تکمیل و ابلاغ سند امنیت و سلامت ترافیک تا سه ماه آینده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اجتماعی
تکمیل و ابلاغ سند امنیت و سلامت ترافیک تا سه ماه آینده

تکمیل و ابلاغ سند امنیت و سلامت ترافیک تا سه ماه آینده

برناخبرگزاری برنا |
معاون بهداشت وزارت بهداشت:

به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ علیرضا رئیسی درباره سند ملی امنیت و سلامت ترافیک و نقش وزارت بهداشت در تهیه این سند گفت: سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلفی در مورد حوادث و سوانح ترافیکی درگیر هستند و وزارت بهداشت با توجه به اینکه حوادث ترافیکی و به خصوص ترافیک جاده‌ای در زمینه معلولیت و مرگ و میر موثر است، به عنوان تولیت سلامت باید جمع آوری اطلاعات، اطلاع رسانی، ارائه هشدارها و مواردی از این دست را انجام دهد.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه در زمینه تهیه این سند، نقش محوری و ایجاد هماهنگی بین بخشی را به عهده دارد. برای تهیه این سند کارهای مشترک زیادی انجام شده و دانشگاه علوم پزشکی تبریز از دو سال پیش به عنوان مدیر پروژه انتخاب شده است.

تهیه سند امنیت و سلامت ترافیک نیازمند همکاری بین بخشی است

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: در جلسه‌ای که ۲۶ تیر ۹۸ در این زمینه برگزار شد، هماهنگی‌های مجدد با سایر دستگاه‌ها انجام گرفت. زیرا ارائه سند نهایی امنیت و سلامت ترافیک نیاز به همکاری بین بخشی دارد و مدت زمان سه ماهه‌ای نیز توسط وزیر بهداشت برای نهایی شدن این سند در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در این زمینه موضوع اطلاع رسانی و ارائه آمار و اطلاعات حوادث ترافیکی وجود دارد که در این راستا نقش اورژانس در مورد انتقال مصدوم و بیمار تعریف می‌شود. از طرفی بحث درمان مصدومان و بیمه آنها و سپس موضوع بازتوانی‌ها مطرح است.

سالانه ۱۶ هزار مرگ به علت حوادث جاده‌ای اتفاق می‌افتد

دکتر رئیسی اظهار داشت: سالانه ۱۶ هزار مرگ به علت حوادث جاده‌ای اتفاق می‌افتد و همچنین بسیاری از افراد به این دلیل دچار معلولیت می‌شوند و همه این موارد بار زیادی به نظام سلامت وارد می‌کند. برای حل این مشکل همه بخش‌ها باید در زمینه‌های مختلف مانند ایمنی راه، ایمنی خودرو و حساس سازی افراد همکاری کنند.

وی ادامه داد: هرچند وزارت بهداشت در انتهای این مسیر برای درمان و بازتوانی قرار دارد، اما همکاری بین بخشی در این زمینه و برای پیشگیری می‌تواند بسیار موثر باشد.

عدم حضور خودروسازان در نشست بررسی سند ملی سلامت و امنیت ترافیک

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که چرا خودروسازان و صنعت در نشست اخیر هماهنگی برای تدوین سند امنیت و سلامت ترافیک حضور نداشتند، بیان کرد: یکی از دلایل این جلسه همین موضوع بود که برای تکمیل این سند ملی، نیازمند همکاری بخش‌های مختلفی هستیم. حتی نمایندگانی از قوه قضاییه نیز در این جلسه حضور داشتند و حوزه صنعت خودرو هم باید حاضر باشد.

در سایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | بهترین اخبار کوتاه سلامت

وی افزود: برای تهیه این سند، تقسیم وظایف انجام می‌شود و باید بپذیریم که این واقعیت وجود دارد که در سطح کشور هنوز متولی اصلی و واقعی برای جمع شدن همه سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها برای حل مشکل سوانح ترافیکی نداریم.

ضمانت اجرایی سند امنیت و سلامت ترافیک

دکتر رئیسی درباره ضمانت اجرایی سند ملی امنیت و سلامت ترافیک گفت: پیشنهاد شده که پس از نهایی شدن سند، در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی که ریاست آن با رئیس جمهوری است، مصوب شود. زیرا مصوبات این شورا همانند قانون است.

وزیر بهداشت نیز در نشست بررسی سند ملی سلامت و امنیت ترافیک که ۲۶ تیر ۹۸ با حضور نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه، معاون اجرایی پلیس راهور، معاونان وزارت بهداشت، نمایندگانی از وزارت کشور، راه و شهرسازی، قوه قضاییه و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد، گفته بود: نمی‌توانیم از مرگ و میر ناشی از حوادث و سوانح در کنار بیماری‌های غیرواگیر غفلت کنیم. اگرچه رتبه و فاصله سوانح و حوادث جاده‌ای با حدود ۱۶ تا ۱۷ هزار مرگ با تلفات پرفشاری خون ممکن است زیاد باشد، اما نباید فراموش کنیم که این تعداد مرگ، آنهایی است که در صحنه تصادفات ثبت می‌شود و معلولیت‌ها و از کار افتادگی‌های زیادی به کشور تحمیل می‌شود که هزینه‌های سنگین زیادی به نظام اقتصادی وارد می‌کند.

