ماجرای کسانی که به کوه‌ها هم رحم نمی‌کنند …
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
ماجرای کسانی که به کوه‌ها هم رحم نمی‌کنند …

ماجرای کسانی که به کوه‌ها هم رحم نمی‌کنند …

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیرکل منابع طبیعی البرز گفت: منابع طبیعی البرز به شدت با مساله کوه‌خواری مقابله می‌کند و برخورد قانونی لازم با کسانی که برای سود خود به کوه‌ها هم رحم نمی‌کنند، صورت می‌دهد.

حامد فرضی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: افراد سودجو و فرصت طلب به دنبال این هستند که از هر طریقی به عرصه‌های طبیعی دست درازی کنند که یکی از این راه‌ها کوه‌خواری است.

وی ادامه داد: کوه‌خواری در برخی استان‌ها به معضلی جدی تبدیل شده ولی خوشبختانه در البرز این مسأله نگران کننده نیست و تا کنون یکی دو مورد گزارش در این خصوص دریافت کرده‌ایم.

وی توضیح داد: منابع طبیعی البرز به شدت با مساله کوه‌خواری مقابله می‌کند و برخورد قانونی لازم با کسانی که برای سود خود به کوه‌ها هم رحم نمی‌کنند، صورت می‌دهد.

فرضی خاطرنشان کرد: موارد گزارش شده در خصوص کوه خواری در البرز در حد ۲۰ و ۳۰ متر بوده و متخلف هنوز اقدام به ایجاد سازه‌ای نکرده بود.

مدیرکل منابع طبیعی البرز گفت: منابع طبیعی به شدت با کوه خواران و کسانی که برای سود و منفعت خود به عرصه‌های طبیعی تجاوز می‌کنند، برخورد قانونی را صورت می‌دهد و به هیچ وجه کوتاه نمی‌آید.

پیش از این یک متخصص تنوع زیستی جدی‌ترین چالش امروز کوهستان‌های کشور را معضل کوه‌خواری دانسته بود.

دکتر حسین ظهوری به مناسبت ۱۱ دسامبر روز جهانی کوهستان در سال ۹۶ به ایسنا گفته بود: ارتفاع و پیوستگی‌های کوه‌ها در منطقه البرز باعث شده است که در شمال این رشته کوه‌ بارش باران و سرسبزی مناطق را شاهد باشیم و در جنوب البرز شاهد مناطق کم بارش و به نسبت خشک‌تر باشیم که به وضوح گویای کارکرد طبیعی کوهستان‌هاست.

دستیار تحقیقاتی دانشگاه سایمون فریز کانادا با تاکید بر ارزش زیستگاهی کوهستان‌ها این مناطق را اکوسیستم‌هایی حساس و شکننده دانست و افزود: کوهستان‌ها به دلیل استحکام و ثبات و عدم سیال بودن آسیب‌های بیشتری را متحمل می‌شوند و عوامل فیزیکی و زیستی بر آنها تاثیر بالایی دارد که براساس آن باید با تحمل شرایط شکل خود را حفظ کنند.

ظهوری با اشاره به پدیده‌های حاصل اقدامات بشر در کنار پدیده‌های طبیعی عنوان کرده بود، امروزه با پدیده تلخ و ناگوار کوه و کوهستان‌خواری مواجه هستیم. در گذشته جنگل‌زدایی مشهود بود و بشر برای افزایش مزارع و توسعه چراگاه‌ها جنگل‌ها را از بین برد و امروز همین اتفاق گریبان کوه‌ها و کوهستان‌ها را گرفته است.

برخی برای بهره‌برداری صنعتی و اقتصادی از سنگ کوه‌ها استفاده می‌کنند که کاملا منجر به از بین رفتن بدنه طبیعی کوه می‌شود و اثرات ماندگار و ناگواری در پی دارد.

مدیر کارگروه آموزش برنامه محیط زیست سازمان ملل، تغییر اقلیم را حاصل اثرات طبیعی و کوه‌خواری را اثری کاملا انسانی دانست و گفت: اثرات منفی ورود انسان به کوهستان تنها کوه‌خواری نیست بلکه توسعه جاده‌ها و حتی سدسازی‌ها یک آسیب جدی در مناطق کوهستانی قلمداد می‌شود که در نهایت چیزی جز از دست رفتن زیستگاه را در پی ندارد و شرایط طبیعی رشد و نمو گونه‌های گیاهی و جانوری را از بین ‌برده و پویایی جمعیت و تنوع زیستی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

ظهوری با اشاره به ویلاسازی در کنار توسعه جاده و سدسازی در مناطق کوهستانی بیان کرد: تمامی این عوامل تخریب‌گر در مرحله اول باعث بروز استرس در حیات‌وحش و دور شدن آنها از زیستگاه اصلی می‌شود، در گام دوم این حرکت باعث نزدیکی بیشتر جامعه انسانی به جامعه جانوری و رشد شکار می‌شود و سپس با ایجاد جاده و سدسازی بستر طبیعی گیاهای از بین می‌رود چراکه شاید امکان رشد و نمو در نقاط دیگر را نداشته باشند.

این متخصص تنوع زیستی تصریح کرد: چیزی که امروز در اکثر کشورهای دنیا شاهد هستیم این است که قبل از اجرای هر پروژه‌ای ارزیابی از جمعیت و نیازهای آنها صورت می‌گیرد و راهکار تدوین می‌کنند به عنوان مثال در صورت سدسازی و جاده‌سازی کریدوری برای عبور و امکان مهاجرت حیوانات تعریف می‌شود و حتی در مواردی شاهد ایجاد پل معلق برای عبور حیات‌وحش هستیم و در کنار آن برای جلوگیری از شکار حیوانات مراتب حفاظتی رعایت می‌شود.

