قوانین زیست‌محیطی مربوط به نفتکش‌ها چه می‌گوید؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
قوانین زیست‌محیطی مربوط به نفتکش‌ها چه می‌گوید؟

قوانین زیست‌محیطی مربوط به نفتکش‌ها چه می‌گوید؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
اگر کشتی آلودگی ایجاد کند شما می‌توانید آن کشتی را توقیف کند اما مدت این کار نمی‌تواند طولانی باشد چراکه بلافاصله بیمه آن کشتی می‌تواند پولی را بگذارد تا بعد از اینکه ثابت شد کشتی آلودگی ایجاد کرده، هزینه آن پرداخت شود. معمولا کشتی‌های تانکر تا یک میلیارد دلار بیمه آلودگی دارند و اگر آلودگی ایجاد شده باشد هزینه از طریق پرداخته می‌شود.

نیو صدر: «ایجاد آلودگی زیست‌محیطی» این یکی از دلایل اصلی توقیف کشتی بریتانیایی در خلیج فارس بود، موضوعی که تاکنون پیامدهای زیادی برای زندگی دریایی در خلیج فارس داشته است.

البته این بحران فقط مخصوص خلیج فارس نیست. به طور کلی حرکت کشتی‌ها و مخصوصا تانکرهای نفتی همیشه با پیامدهای زیست محیطی زیادی در مناطق مختلف دنیا همراه بوده است و در برخی مواقع حوادث دریایی شدت آن را زیاد کرده است؛ مانند اتفاقی که یک سال پیش برای کشتی ایرانی سانچی افتاد و باعث ایجاد آلودگی زیادی در آب‌های چین شد.

همین مسائل باعث شده تا سال‌های گذشته قوانین بین‌المللی مختلفی تصویب شد تا به نوعی جلوی وقوع این آلودگی‌ها گرفته شود و در صورت ایجاد آلودگی خسارت آن پرداخته شود. در برخی مواقع این قوانین شامل توقیف کشتی‌های آلاینده هم می‌شود.

علی فرخنده، سرمهندس کشتی که از سال ۱۳۵۵ وارد حوزه کشتی‌رانی شده و مدرک تحصیلی خود را در کشور انگلیس دریافت کرده و ۷ سال سرمهندس کشتی بوده، در گفتگویی با خبرآنلاین در رابطه با آلودگی ناشی از تانکرها، قوانین بازدارنده و بحث توقیف کشتی بریتانیایی به دلیل خسارت‌های زیست‌محیطی آن، توضیحاتی ارائه داد. این گفتگو را اینجا بخوانید:

بحث را با این سوال شروع کنیم؛ تانکرها به چه شکلی می‌توانند در دریاها آلودگی ایجاد کنند؟

به طور کلی چون در تمام شناورهایی که در دریا وجود دارند موتور وجود دارد و این موتورها از روغن یا سوخت استفاده می‌کنند، همیشه این احتمال وجود دارد که مقداری از این روغن یا سوخت نشت پیدا کند، مثلا امکان دارد هنگام کار کردن کشتی از کنار لوله‌ها، از کنار موتور و … این روغن نشت پیدا کند. در این حالت نوع کشتی اصلا مهم نیست و به خاطر ماهیت موتوری که در کشتی وجود دارد، امکان ایجاد آلودگی هست.

به طور کلی چون در تمام شناورهایی که در دریا وجود دارند موتور وجود دارد و این موتورها از روغن یا سوخت استفاده می‌کنند، همیشه این احتمال وجود دارد که مقداری از این روغن یا سوخت نشت پیدا کند، مثلا امکان دارد هنگام کار کردن کشتی از کنار لوله‌ها، از کنار موتور و … این روغن نشت پیدا کند. در این حالت نوع کشتی اصلا مهم نیست و به خاطر ماهیت موتوری که در کشتی وجود دارد، امکان ایجاد آلودگی هست

اما در کشتی‌هایی که تانکر هستند و به نوعی انباری برای حمل مواد نفتی در آن وجود دارد، در کنار مشکل قبلی که گفتم امکان نشت روغن یا نفت موجود در انبار وجود دارد. همچنین از بخشی از این روغن برای تمیزکاری مصرف می‌شود و استفاده‌های مختلفی از آن در تانکر می‌شود.

اگر همه شرایط را ایده‌آل در نظر بگیریم قطعا روغنی هم نشت پیدا نمی‌کند اما زندگی هیچوقت ایده‌آل نیست.

و این نشت روغن‌ها چه پیامدهای زیست‌محیطی دارد؟

اگر تصادفی توسط نفت‌کش‌ها به وجود بیاید طبیعتا روغن روی دریا ریخته می‌شود، روغن و نفت ویژگی مثل طلا دارند و می‌تواند به شدت نازک شود. روغن هم به این شکل روی آب پخش می‌شود و به گفته بسیاری از دانشمندان حوزه محیط زیست این موضوع طبیعتا به زندگی دریایی آسیب وارد می‌کند.

از طرفی برای کشورهایی که از آب‌شیرین‌کن‌ها استفاده می‌کنند این نوع اتفاقات خطراتی به وجود می‌آورد، البته باید گفت آب‌شیرین‌کن‌ها معمولا از آب موجود در عمق اقیانوس‌ها استفاده می‌کنند.

اگر کشتی آلودگی ایجاد کند شما می‌توانید آن کشتی را توقیف کند اما مدت اینکار نمی‌تواند طولانی باشد چراکه بلافاصله بیمه آن کشتی می‌تواند پولی را بگذارد تا بعد از ثابت شد کشتی آلودگی ایجاد کرده، هزینه آن پرداخت شود. معمولا کشتی‌های تانکر تا ۱میلیارد دلار بیمه آلودگی دارند و اگر آلودگی ایجاد شده باشد هزینه از طریق این آلودگی پرداخته می‌شود

چه قوانین بین‌المللی برای جلوگیری از این اتفاقات وجود دارد؟

همانطور که گفتم در موتورخانه‌ها همیشه مقداری آب و روغن وجود دارد که هر چند وقت یکبار باید آن را از آن محیط تخلیه کرد، اما نه به نوعی که باعث ایجاد آلودگی دریایی شود. به همین دلیل کنوانسیون مارپل ایجاد شده است؛ معاهده اصلی مارپل در تاریخ ۱۷ فوریهٔ ۱۹۷۳ امضا شد اما برای به اجرا درآمدن باید نصف اعضا آن را تایید می‌کردند و این اتفاق رخ نداد. بعد به دلیل اینکه تانکر زیادی تصادف کردند و حوادث دریایی زیادی به وجود آمد یک پروتکل به وجود آمد که این کنوانسیون که شامل چیزی حدود ۹۸درصد کشتیرانی جهان می‌شود را لازم‌الاجرا کرد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

این کنوانسیون ۶ پیوست دارد و پیوست اول آن در رابطه با آلودگی است که ما درباره آن صحبت کردیم.

از سویی گواهینامه‌هایی برای این کشتی‌ها صادر می‌شود که کشتی‌ها باید آنها را بروز نگه دارند و در هر بندری آنها را به کنترل کننده‌های دولتی هر کشور ارائه بدهند.

در خلیج ‌فارس که روزانه تانکرهای زیادی در آن تردد می‌کنند و امکان آلودگی در آن به شدت زیاد است، چقدر این کنوانسیون و به طور کلی این نوع قوانین اجرا می‌شود؟

خلیج‌فارس شرایط ویژه‌ای دارد، آمار و ارقام دقیقی برای ارائه دادن وجود ندارد ولی به طور کلی این قوانین در خلیج فارس به خوبی ارائه می‌شوند. حتی قرار بود طی پروژه‌ای از سازمان ملل ایستگاه‌هایی ایجاد شود که این آب و روغن‌ها را تصفیه کند از روغن به شکلی استفاده کند و آب را به دریا برگرداند.

طبیعتا همیشه امکان تخلف وجود دارد، اما اصولا با توجه به فرهنگ‌سازی که در سطح دریایی شده معمولا چنین اتفاقاتی رخ نمی‌دهد، مخصوصا در خلیج فارس که زمان تردد در آن بسیار کم است. یعنی اگر بخواهید از تنگه هرمز تا بندر امام حرکت کنید حدود ۳۶ ساعت در راه هستید، این زمانی نیست که کسی بخواهد در کشتی شست‌وشو کند مگر اینکه یک شرایط اضطراری به وجود آمده باشد.

چگونه می‌توان اثبات کرد که یک کشتی آلودگی ایجاد کرده است؟

مسیر تردد یک کشتی مشخص است، در این مسیر اگر آلودگی وجود داشته باشد و بعد اثبات شود که مواد موجود در این آلودگی با مواد موجود در کشتی مشابه هستند می‌توانید به این نتیجه برسید که یک کشتی آلودگی تولید کرده است.

یادم است در دهه ۸۰ میلادی در ژاپن کشتی‌هایی که تردد می‌کردند با دوربین‌های مادون قرمز مشاهده می‌کردند تا بفهمند روغن می‌ریزند یا نه.

درباره اتفاقی که چند روز پیش رخ داد و ایران کشتی بریتانیایی را توقیف کرد یکی از دلایل اعلام شده از این اتفاق ایجاد آلودگی زیست محیطی توسط نفتکش‌ است. می‌توان براساس این قوانین چنین کاری را انجام داد؟

اگر کشتی آلودگی ایجاد کند شما می‌توانید آن کشتی را توقیف کند اما مدت اینکار نمی‌تواند طولانی باشد چراکه بلافاصله بیمه آن کشتی می‌تواند پولی را بگذارد تا بعد از ثابت شد کشتی آلودگی ایجاد کرده، هزینه آن پرداخت شود. معمولا کشتی‌های تانکر تا ۱میلیارد دلار بیمه آلودگی دارند و اگر آلودگی ایجاد شده باشد هزینه از طریق این آلودگی پرداخته می‌شود.

به طور کلی به ۲ دلیل می‌شود در جایی آلودگی زیست‌محیطی ایجاد کرد، یا انجام اینکار به قصد است یا به شکل غیرعمد این اتفاق رخ می‌دهد و معمولا چنین اتفاقاتی به شکل غیرعمدی رخ می‌دهد، قطعا کسی در منطقه‌ای که مسیر تردد کشتی‌های زیادی است، آلودگی ایجاد نمی‌کند. قبلا در بندر شهید رجایی این اتفاق افتاده که سرمهندس کشتی که روغن می‌ریخته را توقیف کنند. این امکان وجود دارد که یک کشتی بی‌توجه را نگه داشت و پیگیری‌های لازم را انجام داد. در واقع لازم‌الجرا بودن کنوانسیون مارپل را کشورهای عضو آن اجرا می‌کنند و اگر متوجه شوند قوانین درست اجرا نشده می‌توانند به کشتی اجازه خروج از بندر را ندهند.

البته باز هم می‌گویم اگر کاری به عمد انجام شده باشد، شرایط فرق می‌کند.

جدا از هر کدام از این سناریوها که ممکن است رخ داده باشند به عنوان کسی که سال‌ها در دریا کار کرده باید بگویم در این شرایط چه کسانی که در کشتی ایرانی توقیف شده و چه کسانی که در کشتی بریتانیایی حضور داشتند هیچ تقصیری ندارند و باید با آنها با احترام برخورد شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بازگشت به سوی مادر!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

فیلم | چرا نرگس محمدی بوی باران این قدر شبیه ستایش است؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

زمان راه اندازی بازار متشکل ارزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بازار سرمایه در هفته گذشته با رشد ۴ هزار و ۷۳۶ شاخص بورس مثبت ارزیابی می‌شود. این رشد از کانال ۲۶۶ هزار واحد عبور کرد.

حمایت همراه با طعنه جالب مهران مدیری ازعادل فردوسی پور+ فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، آخرین کنسرت مدیری چهارشنبه شب برگزار شد و تعداد زیادی از حضور در این کنسرت استقبال کردند. مدیری دراین کنسرت میهمان‌های ویژه و سرشناسی داشت که مجری و گزارشگر محبوب فوتبال کشورمان در میان آنها قرارداشت. عادل فردوسی پور با دعوت مدیری از نزدیک شاهد هنرنمایی او بود. در بخشی از این برنامه مدیری با معرفی اینکه فردوسی پور دراین جمع حاضر شده درخصوص اتفاقات پیش آمده پیرامون فردوسی پور از او حمایت کرد و طعنه بزرگی به مدیر شبکه ۳ صدا و سیما زد. در ادامه فیلم کوتاهی از این حمایت را می‌بینید: حجم فیلم: ۶ مگابایت
الفالف20 ساعت قبل
این ماجرا ادامه داشت تا اینکه روز دوشنبه هفته جاری علی ربیعی سخنگوی دولت از برکنار مدیرعامل ایران خودرو خبرداد البته وی علت این برکناری را افزایش عمدی و بدون هماهنگی قیمت خودرو اعلام کرد. براساس این گزارش، هاشم یکه زارع مدیرعامل سابق ایران خودرو بعد از ظهر همان روز برکناری از سوی دستگاه قضایی در دفتر کارش بازداشت شد. دستگاه قضائی همچنین یکی از معاونان ایران خودرو و یکی دیگر از مدیران این شرکت را طی روزهای گذشته بازداشت کرده بود. برخی کارشناسان از تخلفات گسترده در ایران خودرو گفته و می‌گویند اما باید منتظر گزارش‌های قضائی بود. بنابرین اگر مدیرعامل ایران خودرو برکنار می‌شود آقایانی که ۶ سال قبل هاشم یکه زارع را منصوب کردند باید در خصوص آن پاسخگو باشند.

جشنواره خنک بستنی

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ جشنواره خنک بستنی، گرمای فصل تابستان را اندکی کاهش می‌دهد؛ تولیدکنندگان بستنی و نوشیدنی‌ها در محل ولنجک، ایستگاه توچال گرد هم آمده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

فاتحه‌خانی و سخنرانی رئیس‌جمهور روحانی در میثاق با آرمان‌های امام: با تضعیف دولت کسی قدرت نمی‌گیرد

خبری9 ساعت قبل

توقیف نفتکش ایرانی غیر قانونی بوده است

خبری9 ساعت قبل

۲ شرط سران الاهلی برای برانکو/ مهلت اندک ایوانکوویچ!

خبری9 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

ترکیب دو تیم سپاهان و شاهین شهرداری بوشهر اعلام شد

نود14 دقیقه قبل

کانون اصلی آتش‌سوزی ارسباران مهار شد

ساعت ۲۴17 دقیقه قبل

وضعیت همکاری نظامی و امنیتی اسرائیل با هندوستان

خبرآنلاین18 دقیقه قبل

اجازه عرض اندام به اراذل و اوباش نمی‌دهیم/تشکیل پلیس امنیت اقتصادی و تاثیر آن در مبارزه با قاچاق کالا

فارس18 دقیقه قبل

حمله بوکوحرام در نیجر، ۱۲ کشته برجای گذاشت

ساعت ۲۴18 دقیقه قبل

اینچه درگاهی: حداقل انتظار ما از ورزشکاران این است که قدردان زحمات باشند/ پدر بهلول‌زاده گفت با پسرم باید مثل بهداد سلیمی برخورد شود

میزان‌آنلاین21 دقیقه قبل