دکتر سعید نمکی در آن نشست اظهار داشت: در نظر گرفتن نقش آموزش، ایمنی خودروها و جاده‌ها، پلیس راهور و انتقال مصدومان به مراکز درمانی در حوادث و سوانح بسیار مهم است که باید برای آنها برنامه ریزی داشته باشیم و امیدواریم که تهیه و تصویب سند ملی سلامت و امنیت ترافیک به عنوان یک کار بزرگ ملی و بین بخشی را به سرانجام برسانیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم کشتن سگ‌ها مربوط به سال ۹۶ است + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، سازمان محیط زیست در واکنش به فیلم کشتن سگ‌ها اعلام کرد که این فیلم مربوط به سال ۱۳۹۶ است و مجوز فعالیت پیمانکار نیز در همان زمان لغو شده است. سازمان محیط زیست در کانال تلگرامی خود در این باره نوشت: «متاسفانه، اتاق فکری که ماهیت و اهدافش کاملا مشخص است هر چند هفته یکبار مبادرت به انتشار شایعات، اخبار کذب یا فیلم‌هایی مربوط به سال‌های قبل در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌های تلفن همراه می‌کند تا فعالیت‌ها و عملکرد کارکنان سازمان محیط زیست را زیر سوال ببرد. بر این مبنا و با تقدیر از هوشیاری مخاطبان ارجمند، به اطلاع می‌رساند که فیلم کشتن سگ‌ها در کهریزک که مجددا منتشر شده است مربوط به سال ۱۳۹۶ است و مجوز فعالیت پیمانکار در همان زمان لغو شد». برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | فینال عصر جدید با طعم ماه عسل!

خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

اعطای نشان به مجاهدان جبهه مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ برای برگزاری جشن اعطای نشان به مجاهدان جبهه مقاومت، فرماندهان یکی پس از دیگری می‌آمدند؛ فرقی نمی‌کرد در کدام نیرو و لباس بودند. در این مراسم دو نشان اعطا می‌شد، نشان فتح و دیگری نشان نصر؛ این نشان‌ها به افرادی داده می‌شود که در دفاع از حریم کشور موفق بوده‌اند و کسانی که حامیان این افراد بوده‌اند.

عید بزرگ غدیر؛ عید اخوت و برادری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عید بزرگ غدیر، روزی که نبی مکرم اسلام خبر ولایت امیرالمومنین علیه السلام را اعلام می‌کند: هرکس که من مولای او هستم علی مولای اوستمن کنت مولاه، فهذا على مولاهبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ عید بزرگ غدیر، روزی که نبی مکرم اسلام خبر ولایت امیرالمومنین علیه السلام را اعلام می‌کند: هرکس که من مولای او هستم علی مولای اوست. از عید غدیر به عنوان روز وحدت مسلمان‌ها یاد شده و فرصت مناسبی برای صله رحم و عیدی گرفتن از سیدها است.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، توده چهار کیلوگرمی با تلاش تیم جراحی بیمارستان ۱۷ شهریور ساوه از بدن یک بیمار ساوجی با موفقیت خارج شد. انتشار اخباری مبنی بر نجات حتمی یک انسان از مرگ یا عمل‌های جراحی خارق العاده با توان و نبوغ پزشکان ایرانی همواره شنیدنی و امید بخش است. به گفته این جراح ساوجی، ‌ بیمار همچنین دارای غده‌های گوشتی رحم یا اصطلاحا «فیبروماتوز» بود و پس از انجام آزمایش‌های لازم دیگر برای انجام عمل جراحی آماده شد. به گفته این متخصص بیماری‌های زنان و زایمان، ‌ توده‌ای که از شکم بیمار ساوجی خارج شد چهار کیلوگرم وزن و ۵۰ سانتیمتر طول بود و عمل جراحی نیز از ساعت ۱۰ صبح تا حدود ۱۳ به درازا کشید. وی ادامه داد: حال عمومی بیمار خوب است و قرار است به زودی برای ویزیت‌های بعدی به بیمارستان مراجعه کند.
فراروفرارو11 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، «مهشید رابطیان» افزود: اوج نیاز به آموزش مسایل جنسی در کودکان در سن چهار سالگی به بعد اتفاق می‌افتد. در این زمان است که کودکان اعضای تناسلی خود را کشف می‌کنند و نسبت به موارد جنسی کنجکاوتر و می‌خواهد اسم و کارکرد آنرا بپرسد و یا اینکه چرا اعضای تناسلی دختر با پسر تفاوت دارد. دوره شش تا ۱۱ سالگیرابطیان افزود: از شش سالگی تا ۱۱ سالگی که دوران نهفته جنسی است و پیش از بلوغ جنسی است. رابطیان گفت: از همه این مسایل مهمتر والدین تلاش کنند فرزند نوجوان خود را در خصوص بهداشت جنسی آگاه کنند. مراقبت هایی که دختران در دوران قاعدگی باید رعایت کنند تا به عفونت مبتلا نشود، هرچقدر فرزندان بزرگتر شدند آموزش جنسی را که یاد گرفتند باید نسبت به بیماری هایی که از طریق جنسی فرزند ابتلا پیدا می‌کند، حتما آگاه سازند و روش جلوگیری از آلودگی به این بیماری‌ها را هم بیاموزد.

نظرها

اخبار بیشتر