وی ادامه داد: آنها بر حفظ زندگی طبیعی حیوانات اهتمام دارند، اما اغلب موارد در ایران شاهدیم که مسئولان بعد از اجرای پروژه‌ها و بروز چالش‌ها به دنبال رفع مشکلات و راهکارسازی هستند و این امر قطعا چیزی جز آسیب به زیستگاه، حیات‌وحش و کوهستان‌ها در پی ندارد.

به گزارش ایسنا، همه برآمدگی‌های سطح زمین با ارتفاع بیش از ۶۰۰ متر کوه قلمداد می‌شود و پیوستگی‌های کوه‌ها کوهستان تعریف می‌شود؛ کوه‌ ‌ ها بواسطه برجستگی هایشان عوامل توپوگرافی محسوب می‌شوند و در اقلیم مناطق نقشی تعیین کننده دارند.

بسته به ارتفاع و پیوستگی کوه‌ها، اقلیم مناطق کوهستانی تحت تاثیر مسائل بسیاری قرار می‌گیرد؛ به عنوان مثال کوه‌ها مانع عبور ابرها می‌شوند که این امر منجر به تجمع بارندگی در یک طرف و کاهش بارندگی در طرف دیگر می‌شود، همچنین ارتفاع آنها مانع عبور هوا و وزش باد می‌شود.

کوهستان‌ها از نظر نظامی، اجتماعی و اقتصادی نیز کارکردهای بسیاری دارند و از بعد نظامی کوهستان‌ها به مانند دژ عمل می‌کنند و در واقع عملکردی حفاظتی دارند، از نظر اقتصادی تنوع زیستی کوهستان‌ها منبع درآمد اقتصادی محسوب می‌شود و از نظر اجتماعی مناطقی برای ییلاق و قشلاق اهالی منطقه به شمار می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرود اضطراری هواپیما در بزرگراه‌های اصلی کرواسی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
فرود اضطراری هواپیمایی کوچک بر روی یکی از بزرگراه‌های اصلی کرواسی رانندگان را غافلگیر کرد. این هواپیما حامل یک زن و مربی پرواز او بود که به‌دلیل نقص فنی هواپیما مجبور به فرود اضطراری شدند.

بلک اس؛ هیولای اینفینیتی به خیابان‌ها می‌آید! (+تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
همین مساله بهانه‌ای شده تا رسانه‌های مطرح جهان در حوزه خودرو باردیگر پروژه بلک اس را مورد توجه قرار دهند. بنابراین بلک اس با استفاده از فناوری فرمول۱ خود تا ۴۰ درصد برابر ۱۶۳ اسب بخار توان بیشتری را ارائه داده است. درپوش موتور عضلانی با خطوط مشخص قسمت دیگر از عناصر مهم تشکیل دهنده نمای جلوی بلک اس محسوب می‌شود. بلک اس در نمای عقب نیز یک اثر هنری خودرویی محسوب می‌شود. در تصویر مربوط به کابین بلک اس، لوگوی برند او ام پی ریسینگ جلب توجه می‌کند.

توضیحات اژه‌ای درباره فرار سالار آقاخانی

الفالف1 روز قبل
توضیحات اژه‌ای درباره فرار سالار آقاخانیگروه اقتصادی الف، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸، ۱۸:۰۵ ۳۹۸۰۵۲۶۱۵۲۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارحجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه درباره فرار یکی از متهمان و اخلال‌گران ارزی از کشور توضیحاتی ارائه کرد.

جان بولتون انگلیس را به تله انداخت

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین20 ساعت قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بی‌بی‌سی درتحلیل اقدامات اخیر بریتانیا این چنین مطرح کرد: انگلیس در تله جان بولتون افتاد. منبع: جام نیوزانتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
مهرمهر18 ساعت قبل
یک مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به منظور تامین ذخایر استراتژیک مرغ کشور و ورود قدرتمند شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان مباشر خرید کالاهای اساسی دولت، برنامه تامین به موقع ذخایر در دستور کار قرار گرفته است که بر اساس آن، از محل قراردادهای پیش‌خرید گوشت مرغ در قبال تامین مناسب و به موقع نهاده‌ها با نرخ و تسهیلات ویژه، این ذخایر تامین خواهد شد. وی افزود: در واقع با تصمیم دولت، تامین نهاده‌ها با نرخ مناسب و پیش‌خرید مرغ از زنجیره بزرگ تولیدی این کار در دستور کار قرار گرفته است. به گفته این مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار، با این تصمیم دولت، در آینده‌ای نزدیک بازار گوشت مرغ به تعادل رسیده و با اجرای دقیق این برنامه نیز، ذخیره‌سازی مناسب صورت گرفته و بازار در آرامش، به تامین مایحتاج مردم اقدام خواهد کرد.

افزایش مساحت گلخانه‌های کشور به ۲۰ هزار هکتار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی افزود: بر اساس آمارها در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۰ در بخش کشاورزی افزایش اشتغال داشتیم و با توجه به طرح‌های جدید از جمله گلخانه‌ها، مصرف آب کاهش و اشتغال افزایش یافته است. وزیر­ جهاد کشاورزی گفت: اکنون باید حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار هکتار گلخانه داشتیم تا هم گام با جهان باشیم. حجتی با بیان اینکه امسال در پنبه نسبت به پارسال بیش از ۴۰ درصد افزایش تولید­ خواهیم داشت، اضافه کرد: در مورد محصولاتی مانند روغن تا خودکفای فاصله زیادی داریم. حجتی افزود: قیمت مرغ در بازار باید ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه شود نه ۱۴۰۰۰ تومان. وزیر جهاد کشاورزی افزود: در بخش تولید محصولات کشاورزی باید زنجیره تولید دیده شود.

نظرها

اخبار بیشتر