاست که ‏در ‏حمایت از بیماران، ‏اصلاح و بهبود نظام ‏بیمه‌های اجتماعی و ‏درمانی این کشور ارائه ‏و در کنگره آمریکا به ‏تصویب رسید، تلاش می‌کنند. اما این رویکرد برای دموکرات‌ها در این شرایط سیاست خوبی نیست. وی هشدار می‌دهد اگر ما این کار را انجام دهیم عملا کاری می‌کنیم که ترامپ برای یک دوره دیگر در سمت ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود. جمهوری خواهان آمریکا از این اختلافاتی که میان دموکرات‌ها افتاده است و این مبارزه جویی نمایندگان اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان و انحراف این حزب به سوی چپ خوشحال هستند.

کوین مک کارتی، رهبر گروه نمایندگان جمهوری خواه در مجلس نمایندگان در گفتگو با خبرنگاران گفت رویکردی که اکنون نمایندگان دموکرات در پیش گرفته‌اند در واقع سوسیالیسم در برابر لیبرالیسم است.

همزمان که ترامپ از اختلاف و چند دستگی میان جمهوریخواهان آمریکا استفاده می‌کند و در این خصوس دست به دامن پایگاه مردمی خود شده است، پایگاهی که بیشتر از سفید پوستان تشکیل شده است، موضوع قومیت به یک موضوع انفجاری برای دموکرات‌ها تبدیل شده است.

موضوعات حساس

کامالا هریس، سناتور سیاه پوست در نخستین مناظره تلویزیونی که میان نامزدهای دموکرات در ماه ژوئن برگزار شد با اشاره به مواضع نژاد پرستانه سال‌های ۱۹۷۰ جو بایدن، معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا و نامزد کنونی انتخابات درون حزبی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ این کشور، ضربه محکمی به وی وارد کرد.

رهبران این حزب تلاش می‌کنند این حملات لفظی تا حد امکان برای ادامه فرآیند انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها تهدید کننده نباشد اما موضوعات حساس دیگری اکنون مطرح شده است. این موضوعات تا حدی تهدید کننده هستند که ممکن است رای دهندگان مستقل را بی ثبات و حتی آنها را طرفدار ترامپ کند.

وادی ناشناخته دیگر: استیضاح

اینکه طرح استیضاح ترامپ به علت حمله به چهار نماینده دموکرات متعلق به اقلیت‌ها درآمریکا روز چهارشنبه گذشته با اکثریت آرای رد شد، حاکی از اختلاف شدید در میان دموکرات هاست. نانسی پلوسی چند بار مخالفت خود را در این مرحله با چنین استیضاحی اعلام کرد. وی ترجیح می‌داد که مجلس نمایندگان تحقیقات خود را درباره رییس جمهوری آمریکا و دولت وی در این شرایط ادامه می‌داد. اما این موضع گیری پلوسی در این خصوص نیز موقعیت وی را در مقابل گروه چهار نفره نمایندگان زن اقلیت تضعیف می‌کند. نانسی پلوسی در توضیح بیشتر مخالفت خود با استیضاح ترامپ گفته بود ما در شرایط کنونی نمی‌توانیم بر موضوع استیضاح متمرکز شویم زیرا با توجه به مشکلات بزرگتری که ما پیش رو داریم

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۲۶ مرداد ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلف و سوژه‌های متنوعی مانند آزادی نفتکش ایرانی، حواشی جریانات اخیر باشگاه استقلال، ابلاغ قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی و … پرداخته است. انتهای پیام/دانلود بخش خبری بیست و سی + فیلم

