کاهش فاصله نرخ اسکناس ارز و حواله
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جام نیوز
  4. اقتصادی
کاهش فاصله نرخ اسکناس ارز و حواله

کاهش فاصله نرخ اسکناس ارز و حواله

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز |
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی از رشد ۱۱۸ درصدی تامین ارز واردات از محل صادرات غیرنفتی خبر داد و گفت: فاصله نرخ اسکناس ارز با حواله نیز کم شده است.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، صمد کریمی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما اظهار داشت: بانک مرکزی در راستای اصول تخصصی و حرفه‌ای خود و بر اساس قوانین بالادستی به ویژه قانون پولی و بانکی، احکام دائمی برنامه توسعه، تصویب‌نامه‌های هیأت وزیران و مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی، از سال ۱۳۹۷ وارد دوران جدیدی شده است.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی افزود: اکنون بانک مرکزی بازار دوم و نرخ بازار آزاد را به رسمیت می‌شناسد و محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های بین المللی را در آن فضا، درک و بر اساس آن حرکت می‌کند؛ بنابراین اجازه می‌دهد صرافی‌های مجاز در این بازار به فعالیت‌های خود ادامه داده و در تأمین مالی تجارت و طرح‌های واردات کالا و خدمات و صادرات، نقش آفرینی کنند.

کریمی اضافه کرد: بانک‌ها هم در کنار آنها وظایف حرفه‌ای و تخصصی خود را انجام می‌دهند، همچنین شاهدیم ورود ارز به صورت اسکناس و طلا تسهیل شده و با اینکه از ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ در چارچوب تصویب نامه هیأت وزیران، همه صادرکنندگان می‌بایستی ارز خود را به چرخه اقتصادی برگردانند، باز هم با تحول دیگری مواجه هستیم که در واقع، تکمیل حلقه‌های مفقوده حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت را رقم زده است؛ چراکه حجم تجارت بالغ بر ۳۵ میلیارد دلار فقط با کشورهای همسایه است و بیش از ۱۲ میلیارد دلار مازاد تجارت داریم.

وی ادامه داد: این ساختار نشان می‌دهد می‌توانیم اقتصاد ایران را بدون نفت مدیریت کنیم؛ همانطور که سیاست‌های کشورهای توسعه یافته به سمتی بوده که قیمت نفت، کاهنده باشد؛ پس باید رویکرد دیگری اتخاذ می‌کردیم و در سه تا ۴ ماه اخیر در اوج تحریم‌ها، کشور را بدون نفت و ارز نفتی مدیریت کرده و کالاهای اساسی مردم را هم به موقع تأمیننموده‌ایم.

در وبسایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: وقتی شرایط تغییر می‌کند باید طرح‌هایمان را تغییر بدهیم؛ بنابراین هر دوره‌ای از اقدامات بانک مرکزی تحلیل و خاص دوران مربوط به خود را دارد. کریمی افزود: تحلیل‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد با توجه به رویکرد جدید، آثار تکانه‌های ارزی ناشی از نوسانات قیمت نفت و اعمال تحریم‌های جدید در بازار ارز، دامنه مجازی را در یک بازه مورد اطمینان قرار می‌دهد و آینده را بهتر می‌توانیم پیش بینی کنیم.

وی افزود: اکنون فاصله نرخ اسکناس ارز و نرخ حواله به هم نزدیک شدند و این خوب است. کریمی درباره بازار متشکل ارزی هم گفت: بانک مرکزی مسئولیت‌ها و وظایف خود را انجام داده و بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار کار را ادامه خواهد داد و اقدامات خوبی توسط اعضای هیأت مدیره این بازار در تعامل با کارگزاران این بازار و بقیه دستگاه‌ها انجام شده است. بر اساس آخرین اطلاعات، تعداد کارگزاران این بازار به بیش از ۹۰ کارگزار رسیده است.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با بیان اینکه عمق بازار دوم به صورت تصاعدی در حال افزایش است، گفت: در مقایسه با مانده ارزی بازگردانده شده به چرخه اقتصادی پایان سال ۹۷ با تیر ماه، ۵۱ درصد رشد داشتیم.

کریمی ادامه داد: فروش ارز در سامانه نیما هم ۴۰ درصد و واردات در برابر صادرات ۱۱۸ درصد رشد داشته و واگذاری پروانه صادرات، حدود ۲۶۸ درصد و کل فروش ارز صادراتی از ۲۲ فروردین تا ۲۹ اسفند حدود ۴۴ درصد رشد داشت و صادرکنندگان همکاری خوبی داشتند؛ ضمن اینکه بیش از ۴۰۰ جلسه با صادرکنندگان، انجمن‌ها و استان‌ها برگزار کردیم.

مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در حوزه تولیدات غذایی از دانش و تکنولوژی لازم برخورداریم که بخش زیادی از آن بومی است. وی اظهار کرد: امیدواریم در گام دوم انقلاب بتوانیم ۱۰ درصد کسری تولید گوشت قرمز را در کشور جبران کنیم. رئیس سازمان دامپزشکی کشور در ارتباط با آخرین وضعیت بیماری آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان در کشور اظهار کرد: تا به این لحظه توانسته‌ایم ۹۹ درصد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور را کنترل کنیم. رفیعی‌پور گفت: طی ماه‌های گذشته تنها تعداد محدودی از کانون‌های روستایی و حیات وحش دارای آنفلوآنزای فوق‌ حاد پرندگان بوده‌اند و این بیماری کنترل شده است. رئیس سازمان دامپزشکی کشور در پایان صحبت‌های خود یادآور شد که سازمان بهداشت جهانی نیز ایران را از لیست کشورهای دارای آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خارج کرده است.
الفالف19 ساعت قبل
یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقا معلوم نیست چه شده است. بعد از آن ابوالفتح صانعی، رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی نیز گفت: ارزی در حوزه واردات تجهیزات پزشکی گم نشده است. وزیر بهداشت افزود: این پرونده ۱۶ میلیون یورویی فقط مربوط به واردات تجهیزات پزشکی است. او البته بازداشت سه نفر از کارمندان سابق وزارت بهداشت را که در هیات امنای ارزی و معاونت منابع مالی وزارت بهداشت کار می‌کردند نیز تایید کرده اما آماری از میزان تخلفات مالی آنها که دستی در واردات کالاهای پزشکی، تعاونی مسکن وزارت بهداشت و شرکت آوا سلامت و نیز مراودات مالی پالایشگاه نفت اصفهان که در اختیار وزارت بهداشت است اعلام نکرد. حسینعلی شهریاری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به خبرنگار الف گفت: گزارش جدیدی از پیگیری تخلفات در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به مجلس داده نشده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، طرح مدیریت مصرف سوخت کشور از ساعت صفر روز جمعه (۲۴ آبان‌ماه) در کشور اجرایی شد و بر پایه آن توزیع بنزین در کشور برای انواع وسایل نقلیه از طریق کارت سوخت شخصی و براساس سهمیه تعیین‌شده انجام می‌شود. هدف از اجرای این طرح، کنترل مصرف سوخت با توجه به میانگین بالای مصرف سوخت در کشور، افزایش توان صادرات، مبارزه با قاچاق سوخت و اختصاص منابع حاصل از مدیریت مصرف سوخت به مردم به ویژه قشور ضعیف و کم درآمد به‌صورت مستقیم و نیز کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها و شهرها است. بر اساس پنج اطلاعیه صادرشده از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در قالب این طرح برای انواع سواری شخصی، موتورسیکلت، وانت، تاکسی‌ها (شهری، بین‌شهری، ون، تلفنی و اینترنتی)، آمبولانس‌ها و سرویس مدارس سهمیه‌ سوخت ماهانه (بنزین با قیمت هر لیتر ۱۵۰۰ تومان) در نظر گرفته شده که در این اینفوگراف به شرح جزئیات این سهمیه شامل میزان و نحوه اختصاص سوخت پرداخته‌ شده است:۲۳۱
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
اقتصاد آنلاین – اکرم شعبانی؛ کیوان جعفری طهرانی، تحلیل‌گر حوزه معدن و صنایع معدنی در رابطه با بازدارندگی تعیین عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ آهن و تولید فولاد گفت: صادرات سنگ آهن به میزان قابل توجهی کاهش یافته و میزان صادرات به یک سوم تا یک چهارم میزان قبلی رسیده است. وی تصریح کرد: سنگ آهنی که اکنون و در شرایط فعلی صادر می‌شود کنسانتره نیست و بعضا سنگ آهن دانه بندی است که هم قیمت فروش داخلی و یا فقط کمی بالاتر از فروش داخلی است که البته این به دلیل نگرانی از پرداخت‌هاست. وی با بیان اینکه در موضوع صادرات پرداخت‌ها به صورت بلافاصله انجام می‌شود در حالی که فروش داخلی اینگونه نیست، عنوان کرد: پس از تعیین این عوارض و جلوگیری از صادرات درصد زیادی از فروشندگان داخلی با خریداران یعنی سنگ آهنی‌ها با فولادی‌ها شروع به مذاکراتی کردند و به همین دلیل قیمت فروش داخلی تا اندازه‌ای افت پیدا کرد. کارشناس ارشد بین‌المللی صنعت فولاد و سنگ آهن اظهار داشت: آنطور که من از فولاد سازان شنیده‌ام این روند در تولید فولاد نقش مثبت داشته است ولی در درازمدت باید این مساله مورد ارزیابی قرار گیرد که تعیین این عوارض چه تاثیری بر تولید سنگ آهن خواهد داشت چرا که باعث می‌شود سرمایه‌گذاران این حوزه از این بازار خارج شده و علاقمندی آنها برای حوزه استخراج و فرآوری سنگ آهن کاهش پیدا کند. تحلیل‌گر حوزه معدن و صنایع معدنی در رابطه با میزان بازدارندگی تعیین این عوارض گفت: پیش از این ۱۵-۱۶ کشتی سنگ آهن در هفته صادر می‌شد که این میزان اکنون به چهار کشتی در هفته کاهش یافته و این خود نشان از بازدارندگی این عوارض دارد.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
اخبار اجتماعی- توکلی ادامه داد: هدف از راه‌اندازی این بانک شیر آماده‌سازی شیر مادران جهت تغذیه نوزادان نارس است چرا که با تغذیه نوزادان نارس با شیرهای اهدایی در بانک شیر زمان بستری نوزادان در بخش‌های مراقبت‌های ویژه کاهش پیدا می‌کند. او یادآوری کرد: اهدای شیر مادران به بانک شیر و استفاده آن برای نوزادان نارس کاملا شرعی است و نگرانی برای مادران وجود ندارد. معاون درمان علوم پزشکی ایران اظهار کرد: با گسترش بانک شیر و میزان اهداکنندگان به ارتقای سلامت نوزادان نارس کمک می‌کنیم. توکلی با اشاره به هزینه تهیه شیر برای ذخیره سازی در بانک شیر مادران اظهار کرد: هزینه تهیه و ذخیره شیر مادران در بانک‌های شیر در ایران یک پنجم کشورهای اروپایی و آمریکا است. او اظهار کرد: هزینه استفاده نوزادان نارس از شیرهای اهدایی بانک شیر کاملا رایگان است و بیمارستان هزینه را پرداخت می‌کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین20 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- براساس اعلام روابط عمومی بانک مرکزی سهم بانک‌ها از مبلغ کل تسهیلات اعطایی به طرح‌های پیشران بخش مسکن و ساختمان، صنعت و معدن، نفت، گردشگری و جهاد کشاورزی تعیین شدبه گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، سهم بانک‌های عامل از کل تسهیلات در نظر گرفته شده به طرح‌های پیشران مجموعا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام شد که از این مبلغ سهم بخش صنعت و معدن مبلغ ۵۰۰ هزار میلیارد ریال، سهم بخش نفت مبلغ ۴۰ هزار میلیارد ریال، سهم گردشگری مبلغ ۶۰ هزار میلیارد ریال، سهم بخش مسکن و ساختمان مبلغ ۲۰۰ هزار میلیارد ریال و سهم بخش کشاورزی مبلغ ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تعیین شده است. بر این اساس مقرر شد سهم تسهیلات یاد شده با در نظر گرفتن صنایع پیشران معرفی شده از سوی وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نفت و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان حداقل سهم پیش بینی شده برای اعطای تسهیلات توسط بانک‌های عامل مورد اقدام مقتضی قرار گیرد. بیشتر بخوانید: انجام امور بانکی بدون نیاز به ارائه تصویر شناسنامه و کارت ملیانتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

۳۰ هزار میلیارد تومان، هزینه سالانه دخانیات بر سلامت

اقتصاد آنلاین2 دقیقه قبل

افزایش ۲ برابری ابتلا به سرطان مقعد در‌ آمریکا

فارس3 دقیقه قبل

ثبت نام ۹۲ هزار دیده بان برای پیشگیری از جرایم انتخاباتی

فارس4 دقیقه قبل

۷۰ درصد از مقالات علوم پایه‌ای است

ایسنا4 دقیقه قبل

میزان تشعشعات رادیویی کشور از زبان وزیر ارتباطات

ایسنا4 دقیقه قبل