کاربردهای عمومی تکنولوژی بلاکچین در اقتصاد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
کاربردهای عمومی تکنولوژی بلاکچین در اقتصاد

کاربردهای عمومی تکنولوژی بلاکچین در اقتصاد

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
تکنولوژی بلاکچین به گونه ای طراحی شده که امکان تغییر و دستکاری اطلاعات در آن وجود ندارد پس هر جا که ما نیاز به ثبت اطلاعاتی داشته باشیم که غیر قابل تغییر باشد میتوان از این تکنولوزی استفاده کرد.

به گزارش افکارنیوز،

بلاکچین در لغت به معنی زنجیره بلوکهاست. و در حقیقت یک سیستم ثبت و گزارش دهی اطلاعات است که میتوان آن را در فضای وب معادل پایگاه داده (دیتابیس) قرار داد که اطلاعات و داده‌ها بر خلاف پایگاه داده یک جا متمرکز نیست و غیر متمرکز است.

اخبار اقتصادی-اگر بلاکچین را یک سیستم عامل در نظر بگیریم ارزهای دیجیتال یا واژه صحیح‌تر رمز ارزها مانند یک نرم افزار روی سیستم بلاکچین فرض می‌شوند. مشابه سیستم عامل اندروید و نرم افزارهایی که روی آن نصب می‌شوند.

بسیار از مردم بلاکچین را فقط به عنوان رمز ارزها میشناسند اما بلاکچین چیزی فراتر از این هاست. انقلاب بلاکچین تغییرات بنیادی در مفاهیم سیستمی است. هر جا که ما با گزارش دهی اطلاعات سر و کار داشته باشیم میتوانیم از این سیستم استفاده کنیم. به عنوان مثال میتوان در انتخابات از بلاکچین استفاده کرد و بواسطه تکنولوژی آن مطمئن شد که هیچ تغییر و تحریفی در نتایج آن رخ نخواهد داد.

در این باره با آرش حاجی حیدری کارشناس بلاکچین و ارزهای دیجیتال به گفت‌وگو نشستیم.

کمی به بخش فنی رمز ارزها بپردازیم تا خوانندگان بیشتر با آن آشنا شوند …

بخش فنی شامل یک پروتوکل می‌باشد. تمام منطق و فرایندی که یک شبکه بلاکچین قرار است انجام دهد در داخل این پروتوکل تعریف میشود. و این پروتکل را در بلاک اول شبکه بلاکچبن که به بلاک جنسیس معروف است قرار میدهند به عنوان مثال در بلاک جنسیس پروتکل بیتکوین تعریف شده است که به ازای پر شدن هر بلاک تعدادی بیت کوین به ماینر‌ها پاداش داده شود یا اندازه هر بلاک ۱ مگابایت باشد و …

دقیقا ماینرها چه میکنند و صنعت ماین چیست؟

وظیفه ماینر‌ها تایید تراکنش هایی است که مردم انجام می‌دهند و این تایید تراکنشها به دلیل رمزنگاری که در بلاکچین وجود دارد نیازمند سیستم‌های سخت افزاری است. این سیستمها ماینر نامیده میشوند، که در حقیقت ماینر‌ها با تایید تراکنش‌ها به عنوان پاداش بیت کوین دریافت میکنند. و انواع مختلفی هم از این سیستم‌ها وجود دارند که دارای قدرت‌های متفاوت هستند.

بلاکچین چه کاربردی در زندگی مردم دارد؟

ببینید سیستم تکنولوژی بلاکچین به گونه‌ای طراحی شده که امکان تغییر و دستکاری اطلاعات در آن وجود ندارد پس هر جا که ما نیاز به ثبت اطلاعاتی داشته باشیم که غیر قابل تغییر باشد میتوان از این تکنولوزی استفاده کرد.

یک مثالش همان برگزاری انتخابات بود که گفتم، کاربرد دیگر آن میتواند این باشد که ما تمام اطلاعات یک دام را از لحظه تولد تا زمانی که به دست مشتری میرسد در این سیستم ثبت کنیم و مصرف کننده با اسکن یک qr کد بتواند به همه این اطلاعات دسترسی داشته باشد و از سلامت و ارگانیک بودن محصولی که تهیه میکند اطمینان حاصل کند.

ارزهای دیچیتال چه نیازی را از ما و اقتصاد ما برطرف میکنند؟

اقتصاد با بلاکچین در حال پوست اندازی است. همیشه در طول تاریخ ما دوست داشتیم به سمتی برویم که یک واحد پول یکتا برای مبادلات همه انسان‌ها وجود داشته باشد. که توزیع آن نیز به صورت عادلانه صورت بگیرد.

