بررسی مهندسی فرهنگی در جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه فرهنگی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

بررسی مهندسی فرهنگی در جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه فرهنگی

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
نخستین جلسه ستاد راهبردی اجرای نقشه فرهنگی کشور با هدف راهبری دستگاه های فرهنگی برگزار شد .

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در پایان این جلسه به خبرنگاران گفت: در این جلسه ائین نامه داخلی ستاد به تصویب اعضا رسید.

سید سعید رضا عاملی توجه محوری به جامعه و رصد نیازهای اجتماعی را محوری‌ترین اهداف ستاد مهندسی فرهنگی عنوان کرد و افزود: در شرایط کنونی جلوگیری از تبعیض اجتماعی، تامین عدالت فرهنگی، توجه به نیازهای اساسی مردم و توجه به اقتصاد فرهنگ پایه و اساس مهندسی فرهنگی است.

وی گفت: در این جلسه یک وفاق در مورد مفهوم مقوله فرهنگ میان اعضا وجود داشت و ان نگاه دانش یکپارچه به مقوله فرهنگ بود.

سید سعید رضا عاملی گفت: در جلسه مرکز مروری بر چارچوب سند مهندسی فرهنگی و بررسی وظایف ششگانه این سند و نگاه به مفهوم مهندسی فرهنگی شد.

وی افزود: هدف ستاد از مهندسی فرهنگ نگاه بین رشته‌ای به مقوله فرهنگ و فضا ایجاد کردن برای مردم در مدیریت فرهنگی بها دادن به حضور مردم در مقوله فرهنگ و توانمند سازی فرهنگی و بها دادن به نهاد خانواده است و در همین چارچوب اولویتهای سند باز مهندسی مورد بررسی قرار گرفت.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی گفت: نگاهی که در سند مهندسی فرهنگی وجود دارد برنامه ریزی دقیق فرهنگی برای جامعه است و به هیچ وجه در کنترلی برای جامعه یا مداخله در جزئیات زندگی مردم نخواهد شد در واقع سند مهندسی فرهنگی یک نگاه بین رشته‌ای بین نگاه محاسباتی و نگاه شناختی و مطالعات اجتماعی با توجه به عناصر جامعه شناختی فرهنگ و توجه به عناصر انسان شناسی فرهنگ و بصورت مجموعه‌ای به موضوع فرهنگ است.

وی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که امروز دیگران برای فرهنگ جامعه ما برنامه ریزی می‌کنند و ۱۳۰ شبکه فارسی زبان مرتب پمپاژی از محتواهای مختلف را نسبت به محتوای فرهنگی می‌کنند.

او گفت: در چنین شرایطی برای مهندسی فرهنگی در جامعه دستگاههای دولتی و نهادهای رسمی متولی مسائل فرهنگی و انجمن‌های مردم نهاد مورد توجه قرار گرفته است پرهیز از موازی کاری در حوزه فرهنگ اولویت اصلی در این حوزه است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روزی جهانی به نام مسجد

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی و روز جهانی مسجد پرداخته استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارتخانه شد>> ناصر احمدی، صداپیشه و گوینده خبر بامداد امروز درگذشت>> نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی>> نمایش آثار سوخته نگاری غدیر در برج آزادی با عنوان بر ساحل غدیر>> سی و هفتمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان>> روز جهانی مسجد

نبود کارتخوان در مطب دندانپزشکان

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
اخذ تعرفه درست و نصب کارتخوان هر دو قوانینی است که برای صیانت از حقوق بیماران است، اما در سایه کمرنگ نظارت‌ها پیگیری نشده است و مدت‌هاست دودش در چشم بیماران می‌رودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اخذ درست و نصب کارتخوان هر دو قوانینی است که برای صیانت از حقوق بیماران است، اما در سایه کمرنگ نظارت‌ها پیگیری نشده است و مدت‌ها ست دودش در چشم بیماران می‌رود.