نقش مشاوران خاص آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ۸۴ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، محسن کوهکن عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در برنامه دست خط شبکه پنجم سیما در بخشی از سخنانش درباره نقش مشاوران خاص آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ صحبت کرد. وی گفت: شاکله وجودی دفتر آیت الله هاشمی رفسنجانی و بعد مجمع تشخیص مصلحت نظام، مشاورن و کسانی که به او نظر می‌دادند «کارگزاران» بودند. اگر احمدی‌نژاد یک جلسه برای نمایندگان می‌گذاشتیم طبیعی بود که برای هاشمی هم بگذاریم. قرار شد من از طریق دفتر پیگیری کنم و بعد به من اطلاع دادند آقای هاشمی نمی‌آیند. بیشتر بخوانید: قاطعیت دولت در کم کردن بودجه صدا و سیما به دلیل ساخت یک سریال + فیلمانتهای پیام/کوهکن در برنامه دست خط شبکه ۵ + فیلم

عملیات گسترده پهپادی یمن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسرتیپ عبدالله الجفری سخنگوی نیروی هوایی یمن گفت: یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در سطح عالی پیشرفت کرده و اکنون به طور نقطه زن، اهداف خود را منهدم می‌کند. این سلاح پیشرفته تهاجمی با عبور از مرزهای جغرافیایی، اهداف نظامی را در کشورهای متجاوز هدف قرار می‌دهد و توانست معادله جنگ را تغییر دهد. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مزدوران را در منطقه غرب رشاحه هدف حملات گسترده قرار دادند. یک رزمنده یمنی تاکید کرد: به مواضع مزدوران حمله کردیم و شمار زیادی از آنها را کشتیم و غنائم زیادی به دست آوردیم. عبداللطیف وشلی خبرنگار جنگ گفت: هدف از حملات در مرزها و مقابله ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با حملات سعودیها و همچنین حملات پهپادی، تسلیم کردن عربستان برای توقف جنگ است.

فیلم/ وقوع سیل در شهر استانبول ترکیه

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نفتکش آدریان دریا در حال ترک جبل الطارق است

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ نفتکش ایرانی گریس ۱ که اوایل هفته مجوز ترک جبل الطارق را پس از یک ماه توقیف دریافت کرد، در حال ترک منطقه است. این نفتکش بدست تفنگداران دریایی انگلیس با اتهام واهی ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا ضد سوریه توقیف شده بود. جوزف بارل کفیل وزیر خارجه اسپانیا ادعا کرد آن کشتی به درخواست آمریکا توقیف شده بود که از مدتها قبل سعی در محدود کردن صادرات نفت ایران داشته است. دولت جبل الطارق متعاقبا تایید کرد واشنگتن در آخرین دقایق بر اساس ادعاهایی درخواست کرده بود روند آزادی کشتی ایرانی توقیف شده متوقف شود. تصویر مقابل حرکت گریس ۱ را به سمت مقصد خود نشان می‌دهد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ابتدای سیصد و پنجاه و دومین جلسه علنی امروز (شنبه ۲۶ مرداد) مجلس شورای اسلامی اسامی ۱۶ نماینده‌ای که با تأخیر به جلسه علنی آمدند را به شرح ذیل قرائت کرد:۱-علیرضا ابراهیمی نماینده رامیان۲-بهروز بنیادی نماینده کاشمر۳-ناهید تاج‌الدین نماینده اصفهان۴-محمدصادق حسنی‌جوریابی نماینده رشت۵-علی رستمیان نماینده دلفان۶-غلامحمد زارعی نماینده بویراحمد۷-عسگر ظاهری نماینده مسجد سلیمان۸-محمدقسیم عثمانی نماینده بوکان۹-رضا علیزاده نماینده ورزقان۱۰-محمدفیضی نماینده اردبیل۱۱-حسن لطفی نماینده رزن۱۲-نلکشاهی‌راد نماینده خرمآباد۱۳-قاسم میرزایی نکو نماینده دماوند۱۴-شهاب نادری نماینده پاوه۱۵-مجید ناصری نژاد نماینده شادگان۱۶-سید حسین نقوی حسینی نماینده ورامینانتهای‌ پیام/

نظرها

اخبار بیشتر