شلیک اخطار به پهپاد ۱۷میلیون دلاری آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سیاسی

شلیک اخطار به پهپاد ۱۷میلیون دلاری آمریکا

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
پهپاد آمریکایی که به گفته معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح دو مرتبه در ۵ و ۲۳ خرداد به سمت آسمان ایران آمده و با اخطار سخت مواجه شده، از نوع MQ-۹ است.

خبرگزاری تسنیم: سردار مهدی ربانی معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح ظهر امروز در یادوراه شهدای خوراسگان جزئیات جدیدی از اخطار یگان‌های پدافند هوایی کشورمان به پهپادهای آمریکایی طی دو ماه اخیر مطرح کرد.

سردار ربانی گفته است: «در ۵ خردادماه امسال یک پهپاد پیشرفته آمریکایی از پایگاهی در کویت پرواز کرد و در حدود ۲۰ ساعت در منطقه اف. آی. آر ما به پرواز درآمد، چند مرحله به فضای آب‌های سرزمینی ما نزدیک شد، به او اخطار دادند و هنگامی که به ساحل کشور ما نزدیک شد سلاح‌های پدافندی ما روی این پهپاد هدف‌گیری کرده و به او اخطار دادند، آن‌ها این اخطار و قفل‌کردن سامانه‌ها روی پرونده خود را دریافت کرده و پهپاد خود را بازگرداندند.»

معاون عملیات ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: «در ۲۳ خردادماه، همان پرنده از کشور دیگری برخاست و در مقابل کوه مبارک، به آب‌های سرزمینی ما نزدیک شد و به محض عبور، سامانه‌های ما روی او قفل کرده و چند شلیک اخطار به سمت او انجام شد.»

آنچه در صحبت‌های سردار ربانی قابل توجه است، تاریخ دومی است که وی برای شلیک اخطار به پهپاد آمریکایی بیان کرده است.

در آن روز آمریکایی‌ها نیز مدعی شده بودند که ایران به سمت یک پهپاد MQ-۹ آنها موشک شلیک کرده است.

بر اساس گفته‌های سردار ربانی می‌توان دریافت که پهپادی که دو مرتبه در ۵ و ۲۳ خرداد از پایگاهی در کویت به پرواز درآمده و توسط سامانه‌های پدافندی ایران کشف و به آن اخطار داده شده، همان پهپاد MQ-۹ است که آمریکایی‌ها نیز شلیک اخطار از سوی ایران به سمت این پهپاد را تایید کرده‌ بودند.

اما MQ-۹ Reaper چه قابلیت‌هایی دارد؟

پهپاد MQ-۹ Reaper (به معنای دروگر) یک پهپاد آمریکایی است که حاصل توسعه پهپاد MQ-۱ است. این پهپاد از یک موتور توربوپراپ ۹۰۰ اسب بخاری مدل TPE۳۳۱-۱۰ ساخت شرکت آمریکایی Honeywellاستفاده می‌کند.

این پهپاد قابلیت حمل محموله تا وزن یک تن را دارد و می‌تواند به تسلیحاتی مانند موشک هلفایر، بمب هدایت لیزری GBU-۱۲ و یا بمب هدایت ماهواره‌ای GBU-۳۸نیز مجهز می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

در بخش اپتیک نیز از سامانه چند منظوره هدف یابی AN/DAS-۱ MTS-Bاز شرکت ریتهون با قابلیت رصد و کشف اهداف در شب و روز یا هر شرایط آب و هوایی و همچنین علامت گذاری لیزری اهداف، سامانه رادار سار AN/APY-۸ Lynx II بهره می‌برد.

شلیک اخطار به پهپاد ۱۷میلیون دلاری آمریکا - 12

ارتفاع پروازی این پهپاد به ۱۵ کیلومتر و سرعت آن نیز به ۴۸۲ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. هزینه ساخت هر فروند از پهپاد ریپیر ۱۷میلیون دلار است. این پهپاد که در حقیقت ستون فقرات پهپادهای عملیاتی آمریکا در منطقه است تا کنون در اختیار کشورهایی همچون فرانسه، ایتالیا، هلند، اسپانیا و انگلیس قرار گرفته‌است.

شلیک اخطار به پهپاد ۱۷میلیون دلاری آمریکا - 14

با توجه به اظهارات سردار ربانی، می‌توان اینطور گفت که این پهپاد در تاریخ‌های ۵ و ۲۳ خرداد ماه از پایگاه هوایی علی السالم آمریکا مستقر در کشور کویت به پرواز در آمده است.

این پایگاه از سال ۱۹۹۰ و پس از پایان جنگ کویت توسط آمریکایی‌ها در این کشور و در نزدیک مرزهای عراق ایجاد شد و مورد استفاده نیروی هوایی، سپاه تفنگداران دریایی آمریکا و نیروی هوایی کویت است.

پایگاه علی السالم با توجه به اینکه در شمال خلیج فارس و نزدیکی سواحل ایران قرار دارد از اهیمت ویژه‌ای برخوردار است.

شلیک اخطار به پهپاد ۱۷میلیون دلاری آمریکا - 18

پایگاه هوایی علی السالم

شلیک اخطار به پهپاد ۱۷میلیون دلاری آمریکا - 20

آشیانه پهپادهای MQ-۹ در پایگاه هوایی علی السالم کویت

پس از در اختیار گرفتن تعدادی از پهپادهای آمریکایی و سرنگونی پهپاد MQ-۴C (به فاصله یک هفته بعد از شلیک اخطار به سمت ریپر) توسط نیروی هوافضای سپاه، حالا انتشار خبر رصد و شلیک اخطار به پهپاد MQ-۹ روند دومینوی شسکت‌های پهپادی آمریکا از ایران رو به تکمیل شدن است و گویا آسمان ایران به سدی نفوذ ناپذیر برای پهپادهای آمریکای تبدیل شده است.

این درحالیست که بنا بر گفته سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، لااقل یک فروند از این مدل پهپاد (MQ-۹) نیز توسط نیروی هوافضای سپاه به غنیمت گرفته شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس16 ساعت قبل
دولت و مجلس با هدف تلفیق و یکدست نمودن منابع اشتغالزایی در بودجه سنواتی، کلیه منابع اعتباری (بودجه‌ای و تسهیلاتی) مورد نیاز برای اجرای برنامه‌های تولیدی و اشتغالزایی را در قالب بند «الف» تبصره ۱۸ لحاظ نموده‌اند. البته بدیهی است که رویکرد پول‌پاشی در تبصره ۱۸ تا حدودی این امر را اقتضا می‌کرد زیرا برنامه‌های تبصره ۱۸ تنها بهانه‌ای برای تزریق منابع ارزان بوده است و هیچ سازوکاری برای ارزیابی اثربخشی این منابع تزریق شده پیش‌بینی نشده است. *چالش اصلی انتقادات وارده بر مفاد تبصره ۱۸ استدر ادامه این گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده است: «علیرغم موانع اجرایی فوق در جهت اجرای تبصره ۱۸ به‌نظر میرسد چالش جدی و اساسی‌تر مربوط به انتقادات وارد بر مفاد این تبصره است. بنابراین لازم است تا درخصوص ماهیت تبصره ۱۸ شفاف‌سازی گردد و مفاد این تبصره از رویکرد برنامه‌ریزی به رویکرد بودجه‌ریزی سوق داده شود. *مفاد غیرمرتبط به اشتغالزایی از تبصره ۱۸ خارج شودضمن اینکه مفادی از تبصره ۱۸ که شامل طیف گسترده و متنوعی از موضوعات با اهداف اصلی غیر از اشتغالزایی است (برای مثال بازسازی بافت فرسوده شهری، توسعه حمل‌ونقل شهری و … که ممکن است به‌طور غیرمستقیم به اشتغالزایی منتج شود) از بطن تبصره ۱۸ خارج و در جای مربوط به خود به آن پرداخته شود.

حمله موشکی اسرائیل به جنوب دمشق/ ادعای نیروی هوایی اسرائیل: مقر پهپادهای ایران در دمشق را زدیم

فراروفرارو21 ساعت قبل
خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» گزارش داد که پدافند هوایی ارتش برای مقابله با اهداف متخاصم، فعال شده است. در پی وقوع انفجار‌ها در آسمان دمشق، ارتش رژیم صهیونیستی وضعیت امنیتی در شمال سرزمین‌های اشغالی را به حالت هشدار افزایش داد. «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم نیز ضمن تایید حمله هوایی به سوریه، مدعی شد: «در عملیاتی بزرگ، ما مانع حمله نیرو‌های ایرانی و شبه‌نظامی به اسرائیل شدیم. بر این اساس، تمام جوخه‌های نیروی هوایی رژیم صهیونیستی «از بیم پاسخ ایران، سوریه یا حزب‌الله» به حالت هشدار درآمده و جنگنده‌های اسرائیلی نیز به پرواز در حریم هوایی لبنان ادامه می‌دهند. فیلمی از شلیک پدافند هوایی ارتش سوریه که توسط کاربران در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود

عصر جدید نیروی دریایی راهبردی با عملیاتی شدن «باور ۳۷۳» / نسل مدرن‌تر ناوهای ایرانی با انبوه موشک‌های کروز می‌آیند +عکس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
از دهه ۸۰ میلادی در شناورهای غربی و شرقی پرتابگرهای عمودی کم کم وارد کار شدند. در دنیا ما با دو نوع پرتابگر رو به رو هستیم که یکی سرد و دیگری گرم هستند و آنچه جمهوری اسلامی ایران با سامانه باور ۳۷۳ بدست آورده پرتابگرهای عمودی از نوع پرتاب گرم است. نکات مثبت درباره پرتابگرهای گرم این است که به دلیل عدم نیاز به تامین کننده هوا برای پرتاب موشک به بیرون حامل نیاز این نوع پرتاب گرها سبک‌تر و ارزان‌تر هستند. در صورتی که نداجا بخواهد از سیلوهای پرتاب عمودی در کلاس موج بهره ببرد به نظر می‌رسد باید به سمت توسعه مدل‌های کوچک‌تر از پرتاب گرهای استفاده شده در سری باور ۳۷۳ برود. در همین روزهای اخیر آمریکا از یک پرتاب مارک ۴۱ نصب شده روی زمین موشکی کروز از مدل تاماهاوک را آزمایش کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
کشور نزدیک ۲۰ سال است گرفتار یک دروغ، فریب و نیرنگی است که آمریکایی‌ها تولید کرده‌اند تا ما را از پیشرفت‌های علمی در حوزه دانش و فناوری هسته‌ای محروم کنند. آنها دو دهه است که دستگاه دیپلماسی کشور را سرکار گذاشته‌اند و میلیاردها دلار هزینه روی دست نظام گذاشته‌اند و کشور را گرفتار گردابی کرده‌اند که هنوز در آن دست و پا می‌زند. دیپلماسی کشور دلش را خوش کرده به «مکر» ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه. دیپلماسی کشور باید ادبیات سیاسی خود را تغییر دهد. دیپلماسی کشور باید تمام گفتمان خود را روی مفهوم «مقاومت» متمرکز کند و از گفت‌وگوهای بی‌حاصل و بی‌ثمر با دستاورد تقریبا هیچ بپرهیزد.

کشمیر، زخم خباثت انگلیس

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «من از وضع کشمیر ناراحتم، حالا این دوستان وزارت خارجه اینجا حضور ندارند، واقعا به مردم مسلمان کشمیر دارد زور گفته میشود، حقیقتا دارد فشار وارد آورده میشود، یک سیاست منصفانه‌ای بایستی برای این مردم نجیب که در آنجا هستند، در پیش گرفته بشود از سوی دولت هند. ما البته با دولت هند روابطمان روابط خوبی است ولی این انتظار و توقع را نسبت به آنها داریم. این را هم به شما عرض بکنم، این کار انگلیس خبیث است؛ این زخمی است که در شبه قاره از سال ۱۹۴۷ انگلیس‌ها این زخم را ایجاد کردند؛ از همان اول که داشتند خارج میشدند و شبه قاره به دو قسمت تقسیم شد -یعنی هند و پاکستان- از همان وقت این زخم کشمیر را آنها اینجا کاشتند و گذاشتند و تعمد در این قضیه داشتند که این زخم خوب نشود و همیشه بین این دو کشور، مشکل و اختلاف و دعوا وجود داشته باشد؛ خب این فشارهایی که روی مردم می‌آید هم عوارضش است دیگر.» ۱۳۹۸/۰۵/۳۰پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب، نماهنگ «کشمیر، زخم خباثت انگلیس» را منتشر کرد.
خانه ملتخانه ملت14 ساعت قبل
علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت هم‌زمان با آغاز هفته دولت به بررسی عملکرد دولت دوازدهم پرداخت و گفت: انتظاری که از دولت در جنگ گسترده اقتصادی آمریکایی‌ها علیه ملت ایران، می‌رود این است که همانند دوران جنگ با استفاده از همه توان خود و ظرفیت‌ها حرکت کنند. وی ادامه داد: از سوی دیگر دولت می‌تواند از سرمایه‌های کلان ایرانیان مقیم خارج از کشور و همچنین از سرمایه گذاری خارجی‌ها استفاده کند که هر سه این موارد قابلیت عملیاتی شدن دارد. دولت برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام با قرار دادن مشوق‌هایی اهتمام کند تا رونق اقتصادی با ورود سرمایه‌گذاران شکل گیرد. این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه دولت می‌تواند در صورت نیاز برای رونق تولید لایحه دو فوریتی به مجلس بدهد، اذعان داشت: همچنین دولت می‌تواند برای تسریع تولید و ایجاد اشتغال بخشنامه‌های متعدد و متناقض خود را لغو کند تا شرایط مناسب برای ایجاد اشتغال فراهم شود. وی ادامه داد: همچنین دولت باید مشوق هایی برای گسترش صادرات تحت عنوان جایزه‌های صادراتی در نظر بگیرد و به رونق تولید که در حال حاضر وضعیت رضایتبخشی ندارد و با بیشترین گلایه در عرصه اقتصادی مواجه است، رسیدگی کند.

نظرها

اخبار بیشتر