پرداخت «هزینه دادرسی» چگونه باعث تهدید حیات وحش و پایمال شدن «حقوق عامه» شده است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
پرداخت «هزینه دادرسی» چگونه باعث تهدید حیات وحش و پایمال شدن «حقوق عامه» شده است؟

پرداخت «هزینه دادرسی» چگونه باعث تهدید حیات وحش و پایمال شدن «حقوق عامه» شده است؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
تا به امروز پرداخت "هزینه دادرسی" از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای طرح دعاوی مرتبط با تخلفات شکار و صید باعث شده این سازمان از طرح شکایت منصرف شود! مثلا تا‌کنون هیچ‌یک از عاملان کشتار پلنگ، جریمه ۸۰ میلیونی ناشی از کشتار پلنگ را پرداخت نکرده‌اند!

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزاری تسنیم؛ برگزاری نشست هم‌اندیشی رئیس قوه قضاییه با فعالان محیط زیست، ابعاد جدید و شفاف‌تری را از مطالبات محیط زیستی از دستگاه قضا به تصویر کشید که درخواست معافیت سازمان حفاظت محیط زیست از پرداخت هزینه دادرسی در حوزه قانون شکار و صید یکی از مهم‌ترین آنهاست؛ درخواستی که در صورت موافقت قوه قضاییه می‌تواند نقشی کلیدی در مهار تخلفات صید و شکار ایفا کند.

هزینه دادرسی، مانعی در مسیر برخورد قانونی با متخلفان شکار و صید

جمشید محبت‌خانی؛ فرمانده یگان حفاظت محیط زیست که در نشست رئیس دستگاه قضا با فعالان محیط زیست، به اهمیت مساعدت دستگاه قضا در حل مشکل هزینه‌های دادرسی اشاره کرده بود در گفت‌وگو با تسنیم یکی از اصلی‌ترین موانع برای برخورد با تخلفات شکار و صید را هزینه دادرسی دانسته و می‌گوید: متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست بودجه‌ای برای پرداخت هزینه دادرسی در اختیار ندارد و همین امر، دست سازمان حفاظت محیط زیست را برای دریافت خسارات ناشی از تخلفات شکار بسته است.

وی ادامه می‌دهد: به عنوان مثال، متخلفی که در پی کشتار یک پلنگ شناسایی و دستگیر می‌شود طبق قانون باید مبلغ 80 میلیون تومان بابت خسارت وارده به محیط زیست در اثر کشتار پلنگ به سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت کند اما سازمان به منظور دریافت این مبلغ باید در مراجع قضایی طرح شکایت کند و از آنجا که طرح دعاوی حقوقی، مستلزم پرداخت هزینه دادرسی است و سازمان، از اعتباری برای پرداخت این هزینه‌های سنگین برخوارد نیست، ناچار از طرح شکایت صرفنظر می‌کند!‌ در نتیجه تا‌کنون، هیچ‌یک از عاملان کشتار پلنگ، جریمه ۸۰ میلیونی ناشی از کشتار پلنگ را به سازمان پرداخت نکرده‌اند!!

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست یادآور می‌شود: در نتیجه طرح نشدن این دعاوی حقوقی، از یک سو، جرایم ناشی از خسارت به سرمایه‌های ملی دریافت نمی‌شود و از سوی دیگر، بازدارندگی جرایم صید و شکار به چالش کشیده می‌شود؛ در واقع در حالیکه موفق شده‌ایم مبلغ جریمه صید و شکار را افزایش داده و برای ارتکاب به تخلفات صید و شکار، بازدارندگی ایجاد کنیم، در دریافت مبلغ جرایم با مشکل جدی مواجه هستیم.

در خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

احقاق حقوق عامه در حوزه حیات وحش، مستلزم معافیت سازمان محیط زیست از پرداخت هزینه دادرسی

محبت‌خانی با بیان اینکه در صورت معافیت سازمان حفاظت محیط زیست از پرداخت هزینه دادرسی در حوزه شکار و صید، گامی موثر در مسیر جلوگیری از تخلفات برداشته خواهد شد، می‌گوید: در صورتی که قوه قضاییه طی بخشنامه‌ای به دادگاه‌های حقوقی، پرداخت هزینه دادرسی در دعاوی مرتبط با شکار و صید را به انتهای دادرسی موکول کرده یا مجلس با تصویب قانونی، سازمان حفاظت محیط زیست را از پرداخت هزینه دادرسی معاف کند، شاهد بازدارندگی موثر قانون شکار و صید از ارتکاب به تخلفات خواهیم بود.

حق‌الکشف محیط‌بانان در گروی پرداخت هزینه دادرسی

وی تاکید می‌کند: همچنین با توجه به اینکه طبق قانون شکار و صید، ۷۰ در صد از جرایم دریافت شده به عنوان حق‌الکشف به محیط‌بانان تعلق می‌گیرد در صورت معافیت سازمان از پرداخت هزینه دادرسی که منجر به دریافت جرایم صید و شکار خواهد شد، محیط‌بانان از حق قانونی خود برخوردار شده و انگیزه بیشتری برای برخورد با تخلفات خواهند داشت.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست همچنین از اختصاص 6 میلیارد و 400 میلیون تومان بابت بیمه محیط‌بانان و خانواده‌هایشان خبر داد و گفت: برای نخستین بار، با موافقت رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از این پس محیط‌بانان و خانواده‌هایشان تحت بیمه جامع (تکمیلی، مسئولیت، عمر و حوادث) قرار خواهند داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیش‌بینی باران در بیشتر استان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرکرده در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در نواحی شرقی کشور مانند روز‌های گذشته وزش باد‌های ۱۲۰ روزه را در شمال سیستان و بلوچستان داریم که باعث گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در این منطقه خواهد شد، اما وزش باد در نواحی مرکزی کشور شدت کمتری دارد. وی ادامه داد: در شمال و نواحی شرقی استان اصفهان، جنوب سمنان و همچنین استان قم و مرکزی هم وزش باد پیش‌بینی می‌شود. کارشناس هواشناسی تصریح کرد: از بعدازظهر امروز بارش باران در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب استان فارس و کرمان و نواحی غربی استان هرمزگان پیش بینی می‌شود، البته در همه این استان‌ها بارش نخواهیم داشت و بارش‌ها عمدتا در نواحی کوهستانی و معمولا به طور موقتی و خیلی پراکنده پیش بینی می‌شود. سرکرده خاطرنشان کرد: دمای هوای امروز تهران در گرم‌ترین ساعات به ۳۵ درجه بالای صفر می‌رسد و آسمان تهران و بقیه نقاط کشور صاف خواهد بود.

