تولید داروی سالک
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
تولید داروی سالک

تولید داروی سالک

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ارتباط با عملکرد دانشگاه در حوزه پیشگیری، کنترل و درمان بیماری سالک در سطح استان اصفهان گفت: در حال حاضر بالغ بر ۴۳ مرکز بهداشتی درمانی فعال در تشخیص و درمان سالک در سطح شهرستان های اصفهان در حال فعالیت هستند و مراحل تولید داروی این بیماری در حال انجام است.

به گزارش ایسنا، طاهره چنگیز از راه اندازی خدمات کرایوتراپی در شهرستان‌های سالک خیز اصفهان خبر داد و اظهار کرد: در شهرستان‌های ورزنه، اژیه، هرند، رامشه، زواره، برخوار و سجزی که با آمار بالای مبتلایان به سالک مواجه هستیم، تمام خدمات تشخیصی و درمانی سالک توسط مراکز وابسته به دانشگاه به صورت رایگان به بیماران ارائه می‌شود.

وی اصفهان را یکی از استان‌های سالک خیز در کشور نام برد که حدود هشت شهرستان آن درگیر بیماری سالک هستند و ادامه داد: اردستان، نطنز، برخوار، شاهین شهر و میمه، منطقه جنوب و جنوب شرقی اصفهان، نایین، کاشان و آران و بیدگل با جمعیت حدود ۷۰۰ هزار نفری با بیماری سالک درگیر هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، داروی گلوکانتیم را خط اول درمان سالک نام برد که از سال آینده تولید داخلی این دارو در اصفهان آغاز خواهد شد و ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بدنبال تولید ایرانی داروی گلوکانتیم است که هم اکنون مطالعات نهایی آن در دانشکده داروسازی دانشگاه در حال انجام است.

چنگیز یکی از مشکلات طی کردن فرایند درمان سالک و کنترل آن در کشور به ‌ویژه استان اصفهان در سال گذشته را کمبود داروی گلوکانتیم اعلام کرد و افزود: هم اکنون بنا به درخواست دانشگاه یکی از کارخانه‌های داروسازی اصفهان پیگیر واردکردن ماده اولیه این دارو از شرکت سازنده اصلی و تهیه آمپولها در ایران است.

اجرای برنامه کنترل سالک در اصفهان طی ۴ مرحله

وی اجرای کنترل سالک در استان اصفهان را طی ۴ مرحله عنوان کرد و ادامه داد: تاکنون سه مرحله از کنترل سالک در مناطق سالک خیز اصفهان انجام شده است و مرحله آخر آن در مرداد ماه آغاز خواهد شد.

چنگیز با اشاره به تشکیل کمیته سالک در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در این کمیته علاوه بر هماهنگی فعالیت‌های حوزه‌های مختلف برای کنترل بهتر سالک در استان از جمله مسائل مربوط به درمان و تامین داروهای مورد نیاز، کمک به تامین اقلام حفاظت فردی در برابر گزش ناقل بیماری، مسائل مربوط به آموزش و اطلاع رسانی عمومی و هماهنگی با سایر ارگان‌ها برای کنترل سالک در سال جاری، بر پیگیری جذب اعتبار در خصوص برنامه‌های سالک از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، تاکید شد.

وی به آموزش خانه به خانه در مورد پیشگیری و درمان بیماری سالک در شهر ورزنه اشاره کرد و گفت: بیشترین بار بیماری در منطقه ورزنه است، بنابراین از ابتدای سال جاری ناظرین و کارشناسان بهداشتی با همکاری نیروهای بسیج سازندگی منطقه با مراجعه حضوری به درب خانه‌ها، آموزش هایی در خصوص پیشگیری از ابتلا به بیماری سالک به خانواده‌ها ارایه کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه اقلام حفاظت فردی در برابر گزش حشرات ویژه زنان باردار، خانواده‌های بی بضاعت و کودکان در حد مقدورات مرکز بهداشت به مردم منطقه ورزنه داده شد، اعلام کرد: عملیات طعمه گذاری و جونده کشی در مناطق روستایی حسن آباد، کمال آباد و دستجرد و هرند و ورزنه طی ۴ مرحله انجام گرفت و در کانون‌های فعال مخزن سالک در شعاع یک هزار متری آخرین منزل مسکونی این مناطق آلوده منتخب، عملیات انجام می‌شود؛ لازم به ذکر است که در سالهای گذشته عملیات بر اساس استاندارد کشوری در شعاع پانصد متری انجام می‌شد و در سال جاری با توجه به اپیدمی پارسال، شعاع به هزار متر و حجم عملیات به چهار برابر افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: همچنین در قالب این طرح، عملیات مه پاشی و سم پاشی براساس نظر کمیته فنی سالک و شواهد افزایش ناقل در کانونها همراه با چک حشره شناسی انجام می‌گیرد.

اجرای مرحله دوم مانیتورینگ واکسیناسیون سالک

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین از اجرای مرحله دوم مانیتورینگ واکسیناسیون سالک در روستاهای مالواجرد و حسن آباد جرقویه خبر داد و افزود: برنامه واکسیناسیون بیماری سالک از تیرماه سال گذشته در برخی مناطق منتخب مابین دانشگاه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجرا و هم اکنون نیز برای داوطلبین واجد شرایط در حال اجرا است.

