نقشه انرژی اروپا به دست این کشورها زیر و رو می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
نقشه انرژی اروپا به دست این کشورها زیر و رو می‌شود

نقشه انرژی اروپا به دست این کشورها زیر و رو می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
کشف ذخایر گاز طبیعی در دریای مدیترانه اطراف مصر، قبرس، فلسطین اشغالی و یونان، سیاست انرژی اروپا را دستخوش تغییراتی کرده است.

به گزارش ایسنا، همواره این روسیه بوده که تامین کننده اصلی گاز اروپا بوده و بر همین اساس، نفوذ قابل توجهی روی این منطقه پیدا کرده است اما این نفوذ با اکتشافات گازی مختلف در شرق مدیترانه و کشمکش برای به دست گرفتن کنترل منابع این منطقه مورد تهدید واقع شده است. پایگاه خبری کانورسیشن در گزارشی به بررسی بازیگران کلیدی پرداخته است:

مصر

مصر تا سال ۲۰۱۶ واردکننده بزرگ گاز بود اما کشف ذخایر عظیم گاز در سال ۲۰۱۵ که در میدان زهر توسط شرکت ایتالیایی انی صورت گرفت، ممکن است مصر را به مهمترین قطب و صادرکننده گاز منطقه تبدیل کند. زهر بزرگترین میدان گازی مدیترانه است و از آن زمان، تحت توسعه بوده و تولیدش را در ژانویه سال ۲۰۱۸ آغاز کرد.

همزمان دولت مصر سرگرم برنامه‌ریزی برای راه اندازی ۱۱ پروژه گازی جدید است تا خود را به عنوان یک قطب منطقه‌ای برای تجارت و توزیع بین‌المللی گاز مطرح کند. در این بین، ارتش مصر برنامه آموزشی و تجهیزات خود را ارتقا بخشیده است و تمامی بخش‌های دولت قصد دارند نقش منطقه‌ای استراتژیکی که این کشور در پی بهار عربی و بحران‌های سیاسی متعاقب آن از دست داد، احیا کنند.

قبرس و یونان

قبرس با اکتشافات گازی عظیمی که در سال‌های اخیر صورت گرفته، نقطه روشنی برای اکتشاف بوده است. این اکتشافات شامل گلوکوس اکسون موبیل در سال ۲۰۱۹ و میدان کالیپسوی انی در سال ۲۰۱۸ هستند. همچنین آفرودیت که در سال ۲۰۱۱ کشف شد و انتظار می‌رود از فروش گاز آن از طریق پایانه ایدکوی مصر ظرف ۱۸ سال آینده ۹٫۵ میلیارد دلار درآمد داشته باشد. اما قبرس به دو بخش تقسیم شده و بخش یونانی که جمهوری قبرس است، تنها بخشی است که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است و در نتیجه بر آب‌های سرزمینی این جزیره و منطقه اقتصادی ویژه آن حاکمیت دارد.

اما بخش شمالی که سمت ترکیه است، مدعی گاز در این آب‌ها بوده و در تلاش‌های خود از حمایت دولت ترکیه برخوردار است.

ترکیه

در بخش شرق دریای مدیترانه و در سمت ترکیه، اکتشافات گازی بزرگی انجام گرفته نشده است اما این کشور کشتی‌هایی را برای اکتشاف گاز به جانب آب‌های ساحلی قبرس اعزام کرده است. ترکیه اعلام کرده اگر بخش یونانی قبرس پیشنهاد همکاری که از سوی بخش ترک نشین قبرس مطرح شده است را نپذیرد، به حفاری برای گاز در این آب‌ها ادامه می‌دهد.

در واکنش به موضع ترکیه، قبرس و یونان حکم توقیف تمامی کشتی‌های حفاری ترکیه که مانع فعالیت‌های گازی آنها می‌شوند را صادر کرده و از اتحادیه اروپا درخواست کرده‌اند ترکیه را برای اقداماتش مجازات کند.

سیاست ترکیه با توجه به تلاش‌های مصر، یونان، قبرس و رژیم صهیونیستی برای ایجاد یک معماری انرژی منطقه‌ای از شرق مدیترانه به اروپا که ترکیه شامل آن نمی‌شود، درک شود. توافقات میان مصر و قبرس با دور زدن خطوط لوله ترکیه و روسیه، به فروش گاز از شرق مدیترانه به اروپا منتهی می‌شود.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

رژیم صهیونیستی

رژیم صهیونیستی پتانسیل مصر به عنوان قطب جدید گاز اروپا را قوی‌تر کرده است. اکتشاف و توسعه میادین گازی در سواحل فلسطین اشغالی در ۲۰ سال گذشته، به گاز فراوانی منتهی شده که این رژیم تلاش کرده از آن برای برتری ژئوپلیتیک خود استفاده کند و در همین راستا روابط حسنه‌ای با یونان و قبرس برقرار کرده است. این سه، مانورهای نظامی مشترکی انجام داده‌اند و عملیات‌های امنیتی در شرق مدیترانه را هماهنگ می‌کنند.

آنها اکنون برای ساخت یک خط لوله گاز هفت میلیارد دلاری از فلسطین اشغالی و میادین گازی قبرس از طریق جزیره کرت یونان به سوی ایتالیا همکاری می‌کنند تا گاز مورد نیاز سایر کشورهای اروپایی را تامین کنند. اگر در فعالیت‌های اکتشاف گاز در اطرف کرت، ذخایر گاز بیشتری کشف شود، طرح مذکور سودآورتر خواهد بود.

گاز همچنین زمینه را برای مذاکرات رژیم صهیونیستی با لبنان ایجاد کرده است. مقامات دو طرف در مذاکراتی با میانجیگری آمریکا، موافقت کرده‌اند درباره مرز دریایی خود گفت و گو کنند. میادین گازی جدیدی که در مدیترانه کشف شده‌اند تنها در صورتی می‌توانند قابل توسعه باشند که هیچ تهدید جنگی میان دو طرف وجود نداشته باشد.

روسیه

تحولات مذکور مسلما مایه نگرانی روسیه شده است. روسیه از طریق شرکت گازپروم ۳۷ درصد از گاز مورد نیاز اروپا را تامین می‌کند و وابستگی اروپا به روسیه برای تامین انرژی مورد نیاز خود به نفع این کشور بوده است.

ریسک از دست دادن این نفوذ، ممکن است به منازعه نظامی منجر شود. ترکیه اخیرا خرید سیستم ضد هوایی روسیه را تکمیل کرده است و این امر می‌تواند توازن قدرت در منطقه را برهم زند و به آنکارا قدرت بیشتری در کنترل فضای هوایی به خصوص در مناطق مورد مناقشه فراهم کند.

یونان از این واهمه دارد که ترکیه سیستم مذکور را در ساحل جنوبی خود نزدیک به مکانی که نیروهای دریایی ترکیه کشتی‌های اکتشاف گاز را در شرق مدیترانه اسکورت می‌کنند، به کار بگیرد. در نتیجه نیروهای مسلح یونان به حال آماده باش درآمده‌اند. به نظر می‌رسد یونان به همراه بلوک مصر، قبرس و رژیم صهیونیستی از حمایت آمریکا و اتحادیه اروپا برخوردارند و ترکیه هشدار گرفته است که خرید سیستم اس-۴۰۰ روسیه را کامل نکند.

هر چه روی دهد، به نظر می‌رسد نقشه انرژی اروپا ممکن است تا چند سال دیگر کاملا متفاوت به نظر برسد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۲۶ مرداد ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلف و سوژه‌های متنوعی مانند آزادی نفتکش ایرانی، حواشی جریانات اخیر باشگاه استقلال، ابلاغ قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی و … پرداخته است. انتهای پیام/دانلود بخش خبری بیست و سی + فیلم

ترویج همجنس‌بازی زیر پوست فمینیسم در اینستاگرام +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
با همین تعریف از فمینیسم به سراغ صفحاتی می‌رویم که با رویکرد دفاع از حقوق زنان، به دنبال پیاده کردن اهداف دیگری هستند. افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی در غربتصاویر بالا تنها بخشی از آن ماجرایی است که در پشت‌پرده این دفاعیات حقوق زنان می‌گذرد. آن‌ها با نام فمینیسم به دنبال ترویج فرهنگ تجرد در میان زنان ایرانی، مرد ستیزی و دور کردن آن‌ها از فضای خانواده هستند. تعرض‌های مکرر و نقض آشکار حقوق زنان آن هم در میان سردمداران حقوق بشر گویا تبدیل به یک امر عادی و سبب افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی شده است. مثلا روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی از ازدواج نکردن دختران ایرانی می‌پردازد و علت آن را به اندازه کافی خوب نبودن مردان بیان می‌کند.

نقش مشاوران خاص آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ۸۴ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، محسن کوهکن عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در برنامه دست خط شبکه پنجم سیما در بخشی از سخنانش درباره نقش مشاوران خاص آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ صحبت کرد. وی گفت: شاکله وجودی دفتر آیت الله هاشمی رفسنجانی و بعد مجمع تشخیص مصلحت نظام، مشاورن و کسانی که به او نظر می‌دادند «کارگزاران» بودند. اگر احمدی‌نژاد یک جلسه برای نمایندگان می‌گذاشتیم طبیعی بود که برای هاشمی هم بگذاریم. قرار شد من از طریق دفتر پیگیری کنم و بعد به من اطلاع دادند آقای هاشمی نمی‌آیند. بیشتر بخوانید: قاطعیت دولت در کم کردن بودجه صدا و سیما به دلیل ساخت یک سریال + فیلمانتهای پیام/کوهکن در برنامه دست خط شبکه ۵ + فیلم

فیلم | نفتکش ایرانی «گریس» با تغییر نام به «آدریان دریا» راهی مدیترانه شد

خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
در قلب جنگل‌های هیرکانی در مازندران، منطقه‌ای که همیشه جای وسوسه‌کننده‌ای بوده است، در کنار شروین‌کوه و شهریارکوه و در روستایی به همین نام یعنی سنگده قرار گرفته است. این مکان وسوسه کنند که به اسم جنگل سنگده شناخته می‌شود در نزدیکی سه شهر یعنی ساری، تهران و سمنان قرار دارد. در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم سری به این بهشت روی زمین بزنیم، پس همراهمان باشید.

تصاویر پهپادهای یمن در عمق عربستان سعودی+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر