پیگیری‌ها برای ثبت جهانی مقبره شمس تبریزی توسط یونسکو ادامه دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
پیگیری‌ها برای ثبت جهانی مقبره شمس تبریزی توسط یونسکو ادامه دارد

پیگیری‌ها برای ثبت جهانی مقبره شمس تبریزی توسط یونسکو ادامه دارد

مهرخبرگزاری مهر |
ارومیه - رئیس هیئت مدیره موسسه تولیت شمس تبریزی گفت: پیگیری‌ها برای ثبت جهانی مقبره شمس تبریزی توسط یونسکو ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد عابدی شنبه شب در گفتگو با خبرنگاران به مناسبت برگزاری جشنواره ملی شمس و مولانا در خوی اظهار داشت: برای ثبت مزار شمس تبریزی در سازمان فرهنگی یونسکو به عنوان اثر تاریخی جهانی باید علاوه بر جمع آوری تمام اسناد و مدارک باید تمام فعالیت‌ها مستند سازی شود و ما این کار را آغاز کرده ایم.

وی با بیان اینکه علاوه بر مستند سازی کلیه مقالات ارائه شده در همایش بین المللی شمس تبریزی به صورت کتاب جمع آوری و منتشر خواهد شد اظهار داشت: اقداماتی برای اعلام خواهر خواندگی خوی با برخی از شهرهای فرهنگی کشورمان انجام گرفته و از طریق وزارت امور خارجه در صدد ثبت خواهرخواندگی خوی با برخی از شهرهای تاریخی و فرهنگی کشورهای منطقه هستیم.

عابدی با بیان اینکه خوی و قونیه همزمان با همایش بین‌المللی شمس و مولانا در اوایل مهر سال جاری خواهرخوانده می‌شود افزود: مقدمات این کار توسط وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و استانداری آذربایجان غربی و نهادهای مربوطه انجام شده است.

وی به اتمام فرصت ارسال آثار به دومین جشنواره شمس اشاره کرد و افزود: جشنواره ملی شمس و مولانا در دو بخش مجزا تحت عنوان بخش آواها و نواها با هنرمندانی از ۲۲ استان کشور برگزار می‌شود.

رئیس هیأت مدیره مؤسسه تولیت شمس تبریزی اضافه کرد: آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره یک هزار و ۲۸۶ اثر در حوزه‌های شعر، موسیقی و تایپ و گرافی بوده که از این تعداد ۵۲۸ اثر مربوط به شعر، ۴۹۰ اثر مربوط به تایپ و گرافی و ۲۶۸ اثر مربوط به موسیقی است.

وی با اشاره به حضور پر فروغ اهالی فرهنگ و هنر آذربایجان غربی در جشنواره ملی شمس و مولانا گفت: آذربایجان غربی امسال جز استان‌های پیشتاز به لحاظ تعداد آثار ارسالی در سه بخش شعر، تایپوگرافی و موسیقی به جشنواره است.

رئیس هیأت مدیره مؤسسه تولیت شمس تبریزی با بیان اینکه در جشنواره شمس امسال دو آلبوم از خوانندگان مطرح کشور در حاشیه این آئین باشکوه و در کنار بارگاه حضرت شمس رونمایی می‌شود گفت: باتوجه به تقارن زمان برگزاری همایش و جشنواره با ماه محرم، جشنواره ملی شمس و مولانا در روزهای ۲۴ تا ۲۸ مرداد امسال برگزار می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

عابدی در ادامه با اشاره به اینکه همزمان با برگزاری همایش شمس تبریزی، دفتر همکاریهای فرهنگی منطقه‌ای (اکو) در خوی افتتاح خواهد شد اضافه کرد: همزمان با برگزاری همایش شمس تبریزی، دفتر همکاریهای فرهنگی منطقه‌ای (اکو) سازمان فرهنگی بین المللی شمس و مولانا، در خوی افتتاح خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بخش علمی همایش یا کنگره شمس تبریزی در روزهای هفتم و هشتم مهر ماه برگزار خواهد شد، گفت: در بخش علمی همایش شمس تبریزی شمس شناسان و مورخان ایرانی و خارجی و بسیاری از مسؤولان بلند مرتبه کشوری حضور خواهند یافت.

عابدی اظهار داشت: استان‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی خراسان شمالی، همدان و کردستان در بخش موسیقی، استان‌های آذربایجان‌غربی، تهران، اصفهان و خراسان‌رضوی در بخش شعر و استان‌های آذربایجان‌شرقی، قم، تهران، آذربایجان‌غربی و خراسان‌رضوی در بخش گرافیک پیشتاز ارسال اثر به این جشنواره به شمار می‌رود.

وی وجود بارگاه شمس تبریزی در خوی را برای استان و کشور یک فرصت بالقوه به لحاظ فرهنگی، گردشگری و اقتصادی عنوان کرد و گفت: ما نیز می‌توانیم با الگوبرداری از شهرهای همتراز همچون قونیه ترکیه بستری فراهم کنیم تا میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی از مزار شمس تبریزی دیدن نمایند و از این طریق شاهد رونق صنعت گردشگری و رونق اقتصادی در منطقه و کشور باشیم.

مقدمات خواهر خواندگی شهرهای خوی و قونیه برای اولین بار در آذر سال ۱۳۸۷ با ایجاد پل فرهنگی و دوستی بین شهرهای خوی و قونیه ایجاد شد که طی آن اسینچلپی بیست و دومین نواده مولانا در مقبره شمس به عنوان شهروند افتخاری خوی انتخاب شد.

بر اساس اسناد متقن و مورد تأیید محققان، بارگاه شمس تبریزی در خوی واقع شده و هفتم مهر در تقویم رسمی کشور به نام روز شمس ثبت شده است.

