رهبر جنبش النهضة تونس نامزد انتخابات پارلمانی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. سیاسی
رهبر جنبش النهضة تونس نامزد انتخابات پارلمانی شد

رهبر جنبش النهضة تونس نامزد انتخابات پارلمانی شد

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: جنبش النهضه تونس برای نخستین بار از انقلاب ۲۰۱۱، رئیس خود را برای انتخابات پارلمانی آتی نامزد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این جنبش در بیانیه‌ای اعلام کرد، جنبش النهضه تصمیماتی را اتخاذ کرده است که بارزترین آنها نامزد کردن راشد الغنوشی ۷۸ ساله رهبر این جنبش در راس فهرست انتخاباتی خود در حوزه نخست انتخابات تونس برای ورود به انتخابات پارلمانی آتی است.

عماد الخمیری، سخنگوی حزب النهضه گفت، هدف از تصمیم کاندیداتوری الغنوشی این است که رهبران احزاب نقش اصلی را در این مرحله حساس از تاریخ گذار دموکراتیک در کشور ایفا کنند.

وی گفت، دفتر اجرایی این جنبش روز پنجشنبه یک نشست فوق‌العاده برگزار کرد و در پایان آن همه لیست‌های انتخابات پارلمانی تصویب شدند. انتخاباتی که قرار است ششم ماه اکتبر برگزار شود.

در بیانیه مذکور آمده است، این تصمیمات در پایان نشست فوق‌العاده اتخاذ شد و جنبش النهضه تمامی لیست‌های خود را در همه حوزه‌های انتخاباتی در داخل و خارج از کشور تصویب کرد.

از زمان وقوع انقلاب در سال ۲۰۱۱، الغنوشی بر سر هیچ یک از پست‌های رسمی چه در دستگاه اجرایی یا پارلمانی وارد رقابت نشده است اما وی اخیرا تاکید کرده است که نامزدی‌اش برای این جنبش امری طبیعی است چرا که قانون داخلی جنبش النهضه تصریح دارد به اینکه در صورت عدم دستیابی به توافق بر سر کاندیداتوری شخصی از خارج، می‌توان از اعضای داخلی جنبش نامزد مورد نظر را برگزید.

نامزدی الغنوشی برای عضویت در پارلمان، پیش‌بینی‌ها درخصوص تلاشش برای ایفای نقش بزرگ‌تر در دروه آتی شاید به عنوان نخست وزیر یا رئیس پارلمان در صورت پیروزی حزبش در انتخابات را تقویت می‌کند.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

دفتر اجرایی النهضه لیست‌هایی که قرار است در انتخابات پارلمانی مشارکت داشته باشند را پس از یک جنجال داخلی تصویب کرد، این جنجال به دنبال اعلام لیست‌های اولیه کاندیداها به وجود آمد، زیرا برخی از رهبران از انتقالشان به خارج از حوزه‌هایی که می‌خواستند در آن نامزد باشند و نیز عدم پایبندی دفتر اجرایی به ترتیب نامزدهایی که در انتخابات داخلی اعلام شده‌اند، ابراز نارضایتی کردند.

جنبش النهضه با انتخاب الغنوشی برای نامزدی در انتخابات پارلمانی تصریح کرد، امروز نامزد شدن بارزترین رهبران توسط احزاب سیاسی تونس برای «ترسیم عمل دموکراتیک» ضرورت دارد.

روز دوشنبه مرحله تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات آغاز می‌شود.

جنبش النهضه بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمان تونس با در اختیار داشتن ۶۸ کرسی از مجموع ۲۱۷ کرسی بوده و بخشی از ائتلاف حاکم است. این جنبش در ماه ژوئن یک انتخابات داخلی در سطح استان‌ها برگزار کرد که طی آن اعضای دفاتر محلی و مشاوران شهرداری‌های وابسته به النهضه نامزدهای احتمالی در لیست‌های این جنبش برای شرکت در انتخابات پارلمانی را برگزیدند.

علاوه بر انتخابات پارلمانی، ۱۷ نوامبر هم دور اول انتخابات ریاست جمهوری در تونس برگزار می‌شود. کد خبر ۴۴۸۷۳۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.

پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار داشت: تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی‌چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است. پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشدسخنگوی وزارت امورخارجه، تاکید کرد: ملت ایران، ملت بالغ و رشیدی است و از موانع مختلف عبور کرده و ناملایمات بسیاری را پشت سرگذاشته است و این ملت از این مرحله نیز عبور خواهد کرد و مسایل داخلی خودش را حل و فصل خواهد کرد. امنیت مرزها، محور گفتگوی فرمانده ارتش پاکستان در تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه، سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران را بی نظیر توصیف کرد و گفت: مسایل دوجانبه و امنیت مرز‌ها محور گفتگو‌های فرمانده ارتش پاکستان در تهران است. آقای سید عباس موسوی اظهارداشت: آقای قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز (دوشنبه) وارد ایران شد و قرار است وی با برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و رایزنی کند. فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز وارد ایران شدآقای موسوی، افزود: فرمانده ارتش پاکستان فردا (سه شنبه) با آقای ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو خواهد کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز11 ساعت قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

بیانیه فرانسه در واکنش به افزایش ذخایر آب سنگین ایران

خبرآنلاین8 دقیقه قبل

کوربین: شهرک‌سازی در کرانه باختری مانعی برای رسیدن به صلح است

خبر فوری10 دقیقه قبل

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۲۸ آبان ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگاران11 دقیقه قبل

۴۰ هزار بازرسی در بازار/ تشکیل ۲۷۴۶ پرونده تخلف صنفی

ایمنا13 دقیقه قبل

وضعیت عجیب کارلوس کی‌روش در ایران و کلمبیا

روزنو14 دقیقه قبل

واکنش روسیه به لغو معافیت‌ فردو از تحریم‌های آمریکا

خبرآنلاین14 دقیقه قبل