جلوگیری از نفوذ دشمن با وحدت و هوشیاری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر اطلاعات گفت: اگر دشمنی در مقابل ما نباشد، باز هم باید وحدت، هم‌افزایی و انسجام داشته باشیم، وحدت حکم غذا را دارد که برای زنده بودن با آن احتیاج داریم. وی تأکید کرد: باید هوشیاری در وحدت داشته باشیم و با این هوشیاری از نفوذ دشمن جلوگیری کنیم؛ چرا که دشمن هیچ‌گاه بیکار نمی‌نشیند و زمانی که این وحدت را از بین ببرد، امید پیدا می‌کند که انقلاب اسلامی را شکست دهد. وی ادامه داد: اگر رفتار ما به گونه‌ای باشد که مردم از دین و انقلاب اسلامی زده شوند، جفا به انقلاب اسلامی است. حجت‌الاسلام علوی ادامه داد: تا زمانی که ما چنین دیدی داشته باشیم، دشمن نمی‌تواند غلطی کند و ما امروز گام‌های بلندی در مقابله با دشمن برداشتیم که این نشانه بصیرت است. وزیر اطلاعات خاطرنشان کرد: امروز دشمن گاهی با زبان دین وارد عمل می‌شود و به گونه‌ای عمل می‌کند تا بین ما نفوذ کند؛ لذا باید هوشیار باشیم و با بصیرت عمل کنیم.
الفالف1 روز قبل
این وسط «مادر میانجی» سهم اش را می‌گیرد، دلال هم به نان و نوایی می‌رسد. ما در رابطه با رحم جایگزین و اهدا تخمک و جنین، نیازمند قوانین دقیق و سامانه‌ای برای ثبت هستیم. جالب اینجاست که اکثر مراکز معتبر هم کمتر این اقدام را انجام داده و بیشتر مراکز درمانی خصوصی، تخمک اهدایی و رحم جایگزین را می‌پذیرند. مدتی برای متخصصان زنان و زایمان کارکرده‌اند، یا مادر جایگزین بوده‌اند و چم‌وخم کار دست‌شان آمده است. در استرالیا رحم جایگزین مجاز است، اما نه نوع تجاری آن و در انگلستان نیز پرداخت هزینه‌های معقول مجاز شمرده شده است.
ایلناایلنا1 روز قبل
پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری۹۷ نسبت به رای دیوان عدالت مبنی بر توقف و ابطال آزمون اعتراض دارند. به گزارش خبرنگار ایلنا، یکی از شعب دیوان عدالت اداری با صدور دستور موقت مبنی بر توقف فرایند مصاحبه و جذب پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری ۹۷ موافقت کرده است. در این رأی آمده که این قرار در پی شکایت برخی معترضان به نتیجه آزمون سردفتری اسناد رسمی روز ۱۵مرداد ۱۳۹۸ و با عنایت به گزارش سازمان بازرسی کل کشور درباره این آزمون صادر شده است. این رای با اعتراض پذیرفته‌شدگان این آزمون مواجه شده که می‌گویند: آینده شغلی ما که ماه‌ها خودمان را برای شرکت در آزمون آماده کرده بودیم، با این رای نابود شده است. روز گذشته، بیش از ۲۲۰ نفر از پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری سال ۹۷ برای اعتراض به ابطال آزمون از طرف دیوان عدالت اداری مقابل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تجمع کردند.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از پایگاه خبری پلیس، سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: همه مشمولان فارغ التحصیل دوره‌های کارشناسی و بالاتر که برگ آماده به خدمت به تاریخ ۹۸/۶/۱ دریافت کرده‌اند، بایستی با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس ۱۰+)، برگ معرفی‌نامه مشمولان به مراکز آموزش را دریافت و برابر اطلاعات آن اقدام کنند. رئیس پلیس بین الملل ناجا بیان کرد: اینترپل تهران، براساس اعلان قرمز صادره علیه وی، موضوع را در دستور کار خود قرار داد. برابر اطلاعات ارسالی و اقدامات فنی، طی یک عملیات غافلگیرانه توسط عوامل پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی غرب استان تهران، ردیابی، شناسایی و دستگیر شد. وی گفت: مدارک استرداد وی از طریق مبادی پلیسی و دیپلماتیک به کشورش ارسال شد. مرجع قضایی کشور متبوع نیز، با استرداد وی موافقت کردند که در نهایت نامبرده با تیم بدرقه، به کشورش بازگشت.
رکنارکنا1 روز قبل
آزاد ابراهیم زادگان در دومین جشنواره رسانه‌های برتر استان کرمان با عنوان قلم و عدالت با تاکید بر اینکه دیدگاه و نگاه ریاست کل دادگستری استان کرمان فرهنگی است، افزود: تلاش داریم ارتباطات در قوه قضائیه را به سمتی ببریم که بتوانیم یک ارتباط موثر با جامعه رسانه‌ای داشته باشیم. وی خاطرنشان کرد: اولین دیدارهای ریاست قوه قضائیه با اصحاب رسانه بوده و برخورد وی با اصحاب رسانه در ابتدای ورود، گذشت از شکایاتی بود که قوه قضائیه از برخی نشریات داشته که در این رابطه ۲۷ مورد شکایت مطرح بوده است که پس گرفته شد البته در این ارتباط خط قرمزها، امنیت ملی و مبانی قانونی برقرار است. او عنوان کرد: علاقه ما به شدت به ارتباط گیری، تعامل و رساندن فضای تنش به حداقل ممکن و همکاری جدی برای اهداف بزرگی که در پیش داریم، است. ابراهیم زادگان اظهار داشت: قوه قضائیه در ادبیات کنونی حرکت خود به سرمایه اجتماعی که بخش زیادی از آن در حوزه فرماندهی بخش رسانه است، توجه ویژه دارد و یکی از کانال‌های موثر ارتباط قوه قضائیه، ارتباط و افکار عمومی است. ابراهیم زادگان گفت: با وجود تمام سختی‌ها و فضاهای رسانه‌ای حجمی که با شکل گیری سرعت و فضای مجازی ایجاد شده، کار حرفه‌ای رسانه‌ای شکل حقیقی و گرانبهاتری را به خود گرفته و در کنار آن، موضوع سرعت را به رسانه‌ها تحمیل کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر