احتمال تمدید مصوبه ترخیص وارداتی‌ها در هفته آینده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای خودرو
  4. اقتصادی
احتمال تمدید مصوبه ترخیص وارداتی‌ها در هفته آینده

احتمال تمدید مصوبه ترخیص وارداتی‌ها در هفته آینده

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو |
افت قیمت وارداتی‌ها به دلیل عرضه 5‌هزار خودرو آزادشده از گمرکات کشور است اما در صورت توقف ترخیص خودروهای مانده در گمرک، موج گرانی این بار بازار را بیشتر از گذشته تهدید خواهد کرد

به گزارش «اخبار خودرو»، سردرگمی خریداران خودروهای وارداتی در حالی هنوز ادامه دارد که دومین مهلت تعیین‎شده برای ترخیص این خودروها از سوی هیات دولت در تاریخ ۱۶ تیرماه به پایان رسیده است. اما این مهلت شش‌ماهه به دلیل سرعت کند برخی از نهادهای اجرایی و تصمیم‌گیران میانی نتوانست حتی ۵۰ درصد از این خودروها را به دست مالکان آن‌ها برساند.

حال نیز که شرکت‌های واردکننده خودرو درخواست تمدید مصوبه ترخیص خودروهای وارداتی را مطرح می‌کنند، هیات دولت به‌رغم پیگیری‌ها و مکاتبات انجام‎شده هنوز نظر خود را اعلام نکرده است و تنها خبرهایی از دفتر وزیر صنعت‌، معدن و تجارت مبنی بر قول مساعد دولت برای تمدید اعتبار زمانی دستورالعمل اجرایی در هفته آتی به گوش می‌رسد.

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ایران در همین راستا می‌گوید: «قول مساعد دولت برای تمدید مصوبه ترخیص وارداتی‌ها تنها راهگشای خودروهای دپوشده در انبارهای گمرک نیست. روند کند اجرایی مابین وزارت صمت و بانک مرکزی و سازمان حمایت دلایلی هستند که مانع ترخیص خودروهایی که بیش از ۱٫۵ سال در انبارهای گمرک خاک می‌خورند، شده است.»

فرصت‎سوزی‎ها مانع از ترخیص همه خودروها شد

دادفر بیان می‎کند: «مهلت دستورالعمل اجرایی هیات دولت برای ترخیص خودروهای دپوشده در گمرک ۱۶ تیرماه به پایان رسید، اما تداوم اختلاف نظر بر سر ترخیص خودروهای بلاتکلیف مانده در گمرک و تاخیر سازمان حمایت در اعلام مابه‎التفاوت نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان با نرخ ارز سامانه سنا، تعیین تکلیف خودروهای وارداتی را به معضلی جدی برای خریداران و واردکنندگان تبدیل کرده است.»

وی درخصوص چرایی ترخیص‎نشدن خودروهای معطل‏مانده در انبارهای گمرک می‎گوید: «این خودروها بیش‌از یک‌سال‌ونیم در انبارهای گمرک آماده ترخیص بوده‌اند و تعداد آمار ورودی مشخصی داشته‌اند. بر این اساس، شرکت‌های واردکننده و مالکان این خودروها انتظار داشتند حداقل کارهای اولیه ترخیص این خودروها که هماهنگی میان طرف‌های ذی‌مدخل این موضوع بوده است، اتفاق افتاده باشد که متاسفانه این‎طور نشد. درواقع، عدم هماهنگی بین دستگاه‌ها موجب فرصت‎سوزی و اتمام مهلت ترخیص خودروها شد و بخش زیادی از خودروها باز هم پشت درهای گمرک باقی ماند.»

دادفر ادامه داد: «با توجه به پایان مهلت ترخیص خودروها و ترخیص کمتر از یک‎سوم خودروهای دپوشده در گمرک، انجمن واردکنندگان طی نامه‌هایی به آقایان رحمانی، وزیر صنعت و جهانگیری، معاون‎اول رئیس‎جمهوری خواستار تمدید مجدد مهلت ترخیص خودروهای دپوشده در گمرکات از سوی هیات دولت شد. اما با وجود گذشت دو هفته از اتمام مهلت ترخیص و درخواست این انجمن تاکنون دولت با درخواست شرکت‌های واردکننده موافقت نکرده است. با این‎حال از دفتر وزیر صمت به ما اطلاع دادند که با توجه به قول مساعد دولتمردان برای همکاری، مصوبه ترخیص خودروها به احتمال زیاد در هفته آینده تمدید می‌شود.»

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

رقم مابه‎التفاوت با اعلام سازمان حمایت وجاهت قانونی پیدا می‎کند

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به ناهماهنگی در سیستم بانکی و سایر دستگاه‌های مرتبط اظهار داشت: «طی مهلت شش‎ماهه دولت روند ترخیص خودروهای دپوشده در گمرک کند پیش‌ رفته و در نهایت تنها نزدیک به ۵هزار خودرو از گمرکات امکان خروج پیدا کردند و همچنان ۸هزار خودرو در گمرک باقی است و برای تعیین تکلیف این خودروها باید مصوبه دولت برای مدتی مشابه تمدید شود.»

وی افزود: «یکی از بزرگ‎ترین چالش‌هایی‌که واردکنندگان طی ۶ ماه گذشته با آن مواجه بودند و تاکنون نیز در این ارتباط تعیین تکلیفی صورت نگرفته، مساله دریافت مابه‎التفاوت نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی با نرخ حواله سامانه سنا و همچنین هزینه‌های مربوط با روند ترخیص است.» دادفر ادامه داد: «به علت تاخیر طولانی سازمان حمایت در اعلام نرخ مابه التفاوت نرخ ارز، شرکت‌های واردکننده مجاز شدند این مبالغ را از مشتریان خود به‎صورت علی‎الحساب اخذ کنند. البته پیش از دریافت باید لیست هزینه‌ها را به تایید سازمان حمایت می‌رساندند»

وی درخصوص لزوم تعیین تکلیف هرچه سریع‎تر مابه‎التفاوت نرخ ارز از سوی سازمان حمایت گفت: «متاسفانه هنوز سازمان حمایت در خصوص نرخ مابه‎التفاوت ارز هیچ اظهار نظری نکرده و همچنان خریداران باید مابه التفاوت نرخ ارز را پرداخت کنند تا زمانی که سازمان حمایت این رقم را اعلام کند و پس از این زمان است که رقم مابه‎التفاوت برای شرکت‎ها وجاهت قانونی خواهد داشت.»

این مقام صنفی تاکید کرد: «انجمن واردکنندگان از سازمان حمایت خواسته است که هرچه سریع‎تر لیست هزینه و نرخ مابه التفاوت ارز را اعلام کند. البته سازمان حمایت در مرحله‌ای بنا داشت اعدادی را در خصوص نرخ مابه‎التفاوت اعلام کند که با توجه به انحرافات موجود در اعداد و ارقام تهیه‎شده مقرر شد اصلاحاتی در این زمینه انجام شود. اتفاقاتی که در نرخ ارز و سیر نزولی قیمت‌ها رخ داده است نیز بدون شک در اعلام قیمت‎های جدید تاثیر خواهد گذاشت.»