(ویدیو) اجرای فینال پارسا خائف در عصر جدید

فراروفرارو15 ساعت قبل
فینالیست‌های عصر جدید در برنامه دوشنبه شب، پارسا خائف نوجوان اردبیلی که در بخش خوانندگی به فینال رسیده است، فاطمه عبادی در بخش طراحی با شن، محمد زارع در بخش حرکات نمایشی، گروه دختران نینجا در بخش هنر‌های رزمی و سعید فتحی روشن در بخش شعبده‌بازی بودند که شب جذابی را برای تلویزیون رقم زدند. به گزارش ایرنا، در شبکه‌های اجتماعی حالا بحث بر سر اینکه کدام یک از فینالیست‌ها رتبه نخست را کسب می‌کند بالا گرفته، اما بررسی‌ها از شاخص‌های بازدید کاربران گوگل و بازدید کاربران در اینستاگرام نشان می‌دهد پارسا خائف نوجوان اردبیلی بالاترین میزان دنبال کردن از سوی کاربران گوگل و اینستاگرام را دارد و این مساله نشان می‌دهد او به احتمال زیاد بالاترین شانس را برای کسب رتبه نخست دارد.

اتود دبوسی برای پیانو؛ آلاین پلانس

تابناکتابناک1 روز قبل
«اتود / Étude» به معنای مطالعه است و در موسیقی به قطعه‌هایی گفته می‌شود که هدف آنها ارتقای شگرد نوازندگی است. هر اتود معمولا برای یکی از مشکلات فن نوازندگی و رفع یکی از ضعف‌های تکنیکی هنرآموزان تصنیف می‌شود. آهنگسازان و به ویژه رمانتیک‌ها بیش‌تر کوشیده‌اند اتودهای خود را علاوه بر تأمین هدف بالا، زیبا نیز تصنیف کنند، به طوری که تکنوازها آن را در رپرتوار رسیتال خود، به قصد نشان دادن قابلیت نوازندگی‌شان می‌گنجانند. برای نمونه، اتود اپوس ۲۵ شماره ۶ فردریک شوپن برای تمرین پیانیست برای اجرای سریع و موازی فواصل سوم کروماتیک است، و اتود اپوس ۲۵ شماره ۷ او تأکید بر تولید نغمه آوازین در یک ملودی پلی‌فونی دارد، و اتود اپوس ۲۵ شماره ۱۰ او اکتاوهای موازی را پوشش می‌دهد. کلود دبوسی در قاب یک اتود برای پیانو در قالب دو دفتر ساخته که اجرای این دو دفتر را با اجرای آلاین پلانس پیانیست فرانسوی در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.
تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
خودش هم از تجربه و اطلاعات خوبی برخوردار بود و یادم است از اعضاء هیئت تحریریه مجله نیروی هوایی بود. پس از انتصابش به سمت فرماندهی نیروی هوایی برنامه‌های مد نظرش را با مدیریت جهادی، در پیش گرفت. ستاری در مقطعی فرماندهی نیروی هوایی را برعهده گرفت که جنگ در اوج خودش بود. در دوره فرماندهی ایشان، نیروی هوایی سهم بسیار مهم و کارسازی در عملیات غرورآفرین رزمندگان اسلام ایفا کرد. شهید ستاری پس از پی بردن به توانایی این سرباز او را کمک کرد تا یک ماشین سواری شیک را طراحی کند.

چگونگی کاربردی کردن نهج البلاغه در زندگی مردم

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ گفتگوی ویژه اخبار قرآنی، جمعه ۱ شهریور با موضوع مهجوریت نهج البلاغه و چگونگی کاربردی کردن آموزه‌های این کتاب شریف در زندگی آحاد مردم و با حضور حجت الاسلام حسن زاده استاد حوزه و دانشگاه و کارشناس نهج البلاغه روی آنتن می‌رود.

نظرها

اخبار بیشتر