پارک‌های علم و فناوری رویکردهای قدیمی را کنار بگذارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خوزستان آنلاین
  4. سیاسی

پارک‌های علم و فناوری رویکردهای قدیمی را کنار بگذارند

پارک‌های علم و فناوری رویکردهای قدیمی را کنار بگذارند - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - اهواز – ایرنا – معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات وفناوری گفت: پارک‌های علم و فناوری در صورتی می‌توانند وسیله و ابزار توسعه استان شوند که رویکرد و نگرش‌های قدیمی خود را کنار بگذارند.

به گزارش ایرنا دکتر مسعود برومند شنبه در آیین تکریم رییس پیشین و معارفه سرپرست جدید پارک علم و فناوری خوزستان در سرسرای دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت: اگر تا دیروز تلاش می‌شد در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آیین نامه‌های خط کشی شده و روش کاری مشخصی به مجموعه وزارت دیکته شود، امروز چنین اعتقادی نداریم.

وی افزود: امروز اعتقاد همه مدیران ارشد در وزارت علوم این است که تا حدود زیادی باید دست مدیران را در استان‌ها باز گذاشت تا از خلاقیت‌های حرفه‌ای خود استفاده کنند بنابراین سرپرست جدید پارک علم و فناوری استان اختیار کامل دارد مدل‌های متفاوت را در استان به کار بگیرد تا پارک نقش خود را بهتر ایفا کند.

برومند ادامه داد: نباید به عنوان یک مجموعه در انتظار یافتن یک جوان جویای کار و ریسک پذیر برای طی کردن پروسه مصاحبه باشیم، در رویکرد جدید به دنبال کشف چالش‌های استان، انتخاب راه حل و افراد مناسب برای حل آنها هستیم و پشتیبانی لازم نیز از این رویکرد انجام می‌شود تا بازار لازم را برای این افراد ایجاد شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات وفناوری گفت: پارک علم و فناوری با داشتن این دیدگاه و دانشگاه نیز با رویکرد حرکت به سمت دانشگاه کارآفرین نسل سوم، در یک جهت قدم بر می‌دارند و با این رویکرد می‌توانند از فرصتها و امکانات و شرایط هم به خوبی استفاده کنند.

وی بیان کرد: روش موجود برای شناسایی شرکت‌های دانش بنیان در حال حاضر مشکلات زیادی دارد؛ براین اساس هر مجموعه‌ای که از فروش خود و از منابع سرمایه‌ای برای توسعه R&D (واحد تحقیق و توسعه فناورانه) استفاده می‌کند و فکر توسعه یک محصول است دانش بنیان محسوب می‌شود.

برومند اعلام کرد در حوزه نوآوری که دارای سختی‌های فراوان است وزارت علوم آماده همه نوع پشتیبانی از دانشگاههای استان، پارک‌های علم و فناوری و پژوهشگاههاست.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر لزوم توجه به ذینفعان پارک علم و فناوری گفت: واحدهای فناور و شرکتها اولین و مهمترین ذینفعان محسوب می‌شوند؛ پارک محلی است که باید به واحدهای فناور و کارآفرینان خدمت ارائه دهد بنابراین باید مشکلات آنها را حل کنیم و برای آنها زمان کافی اختصاص دهیم.

وی اظهار داشت: مسولان استان به عنوان گروه دیگری از ذینفعان نیز انتظاراتی دارند، لذا به یقین اگر فعالیت‌های پارک باعث توسعه استان و فعالیتهای آنها شود پشتیبانی و حمایت لازم را انجام می‌دهند.

برومند ادامه داد: ارتباط صمیمانه و ایجاد فضای درک متقابل با مسئولان استانی باید به قدری دقیق و محکم باشد که برای رفع مشکلات واحدهای فناور و شرکتهای مستقر در پارک محل اتکا باشد.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات وفناوری با اشاره به اینکه در حال حاضر پارک‌ها جایگاه خاصی دارند گفت: به همین دلیل در بودجه سال ۹۸ بودجه دانشگاهها و پژوهشگاهها حدود ۱۱ درصد به طور متوسط و پارک‌های علم و فناوری حدود ۷۰ درصد افزایش یافت گرچه این افزایش هم کافی نیست.

برومند با اشاره به خاص بودن خوزستان گفت: این استان همیشه قطب نوآوری بوده است و در حیطه دانشگاه و مراکز آموزش عالی، خوزستان از استانهای پیشتاز محسوب می‌شود.

سرپرست پارک علم و فناوری خوزستان نیز در این آیین با اشاره به سابقه ۱۰ ساله پارک علم و فناوری این استان گفت: نسل جوان چشم امید به ما دوخته‌اند و در صورت فراهم کردن بستر لازم برای آنها و ایجاد ارتباط بین دانش و فناوری، نسل جوان در مسیر احساس امنیت شغلی در آینده هدایت می‌شوند.

دکتر ایرج کاظمی نژاد بیان کرد: پارک علم و فناوری متعلق به یک وزارت خاص یعنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیست بلکه فضایی متعلق به همه است و باید همگی دست به دست هم دهیم و پارک را در شان استان خوزستان ارتقا دهیم.

