گزارش تسنیم| نگاهی به احزاب سیاسی ژاپن؛ حزب آبه قهرمان سومو در سیاست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
گزارش تسنیم| نگاهی به احزاب سیاسی ژاپن؛ حزب آبه قهرمان سومو در سیاست

گزارش تسنیم| نگاهی به احزاب سیاسی ژاپن؛ حزب آبه قهرمان سومو در سیاست

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
انتخابات مجلس مشاوران ژاپن (اعیان) درحالی آغاز شده که نگاهی به تاریخ احزاب سیاسی در این کشور می‌تواند کمک زیادی به پیش‌بینی نتایج انتخابات پیش‌رو کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بیست و پنجمین انتخابات مجلس مشاوران (اعیان) ژاپن امروز یکشنبه ۳۰ تیر برابر با ۲۱ جولای برگزار می‌شود تا ۱۲۴ عضو از ۲۴۵ عضو مجلس مشاوران برای یک دوره شش ساله انتخاب شوند.

۷۴ عضو به صورت یک رای بدون بازگشت در ۴۵ حوزه انتخاب خواهند شد. حوزه ملی ۵۰ عضو را از طریق روش جفرسون (نظام انتخاباتی تناسبی) با امکان انتخاب لیست باز انتخاب خواهد کرد.

حزب لیبرال دموکرات در ائتلاف با حزب کومیتو کنترل دو سوم اکثر کرسی‌ها در مجلس نمایندگان (سفلی) را برعهده دارد اما در مجلس مشاوران شرایط چنین نیست و همین مسئله لزوم آغاز اصلاحات در قانون اساسی ژاپن را نشان می‌دهد. پیش بینی می‌شود حزب حاکم لیبرال دموکرات که در رأس آن شینزو آبه نخست وزیر قرار دارد اکثریت مطلق را در مجلس اعیان از آن خود کند.

در ادامه به معرفی احزاب فعال در عرصه سیاسی ژاپن می‌پردازیم:

گزارش تسنیم| نگاهی به احزاب سیاسی ژاپن؛ حزب آبه قهرمان سومو در سیاست - 6

حزب لیبرال دموکرات: ریاست این حزب بر عهده شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن است که از ۲۶ سپتامبر سال ۲۰۱۲ به این سمت انتخاب شده است. این حزب درحال حاضر ۱۲۵ کرسی را در اختیار دارد و این درحالی است که در انتخابات قبلی با ۱۲۰ کرسی ۳۵٫۹ درصد از کرسی‌ها را تصاحب کرده بود. این حزب که جیمینتو نیز نامیده می‌شود یک حزب محافظه‌کار در این کشور بوده و تقریبا به طور مستمر از زمان تاسیس در ۱۹۵۵ در قدرت حضور داشته است. به گفته برخی کارشناسان رئیس این حزب که مدتهاست قدرت در ژاپن را در دست دارد در انتخابات جدید به دنبال تغییر قانون اساسی در این کشور و افزایش حوزه فعالیت ارتش (نیروهای دفاع از خود) ‌ است.

گزارش تسنیم| نگاهی به احزاب سیاسی ژاپن؛ حزب آبه قهرمان سومو در سیاست - 8

حزب دموکراتیک قانون‌مدار: یوکیو ایدانو، از اکتبر ۲۰۱۷ ریاست این حزب تازه تاسیس را برعهده دارد و ۲۸ کرسی از مجلس مشاوران را در اختیار دارد. این حزب در نتیجه جدایی از حزب مخالف دموکراتیک تشکیل شد و در ۲ اکتبر ۲۰۱۷ آغاز به کار آن توسط یوکیو ادانو، معاون رهبر حزب دموکراتیک در اعتراض به نامزد شدن یوریکو کویکه، فرماندار توکیو به عنوان نماینده حزب، آغاز به کار کرد. این حزب به واسطه کار اخلاقی حزب کمونیست در عدم معرفی نماینده‌ای در حوزه انتخاباتی آقای ادانو، باعث شد حزب دموکرات با ۵۵ کرسی به بزرگترین مخالف دولت تبدیل شود.