بگذارید این موضوع را کمی ملموس‌تر کنیم برای مثال تصور کنید شما بابت کاری که در ایران انجام می‌دهید یک بیت کوین حقوق میگیرید و حالا شما بابت همین شغل در استرالیا هم یک بیت کوین دریافت کنید یا شما برای خرید یک شیر در هر ۲ این کشور ۰٫۰۰۱ بیت کوین پرداخت کنید. این جالب نیست؟ چرا که همه مردم دنیا میتوانند متناسب با شغلشان یک نرخ درآمد و هزینه داشته باشند و تفاوت ارزها بر روی اقتصاد تاثیر گذار نباشد که ۱ دلار ۱۳ هزار تومان ارزش گذاری شود. البته این موضوع رویای ارزهای دیجیتال و است اینکه تا چه حد در این قضیه موفق بوده بحث دیگری است.

خبری: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

علاوه براین میتوان به مزیت‌های دیگری مثل سرعت تراکنش بالا، کارمزد انتقال بسیار پایین و داشتن منبع محدود اشاره کرد.

ارز دیجیتال الان در مناسبات مالی جهانی چقدر نقش دارد؟ چنانکه اساسا در حال حاضر ارز دیجیتال بیشتر برای سرمایه‌گذاری به کار می‌رود و در مبادلات نقش قابل اعتنایی ندارد.

هنوز قوانین جهانی بسیار دقیقی به منظور تایید مناسبات مالی در سطح بین المللی تایید نشده است.

اما دنیا در حال استفاده از این تکنولوژی است به طوری که در چند ماه گذشته تراکنش‌های چند صد میلیون دلاری انجام شده که به جای پرداخت کارمزد بین المللی بانکی میلیون دلاره کمتر از ۱۰٫۰۰۰ دلار پرداخت کرده‌اند.

یعنی بعضی شرکت‌ها از این سیستم استقبال کرده‌اند و دست بانکها را از واسطه‌گری کوتاه می‌کنند.

دولت‌ها و بانک‌ها در مقابل این پدیده مقاومت نشان می‌دهند چون این یک انقلاب است. و این ترس در مواجه شدن با پدیده اینترنت و تلویزیون نیز بود.

 فکر می کنید در مقابل بلاک‌چین در کشور ما مقاومت وجود دارد؟ در حالی که به عنوان مثال در کشور پیشنهادهای مهمی درباره جایگزین کردن سوئیفت با پیام‌رسان‌های مالی مبتنی بر بلاک‌چین مشابه چین و روسیه مطرح شده است.

متاسفانه مشکلی که امروز وجود دارد این است که هر اتفاق جدیدی که در دنیا رقم می‌خورد بدون اینکه دانش پشت آن دیده شود با یکسری از مقاومت هایی در کشورها رو به رو خواهد داشت و این پیشینه تاریخی هم دارد مثل اتفاقاتی که در ورود موبایل یا تلویزیون در جوامع پیش آمد و پس از آن همان مخالفان از سرمایه گذاران اصلی همان صنعت شده‌اند.

در کشور ما نخست اعلام شد این امر کلاهبرداری است و به سمت آن نروید چرا که غیر قانونی است و …. اما پس از تحریم‌ها گفتند باید به سمت این علم حرکت کنیم و ارز ملی بر پایه بلاکچین را درست کردند. اما اتفاقی که افتاده این است پشوانه طلا را پشت این ارز گذاشتند. این کار از اساس اشتباه است و مورد تمسخر متخصصین این امر در جهان شده است چرا که ارزهای دیجیتال آمده‌اند این اقتصاد را تغییر دهند نه این که ریال و طلا را پشتوانه این ارز کنیم.

در حالی که پشتوانه ارزهای دیجیتال پروتکل آن‌ها است. ما به جای اینکه به متخصصان خود اعتماد کنیم فردا صبح بدون داشتن دانش و هرگونه تحقیقی رمز ارز ملی بر پایه طلا راه اندازی میکنیم.

اما بلاکچین در دنیا الان خیلی مظلوم نیست و شبکه‌های اجتماعی فیسبوک و تلگرام نیز به دنبال ارزهای خود هستند و بزرگترین بورس‌های دنیا در نظر دارند که ارزهای دیجیتال را در آینده‌ای نه چندان دور منتشر کنند.

خلاء بسترهای قانونی درباره ارزهای دیجیتال هم حس می‌شود؟

بله. این اتفاق اینقدر سریع اتفاق افتاده که دنیا از آن عقب افتاده است هنوز قوانینی سفت و سختی در دنیا بر روی ان بسته نشده است. در یکی دو ماه اخیر کشوری مثل امارات دست به کار شده و بانکداری خود را بر اساس بلاکچین و بر روی پروتوکل ریپل سوق دهد.