وی در پایان با اشاره به کاهش قیمت‌ خودروهای وارداتی در بازارهای مصرف گفت: «افت قیمت وارداتی‌ها به دلیل عرضه ۵‌هزار خودرو آزاد شده از گمرکات کشور است. تزریق این خودروها موجب شد برخی کسانی که نگران کاهش هرچه بیشتر نرخ این خودروها هستند، خودروهای کارکرده خود را برای فروش به بازار ارائه کنند و همین موضوع میزان عرضه را در سطح بیشتری قرار داده است. اما در صورت متوقف‎شدن ترخیص خودروهای مانده در گمرک، موج گرانی این بار بازار خودروهای خارجی را بیشتر از گذشته تهدید خواهد کرد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شاهکارهای مهندسان صنعت دفاعی در تحریم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پیچیده‌ترین دستاوردهای دفاعی ایران در شرایط ۴۰ سال تحریم و فشار خارجی با سختکوشی متخصصان توانمند ایرانی حاصل شده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ساخت انواع تجهیزات پیشرفته دفاعی نام صنعت دفاعی ایران را پرآوازه کرد. یکی از انواع این دستاوردها موشک‌هایی است که مواضع تروریست‌های داعش در سوریه را از فاصله بسیار دور با دقت هدف قرار داد.

انتقادات تند جوان نخبه‌ از وضع کشور در حضور رهبرانقلاب +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
مدیران جمعیت هلال احمر کشورمان که پیشتر برخی ابهامات مطرح شده در خصوص عملکردشان را قویا تکذیب کرده بودند، حالا ترجیح می‌دهند همگان را به رعایت اخلاق توصیه کنند! فرآورده‌ای که بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت، مصرفش در مواردی به مرگ منجر شده است. آنقدر خطرناک که تدابیر ویژه برای برچیدنش از بازار در دستور کر قرار گیرد و فزون بر آن، شاهد شکل گیری پرونده قضایی در خصوص آن باشیم. توضیحاتی که در ادامه آن بر این احتمال تاکید شده که «بروز مشکلات و سوءتفاهم در هر مجموعه‌ای وجود دارد» تا این گونه به اذهان متبادر کند که ممکن است دستگیری مدیر ارشد زیرمجموعه هلال احمر، سوءتفاهمی بیش نباشد! تعارضی ترسناک و نگران کننده که مجابمان می‌کند بپرسیم چرا وقتی اعلام شد چند تن در ایران و پاکستان بر اثر مصرف این داروی تقلبی جان باخته‌اند، هلال احمر کشورمان توصیه‌های اخلاقی اش در این خصوص را به سمع عموم نرساند و حالا که به دستگیری منجر شده، شاهد توصیه‌های ایشان و تاکیدشان به تمکین قانون هستیم؟!
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه، محمدباقر نوبخت، شیوه‌نامه اجرایی پرداخت حقوق و مزایای کارکنان و تمام پرداخت‌های مشابه حقوق و دستمزد دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۱۸ ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور را ابلاغ کرد. در ماده دو این شیوه‌نامه عنوان شده است که به منظور ایجاد هماهنگی در پرداخت حقوق و مزایای مستمر کارکنان، دستگاه‌های اجرایی ملی و استانی موظف هستند که لیست حقوق و مزایای فوق‌العاده مستمر کارکنان خود را مطابق آخرین حکم کارگزینی به صورت ماهانه در سامانه خزانه‌داری کل، حداکثر تا بیستم هر ماه در سقف تخصیص صادره از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور بارگذاری کرده و با امضای بالاترین مقام دستگاه اجرایی یا مقام مجاز از طرف وی و امضای ذی‌حساب یا مسوول اور مالی مربوط حسب مورد از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی درخواست وجه کنند. بر اساس ماده پنج این شیوه‌نامه، سازمان اداری و استخدامی کشور موظف است که اطلاعات کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی شناسنامه‌دار را به تفکیک شماره ملی و به صورت برخط به خزانه‌داری کل ارسال کند.

گروگانگیری در بزرگراه برزیل +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

پارک تفریحی آلمان پس از آتش‌سوزی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
آتش سوزی مهیب در بزرگترین پارک و مجموعه تفریحی آلمان موسوم به «اروپا پارک» چندماه اخیر منجر به مصدوم شدن هفت مامور آتش نشان شد. در این ویدیو تصاویری از این آتش سوزی را مشاهده می‌کنید؛

نظرها

اخبار بیشتر