«شمس‌الدین محمدبن علی بن ملک داد تبریزی» بنا بر اشاره‌های تاریخی به احتمال زیاد در سال ۵۸۲ هجری قمری به دنیا آمد و ملقب به «شیخ پران» و «زر دوز» بود.

کتاب «مقالات شمس» شامل مطالب ارزنده‌ای با موضوع عرفان است؛ این کتاب سوال و جواب‌های شمس و مولانا و مریدان و منکران آنان را در بر می‌گیرد و توسط شاگردان وی گردآوری شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) اجرای فینال پارسا خائف در عصر جدید

فراروفرارو1 روز قبل
فینالیست‌های عصر جدید در برنامه دوشنبه شب، پارسا خائف نوجوان اردبیلی که در بخش خوانندگی به فینال رسیده است، فاطمه عبادی در بخش طراحی با شن، محمد زارع در بخش حرکات نمایشی، گروه دختران نینجا در بخش هنر‌های رزمی و سعید فتحی روشن در بخش شعبده‌بازی بودند که شب جذابی را برای تلویزیون رقم زدند. به گزارش ایرنا، در شبکه‌های اجتماعی حالا بحث بر سر اینکه کدام یک از فینالیست‌ها رتبه نخست را کسب می‌کند بالا گرفته، اما بررسی‌ها از شاخص‌های بازدید کاربران گوگل و بازدید کاربران در اینستاگرام نشان می‌دهد پارسا خائف نوجوان اردبیلی بالاترین میزان دنبال کردن از سوی کاربران گوگل و اینستاگرام را دارد و این مساله نشان می‌دهد او به احتمال زیاد بالاترین شانس را برای کسب رتبه نخست دارد.

دلبر طناز؛ شهرام شکوهی

تابناکتابناک1 روز قبل
نکن تو هی ناز دلبر طنازتو هستی منی تو مستی منیتو هستی منی آتیش نزن منوتو مستی منی تو هستی منیتو مستی منی جهانو دور من نگردوناز جا نکن منو آتیش نزن منواشاره کن به باد و باروننکن تو هی ناز دلبر طنازدیوونه‌تر از این نمیشمدلبر طناز من که به هر سازرقصیدمو نموندی پیشمماهی مهتابی خوبی جذابیخراب مستی چشاتمداغم تب دارم عشقم بیمارممریض حال خنده هاتمنکن تو هی ناز دلبر طنازدیوونه‌تر از این نمیشمدلبر طناز من که به هر سازرقصیدمو نموندی پیشمماهی مهتابی خوبی جذابیخراب مستی چشاتمداغم تب دارم عشقم بیمارممریض حال خنده هاتمدوباره مستم دوباره مستم «دلبر طناز» قطعه‌ای از شهرام شکوهی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید. «دلبر طناز» قطعه‌ای از شهرام شکوهی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

اتود دبوسی برای پیانو؛ آلاین پلانس

تابناکتابناک1 روز قبل
«اتود / Étude» به معنای مطالعه است و در موسیقی به قطعه‌هایی گفته می‌شود که هدف آنها ارتقای شگرد نوازندگی است. هر اتود معمولا برای یکی از مشکلات فن نوازندگی و رفع یکی از ضعف‌های تکنیکی هنرآموزان تصنیف می‌شود. آهنگسازان و به ویژه رمانتیک‌ها بیش‌تر کوشیده‌اند اتودهای خود را علاوه بر تأمین هدف بالا، زیبا نیز تصنیف کنند، به طوری که تکنوازها آن را در رپرتوار رسیتال خود، به قصد نشان دادن قابلیت نوازندگی‌شان می‌گنجانند. برای نمونه، اتود اپوس ۲۵ شماره ۶ فردریک شوپن برای تمرین پیانیست برای اجرای سریع و موازی فواصل سوم کروماتیک است، و اتود اپوس ۲۵ شماره ۷ او تأکید بر تولید نغمه آوازین در یک ملودی پلی‌فونی دارد، و اتود اپوس ۲۵ شماره ۱۰ او اکتاوهای موازی را پوشش می‌دهد. کلود دبوسی در قاب یک اتود برای پیانو در قالب دو دفتر ساخته که اجرای این دو دفتر را با اجرای آلاین پلانس پیانیست فرانسوی در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

موسیقی متن فیلم همین‌گونه بمان؛ انیو موریکونه

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سینمایی «همین گونه بمان / Cosi come sei / Stay as You Are» به کارگردانی آلبرتو لاتوادا بر اساس فیلمنامه‌ای از خوزه لوئیس آلکائینه محصول سال ۱۹۷۸ است. ناستاسیا کینسکی، مارچلو ماسترویانی، باربارا د روسی، آنیا پیرونی، فرانسیسکو رابال، جیلیانا کالاندرا، ماسیمو بونتی، ردولفو بیگوتی، آلبرتو لاتوادا، مونیکا راندال و خوزه ماریا کافارل در این فیلم مقابل دوربین خوزه لوئیس آلکائینه بازی کردند. انیو موریکونه موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.

(تصاویر) اجرای زنده قطعه «آب و آتش» وحید تاج در بوستان آب و آتش

14+
فراروفرارو2 روز قبل

روزی جهانی به نام مسجد

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی و روز جهانی مسجد پرداخته استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارتخانه شد>> ناصر احمدی، صداپیشه و گوینده خبر بامداد امروز درگذشت>> نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی>> نمایش آثار سوخته نگاری غدیر در برج آزادی با عنوان بر ساحل غدیر>> سی و هفتمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان>> روز جهانی مسجد

نظرها

اخبار بیشتر