به هر حال این تکنولوژی و صنعت هر روزه در حال پیشرفت و گسترش است و بهترین کار این است که قوانینی که قرار است تعریف کنیم. دست و پای کسانی که قرار است در این صنعت فعالیت کنند را نبندد و ما شاهد رشد روز افزون این صنعت در کشورمان باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بازگشت به سوی مادر!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

فیلم | چرا نرگس محمدی بوی باران این قدر شبیه ستایش است؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

پاسخ‌ همتی در خصوص کاهش ارزش پول ملی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

زمان راه اندازی بازار متشکل ارزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بازار سرمایه در هفته گذشته با رشد ۴ هزار و ۷۳۶ شاخص بورس مثبت ارزیابی می‌شود. این رشد از کانال ۲۶۶ هزار واحد عبور کرد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
ایران همچنین در هفته‌های اخیر تعدادی از محدودیت غنی سازی در توافق هسته‌ای را زیر پا گذاشت. دولت آمریکا در ماه مه معافیت تحریمی مربوط به خریداران نفت ایران را لغو کرد. ۲-تحریم‌ها چه تاثیری بر روی ایران داشته‌اند؟ فروش نفت ایران به کمترین میزان خود از سال ۱۹۸۶ رسیده است. اما بعد از تشدید تحریم‌های اقتصادی تصمیم گرفتند که رویکرد دیگری را اتخاذ کنند. مقامات اروپایی با اشاره به عواقب فاجعه آمیز جنگ عراق تاکید می‌کنند که همچنان از توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند.

حمایت همراه با طعنه جالب مهران مدیری ازعادل فردوسی پور+ فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، آخرین کنسرت مدیری چهارشنبه شب برگزار شد و تعداد زیادی از حضور در این کنسرت استقبال کردند. مدیری دراین کنسرت میهمان‌های ویژه و سرشناسی داشت که مجری و گزارشگر محبوب فوتبال کشورمان در میان آنها قرارداشت. عادل فردوسی پور با دعوت مدیری از نزدیک شاهد هنرنمایی او بود. در بخشی از این برنامه مدیری با معرفی اینکه فردوسی پور دراین جمع حاضر شده درخصوص اتفاقات پیش آمده پیرامون فردوسی پور از او حمایت کرد و طعنه بزرگی به مدیر شبکه ۳ صدا و سیما زد. در ادامه فیلم کوتاهی از این حمایت را می‌بینید: حجم فیلم: ۶ مگابایت

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

هر آنچه باید در مورد «هروویه ملیچ» بدانید

ایمنا11 ساعت قبل

پلیس: اجازه عرض اندام به اراذل و اوباش نمی‌دهیم

فردا نیوز49 دقیقه قبل

امارات: طرفداران سیگار و نوشابه، مالیات بدهند

عصر ایران1 روز قبل

همگامی تاریخی دولت و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری/تشکیل کانون فراگیر فرهنگ‌وهنر

خبرآنلاین6 ساعت قبل

حقوق پرداختی کارکنان دولت چقدر تغییر کرد؟

اقتصاد آنلاین4 ساعت قبل

فولکس درپی خرید سهام تسلا

دنیای اقتصاد21 ساعت قبل

سرانه آموزشی دانشگاه‌های کردستان بسیار کم است/دانشکده صنعت و معدن قروه نیازمند حمایت بیشتر

کرد آنلاین10 ساعت قبل

فتاح: پلاسکو محکم‌تر و زیباتر از قبل ساخته خواهد شد

مشرق‌نیوز20 ساعت قبل

فرزاد آشوبی: کالدرون در بازی با تراکتور تیمش را مثل بازی با پارس جم تهاجمی به میدان نمی‌فرستد؛ باید به این پرسپولیس امیدوار بود

طرفداری9 ساعت قبل

تو خونه‌اش کاندید میشد، کسی بهش رای نمیداد

ایمنا4 ساعت قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

فاتحه‌خانی و سخنرانی رئیس‌جمهور روحانی در میثاق با آرمان‌های امام: با تضعیف دولت کسی قدرت نمی‌گیرد

خبری10 ساعت قبل

توقیف نفتکش ایرانی غیر قانونی بوده است

خبری10 ساعت قبل

۲ شرط سران الاهلی برای برانکو/ مهلت اندک ایوانکوویچ!

خبری10 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

«دکتر، مهندس بیکار» |دکتر و فوق لیسانس شانس کمتری برای یافتن شغل از دیپلمه‌ها دارند

تسنیمچند ثانیه قبل

مدیر بازداشتی اداره غله گنبدکاووس: پس از ۱ روز آزاد شدم/آلودگی ۷۰۰ تن گندم دولتی به فضولات حیوانی در حال بررسی است

تسنیمچند ثانیه قبل

خبرنگاران ناظر بر اجرای سند توسعه استان همدان باشند

مهر1 دقیقه قبل

ترافیک پرحجم و نیمه سنگین در محور فیروزکوه

الف3 دقیقه قبل

شکست شیاطین سرخ در واپسین دقایق در اولدترافورد

مشرق‌نیوز4 دقیقه قبل

به روز رسانی می‌شود/ بیرانوند: با کسب ۲ جایزه انتظارها از من ۱۰ برابر خواهد شد

وانانیوز4 دقیقه قبل