گزارش تسنیم| نگاهی به احزاب سیاسی ژاپن؛ حزب آبه قهرمان سومو در سیاست - 10

حزب دموکراتیک خلق: ریاست این حزب در اختیار یوچیرو تاماکی است. این حزب نیز به تازگی تاسیس شده و تاماکی از ۷ می‌۲۰۱۸ ریاست آن را برعهده دارد. این حزب ۲۷ کرسی از مجلس مشاوران را به خود اختصاص داده است. این حزب در ۷ می‌۲۰۱۸ از تلفیق حزب دموکراتیک و کیبونوتو تشکیل شد. در اکتبر ۲۰۱۷ بعد از کناره‌گیری سیجی مائاهرا، از ریاست حزب دموکراتیک، حزب دموکراتیک قانون اساسی جایگزین آن در مجلس نمایندگان شد. در ژانویه ۲۰۱۸ حزب دموکراتیک و کیبونو از توافق برای ائتلاف به عنوان حزب دموکراتیک ملی خبر دادند. این حزب روزنامه کوکومین مینشو پرس را در اختیار دارد و شعار انتخابی آن «بیایید پاسخ جدیدی بدهیم.» است.

گزارش تسنیم| نگاهی به احزاب سیاسی ژاپن؛ حزب آبه قهرمان سومو در سیاست - 12

حزب کومیتو: این حزب که توسط اعضای جنبش مذهبی سوکا گاکای تاسیس شده از ۲۰۱۲ با دولت فعلی ژاپن ائتلاف کرده است. ریاست این حزب از سپتامبر ۲۰۰۹ بر عهده ناتسو یاماگوچی است و با اختصاص ۲۵ کرسی در مجلس مشاوران شریک خوبی برای دولت شینزو آبه به شمار می‌رود. کومیتو ماموریت خود را سیاستی بر مبنای نوعی انسان دوستی تشکیل داده که با زندگی انسان با بیشترین احترام برخورد می‌کند. در عرصه داخلی این حزب پیشنهاد کاهش بوروکراسی اداری و کوچکتر شدن دولت محلی را پیشنهاد داده و از سوی دیگر خواستار افزایش شفافیت در امور عمومی و افزایش نقش بخش خصوصی است. در عرصه سیاست خارجی حزب کومیتو خواستار نابودی تسلیحات هسته‌ای و مناقشه‌های مسلحانه است. با اینحال این حزب در سال ۲۰۱۵ از تلاش‌های شینزو آبه برای توسعه قدرت نظامی حمایت کرد.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

گزارش تسنیم| نگاهی به احزاب سیاسی ژاپن؛ حزب آبه قهرمان سومو در سیاست - 15

حزب کمونیست: این حزب یکی از بزرگترین احزاب غیرحاکم در ژاپن به شمار می‌رود. رهبر این حزب کازو شی است که از نوامبر ۲۰۰۰ ریاست آن را برعهده دارد. حزب کمونیست تنها ۱۴ کرسی را در مجلس مشاوران در اختیار دارد. این حزب بر تشکیل جامعه‌ای براساس سوسیالیسم، دموکراسی، صلح و مخالفت با نظامی‌گری تاکید دارد. این حزب پیشنهاد می‌دهد که از طریق یک چارچوب دموکراتیک و تلاشی که آن را امپریالیسم میخواند به اهداف مورد نظر دست یابد. با توجه به جمعیت ژاپن این حزب با ۳۰۵ هزار عضو یکی از بزرگترین احزاب کمونیست غیردولتی در دنیا به شمار می‌رود. البته این حزب در دوره جدایی روابط چین و روسیه همواره سعی در دور نگه داشتن خوند از بلوک شرق بخصوص اتحاد جماهیر شوروی داشت. در نتیجه پس از فروپاشی شوروی این حزب آسیب چندانی ندید و حتی نام خود را نیز تغییر نداد.

گزارش تسنیم| نگاهی به احزاب سیاسی ژاپن؛ حزب آبه قهرمان سومو در سیاست - 17

حزب ایشین: یک حزب نئو محافظه کار است که در اکتبر ۲۰۱۵ تاسیس شد. این حزب بعد از انتخابات ۲۰۱۶ مجلس مشاوران به سومین حزب بزرگ مخالف دولت تبدیل شد. ریاست این حزب که ۱۱ کرسی را در اختیار دارد بر عهده تورانوسوکه کاتایاما است که خود زمانی یکی از اعضای حزب لیبرال دموکرات بود. این حزب در انتخابات مجلس مشاوران در سال ۲۰۱۶ در منطقه کانسای نتایج خوبی بدست آورد و دو کرسی از چهار کرسی منطقه اوساکا و یک کرسی از سه کرسی هیوگو را کسب کرد. این حزب در منطقه اوساکا صاحب بیشترین آرا شد و در حوزه هیوگو بعد از حزب لیبرال دموکرات دوم شد. البته این حزب در آگوست ۲۰۱۶ نام خود را به نیپون ایشین نو کای تغییر داد اما نام تغییر یافته رسما به زبان انگلیسی اعلام نشد.

