توسعه کاتالیزور کامپوزیتی زیست سازگار به منظور تصفیه آب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
توسعه کاتالیزور کامپوزیتی زیست سازگار به منظور تصفیه آب

توسعه کاتالیزور کامپوزیتی زیست سازگار به منظور تصفیه آب

ایسناخبرگزاری ایسنا |
پژوهشگران "موسسه علم و فناوری کره "(KIST) در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک فرایند تصفیه فاضلاب شده‌اند که طی آن از یک محصول جانبی شایع در کشاورزی برای حذف آلاینده‌ها و هورمون‌های محیطی که به عنوان "غدد درون‌ریز" شناخته می‌شوند،‌ استفاده می کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، فاضلاب‌های تولید شده کارخانجات و کارگاه‌های صنعتی، اغلب شامل مقدار زیادی از آلاینده‌ها و هورمون‌های محیطی (غدد درون ریز) هستند. از آنجا که هورمون‌های محیطی به راحتی تجزیه نمی‌شوند، می‌توانند تاثیر منفی زیادی بر روی محیط زیست و همچنین بدن انسان داشته باشند. برای جلوگیری از این، یک وسیله برای حذف هورمون‌های محیطی ضروری است.

عملکرد کاتالیزور که هم اکنون در فرایندهای تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود با گذر زمان به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد. از آنجایی که دستیابی به راندمان بالا در شرایط مناسب دشوار است، بزرگترین ضرر فرآیند موجود، هزینه بالای آن است.

طی این مطالعه پژوهشگران کره‌ای بر توسعه کاتالیزورهای تک ماده و افزایش عملکرد آنها متمرکز شده بودند و دریافتند با توسعه کاتالیزورهای نانو کامپوزیت سازگار با محیط زیست می‌توان هورمون‌های محیطی را از فاضلاب حذف کرد.

پژوهشگران موسسه علم و فناوری کره به رهبری دکتر جای وچوی و دکتر یانگ ون جانگ از بیوچار (Biochar) که سازگار با محیط زیست است و از محصولات جانبی کشاورزی تهیه می‌شود را برای توسعه یک فرآیند تصفیه فاضلاب که به طور موثر آلاینده‌ها و هورمون‌های محیطی را حذف می‌کند، استفاده کردند. این تیم از پوسته برنج که در هنگام برداشت محصول برداشته می‌شود استفاده کردند و از آن برای تولید «بیوچار» استفاده کردند. سطح بیوچار را نیز با دی‌اکسید منگنز (Manganese dioxide) در مقیاس نانو پوشاندند تا نانوکامپوزیت ایجاد کنند. بیوچار زغال تهیه شده از زیست‌توده‌های گیاهی و ضایعات کشاورزی است که به عنوان کود استفاده می‌شود.

راندمان بالا و هزینه کم کاتالیزور نانوکامپوزیت بیوچار مبتنی بر ترکیبی از مزایای بیوچار و دی‌اکسید منگنز است. پژوهشگران سپس از «روش هیدروترمال» (hydrothermal method) استفاده کردند. روش مذکور نوعی از سنتز مواد معدنی است که از گرمای زیاد و فشار هنگام ترکیب نانو کامپوزیت برای ایجاد کاتالیزور که بسیار فعال است، استفاده می‌کند.

پس از آن پژوهشگران دریافتند که توسط آن می‌توانند بیسفنول ای (Bisphenol A) که یک هورمون محیطی است را تا ۸۰ درصد و تنها در عرض کمتر از یک ساعت از بین ببرند.

بیسفنول ای یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۶۶۲۳ است. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید است. این ماده شیمیایی در ساخت بطری‌های پلاستیکی پلی کربنات که برای نگهداری نوشیدنی‌ها و شیر کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد، بکار می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.

پروژه رازی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مجموعه رازی شامل دو بخش تجاری و فرهنگی است که به‌علت همجواری با برج طغرل از مصالح خنثی برای نمای آن استفاده شده است و بهره‌برداری از این مجموعه به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در منطقه تاریخی شهر ری کمک می‌کند.
پارس نیوزپارس نیوز18 ساعت قبل
پارس نیوزپارس نیوز17 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
گران‌ترین خط شماره تلفن همراه در جهان به مبلغ ۲٫۷۵ میلیون دلار توسط یک تاجر قطری خریداری شد. به گزارش ایسنا، بر اساس گزارشی که در tech news network آمده است، یک تاجر قطری که نمی‌خواست نامش فاش شود، در یک مزایده به میزبانی اپراتور مخابراتی قطری گران‌ترین شماره تلفن همراه را به نام خود ثبت و خریداری کرد. طبق اطلاعات منتشر شده، گران‌ترین خط تلفن همراه در جهان با شماره ۶۶۶۶-۶۶۶ به مبلغ ۲٫۷۵ میلیون دلار توسط یک تاجر قطری خریداری شده است. _______________________________________________________________________________بیشتر بخوانید: یک اماراتی گرانترین شماره تلفن جهان را خرید_______________________________________________________________________________خریداری خطوط تلفن همراه با شماره رند، همواره یکی از جنجال برانگیزترین اتفاقات و رویدادهای جهان بوده است که به مبالغ بالا و گزافی توسط ثروتمندان و تاجران بزرگ در کشورهای مختلف به مزایده گذاشته می‌شود.
ورزش۳ورزش۳22 ساعت قبل
هالک ایرانی قراردادی با سازمان بوکس آمریکایی به نام BK FC امضا کرده و به زودی وارد رینگ می‌شود. البته مسئولان این سازمان در تلاش هستند تا رقیب قدرتمندی برای هالک ایرانی بیابند. قبلا قرار بود هالک ایرانی مبارزه‌ای در رشته MMA داشته باشد و در ادامه صحبت از مبارزه او با هالک برزیلی مطرح بود که هر دو مبارزه به سرانجام نرسید. در اعلامیه‌ای که BK FC منتشر کرده، ورود هالک ایرانی به این سازمان را با عباراتی همچون «جنگ جهانی سوم» و «ایالات متحده در مقابل ایران» همراه کرده است. ما از هالک ایرانی واقعا چیزهای بزرگی انتظار داریم.

نظرها

اخبار بیشتر