رییس سابق پارک علم و فناوری خوزستان نیز با اشاره به ۲ ماموریت اصلی پارک شامل فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و ایجاد زیرساختهای لازم گفت: در تحقق ماموریت اول به نسبت موفق عمل کردیم گرچه فرهنگ سازی در این حوزه سخت بود.

دکتر بابک مختاری افزود: اما در حوزه ایجاد زیرساختهای لازم موفقیت موردنظر کسب نشد شاید، اگر در این حوزه پارک از ابتدا به صورت استانی تاسیس می‌شد اوضاع بهتری داشتیم.

وی ابراز امیدواری کرد: تا پایان سال، ساختمان مرکزی پارک با عنوان مرکز نوآوری دانشگاه شهید چمران افتتاح شود.

مختاری با اشاره به اینکه تجربه بین المللی نشان داده حدود ۸۵ درصد پارکهای علم و فناوری در داخل دانشگاه و یا نزدیک به آن قرار دارند، گفت: دانشگاه و پارک علم و فناوری می‌توانند با هم افزایی به هم کمک کنند و آینده دانشگاه نسل سوم و چهارم در گرو این است که کنار پارک باشد همانگونه که پارک نیز بدون دانشگاه نمی‌تواند هویتی داشته باشد.

غلامحسین خواجه رییس دانشگاه شهید چمران اهواز نیز گفت: پارک علم و فناوری در حوزه کارآفرینی، تحقیقات و تجاری سازی و حلقه ارتباط بین دانشگاه و صنعتی موثراست اما پارک به بسیاری از سازمانها و موسسات به خوبی معرفی نشده که لازم است وظایف آن تببین و معرفی شود.

در این آیین از زحمات بابک مختاری رییس پیشین پارک علم و فناوری خوزستان تقدیر و دکتر ایرج کاظمی نژاد به عنوان سرپرست جدید معرفی شد.

۳۰۰۴/‏۶۰۰۲

پارک‌های علم و فناوری رویکردهای قدیمی را کنار بگذارند - 27

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) شهردار یک شهر مذهبی کشور که ۶ فرزندش ساکن آمریکا هستند!

فراروفرارو23 ساعت قبل

آقای ظریف وارد هلسینکی شد

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور دیدار و رایزنی‌های اروپایی با مقامات فنلاند، وارد هلسینکی شد. آقای محمد جواد ظریف در ابتدای سفر به چند کشور اروپایی حوزه نوردیک، وارد پایتخت فنلاند شد. وی امروز با رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و وزیر توسعه همکاری و تجارت خارجی این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد. روابط دوجانبه و همکاری‌های اروپایی، رایزنی درباره ساز و کار اینستکس و برجام، مسائل بین المللی و منطقه‌ای از مهمترین محورهای گفتگو وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات فنلاندی است که اخیرا ریاست بر شورای اتحادیه اروپا را در دست گرفته است. آقای ظریف پس از هلسینکی عازم سوئد و نروژ خواهد شد.

داستان محاکمه مصدق / آیا نخست‌وزیر بی‌گناه بود؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پایان نخستین روز پس از کودتا، مصدق را به این ساختمان آوردند. مصدق مدتی در باشگاه افسران زندانی بود و بعد، او را به کاخ سلطنت‌آباد بردند؛ همان‌جایی که در تالار آئینه‌اش محاکمه او جریان یافت. داستان دادگاه مصدق، از پاییز سال کودتا در این‌ ساختمان آغاز شد؛ در کاخی که ناصرالدین شاه بنایش کرد و در دوره پهلوی تحت اختیار ارتش بود. سرتیپ «امیرحسین آزموده» هم که از مخالفان سرسخت مصدق بود، دادستان دادگاه بود و مدام به مصدق در دادگاه توهین می‌کرد. مصدق خود را هنوز نخست‌وزیر می‌دانست و به همین دلیل دادگاه نظامی را فاقد صلاحیت برای محاکمه خود اعلام کرد: «تا قبل از توقیف، نخست‌وزیر بودم و اکنون هم هستم.

فیلم/ وقوع سیل در شهر استانبول ترکیه

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

جان بولتون انگلیس را به تله انداخت

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بی‌بی‌سی درتحلیل اقدامات اخیر بریتانیا این چنین مطرح کرد: انگلیس در تله جان بولتون افتاد. منبع: جام نیوزانتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

عملیات گسترده پهپادی یمن

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسرتیپ عبدالله الجفری سخنگوی نیروی هوایی یمن گفت: یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در سطح عالی پیشرفت کرده و اکنون به طور نقطه زن، اهداف خود را منهدم می‌کند. این سلاح پیشرفته تهاجمی با عبور از مرزهای جغرافیایی، اهداف نظامی را در کشورهای متجاوز هدف قرار می‌دهد و توانست معادله جنگ را تغییر دهد. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مزدوران را در منطقه غرب رشاحه هدف حملات گسترده قرار دادند. یک رزمنده یمنی تاکید کرد: به مواضع مزدوران حمله کردیم و شمار زیادی از آنها را کشتیم و غنائم زیادی به دست آوردیم. عبداللطیف وشلی خبرنگار جنگ گفت: هدف از حملات در مرزها و مقابله ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با حملات سعودیها و همچنین حملات پهپادی، تسلیم کردن عربستان برای توقف جنگ است.

نظرها

اخبار بیشتر