چنگیز گفت: بر اساس دستورالعمل وزارت متبوع، هر سه ماه یکبار، افراد واکسینه شده باید معاینه و تحت ویزیت قرار بگیرند و در این طرح ۲ هزار و ۷۰۰ نفر در مناطق تحت پوشش مراکز بهداشت شماره ۱ و ۲ اصفهان تست شدند که از این تعداد ۱ هزار و ۷۰۰ نفر مورد مانیتورینگ قرار گرفتند.

وی ادامه داد: این طرح در روستاهای حسن آباد و مالواجرد جرقویه تحت پوشش مرکز بهداشت شماره ۲ به اتمام رسید و هم اکنون به مدت ۴ روز در روستاهای ورزنه، هرند، قهی، قورتان و کفران تحت پوشش مرکز بهداشت شماره ۱ اصفهان در حال اجرا است.

رئیس دانشگاه با تاکید بر هم افزایی همه دستگاه‌های اجرایی و عزم استانی برای کنترل بیماری سالک در اصفهان به ویژه بین شهرداریها، محیط زیست، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و غیره گفت: «سالک حاصل در کنار هم قرار گرفتن عوامل مختلف مانند انگل بیماری، موش به عنوان مخزن بیماری، پشه به عنوان ناقل و انسان است و برای کاهش آن باید ارتباط زنجیره‌ای بین این عوامل، گسسته شود».

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، وی ادامه داد: تنها ۲۰ درصد از این زنجیره در اختیار دانشگاه علوم پزشکی است و ۸۰ درصد آن سهم سایر سازمان‌های موثر بوده بنابراین ضروری است همه سازمان‌های درگیر نسبت به ضرورت انجام وظایف خود حساس باشند و به صورت همه جانبه با همه توان در فعالیت‌های کنترل بیماری سالک مشارکت کنند؛ به طور مثال بهسازی محیط، تعیین تکلیف بافت فرسوده غیر مسکونی در لابلای مناطق مسکونی، بیرون بردن زباله و نخاله ساختمانی و دور کردن دپوی کودهای حیوانی از محیط زندگی مردم جزو وظایف شهرداری‌ها است که به طور جدی خواستار انجام این وظایف در مناطق آلوده هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.

برخورد با ناامن کنندگان

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
اشرار و ناامن کنندگان جامعه در چند نقطه از تهران آسایش و آرامش پایتخت نشینان را برهم ریختند و در برخی از موارد موجب تخریب اموال عمومی و شخصی شهروندان شدند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در چند روز گذشته حدود ۳۰۰ نفر از ناامن کنندگان توسط پلیس دستگیر شدند. پلیس بلافاصله بعد از دستگیری اشرار و تهیه تحقیقات مقدماتی، آن‌ها را به دستگاه قضا معرفی کرد.

رصد میدانی قیمت ‎ها در بازار

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
گزارش اختصاصیرصد میدانی قیمت ‎ها در بازارتصمیم و تاکید مسولان برای جلوگیری از افزایش خودسرانه قیمت کالاها، با نظارت واقعی در بازار محقق می‌شود؛ بازار این روز‌ها بیش از هر زمان دیگری زیر ذره بین مردم و دستگاه‌های ناظر هست.
پارس نیوزپارس نیوز18 ساعت قبل
پارس نیوزپارس نیوز18 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران1 ساعت قبل
در ادامه سیاست‌های حمایتگرانه آمریکا در قبال رژیم صهیونیستی که اجازه قدرت‌نمایی بیشتری به این رژیم در برابر فلسطینی‌ها می‌دهد، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد، کشورش دیگر شهرک‌سازی اسرائیلی در کرانه باختری را برخلاف قانون بین‌الملل نمی‌داند. مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در عین حال تاکید کرد، موضع نهایی در قبال کرانه باختری باید از طریق مذاکرات اسرائیلی و فلسطینی مشخص شود. رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا مدعی شد، آنچه آمریکا انجام داده تنها بازنگری در بحثی قانونی و حقوقی است. وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه دولت‌های قبلی آمریکا شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی را غیرقانونی می‌دانستند اما این دولت دیگر شهرک‌سازی‌ها را مغایر با قانون بین‌الملل نمی‌داند و مخالفتی با آن ندارد، افزود: اسرائیل همواره بر قانونی و مشروع بودن شهرک‌سازی‌ها تاکید کرده و ما تشویق می‌کنیم مساله فلسطین از طریق مذاکرات حل و فصل شود. وی در کنفرانسی خبری در مقر وزارت خارجه کشورش این گونه به مواضع جانبدارانه کشورش از صهیونیست‌ها ادامه داد که بیانیه‌های رسمی آمریکا درقبال فعالیت‌های شهرک‌سازی در کرانه باختری طی سال‌های گذشته متغیر بوده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری18 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری19 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری19 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

میزان امواج الکترومغناطیسی در کشور پایین‌تر از حد مجاز و کاملا بی خطر است

خانه ملت3 دقیقه قبل

بارش‌ها تا چهارشنبه ادامه دارد/ تهران و البرز امروز برفی است

مهر4 دقیقه قبل

عکس/ خسارت‌های وارد شده به اموال عمومی در کرج

مشرق‌نیوز5 دقیقه قبل

شکست دوم عرضه «آرامکو»

بازار سرمایه ایران6 دقیقه قبل

آغاز رزمایش «ذوالفقار ولایت نیروی زمینی ارتش» /فرمانده ارتش پاکستان به دیدار سرلشکر موسوی رفت+عکس

خبرآنلاین6 دقیقه قبل

آذربایجان غربی امروز لرزید

اعتمادآنلاین7 دقیقه قبل