«بخور و نمیر»؛ روایت حال و روز مستأجران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی

«بخور و نمیر»؛ روایت حال و روز مستأجران

فارسخبرگزاری فارس |
در حال حاضر مستأجران در بدترین شرایط زندگی می‌کنند چرا که بخشی از درآمدشان صرف پرداخت اجاره‌بها و بخشی دیگر صرف تهیه نیازهای اولیه می‌شود و از پس‌انداز و پیشرفت نیز خبری نیست.

خبرگزاری فارس مازندران ـ سرویس اجتماعی|در چند سال اخیر افزایش روز به روز قیمت‌ها و نرخ تورم روی قیمت زمین و مسکن هم تأثیر فراوانی داشته، خانواده‌ها یا صاحبخانه هستند و یا مستأجر؛ بازار مسکن یکی از بخش‌های مهم اقتصاد هر کشور است، داشتن یک مسکن خوب با قیمت مناسب تأثیری مستقیم بر کیفیت زندگی خانوارها می‌گذارد.

با توجه به کاهش نرخ سود بانکی، افزایش نرخ ارز، افزایش نهاده‌های تولید و افزایش قیمت ساختمان‌های مسکونی و همچنین مهاجرت به این استان به دلیل مساعد بودن شرایط آب و هوایی افزایش میزان اجاره‌بهای ساختمان‌های مسکونی در استان مازندران طبیعی به نظر می‌رسد.

* افزایش نرخ تورم و اجاره‌بها در سال جاری

پرویز خالقی معاون اداره‌کل اقتصاد و دارایی مازندران در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: نرخ تورم کل کشور در خرداد ماه ۹۸ برابر ۳۷/۶ درصد اعلام شده است.

«بخور و نمیر»؛ روایت حال و روز مستأجران - 5

وی افزود: بررسی میزان اجاره‌بها در طی فصول مختلف سال ۹۷ بیانگر روند صعودی اجاره‌بها در طی این سال و سال قبل است و افزایش ۱۸/۵ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

خالقی بیان کرد: شاخص قیمت در بخش مواد خوراکی افزایش پیدا کرده و بخش اعظمی از درآمد خانوارها به‌ویژه روزمزدبگیران را با خود می‌برد، و هنگامی که آنها توانایی خرید مواد خوراکی را ندارند، چطور می‌توانند مسکن تهیه کنند یا اجاره‌بهای سنگین پرداخت کنند؟

* افزایش ۸۰ درصدی قیمت مواد غذایی

معاون اداره‌کل اقتصاد و دارایی مازندران خاطرنشان کرد: دهک‌های پایین جامعه مستأجر هستند، از آنجایی که در بخش مواد غذایی افزایش ۸۰ درصدی قیمت داشتیم، در مسکن نیز روز به روز شاهد افزایش قیمت و به تبع آن افزایش اجاره‌بها خواهیم بود.

در ادامه فریدون امینی که ۱۴ سال است مشاور املاک دارد و در این حوزه فعال است در گفت‌وگو با فارس، می‌گوید: وضعیت اجاره‌بها بسیار وخیم است، به‌طوری که اجاره‌بها بسیار گران شده است.

«بخور و نمیر»؛ روایت حال و روز مستأجران - 11

وی افزود: صاحب‌خانه‌ها بر طبق وام یا قسطی که از بابت ساخت منزل‌شان بدهکارند، به همان مقدار اجاره دریافت می‌کنند، هیچ نظارتی در این بخش از جانب ما و اصناف وجود ندارد.

* مستأجران در پرداخت اجاره‌بها ناگریزند

امینی یادآور شد: مستأجران به ناچار هر مبلغی که در قرارداد ذکر شود را پرداخت می‌کنند، چرا که چنانچه واحد مورد اجاره تجاری باشد، مستأجر با تغییر مکان متضرر خواهد شد و مشتری‌های خود را از دست می‌دهد، از این رو بین گزینه بد و بدتر، بد را انتخاب می‌کند.

وی اضافه کرد: موضوع مهم این است که هر روز بر تعداد مشاوراملاکی‌ها اضافه شده و با مجوز وارد بازار کار می‌شوند، این درحالیست که فراموش کردند ما روی یک سفره روزی می‌خوریم هر چه تعدادمان بیشتر باشد روزی هر کدام کمتر می‌شود.

امینی تصریح کرد: خوشبختانه من مغازه را اجاره نکردم که هیچ خودم هم از سه خانه‌ای که دارم اجاره بها دریافت می‌کنم وای بر حال کاسبی که مغازه و یا خانه‌اش را مستأجر است.

* کاهش مراجعات به مشاور املاکی‌ها

وی در پایان گفت: یک‌سوم حق اجاره را به عنوان کمیسیون دریافت خواهم کرد ولی با این حال به‌دلیل کاهش تعداد قراردادها درآمدمان بسیار کمتر از قبل شده است.

«بخور و نمیر»؛ روایت حال و روز مستأجران - 19

در ادامه به سراغ یک مستأجر رفتیم که با وجود اینکه تنها پنج سال از عروسی این زوج می‌گذرد تاکنون هفت خانه عوض کردند.

* طی پنج سال زندگی مشترک هفت خانه اجاره کردم

حسن نبوی ۳۰ ساله کارگر آزادکاری‌ست که هم اکنون مستأجر است، او در گفت‌وگو با فارس، می‌گوید تاکنون هفت بار اثاث‌کشی کردیم و از پنج سال پیش تاکنون از ماهی ۳۰۰ هزار تومان به بالا اجاره‌بها پرداخت می‌کنم.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

از او درباره علت جابه‌جایی‌های متعدد پرسیدیم، گفت: دلایل که مختلف است دو خانه اول به‌دلیل راه مشترک بودن بین ما و صاحبخانه مشکلاتی ایجاد کرد، از خانه سوم به بعد منزل مستقل اجاره کردیم.

وی خاطرنشان کرد: صاحبخانه منزل اجاره‌ای سوم ما سر سال نشده ۱۰۰ هزار تومان به مبلغ اجاره‌بها افزود و من توان پرداختش را نداشتم، در منزل چهارم و پنجم هم هرکدام ۶ ماه زندگی کردیم صاحبخانه‌ها اذیت و آزار می‌کردند.

این مستأجر اضافه کرد: خانه ششم ما پر از حیواناتی چون موش، مار و … به‌علاوه پرداخت ماهیانه ۴۵۰ هزار تومان اجاره بود که به ناچار به منزل هفتم کوچ کردیم، اینک با پول پیش ۵ میلیون تومان ماهی ۵۰۰ هزار تومان منزلی تک‌خوابه و دربستی اجاره کردیم که صابخانه در قسمت پایین به سوئیتش رفت و آمد می‌کند ولی وظیفه پرداخت قبوض مصرفی برعهده ماست.

* مسکن مهم‌ترین نیاز هر فرد است

با شنیدن این دست از توضیحات به سراغ مجتبی پیرزاده رئیس اتاق اصناف ساری رفتیم و از او درباره اوضاع و احوال مشاور املاک‌ها و صاحبخانه‌ها پرسیدیم، وی گفت: به نظر من مسکن مهم‌ترین نیاز هر انسانی‌ست و چنانچه تأمین باشد، فرد با بقیه مسائل به‌راحتی کنار می‌آید.

پیرزاده با اشاره به اینکه موضوع مدنظر اقشاری هستند که از مشکل مسکن برخوردارند و در حال حاضر خانه رهنی یا اجاره‌ای دارند، با توجه به بالا رفتن نرخ تورم در کشور و گرانی در همه حوزه‌ها و افزایش چندبرابری قیمت زمین و مسکن بعید نیست که اجاره‌بها افزایش پیدا کند.

«بخور و نمیر»؛ روایت حال و روز مستأجران - 30

* همه چیز گران شد اجاره‌بها هم افزایش یافت

این مسؤول یادآور شد: همان‌گونه که قیمت مصالح و زمین گران می‌شود، توان ساخت مسکن کم می‌شود اجاره‌بها هم افزایش پیدا می‌کند، کسانی که با ودیعه گذاشتم پول پیش خانه را رهن می‌کنند در سال دوم با افت زیاد ارزش پول‌شان روبه‌رو می‌شوند، این به‌دلیل افزایش قیمت ارز است و حل این مشکل به راحتی نیست.

وی بیان کرد: تعدد مشاور املاکی‌ها به دلیل این است که مجوز ورود جوانان به بازار کسب و کار آزاد شده و ما طبق دستورالعمل به تعداد نامحدود مجوز صادر می‌کنیم که این موضوع اثرش را بعدها در بازار نشان خواهد داد.

پیرزاده خطاب به مستأجران گفت: برای انتخاب خانه به چند بنگاه سر بزنید و مناسب‌ترین خانه که با شرایط شما جور است را اجاره کنید تا مجبور به تعویض آن نباشید، صاحبخانه خوب وجود ندارد چرا که اگر بخواهد کم اجاره بگیرد به ضررش است.

* با کاهش قیمت‌ها مشکلات حل خواهد شد

رئیس اتاق اصناف ساری گفت: گرانی در بخش مسکن بیداد می‌کند همانطور در سایر بخش‌ها، همه این مشکلات با کاهش قیمت تمام‌شده در هر حوزه حل خواهد شد که به‌راحتی ممکن نیست، در حال حاضر چاره‌ای جز کنار آمدن با این مشکلات نداریم.

به نظر می‌رسد در حال حاضر مستأجران در بدترین شرایط زندگی می‌کنند چرا که بخشی از درآمدشان صرف پرداخت اجاره‌بها و بخشی دیگر صرف تهیه نیازهای اولیه می‌شود و از پس‌انداز و پیشرفت نیز خبری نیست.

روز به روز بر گرانی و قیمت‌ها افزوده می‌شود، تکلیف چیست؟ گویی هر کسی به فکر خودش است که هر آنچه دارد را قدر بداند تا نکند از دستش برود.

گزارش از زری طاهری پرکوهی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف18 ساعت قبل
)، ٦٫٩ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان لرستان با ٢٣٫٦ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان شرقی با ٢٫٧ درصد افزایش می‌باشد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان لرستان با ٣٧٫٢ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با ١١. درصد افزایش است. در جدول زیر شاخص اجاره بها واحدهای مسکونی خانوارهای شهری و درصد تغییر ان قابل مشاهده است.

رمز دوم یکبار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بر اساس اعلام بانک مرکزی، رمز دوم یکبار مصرف از اول دی امسال برای کاربران شبکه بانکی اجباری می‌شود. کاربران برای فعال کردن رمز پویا می‌توانند با مراجعه به وب سایت بانک مورد نظرشان یکی از ۲ روش نرم افزار و پیامک را انتخاب و بر اساس راهنما عمل کنند.
خبر فوریخبر فوری11 ساعت قبل
در بازار روز خودر‌و، رنو ساندرو اتوماتیک با یک ۲ میلیون تومان افزایش به قیمت ۱۸۵ میلیون تومان و هیوندای سوناتا ۲۰۱۸ هیبرید با ثبات در نرخ به قیمت ۶۸۰ میلیون تومان رسیدند. بر اساس معاملات انجام شده امروز (۲۳ آبان ۹۸) آخرین قیمت روز خودرو‌ در بازار آزاد نسبت به دیروز با نوسان همراه است. طبق آخرین قیمت بازار خودرو، دنا و رنو ساندرو اتوماتیک نسبت به معاملات با افزایش میانگین یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی خرید و فروش شدند. دنا با افزایش یک میلیون تومانی یه نرخ ۱۱۵ میلیون تومان خرید و فروش شد؛ همچنین رنو ساندرو اتوماتیک به مبلغ ۱۸۵ میلیون تومان فروخته شد که این عدد بیانگر افزایش ۲ میلیون تومانی است. طبق آخرین قیمت خودرو، کیا اپتیما ۲۰۱۷ و هیوندای سوناتا ۲۰۱۸ هیبرید +GLS نسبت به معاملات با ثبات در نرخ خرید و فروش شدند.

اسنپ گاف +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، صفحه اینستاگرام «اینستاخبری» نوشت: موضوع مالکان خارجی نرم‌افزارهای خدمات اجتماعی آنلاین، مانند اسنپ به یکی از مهم‌ترین مسائل امنیت سایبری این روزهای کشور تبدیل شده است. مدیرعامل فعلی شرکت اسنپ به تازگی تایید کرده که عمده سهامداران این شرکت، غیر ایرانی و از کشورهای عربستان، امارات و آلمان هستند. کارشناسان امنیت سایبری معتقدند که جمع‌آوری بیگ دیتا و آنالیز آن، موجب دست‌یابی به الگوریتم رفتاری و اقتصادی شهروندان می‌شود که این اطلاعات استراتژیک نباید از کشور خارج شود. اطلاعاتی نظیر آدرس خانه و محل کار، شماره تلفن، ایمیل، گردش مالی حساب بانکی و الگوی تردد بخش عمده شهروندان برای بسیاری از آژانس‌های اطلاعاتی معاند با ایران، جذاب است. فارغ از مالکیت خارجی یا ایرانی این دست از اپلیکیشن‌ها، راهکار اصلی برای حفظ اطلاعات کاربران ایرانی، توسعه شبکه ملی اطلاعات است تا ضریب امنیت کشور افزایش پیدا کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل، در این میان براساس ابلاغیه شورای عالی معماری و شهرسازی متراژ الگوی مصرف ۹۰ مترمربع و طبق طرح جامع مسکن، متراژ تعیین شده مناسب برای خانوارها ۷۵ مترمربع در نظر گرفته شده است. اما درحالی که تناسبی میان میانگین متراژ مصرف و ساخت در کشور وجود ندارد و قوانین بالادستی مسکن هم از سوی سازندگان رعایت نمی‌شوند، شهردار تهران و مسوولان وزارت راه‌و‌شهرسازی از تغییر الگوی مصرف مسکن به واحدهای کوچک و ارایه بسته‌های تشویقی به سازندگان برای ساخت واحدهای متناسب با نیاز مصرف‌کننده استقبال می‌کنند. درواقع مسوولان هم اعتقادی به قوانین مربوط به الگوهای تعیین شده برای ساخت ندارند و معتقدند که با توجه به تغییر ذائقه مردم باید به سمت ساخت واحدهای کوچک حرکت کرد. بررسی طرح‌های مسکن درباره الگوی تقاضاهم‌اکنون میانگین مساحت واحدهای مسکونی در کشور بالای ۱۰۰ مترمربع است که به هیچ‌وجه با الگوی فعلی تقاضا و همچنین چشم‌انداز آتی بازار ساخت مسکن همخوانی و هماهنگی ندارد. براساس طرح جامع مسکن الگوى مصرف مسکن در شهرهاى تهران، اصفهان، مشهد، تبریز و شیراز معادل ۷۵ مترمربع یا کمتر زیربناى مفید محسوب می‌شود و در سایر شهرها معادل ۱۰۰ مترمربع یا کمتر از آن است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصر ایران، یک عکاس آلمانی که طی ۱ سال گذشته ۳ بار به ایران سفر کرده است، زندگی اطراف دریاچه در حال احتضار «ارومیه» را به تصویر کشیده است. ماکسیمیلیان من عکاس آلمانی ساکن شهر دورتموند برای نخستین بار در سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی به ایران سفر کرد. او با سفر به استان آذربایجان غربی زندگی اطراف بزرگ‌ترین دریاچه آب شور در حال خشک شدن جهان را به تصویر کشید. این عکاس آلمانی در هر ۳ سفر خود به دریاچه ارومیه و مناطق و شهرهای وروستاهای اطراف آن سر زده و عکاسی کرده است. تصاویر زیر از مجموعه عکس‌های ۳ سفر ۱ سال گذشته «ماکسیمیلیان من» به اطراف دریاچه ارومیه است.

نظرها

اخبار بیشتر