گزارش تسنیم| نگاهی به احزاب سیاسی ژاپن؛ حزب آبه قهرمان سومو در سیاست - 19

کیبونوتو: (حزب امید) که یک حزب محافظه کار است در ماه می‌۲۰۱۸ تاسیس شد که ریاست آن بر عهده شیگفومی ماتسوزاوا است. این حزب تنها سه کرسی در مجلس مشاوران در اختیار دارد. این حزب رنگ سبز را برای خود برگزیده است و در ۲۴ آوریل ۲۰۱۸ ریاست حزب کیبو و حزب دموکراتیک در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک اعلام کردند که هردوحزب با ادغام با یکدیگر در ماه می‌تحت نام جدید حزب دموکراتیک خلق توافق کردند. بسیاری از انجمن‌های حاضر در دوحزب برنامه‌ای برای پیوستن به حزب جدید ندارند و انتظار می‌رود اعضای این انجمن‌ها به احزاب دیگر پیوسته و یا مستقل شوند.

گزارش تسنیم| نگاهی به احزاب سیاسی ژاپن؛ حزب آبه قهرمان سومو در سیاست - 21

سوسیال دموکرات: این حزب که در ابتدا حزب سوسیالیست ژاپن نام داشت در فوریه ۲۰۱۸ نام خودر را تغییر داد و سیجی ماتایچی ریاست آن را برعهده گرفت. این حزب تنها ۲ کرسی در مجلس مشاوران را تصاحب کرده است. این حزب در دوره‌های مختلف تا ۱۹۹۶ به دنبال ایجاد یک ژاپن سوسیالیست بود. پس از تغییر نام این حزب در ۱۹۹۶، نام این حزب به سوسیال دموکراتیک تغییر یافت. اکثریت قانونگذاران و بزرگترین حزب مخالف دولت در حزب سوسیالیست در ۱۹۹۶ اصلاحات زیادی در این حزب ایجاد کردند. با اینحال بسیاری از قانونگذاران بعد از آن به حزب دموکراتیک ژاپن پیوستند. بعد از انتخابات مجلس مشاوران در سال ۲۰۱۶ این حزب تنها ۴ نماینده در دایت ملی دارد که در این بین دو نماینده در مجلس مشاوران و دو نماینده نیز در مجلس نمایندگان حضور دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولویت‌های اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ چهارشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۸ در آستانه‌ی هفته‌ی دولت رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR توصیه‌های اقتصادی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دولت را در نماهنگ «اولویت‌های اقتصادی» منتشر کرد. بیانات رهبر معظم انقلاب که در این فیلم مشاهده می‌کنید: نگاه‌مان به تولیدکننده، نگاه مناسب و درستی نیست. من عرض میکنم نگاه مجموعه‌ی دولت و مسئولین کشور به آن فرد تولیدکننده، باید نگاه به یک رزمنده باشد؛ مگر نمیگویید «جنگ اقتصادی»، رزمنده‌ی این جنگ اقتصادی کیست؟ آن کسی که اقتصاد داخلی را تقویت میکند؛ اقتصاد داخلی هم عمدتا با تولید تقویت میشود؛ پس این تولیدکننده را شما به چشم یک رزمنده نگاه کنید. در محیط اقتصادی کشور، بعضی از عوامل اقتصادی حکم پیشران را دارند که اگر آنها به حرکت بیفتند، کل این مجموعه‌ی کار اقتصادی به حرکت می‌افتد؛ مثلا یکی‌اش مسئله‌ی مسکن است -اگر چنانچه حوزه‌ی مسکن به حرکت در بیاید و به کار بیفتد، این خودش بخش مهمی از بخشهای اقتصادی کشور را به حرکت در می‌آورد- یکی مسئله‌ی کشاورزی است، یکی مسئله‌ی حوزه‌ی خودرو است، یکی مسئله‌ی شرکتهای دانش‌بنیان است، یکی مسئله‌ی لوازم خانگی است؛ اینها مسائلی است که در هر کشور حکم پیشران را دارند؛ روی اینها تکیه بشود؛ بخشهای مختلفی که مسئول این بخشها هستند هر چه ممکن است در این زمینه‌ها تلاش کنند، کار کنند، این پیشرانها اگر به کار بیفتد، حرکت عمومی اقتصاد بکلی متفاوت خواهد شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
سند مورد بحث، گزارشی با عنوان «پایبندی به توافقنامه‌ها و تعهدات در زمینه‌های کنترل تسلیحاتی، منع اشاعه و توافقنامه‌های خلع سلاح» است. طبق قانون، این سند هر ساله توسط «اداره کنترل تسلیحاتی وزارت خارجه آمریکا» تهیه می‌شود که ریاست آن را تا زمان پایان مجادلات بر سر این گزارش یکی از دستیاران وزیر خارجه آمریکا به نام «یالیم پابلیت» به عهده داشت. اوایل بهار، اداره کنترل تسلیحاتی وزارت خارجه آمریکا این پیش‌نویس را در میان دستگاه‌های مختلف دولت آمریکا توزیع کرد. یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفته که او در واقع اخراج شد که بخشی از آن به دلیل سوءمدیریتش در همین گزارش بود. این سند اندکی بعد از روی خروجی وب‌سایت وزارت خارجه آمریکا برداشته شد.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
رژیم صهیونیستی و کره‌جنوبی سرانجام پس از مذاکراتی طولانی، توافقنامه تجارت آزاد را به امضا رساندند. به گزارش ایسنا، به موجب این توافق، فعالیت و رقابت صادرکنندگان اسرائیلی در بازارهای کره جنوبی بیشتر خواهد شد. ایلی کوهن، وزیر اقتصاد رژیم صهیونیستی این توافق را تاریخی خواند و گفت که برای اولین بار این رژیم توافقی را با یک کشور آسیای شرقی که از اقتصادهای پیشگام در جهان است، به امضا رساند. این توافق شهرک‌های صهیونیست‌نشین کرانه باختری را شامل نمی‌شود. کره جنوبی همچنان بر پایبندی خود به قطعنامه‌های بین‌المللی در مورد شهرک‌های صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین اصرار داشت و در نهایت طرف صهیونیستی مجبور شد از خواسته‌های خود کوتاه آمده و کالاهای تولید شده در شهرک‌های صهیونیستی را از این توافق مستثنی کند.

فیلم/ کنایه زرشناس به ادعای عدم اختیار رئیس جمهور

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
وی افزود: در حوزه پسماند و فعالیت‌های ورزشی توجه خوبی از سوی دولت به مردم غرب مازندران شده است. حسین زادگان با بیان اینکه اقدامات اجتماع محور در حوزه ورزش برای ارتقا نشاط اجتماعی در استان صورت گرفته است، افزود: در حوزه ورزش بانوان نیز اقدامات مناسبی در مازندران انجام شده است. استاندار مازندران با تاکید بر توسعه ورزش همگانی در استان، تصریح کرد: شاخص استان در این بخش هنوز مطلوب نبوده و باید در این بخش تلاش شود. حسین زادگان با اشاره به اینکه ۱۵۶ مدال آسیایی و بین المللی توسط ورزشکاران استان در سال جاری انجام شده است، گفت: همه شهرهای مازندران دارای شاخص مطلوبی در حوزه مدال آوری و قهرمان پروری هستند. حجت الاسلام مشایخ، امام جمعه نوشهر نیز با بیان اینکه احداث زیرگذر در شهر نوشهر می‌تواند گره ترافیکی شهر را رفع کند، گفت: خروج زندان نوشهر به خارج شهر باید از سوی وزارت دادگستری با جدیت دنبال شود.
عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «کان» رژیم صهیونیستی، گفت که به طرح رئیس جمهور آمریکا که به «معامله قرن» شهرت یافته است، هیچ امیدی ندارد. به گزارش ایرنا، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه گفت: امیدهای خود را در مورد توافق صلح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از دست داده‌ام. اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها اراده لازم برای گفت و گو ندارند و از این رو معتقدم تا گفت وگوهای جدی صورت نگیرد، توافقی در کار نخواهد بود. نمی توان توافقی را به طرف هایی تحمیل کرد که حاضر به گفت و گو درباره ان نیستند. رئیس جمهوری فرانسه خاطر نشان کرد: من دیگر منتظر طرح ترامپ نمی‌مانم اما به دنبال راهکار و پیشنهاد‌های جدید برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطین ادامه خواهم داد.

نظرها

اخبار بیشتر