اعتراض برخی المپیادی‌ها به نتایج مرحله دوم و پاسخ معاون باشگاه دانش‌پژوهان جوان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
اعتراض برخی المپیادی‌ها به نتایج مرحله دوم و پاسخ معاون باشگاه دانش‌پژوهان جوان

اعتراض برخی المپیادی‌ها به نتایج مرحله دوم و پاسخ معاون باشگاه دانش‌پژوهان جوان

ایسناخبرگزاری ایسنا |
تعدادی از دانش‌آموزانی که در آزمون مرحله دوم المپیاد نجوم و اخترفیزیک شرکت کرده بودند، در تماس‌هایی با ایسنا اعتراض خود را به نتایج این آزمون اعلام کردند. معاون باشگاه دانش‌پژوهان جوان به ادعاهای مطرح شده در این اعتراض‌ها پاسخ داد.

عنایت سالاریان در گفت‌وگو با ایسنا درباره برخی از اعتراضات دانش‌پژوهان رشته نجوم و اخترفیزیک به اعلام نشدن ریزبارم آزمون مرحله دوم المپیاد نجوم و اخترفیزیک، گفت: هیچ وقت در المپیادها ریز نمرات و مدت آزمون و تعداد سوالات اعلام نمی‌شود، تشخیص اعلام این موارد بر عهده کمیته‌های علمی است. بعضی کمیته‌ها ممکن است صلاح بدانند و اعلام کنند و بعضی هم اعلام نمی‌کنند. درخصوص نجوم هیچ‌گاه سابقه نداشته که این موارد اعلام شود.

وی در پاسخ به ادعای برخی دانش‌پژوهان درباره این که وی قول اعلام ریز بارم‌ها را داده است، گفت: من قولی نداده‌ام. اصلا این موضوع اجرایی نیست که بر عهده من باشد. در این زمینه کمیته‌های علمی المپیاد تصمیم‌گیری می‌کنند.

سالاریان درباره ادعای جمعی از معترضان به این موضوع که پاسخ‌نامه‌ها برای بررسی مجدد به مصحح تحویل داده نشده است، گفت: اولا سوالات المپیاد نجوم مثل فیزیک و زیست‌شناسی تشریحی است و در تصحیح آن دقت بیشتری وجود دارد. حداقل دو استاد مصحح به طور جداگانه برگه‌ها را صحیح می‌کنند. اگر کسی برای تحویل برگه‌ها مراجعه کرده، احتمالا به صورت فردی رجوع کرده است. روال این است که ما رییس کمیته‌های علمی را انتخاب می‌کنیم و کمیته علمی، مدرسان و مصححان و طراحان مربوط به هر درس را با توجه به چارچوب خود انتخاب می‌کند، درنتیجه ممکن است من به شخصه خیلی از مصححان را ندیده باشم. محل تصحیح، قرنطینه است و حساسیت‌های خاص خود را دارد. مسئولان نگهداری اوراق امتحانی، نماینده‌های باشگاه که همان رؤسای کمیته‌های علمی هستند را می‌شناسند و با مصححان ارتباطی ندارند. آن‌ها عموما اوراق امتحانی را با واسطه رؤسای کمیته‌های علمی در اختیار مصححان قرار می‌دهند و مصحح‌ها شخصا اجازه دسترسی به برگه‌های امتحانی را ندارند؛ ما بسیار بر این موضوع اصرار داریم تا امنیت پروسه آزمون و تصحیح آن‌ها بیشتر شود.

وی در پاسخ به اعتراض برخی دانش‌آموزان به تاخیر در اعلام نتایج اعتراضات، گفت: اتفاقا وضع اعلام نتایج اعتراضات امسال نسبت به سنوات قبل بسیار منضبط‌تر بوده است. در گذشته، اواخر خرداد یا اوایل‌ تیر نتایج مرحله دوم المپیاد اعلام می‌شد و بلافاصله بعد از آن دوره تابستانه شروع می‌شد؛ غافل از این که فرصتی برای بررسی اعتراضات قائل نمی‌شدند. چه بسا که بعضی افراد که شرایط علمی مناسبی داشتند، بعد از اعتراضات می‌فهمیدند می‌توانستند وارد دوره شوند و با تاخیر چند روزه وارد دوره می‌شدند و ضرر می‌کردند.

سالاریان افزود: در آزمون‌های تشریحی، گاهی هر درسی پنج مصحح در یک مرحله دارد. بررسی اعتراضات و نمرات کار سختی است. چون تعداد مصحح‌ها و حساسیت کار زیاد است، هیچ گاه نمی‌توانیم درباره زمان اعلام نتایج اعتراضات قول بدهیم. امسال ما در اعلام نتایج اعتراضات تقریبا یک یا دو روز بیشتر تاخیر نداشتیم و روز شنبه، ۲۲ تیرماه موارد اعلام شد. الان که من با شما صحبت می‌کنم اعتراضات مجدد در حال بررسی هستند. با وجود این که بررسی اعتراضات مجدد مرسوم نیست، اما به اصرار برخی شرکت‌کنندگان احترام می‌گذاریم و تا آخرین لحظه برای احقاق حقوق آن‌ها تلاش می‌کنیم که اگر حقی ضایع شده، برگردد.

معاون باشگاه دانش‌پژوهان درباره تعداد اعتراض‌های مجدد، گفت: کمتر از ۲۰ نفر در همه‌ رشته‌ها به نتایج اعتراض، اعتراض مجدد داشتند. پس از بررسی اعتراضات اولیه هم ۱۵ نفر در کل رشته‌ها پذیرش شدند که از این میان، چهار نفر در رشته نجوم و اخترفیزیک قبول شدند.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی در پایان با تاکید بر این که کف قبولی برای پذیرش نفرات پس از اعتراض جابه‌جا نشده است، گفت: درصورت بالاتر بودن نمره فردی از نمره نفر آخر، با هماهنگی کمیته علمی و در صورت فراهم بودن امکانات آموزشی، دو یا سه نفر که شهرستانی یا دختر هستند را به منظور توجه به عدالت اجتماعی و جنسیتی در دوره تابستانه پذیرش می‌کنیم تا بتوانند خود را محک بزنند.

به گزارش ایسنا، یکی از دانش‌پژوهان معترض به نتایج مرحله دوم المپیاد نجوم و اخترفیزیک که خود را نماینده نزدیک به ۷۰ دانش‌پژوه معترض دیگر معرفی کرد، در تماس با ایسنا با بیان این‌که نمرات تعدادی از سوال‌ها برای تعدادی از شرکت‌کنندگان مرحله دوم، صفر ثبت شده بود، گفت: یکی از اعضای کمیته نجوم و اخترفیزیک هم اعلام کرده بود زمانی که برای بررسی برگه‌های دانش‌آموزانی که به نتایج اعتراض کرده بودند به محل قرنطینه پاسخنامه‌ها مراجعه کرده بود، به او اعلام کرده‌اند که برگه‌ها را تحویل نمی‌دهند؛ چرا که برگه‌ها سفید است. این تقریبا محال است که بچه‌ها به برگه سفید اعتراض بزنند. برگه سفید یعنی این که سوال را خالی گذاشته‌اند.

وی افزود: به ما قول داده بودند که تا قبل از شروع دوره تابستانه المپیاد نتیجه اعتراض‌ها را بررسی می‌کنند، اما قبل از شروع دوره، اعلام نکردند. با استادان المپیاد که صحبت کردیم، گفتند اعتراض‌ها را در سامانه ثبت کنید تا بررسی شود؛ اما بررسی نشده است. نمره عده زیادی از بچه‌ها در بازه‌ نزدیک قبولی بود که رییس کمیته نجوم و اخترفیزیک به ما قول دادند ۱۰۰ برگه نزدیک بازه قبولی را شخصا دوباره تصحیح می‌کنند، دوستان ما به ساختمان باشگاه دانش‌پژوهان جوان واقع در دانشگاه شهید رجایی مراجعه کردند تا این قضیه را پیگیری کنند، اما به آن‌ها گفته شد که اصلا چنین صحبتی نشده است.

این دانش‌پژوه ادامه داد: مشکل ما تصحیح دوباره و سامانه نبوده است، با توجه به این بدقولی‌ها و حرف‌های ضدونقیضی که شنیدیم، ممکن است تخلفی صورت گرفته باشد. به ما قول داده بودند نتایج قبل از شروع دوره تابستانه اعلام می‌شود، اما دوباره ما از حراست و رییس کمیته و رییس باشگاه پرسیدیم و هر کدام به ما یک تاریخ را اعلام کردند. ما از رییس باشگاه خواستیم ریز بارم آزمون مشخص شود، چون برای این که یک مصحح برگه را صحیح کند، باید بداند هر خط نوشته شده چند نمره دارد. رییس باشگاه گفتند ممانعتی برای اعلام ریزبارم وجود ندارد، اما بعدا ریزبارمی اعلام نشد و حتی زیر این حرف خود هم زدند. ما حدود ۷۰ – ۸۰ نفر هستیم که اعتراض داریم و من به نمایندگی از آن‌ها صحبت می‌کنم. هیچ‌کدام از قول‌هایی که به ما دادند و رسما صورت‌جلسه کردند، عملی نشده است.

در ادامه پیگیری‌های اعتراض‌های این دانش‌پژوهان توسط ایسنا، محمدتقی میرترابی، رییس کمیته نجوم و اخترفیزیک در گفت‌وگو با ایسنا گفت: تمام برگه‌هایی که دانش‌پژوهان به آن‌ها اعتراض داشتند، مجددا بررسی شده است.

به گزارش ایسنا، مرحله اول پانزدهمین دوره‌ المپیاد نجوم و اخترفیزیک سوم بهمن ماه سال ۹۷ برگزار شد. دومین مرحله این آزمون، ۱۳ اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) اجرای فینال پارسا خائف در عصر جدید

فراروفرارو15 ساعت قبل
فینالیست‌های عصر جدید در برنامه دوشنبه شب، پارسا خائف نوجوان اردبیلی که در بخش خوانندگی به فینال رسیده است، فاطمه عبادی در بخش طراحی با شن، محمد زارع در بخش حرکات نمایشی، گروه دختران نینجا در بخش هنر‌های رزمی و سعید فتحی روشن در بخش شعبده‌بازی بودند که شب جذابی را برای تلویزیون رقم زدند. به گزارش ایرنا، در شبکه‌های اجتماعی حالا بحث بر سر اینکه کدام یک از فینالیست‌ها رتبه نخست را کسب می‌کند بالا گرفته، اما بررسی‌ها از شاخص‌های بازدید کاربران گوگل و بازدید کاربران در اینستاگرام نشان می‌دهد پارسا خائف نوجوان اردبیلی بالاترین میزان دنبال کردن از سوی کاربران گوگل و اینستاگرام را دارد و این مساله نشان می‌دهد او به احتمال زیاد بالاترین شانس را برای کسب رتبه نخست دارد.

اقدام بی رحمانه ۲ تبهکار با زوج مستاجر / پلیس دست از سر آنها برنداشت+ فیلم

رکنارکنا2 روز قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، پلیس ایندیانا در پی تعقیب و گریز دو سارقی است که روز گذشته دو تلویزیون آکبند یک زوج مستاجر را در مقابل درب خانه شان سرقت کردند. ویدیو منتشر شده سرقت دو متهم را به تصویر کشیده است که چگونه تلویزیون‌ها را از مقابل درب خانه به سرقت می‌برند. دوربین مداربسته این لحظه را ثبت و پس از شکایت زوج مستاجر به اداره پلیس از طریق فیلم دوربین پلیس تحقیقات خود را برای شناسایی و دستگیری متهمان آغاز کرده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

موسیقی متن محله چینی‌ها؛ جری گلدسمیت

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سیتمایی «محله چینی‌ها / Chinatown» به کارگردانی رومن پولانسکی محصول سال ۱۹۷۴ است. جیک گیتس کارآگاه خصوصی لس آنجلسی، متخصص در امور افشای خیانت‌های زناشویی توسط زنی که خود را خانوم مالوری معرفی می‌کند استخدام می‌شود تا پرده از راز خیانت شوهر او بردارد. اما خیلی زود خانوم مالوری واقعی به این عمل کارآگاه اعتراض کرده و مشخص می‌شود همگی قربانی ماجرای رازآلودی شده‌اند که هدف اصلی آن بی‌آبرو کردن آقای مالوری بوده. جیک گیتس تصمیم می‌گیرد زن مرموزی که او را ابتدای ماجرا استخدام کرده بود پیدا کند اما با کشته شدن آقای مالوری داستان شکل دیگری به خود می‌گیرد. جری گلدسمیت موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این اثر می‌بینید و می‌شنوید.

راه مقابله با ساسی مانکن را بلدیم؟ + ویدیو

ایسناایسنا1 روز قبل
مهدوی ادامه می‌دهد: ما به آهنگ‌های معروف لس‌آنجلسی روی آورده‌ایم و این آهنگ‌ها حتی در مداحی‌هایمان نیز رسوخ کرده است. متولیان امر فرهنگی کشور گمان می‌کنند می‌توانند با ایجاد تغییرات در شعر آهنگ‌های مشهوری که مخاطب زیاد دارند ولی در داخل دارای مجوز نیستند، ماهیت آنها را عوض کنند. این سرود مذهبی هم به گفته این کارشناس برگرفته از ملودی یک آهنگ آن ور آبی است که برای کودکان ساخته شده است. خیلی‌ها به واسطه‌ ملودی شعر را حفظ می‌شوند. ممکن است همان آهنگ‌ها ملودی و شعر خوبی داشته‌ باشند ولی وقتی روی ملودی آنها شعر مذهبی می‌گذارند به مردم حالتی از انزجار دست خواهد داد و احساس می‌کنند به فرهنگ عاشورا توهین شده است.

دلبر طناز؛ شهرام شکوهی

تابناکتابناک1 روز قبل
نکن تو هی ناز دلبر طنازتو هستی منی تو مستی منیتو هستی منی آتیش نزن منوتو مستی منی تو هستی منیتو مستی منی جهانو دور من نگردوناز جا نکن منو آتیش نزن منواشاره کن به باد و باروننکن تو هی ناز دلبر طنازدیوونه‌تر از این نمیشمدلبر طناز من که به هر سازرقصیدمو نموندی پیشمماهی مهتابی خوبی جذابیخراب مستی چشاتمداغم تب دارم عشقم بیمارممریض حال خنده هاتمنکن تو هی ناز دلبر طنازدیوونه‌تر از این نمیشمدلبر طناز من که به هر سازرقصیدمو نموندی پیشمماهی مهتابی خوبی جذابیخراب مستی چشاتمداغم تب دارم عشقم بیمارممریض حال خنده هاتمدوباره مستم دوباره مستم «دلبر طناز» قطعه‌ای از شهرام شکوهی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید. «دلبر طناز» قطعه‌ای از شهرام شکوهی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

واکنش تلویزیون به مرگ یک موجود زنده؛ شوخی یا توهین؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران؛ مصطفی داننده- در هفته‌ای که رفت، واکنش‌ها به مرگ گربه بزرگمهر حسین‌پور کاریکاتوریست و طراح شناخته شده کشور حسابی جنجال به‌پا کرد. دو مجری جوانی که این مرگ و هم‌دردی هنرمندان با بزرگمهر را تا توانستند مسخره کردند. به هر دلیلی بزرگمهر به این گربه علاقه داشته و با مرگ او غمگین شده است. توجه کنید علاقه او به یک ماشین یا یک لیوان نبوده است، او دلبسته یک موجود زنده شده بود. مثلا با پخش این برنامه می‌خواست بگوید ببیند اینها نگران مرگ یک گربه هستند و کاری به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر