خارش پوست سینه؛ از دلایل تا درمان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

خارش پوست سینه؛ از دلایل تا درمان

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
مرحله پایانی بیماری کلیوی می تواند موجب نوعی خارش پوست به نام خارش اورمیک یا خارش مرتبط با بیماری مزمن کلیوی شود.

خارش پوست که در دنیای پزشکی به نام پرورایتس شناخته می‌شود، علامتی رایج است که می‌تواند هر قسمت از بدن را تحت تاثیر قرار دهد. احساس خارش در ناحیه سینه می‌تواند به دلایل متعددی از جمله واکنش‌های آلرژیک، سوریازیس، یا مشکلات کلیوی شکل بگیرد.

خارش پوست سینه؛ از دلایل تا درمان - 1

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "مدیکال نیوز تودی"، با توجه به دلیل، خارش ممکن است به ناحیه سینه محدود بوده یا دیگر قسمت‌های بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد. گاهی اوقات، یک فرد ممکن است با احساس خارش سینه از درون مواجه باشد. خارش پوست می‌تواند با یا بدون یک راش پوستی رخ دهد.

در ادامه با دلایل خارش سینه و روش‌های درمان آن بیشتر آشنا می‌شویم.

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی نوعی اگزما است که به واسطه واکنش پوست به یک ماده یا محرک خاص رخ می‌دهد.

افزون بر خارش پوست، از دیگر علائم درماتیت تماسی می‌توان به راش پوستی، احساس سوزش یا گزش، قرمزی و تورم اشاره کرد.

محرک‌های درماتیت تماسی روی سینه از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند، اما اغلب شامل موارد زیر می‌شوند:

- مواد شیمیایی یا رنگ‌های موجود در لباس

- پودر لباس شویی

- ورقه‌های خشک کن

- جواهرات، به ویژه نیکل

- محصولات آرایشی پوست

- عطرها

افراد می‌توانند با شناسایی و پرهیز از محرک‌ها از بروز درماتیت تماسی پیشگیری کنند. استروئیدهای موضعی و آنتی هیستامین‌ها می‌توانند به تسکین علائم این شرایط کمک کنند.

خشکی پوست

خشکی بیش از حد پوست در هر نقطه از بدن می‌تواند به احساس خارش آزاردهنده منجر شود. خشکی پوست می‌تواند به واسطه آب و هوای سرد یا داغ با رطوبت کم شکل بگیرد. شستشوی بیش از حد پوست یا استفاده از مواد شیمیایی قوی نیز می‌تواند به خشکی پوست منجر شود.

از علائم خشکی پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- پوسته پوسته شدن پوست

- ترک خوردگی پوست

- رنگ طوسی پوست که ممکن است در افرادی با پوست تیره خاکستری دیده شود

افرادی که با خشکی پوست خارش‌دار مواجه هستند باید از خاراندن منطقه تحت تاثیر قرار گرفته پرهیز کنند زیرا می‌تواند موجب آسیب دیدگی پوست شده و به خونریزی منجر شود. این شرایط خطر ابتلا به عفونت‌های پوستی را افزایش می‌دهد. مرطوب کننده‌های موضعی معمولا به تسکین خشکی پوست کمک می‌کنند.

نیش حشرات

نیش حشرات یکی از دلایل رایج خارش پوست است. افراد ممکن است همواره متوجه نشوند که توسط یک حشره گزیده شده‌اند.

نیش ساس‌ها، پشه‌ها و حشرات دیگر می‌تواند موجب خارش شدید و راش متورم اطراف ناحیه گزش شود.

اگر فردی هنگام خواب ناحیه سینه را نپوشاند، خارش مجدد این بخش از بدن می‌تواند به وجود ساس اشاره داشته باشد.

زونا

زونا شرایطی است که می‌تواند افرادی که قبلا به آبله مرغان مبتلا شده‌اند را تحت تاثیر قرار دهد. این شرایط به واسطه فعال شدن مجدد ویروس واریسلا-زوستر که پس از بهبود آبله مرغان به صورت نهفته در بدن باقی می‌ماند، رخ می‌دهد.

نخستین نشانه زونا اغلب دردی سوزناک است که گاهی اوقات با بی حسی یا خارش همراه است. این علائم به طور معمول تنها در یک سمت بدن ظاهر می‌شوند و معمولا پهلوها، کمر، سینه و سر را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

پس از یک تا پنج روز، فرد با بروز راش پوستی در منطقه تحت تاثیر قرار گرفته مواجه خواهد شد. پس از گذشت چند روز دیگر، راش‌ها به تاول تبدیل می‌شوند. زمانی که راش پوستی از بین می‌رود، افراد ممکن است دردی پایدار که به نام پست هرپتیک نورالژیا شناخته می‌شود را در مکان‌های تحت تاثیر قرار گرفته تجربه کنند.

افرادی که نسبت به ابتلا به زونا مشکوک هستند باید برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنند.

برخی داروها

خارش پوست می‌تواند از عوارض جانبی مصرف یک دارو باشد. در این موارد، معمولا با یک عارضه جانبی خفیف مواجه هستیم که لزوما به معنای پرهیز از مصرف دارو نیست.

از جمله داروهایی که می‌توانند موجب خارش پوست شوند می‌توان به داروهای تجویزی برای درمان فشار خون بالا و کلسترول بالا اشاره کرد.

سوریازیس

سوریازیس یک بیماری پوستی التهابی است که موجب تشکیل وصله‌های پوسته پوسته روی پوست می‌شود.

نوعی از سوریازیس که به نام سوریازیس معکوس شناخته می‌شود در مناطقی که پوست تا می‌خورد مانند زیر بازوها، زیر پستان‌ها و اطراف ناحیه تناسلی رخ می‌دهد.

خبری: اخبار سلامت پزشکی

درمان سوریازیس شامل استفاده از کرم‌های استروئیدی و داروهای ضد التهاب می‌شود.

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی موجب التهاب و پوسته پوسته شدن پوست می‌شود. یک فرد ممکن است در ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته با احساس خارش، درد و داغی مواجه باشد. برای تسکین این علائم می‌توان از مرطوب کننده‌ها و حمام سرد استفاده کرد.

بیماری کلیوی

مرحله پایانی بیماری کلیوی می‌تواند موجب نوعی خارش پوست به نام خارش اورمیک یا خارش مرتبط با بیماری مزمن کلیوی شود.

در افراد مبتلا به این شرایط، خارش معمولا پشت، سر، شکم و دست‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما می‌تواند ناحیه سینه را نیز درگیر کند.

در صورت ایجاد تاخیر بین جلسات دیالیز، بیمار ممکن است متوجه تشدید خارش پوست شود.

اختلالات تیروئید

اختلالات تیروئید از جمله کم کاری و پر کاری تیروئید می‌توانند بدون بروز یک راش پوستی موجب خارش پوست شوند.

اختلالات تیروئید اغلب پوست، مو و ناخن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. با توجه به نوع اختلال، از دیگر علائم می‌توان به حساسیت به سرما یا گرما، خستگی، خشکی پوست و زبری و خشکی مو اشاره کرد.

پزشکان برای درمان اختلالات تیروئید از داروهایی که تعادل را به سطوح هورمونی باز می‌گردانند، استفاده می‌کنند.

سرطان پستان

در مواد بسیار نادر، خارش سینه می‌تواند از نشانه‌های شرایطی جدی‌تر مانند سرطان پستان باشد.

در موارد نادر، سرطان پستان التهابی، نوعی از سرطان پستان که به سرعت رشد می‌کند، می‌تواند موجب قرمزی، التهاب و خارش پوست شود. همچنین، این بیماری می‌تواند ظاهر و احساسی شبیه پوست پرتقال به پوست بدن ببخشد.

درمان‌ها

گزینه‌های درمان برای خارش سینه به دلیل زمینه‌ای بروز این شرایط بستگی دارد.

اگر فردی به یک واکنش آلرژیک به ماده‌ای که با پوست در تماس بوده مشکوک است می‌تواند مصرف یک آنتی هیستامین، مانند دیفن هیدرامین را مد نظر قرار دهد و با پزشک خود درباره استفاده از یک استروئید موضعی مشورت کند.

دیفن هیدرامین موجب خواب آلودگی می‌شود، از این رو، باید هنگام شب مصرف شود.

اگر خارش به واسطه کهیرها شکل گرفته است، یک آنتی هیستامین غیر خواب آور، مانند سیتریزین ممکن است مفیدتر باشد. با این وجود، برخی افراد ممکن است پس از مصرف سیتریزین نیز دچار خواب آلودگی شوند، از این رو، مراقبت هنگام استفاده از آن اهمیت دارد.

اگر دلیل خارش سینه یکی از داروهای مصرفی فرد است، باید با پزشک خود در این زمینه صحبت کنند. پزشک می‌تواند درباره چگونگی کنار گذاشتن مصرف دارو یا انتخاب یک داروی جایگزین توصیه‌های لازم را ارائه کند.

پزشکان می‌توانند برای خارش پوست مرتبط با سوریازیس یا شرایط پزشکی دیگر پماد و داروهایی که به مدیریت علائم کمک می‌کنند را تجویز کنند.

درمان‌های خانگی

افرادی که با خارش پوست مواجه هستند، ممکن است با انجام اقدامات زیر تسکین علائم را تجربه کنند:

- محدود کردن زمان استحمام به ۵ تا ۱۰ دقیقه و استفاده از آب گرم یا ولرم به جای آب داغ

- استفاده از مواد شوینده بی بو

- استفاده از محصولات شستشوی پوست مناسب برای پوست حساس

- استفاده از کرم یا یک پماد مرطوب کننده چند دقیقه پس از استحمام

- پرهیز از لوسیون هایی که موجب خشکی پوست می‌شوند

- پرهیز از استفاده از محصولات تحریک کننده روی پوست

- خودداری از خاراندن پوست

اگر فردی با یک راش پوستی پایدار یا خارشی که به درمان‌های خانگی واکنش نشان نمی‌دهد، مواجه است باید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

افراد مبتلا به یک بیماری مزمن، مانند بیماری کلیوی یا کبدی، که با خارش پوست مواجه هستند باید به پزشک مراجعه کنند. این علامت ممکن است به عدم کنترل مناسب شرایط بیماری اشاره داشته باشد.

فردی که همراه با خارش سینه با علائم زیر مواجه است نیز باید به پزشک مراجعه کند:

- ظاهر پوست پرتقالی پوست سینه یا دیگر تغییرات پستان، مانند بروز توده‌های جدید یا ترشح از نوک پستان

- پوسته پوسته شدن شدید پوست

- قرمزی یا التهاب ناگهانی روی پوست

- کاهش یا افزایش وزن ناخواسته

- تعریق، تب، و لرز شبانه

اگر علائم یک فرد با استفاده از درمان‌های خانگی بهبود نیافتند باید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ترویج همجنس‌بازی زیر پوست فمینیسم در اینستاگرام +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
با همین تعریف از فمینیسم به سراغ صفحاتی می‌رویم که با رویکرد دفاع از حقوق زنان، به دنبال پیاده کردن اهداف دیگری هستند. افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی در غربتصاویر بالا تنها بخشی از آن ماجرایی است که در پشت‌پرده این دفاعیات حقوق زنان می‌گذرد. آن‌ها با نام فمینیسم به دنبال ترویج فرهنگ تجرد در میان زنان ایرانی، مرد ستیزی و دور کردن آن‌ها از فضای خانواده هستند. تعرض‌های مکرر و نقض آشکار حقوق زنان آن هم در میان سردمداران حقوق بشر گویا تبدیل به یک امر عادی و سبب افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی شده است. مثلا روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی از ازدواج نکردن دختران ایرانی می‌پردازد و علت آن را به اندازه کافی خوب نبودن مردان بیان می‌کند.
ایسناایسنا1 روز قبل
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بستری شدن و وخامت حال مادر دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی در بیمارستانی در اصفهان ظرف پنج ماه گذشته خبر داد و گفت: دکتر «مسعود سلیمانی» از محققان سلول‌های بنیادی و دانشیار خون شناسی دانشگاه تربیت مدرس که حدود ۱۱ ماه پیش برای سفری علمی و تحقیقاتی به دعوت مایو کلینیک به ایالات متحده سفر کرده بود، به اتهام واهی نقض تحریم‌های آمریکا در بدو ورود به این کشور بازداشت شده و متاسفانه کماکان در زندان به سر می‌برد. دکتر کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: دکتر سلیمانی از اساتید دانشگاه تربیت مدرس بوده و مطابق سوابق پزشکی از بیماری سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) رنج می‌برد و در ماه‌های اخیر نیز بعلت فشارهای روانی و جسمی وضعیت مناسبی نداشته و متاسفانه در سکوت مجامع بین المللی و نهادهای حقوق بشری، سلامت وی نیز در خطر است. وی افزود: دکتر نمکی وزیر بهداشت، از رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پیگیری وضعیت سلامت و روند درمان این مادر چشم انتظار را جویا شده و متاسفانه طبق آخرین گزارش رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، وضعیت سلامت ایشان کماکان مناسب نیست و در هوشیاری به سر نمی‌برند. به گزارش ایسنا، دکتر مسعود سلیمانی، پژوهشگر حوزه سلول‌های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس که جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی شناخته می‌شود، ۱۵ مهر ماه سال گذشته در قالب یک فرصت مطالعاتی عازم کشور آمریکا شد، اما پیش از ورود به خاک کشور آمریکا به علت نامعلومی از سوی پلیس FBI دستگیر و زندانی شد. انتهای پیام
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشسید مستجاد حسینی با بیان اینکه کاروان ویژه حج جانبازان، روز جمعه اول شهریورماه به میهن اسلامی بازخواهد گشت، گفت: این کاروان روز جمعه اول شهریورماه ساعت ۱۶ و پنج دقیقه به وقت عربستان با پرواز شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی هما به شماره ۱۵۵۳ به میهن اسلامی باز خواهد گشت. اخبار اجتماعی- مدیرکل امور ورزشی و اردویی بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: اعمال زائرین جانباز در حال اتمام است، رمی جمرات به پایان رسیده و طواف، نماز طواف، سعی، طواف و نماز نسا و زیارت دوره مکه از برنامه‌هایی است که به مرور در زمان باقیمانده انجام خواهد شد. حسینی در خصوص شرایط سلامتی جانبازان نیز تصریح کرد: یکی از جانبازان شیمیایی با مشکل تنفسی به مدت دو روز در بیمارستان هلال احمر بستری بود که پس از به دست آوردن سلامتی نسبی به کاروان بازگشت، بقیه نیز تحت مراقبت پزشک کاروان در سلامت هستند. هرچند با توجه به انبوه جمعیت و انتشار سریع بیماری‌های دستگاه تنفسی بدون رعایت ملاحظات بهداشتی ابتلای به این بیماری‌ها محتمل است. گفتنی است کاروان ویژه حج جانبازان با بدرقه معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران روز سه‌شنبه اول مردادماه از فرودگاه امام خمینی (ره) عازم مدینه منوره شد.
الفالف18 ساعت قبل
این وسط «مادر میانجی» سهم اش را می‌گیرد، دلال هم به نان و نوایی می‌رسد. ما در رابطه با رحم جایگزین و اهدا تخمک و جنین، نیازمند قوانین دقیق و سامانه‌ای برای ثبت هستیم. جالب اینجاست که اکثر مراکز معتبر هم کمتر این اقدام را انجام داده و بیشتر مراکز درمانی خصوصی، تخمک اهدایی و رحم جایگزین را می‌پذیرند. مدتی برای متخصصان زنان و زایمان کارکرده‌اند، یا مادر جایگزین بوده‌اند و چم‌وخم کار دست‌شان آمده است. در استرالیا رحم جایگزین مجاز است، اما نه نوع تجاری آن و در انگلستان نیز پرداخت هزینه‌های معقول مجاز شمرده شده است.
ایلناایلنا6 ساعت قبل
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فهرست کالاهای آسیب‌رسان سلامت مشمول عوارض در سال ۹۸ را اعلام کرد. به گزارش ایلنا، نامه وزیر بهداشت به شرح زیر است: در راستای اجرای ماده ۴۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (بند ۱۰) سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری و با هدف کاهش بار بیماری‌های غیرواگیر اصلاح فرمولاسیون صنایع تولید کالاهای آسیب‌رسان به سلامت و تامین مالی پایدار برای نظام سلامت فهرست کالاهای آسیب رسان به سلامت مشمول عوارض و درصد عوارض پیشنهادی از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود. بر این اساس عوارض مصوب برای نوشابه‌های گازدار مبنی بر وضعیت FSA، با امتیاز ناسالم ۶، نوشابه انرژی‌زا با امتیاز ناسالم ۲، انواع نوشیدنی میوه‌ای گازدار یا بدون گاز با محتوای آب میوه کمتر از ۲۵ درصد، با امتیاز ناسالم ۲، چیپس سیب زمینی با امتیاز ناسالم ۱۶، فرآورده‌های حجیم شده غلات با امتیاز ناسالم ۱۵، تولید داخل ۸ درصد و واردتی ۱۰ درصد و برای فراورده‌های گوشتی اعم از سوسیس کالباس و ژامبون با امتیاز ناسالم ۱۲، برای تولید داخل ۶ درصد و واردات ۱۰ درصد پیش‌بینی شده است. بنا به اعلام ایفدانا، لازم به ذکر است براساس تقسیم بندی FSA، امتیاز بالاتر از یک برای نوشیدنی‌ها و امتیاز بالای ۴ برای سایر مواد غذایی به عنوان آسیب رسان به سلامت شناخته می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر