آغاز آزادسازی بخشی از ساحل دریای خزر در ساری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. سیاسی

آغاز آزادسازی بخشی از ساحل دریای خزر در ساری

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
آغاز آزادسازی بخشی از ساحل دریای خزر در ساری - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری- عملیات اجرایی تخریب سازه‌های واقع درحریم ۶۰ متری دریای خزر روز شنبه با حضور مشاور وزیر کشور در دو کیلومتر از سواحل فرح‌آباد ساری آغاز شد.

به گزارش ایرنا، در این عملیات که معاون استاندار مازندران، فرماندار ساری و مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران حضور داشتند سواحل مربوط به پلاژهای نیروی هوایی و ارتش در فرح‌آباد ساری ازاد شد.

تعیین ضرب‌الاجل برای آزادسازی حریم ۶۰ متری دریای خزر ابتدا خرداد ماه سال جاری توسط وزیر کشور صورت گرفت. عبدالرضا رحمانی فضلی پس از سفر چهارم خرداد ماه گذشته به استان گیلان و دریافت گزارشی از روند اجرای قوانین و مقررات مرتبط با این موضوع و مشکلات و موانع موجود در این خصوص، بر اهمیت و ضرورت آزادسازی اراضی ساحلی دریا در چارچوب قوانین و مقررات جاری تاکید کرد.

وزیر کشور به معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی خود مأموریت داد تا با اتخاذ تمهیدات لازم، زمینه پیگیری جدی و مستمر این موضوع را از طریق استانداران سه استان ساحلی دریای خزر فراهم کند.

تاخیر در عقب نشینی از حریم ۶۰ متری ساحل خزر از سوی دستگاه‌های اجرایی دولتی، غیردولتی و شبه دولتی با وجود تسریع قانون برنامه ششم، باعث شد تا استاندار مازندران اواخر ماه گذشته در نشست شورای آزادسازی سواحل، ضرب الاجل یکماهه‌ای را برای این عقب‌نشینی در نظر بگیرد.

اگرچه فرمان آزاد سازی حریم ۶۰ متری دریای خزر از برنامه چهارم توسعه صادر شده بود، ولی در همه این سال‌ها یا زور مجریان قانون به متجاوزان نرسید تا قانون را اجرا کنند و یا اینکه بهانه‌های مختلفی وجود داشته و یا ایجاد شده تا نهایی شدن کار به زمان اجرای برنامه ششم توسعه برسد.

بر اساس ماده ۶۳ قانون برنامه چهارم توسعه باید تمام حریم ساحل خزر تا شعاع ۶۰ متری از ساخت و ساز آزاد می‌شد، ولی آخرین گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که ۲۷ درصد سواحل در اختیار دستگاه‌های دولتی و ۳۷ درصد در اختیار بخش خصوصی آزاد نشده و حریم ۶۰ متری همچنان در اختیار آنها است.

بر اساس این گزارش، از ۳۷۰ کیلومتر ساحل خزر در مازندران حدود ۱۶۳ کیلومتر در تملک دستگاه‌های دولتی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادهای امنیتی، انتظامی و نظامی قرار دارد که تاکنون در ۷۳ درصد از این مسافت عقب نشینی ۶۰ متری صورت گرفته است و ۲۳ درصد بقیه هم در اختیار دستگاه‌هایی است که بهانه حاکمیتی بودن همچنان حریم دریا را در اختیار دارند.

عزم جدی استانداران و فرمانداران شمالی در آزاد سازی سواحل ستودنی است

مشاور وزیر کشور در محل آزاد سازی سواحل فرح آباد ساری به خبرنگاران گفت که همه اعضای دولت برای تعیین تکلیف سواحل دریای خزر در استان‌های شمالی با جدیت پیگیر گزارش‌های همکاران در فرمانداریها و استانداری‌ها هستند.

وجه الله خدمتگزار بدون اعلام آماری از آخرین وضعیت حریم ۶۰ متری دریای خزر در شمال ایران افزود: بررسی‌ها به لحاظ اینکه حریم ۶۰ متری در چه وضعیتی است و چه نوع سازه هایی وجود دارد و مالکیت سواحل دراختیار چه کسانی است در حال نهایی شدن است.

وی با بیان اینکه فرمانداران شهرستان‌های دارای ساحل با هماهنگی دستگاه قضایی حکم تخریب سازه‌های داخل حریم ۶۰ متری را یک به یک در حال گرفتن هستند، ادامه داد: امروز با هماهنگی فرمانداری ساری با دستور دستگاه قضایی، تخریب سازه‌ها در طول ۲کیلومتر از ساحل دریای خزر آغاز شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

مشاور وزیر کشور تصریح کرد: قانونگذار همه جوانب را در آزاد سازی سواحل دریای خزری چه دولتی و چه خصوصی لحاظ کرده است و نسبت به تثبیت مالکیت دولتی و بخش خصوصی راهکار ارائه کرد تا حق و حقوق کسی تضییع نشود.

خدمتگزار گفت: هدف این است تا آحاد مردم از حریم ۶۰ متری سواحل دریای خزر بدون محدودیت و مشکل استفاده کنند و سازگارهای لازم برای اجرا این طرح دیده شده است.

معاون امور عمرانی استاندار مازندران نیز در گفت و گو با خبرنگاران گفت که بازگشایی مسدودی‌های حریم ۶۰ متری سواحل دریای خزر با جدیت در استان از امروز آغاز شده است و بزودی پایان آزاد سازی حریم ۶۰ متری را در بخش دولتی اعلام خواهیم کرد.

مهدی رازجویان با بیان اینکه از ۳۷۰ کیلومتر از نوار سواحل دریای خزر مازندران ۱۶۳ کیلومتر در اختیار دستگاه‌های دولتی است، گفت: تاکنون ۱۱۸ کیلومتر آن آزاد شده و ۴۵ کیلومتر آن هنوز آزاد نشده است.

وی با بیان اینکه نیروگاه برق نکا و کشتی سازی صدرا با توجه به ماهیت کارشان در سواحل باید در حریم ۶۰ متری مستقر باشند، ادامه داد: در مجموع ۲۸ کیلومتر از حریم ۶۰ متری سواحل دریای خزر که عمده آن در بخش شرقی استان قرار دارد، باید آزاد سازی شود که حکم تخریب سازه‌ها در بیشتر شهرستان‌ها توسط فرمانداری‌ها از دستگاه قضایی گرفته شده است.

رازجویان با بیان اینکه حدود ۴۵ درصد سواحل دریای خزر در اختیار بخش خصوصی است که دارای اسناد مالکیت هستند، بیان داشت: به دلیل نزدیکی کوه، جنگل و دشت با سواحل دریای خزر در غرب استان شاهد حضور بیش از حد مردم در این مناطق هستیم که حریم ۶۰ متری در اختیار بخش خصوصی است.

معاون استاندار مازندران گفت: قانون همه موارد را برای آزاد سازی حریم ۶۰ متری سواحل دیده است و طبق آئین نامه اجرایی برنامه ششم توسعه حریم ۶۰ متری سواحل که از سوی افراد حقیقی همراه با اسناد مالکیت است، باید با خریداری، تعویض و یا تغییر کاربری تملک شود.

رازجویان گفت: گزارش‌های مکتوب به وزارت کشور و هیات دولت ارایه شده است و انتظار داریم با تامین اعتبار این مقوله حل و فصل شود.

منابع طبیعی تمام قد از حریم ۶۰ متری آزاد شده حفاظت می‌کند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: ازاد سازی حریم ۶۰ متری ساحل خزر در برنامه چهارم مصوب شد و از سال ۸۶ تاکنون عملیات عقب نشینی و آزاد سازی ان مورد تاکید دولت‌ها بوده است.

محسن موسوی تاکامی با بیان اینکه اداره کل منابع طبیعی استان مازندران متولی حفظ و حراست از حریم ۶۰ متری سواحل دریای خزر است، بیان داشت: با توجه به عزم جدی دولت و استاندار مازندران حفاظت از حریم آزاد شده به شدت در حال انجام است و استانداری و منابع طبیعی در این خصوص همکاری تنگاتنگی دارند.

وی گفت: اگرچه اعتبارات برای نگهداری بسیار کم است اما طبق رویکرد وزارت کشور واستانداران شمالی، شورای برنامه ریزی استانداری مازندران به صورت ویژه به این موضوع توجه می‌کند.

۶۹۹۰/‏۱۸۹۹

آغاز آزادسازی بخشی از ساحل دریای خزر در ساری - 31

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | شما هم اگر از این خودرو دارید زیر آفتاب پارکش نکنید!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در قلب جنگل‌های هیرکانی در مازندران، منطقه‌ای که همیشه جای وسوسه‌کننده‌ای بوده است، در کنار شروین‌کوه و شهریارکوه و در روستایی به همین نام یعنی سنگده قرار گرفته است. این مکان وسوسه کنند که به اسم جنگل سنگده شناخته می‌شود در نزدیکی سه شهر یعنی ساری، تهران و سمنان قرار دارد. در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم سری به این بهشت روی زمین بزنیم، پس همراهمان باشید.

واکنش‌ها در روسیه به رفع توقیف نفتکش گریس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل، رفع توقیف از ابرنفتکش گریس یک، واکنش‌های بسیاری در محافل سیاسی، رسانه‌ای و کارشناسی روسیه داشت. بسیاری از مسئولان و تحلیلگران روس، این اقدام دولت انگلیس را بیانگر ضعف و ناتوانی دولت این کشور و پیروزی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرده و معتقدند: دولت انگلیس با تن دادن به خواست آمریکا، دست به اقدامی غیرقانونی زد که نتیجه آن فضاحت و خفت برای آمریکا و انگلیس بود.

جزیره گرینلند فروشی نیست

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
این پیام دولت گرینلند در حقیقت واکنش به برخی گزارش‌ها در این خصوص بود که ترامپ در حال مذاکره با دولت دانمارک و تلاش برای خریدن این جزیره است. دولت گرینلند اعلام کرد این جزیره فروشی نیست. افراد محلی ساکن جنوب شرق این جزیره می‌گویند آمریکا در گذشته هم برای خریدن گرینلند تلاش کرده است. یکی از ساکنان این منطقه گفت آمریکا سال ۱۸۶۷ و همچنین کمی بعد از جنگ جهانی دوم برای خریدن این جزیره تلاش کرد. این جزیره همچنین از اهمیت راهبردی برای آمریکا برخوردار است. آمریکا در شمال غربی این جزیره یک پایگاه هوایی دارد.

ترویج همجنس‌بازی زیر پوست فمینیسم در اینستاگرام +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل

فیلم | نفتکش ایرانی «گریس» با تغییر نام به «آدریان دریا» راهی مدیترانه شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در قلب جنگل‌های هیرکانی در مازندران، منطقه‌ای که همیشه جای وسوسه‌کننده‌ای بوده است، در کنار شروین‌کوه و شهریارکوه و در روستایی به همین نام یعنی سنگده قرار گرفته است. این مکان وسوسه کنند که به اسم جنگل سنگده شناخته می‌شود در نزدیکی سه شهر یعنی ساری، تهران و سمنان قرار دارد. در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم سری به این بهشت روی زمین بزنیم، پس همراهمان باشید.

ارتش سوریه به دو کیلومتری خان شیخون رسید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، ارتش سوریه به عملیات در حومه جنوبی ادلب ادامه می‌دهد و پس از پیشروی در این منطقه و آزاد کردن برخی روستاها به حدود دو کیلومتری خان شیخون رسیده است. اکنون ارتش سوریه از سمت غرب، دو و نیم کیلومتر و از سمت شرق، هفت و نیم کیلومتر با خان شیخون فاصله دارد. مرکز هماهنگی افراد مسلح اعلام کرد شمار زیادی از آنها از بیم محاصره ارتش سوریه این مناطق را ترک کرده و گریخته‌اند. خان شیخون اهمیت راهبردی زیادی دارد و آزادی این شهر به ارتش سوریه امکان می‌دهد واقعیت‌های نظامی جدیدی بر تروریست‌ها تحمیل کند و به سمت احیای جاده بین المللی حلب - دمشق برود. پیشروی‌های ارتش سوریه باعث درگیری داخلی بین گروه‌های تروریستی و خیانت آنها به یکدیگر شده است.

نظرها

اخبار بیشتر