کنترل نرخ ارز مدیریت دیگر بخش‌های اقتصادی را تسهیل می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اقتصادی
کنترل نرخ ارز مدیریت دیگر بخش‌های اقتصادی را تسهیل می‌کند

کنترل نرخ ارز مدیریت دیگر بخش‌های اقتصادی را تسهیل می‌کند

ایمناخبرگزاری ایمنا |
یک پژوهشگر بازارهای اقتصادی گفت: وابستگی بازارهای ایران به نرخ ارز و دلار باعث شده تا زمینه برای مرجع شدن بازار ارز برای سایر بازارها فراهم شود بنابراین دولت می تواند با کنترل نرخ ارز به مدیریت همه بخش‌های اقتصادی بپردازد زیرا اگر دولت نرخ ارز را کنترل کند همه چیز درست می شود.

مهدی ابوطالبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، با اشاره به شدت نوسانات نرخ ارز در کشور و تاثیرات مضر آن بر وضعیت اقتصادی، اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین چالش‌های حاکمیت سیاستگذار درون ایران در حوزه مسائل اقتصادی مهار نوسانات نرخ ارز و جلوگیری از آشفته شدن بازارهایی است که نقش مهمی در زندگی مردم دارند.

وی افزود: متاسفانه به دلیل وجود برخی از بافت‌های وابسته در اقتصاد کشور آثار نوسانات نرخ ارز تنها در بازار ارز و سکه مشاهده نمی‌شود و کوچکترین تغییرات و نوسانات در این بازار منجر به اختلال در سیستم قیمت گذاری بسیاری از بازارها می‌شود.

این پژوهشگر بازارهای اقتصادی با اشاره به نقش دلار در نظام اقتصادی ایران، خاطر نشان کرد: دلار مهم‌ترین عامل ایجاد تغییرات در بازارهای ایران است و باید در نظر داشت که افزایش ارزش دلار شرایط رفتاری منفی را در بازار ایجاد می‌کند اما کاهش نرخ آن نمی‌تواند این شرایط منفی را جبران کند.

ابوطالبی اضافه کرد: بازارهای ایران تغییرات زودهنگام را نمی‌پذیرند و برای اعمال تغییرات اقتصادی درون نظام مالی خود نیاز به زمان زیادی دارند و البته این موضوع درباره افزایش قیمت‌ها در دیگر بازارهای اقتصادی صادق نیست زیرا افزایش قیمت برخی اقلام ضروری موجب برهم ریختن فوری برخی دیگر از بازارها می‌شود اما کاهش پایدار قیمت همان اقلام آرامش را به صورت تدریجی به بازار تزریق می‌کند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی ادامه داد: تغییرات اقتصادی در بازارهای ایران، دومینو وار است، زیرا شاخص‌های مهم رقابت پذیری در بازارها رعایت نشده و تغییرات ارزش اقلام یک بازار موجب ایجاد تحولات ارزشی در اقلام بازارهای دیگر نیز خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی وابستگی بازارها به یکدیگر را فرصتی برای نظام اقتصادی کشور دانست و تاکید کرد: بانک مرکزی یا دستگاه‌های اقتصادی دولت می‌توانند به راحتی تمام بازارهای ایران را مدیریت کنند زیرا بازار ارز به یک بازار مرجع برای همه اقلام تبدیل شده و این مهم فرصتی است که وابستگی اقتصادی در اختیار دولتمردان قرار داده است.

ابوطالبی یادآور شد: استفاده از این فرصت به این معناست که لازم نیست دولت به بررسی و پژوهش در همه بازارهای نظام اقتصادی کشور بپردازد و می‌تواند با مدیریت نوسانات یک بازار از ایجاد نوسانات ارزشی در بازارهای دیگر جلوگیری کند. البته حجم اعتبارات پولی و بانکی کشور نیز در این مدیریت موثر است و قرار گرفتن دولت در تنگنای اعتباری می‌تواند این عملکرد را برای دستگاه اقتصادی دشوار کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا12 ساعت قبل
نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس شورای اسلامی منتشر شد. ۳_۳_ در تبصره ۳ این ماده، نیز مبنیا بر ایراد فوق، ترکیب متناظر اعضای شورای عالی در شورای تربیت بدنی و ورزش استان، مغایر اصل ۶۰ قانون اساسی شناخته شد. ۲_۴_ فراز دوم تبصره ۱، به علت کاهش درآمدهای دولت به جهت معافیت این موارد از پرداخت هرگونه عوارض، مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی شناخته شد. ۲_۷_ فراز آخر تبصره ۳، نیز مبنیا بر ایراد قبل از جهت تحدید صلاحیت دولت در تهیه بودجه و نحوه هزینه‌کرد منابع کشور، مغایر اصل ۵۲ قانون اساسی شناخته شد. ۲_ در ماده ۳، اطلاق تصویب ضوابط مربوط به تکلیف شهرداری‌های حوزه تأسیسات تبدیل پسماند به انرژی توسط «شورای اقتصاد»، مغایر اصل ۸۵ قانون اساسی شناخته شد.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا17 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان

پژوهش و مفاخر فرش

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
ایبناایبنا19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایبنا، بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز «چهارشنبه بیست و دوم آبان ماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین در روز جاری هر پوند انگلیس با ۴۷ ریال کاهش نسبت به روز گذشته ۵۳ هزار و ۹۶۵ ریال و هر یورو نیز با ۸۵ ریال افت نسبت به روز گذشته ۴۶ هزار و ۲۶۰ ریال ارزش‌گذاری شد. افزون بر این، هر فرانک سوئیس ۴۲ هزار و ۳۷۶ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۳۲۴ ریال، کرون نروژ ۴ هزار و ۵۸۴ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۱۹۱ ریال، روپیه هند ۵۸۶ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۸ هزار و ۲۵۱ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۷ هزار و ۳۸ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۸ هزار و ۵۱۲ ریال، دلار هنگ‌ کنگ ۵ هزار و ۳۶۴ ریال، ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۲۳۳ ریال و دلار کانادا ۳۱ هزار و ۷۰۸ ریال قیمت خورد. از سوی دیگر، نرخ دلار نیوزیلند ۲۶ هزار و ۸۶۰ ریال، راند آفریقای جنوبی ۲ هزار و ۸۱۳ ریال، لیر ترکیه ۷ هزار و ۲۷۹ ریال، روبل روسیه ۶۵۴ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۳۹ ریال، یکصد دینار عراق ۳ هزار و ۵۱۷ ریال، لیر سوریه ۸۲ ریال، دلار استرالیا ۲۸ هزار و ۷۴۲ ریال، ریال سعودی ۱۱ هزار و ۲۰۱ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۷۰۲ ریال، دلار سنگاپور ۳۰ هزار و ۸۲۵ ریال، یکصد تاکای بنگلادش ۴۹ هزار و ۵۴۰ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۳۳۱ ریال، کیات میانمار ۲۸ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۶ هزار و ۴۳۶ ریال تعیین شد. همچنین، نرخ یکصد درام ارمنستان ۸ هزار و ۷۸۲ ریال، دینار لیبی ۲۹ هزار و ۸۳۰ ریال، یوان چین ۵ هزار و ۹۸۵ ریال، یکصد بات تایلند ۱۳۸ هزار و ۵۳۲ ریال، رینگیت مالزی ۱۰ هزار و ۱۱۳ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۳۵ هزار و ۹۴۵ ریال، دینار اردن ۵۹ هزار و ۲۳۹ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۱۰ هزار و ۷۸۸ ریال، لاری گرجستان ۱۴ هزار و ۱۸۰ ریال، یک هزار روپیه اندونزی ۲ هزار و ۹۸۳ ریال، افغانی افغانستان ۵۳۴ ریال، روبل جدید بلاروس ۲۰ هزار و ۴۴۸ ریال، منات آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۶۴ ریال، یکصد پزوی فیلیپین ۸۲ هزار و ۵۵۳ ریال، سومونی تاجیکستان ۴ هزار و ۳۳۳ ریال، بولیوار جدید ونزوئلا ۴ هزار و ۲۰۶ ریال و منات جدید ترکمنستان ۱۲ هزار ریال ارزش‌گذاری شد.
ایبناایبنا17 ساعت قبل
وی با اشاره به پشتیبانی شبکه سراسری از مراکزی که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر دریافت می‌کنند، گفت: در شرایطی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر امکان تامین برق مورد نیاز این مراکز را نداشته باشد شبکه سراسری برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق با تاکید بر ممنوعیت استفاده مراکز استخراج رمز ارز از برق شبکه سراسری در زمان اوج مصرف، گفت: طبق مصوبه هیات دولت این مراکز در زمان اوج مصرف که ۳۰۰ ساعت است نباید از برق موجود در شبکه سراسری استفاده کنند. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود. سخنگوی صنعت برق گفت: برای کنترل مصرف برق در مراکز استخراج رمز ارز از راه دور، همه این مراکز به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز مصوبه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها را به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ کرده که تمامی دارندگان مجوز از وزارت صمت می‌توانند با هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و برخورداری از تجهیزات مناسب برق از تعرفه اعلام شده برای استخراج رمز ارز استفاده کنند؛ همچنین شرکت‌های برق منطقه‌ای موظف به قطع انشعاب و برخورد با استخراج کنندگان رمز ارزی هستند که به صورت غیر مجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند یا با سایر تعرفه‌ها نسبت به دریافت برق و ماینینگ اقدام کرده‌اند.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
رئیس انجمن واردکنندگان موبایل گفت: میزان مصرف موبایل در کشور ماهیانه یک میلیون دستگاه است. این در حالی‌ست که در ماه گذشته میزان واردات موبایل به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه رسیده است. رئیس انجمن واردکنندگان موبایل گفت: ماه گذشته میزان واردات موبایل به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه رسیده است. به گزارش تجارت‌نیوز، حسین غروری رام، رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی گفت: میزان مصرف موبایل در کشور ماهیانه یک میلیون دستگاه است. این در حالی‌ست که در ماه گذشته میزان واردات موبایل به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه رسیده است.

نظرها

اخبار بیشتر