احیای میدان حسن آباد وسیع‌تر از جداره سازی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
احیای میدان حسن آباد وسیع‌تر از جداره سازی است

احیای میدان حسن آباد وسیع‌تر از جداره سازی است

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: شهرداری تهران گزارشی فنی پیرامون پرسش هایی که از سوی اعضای شورا عنوان شد و در بین شهروندان و افکار عمومی هم مطرح است در صحن علنی شورا ارائه دهد و راجع به علت یا علل آتش سوزی، زمان آتش سوزی، اتفاقاتی که افتاد، فقدان سیستم اعلان حریق و مسائلی از این دست گزارش دهد.

احمد مسجدجامعی با بیان مطلب فوق در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران گفت: از شهروندان به دلیل اقبالی عمومی که نسبت به خاطره جمعی در شهر تهران داشتندتشکر می‌کنم. مردم و ذهن جمعی آن‌ها و نیز رسانه‌های مختلف نسبت به حوادث شهر تهران حساسیتی پیدا کرده که بسیار ارزشمند است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه ضمن تشکر از شهردار تهران که دستور بازسازی سریع میدان حسن آباد را با همکاری سازمان‌های ذیربط دادند، تشکر از معاون رئیس جمهوری که گفته‌اند از بنای میدان حسن آباد بازدید می‌کنند و نیزتشکر از مهندس هاشمی رئیس شورا برای بازدیدشان از این بنا تاکید کرد: این بنا تنها بنای باقیمانده است که به سبک معماری رنسانس ایتالیا در ایران ساخته شده و البته بنای محکمی هم هست. دلیل این استحکام را هم می‌توان در همین حادثه اخیر دید که گنبدهای آهنی آن ذوب شده و از بین رفته اما کلیت بنا پابرجاست. این خود نشان می‌دهد که این بنای ۸۰ - ۹۰ ساله چه مقاومتی داشته و چه محاسباتی برای آن در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به این که ساختمان آتش نشانی، جنب بنای تاریخی حسن آباد بوده این پرسش را مطرح کرد که آتش نشانی چرا باید دیر مطلع شود در صورتی که انتظار می‌رفت این کار سریعتر انجام شود.

مسجدجامعی در ادامه گفت: ضرورت دارد بازسازیاین بنا را صرفا به جداره خلاصه نکنیم. این که صرفا جداره سازی و نما را ترمیم و مرمت کنیم درست نیست.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به این که بنای حسن آباد اهمیت فرهنگی، هنری، میراثی و هویتی دارد یادآور شد: در کنار این بنا یکی از قبرستان‌های مهم تهران قرار داشته که برخی شخصیت‌های مشروطه خواه و هنرمند مانند میرزا رضا کلهر خوشنویس بزرگ معاصر یا سردار جنگل در آن دفن بوده‌اند. بعدهاشاید برای آن که آن خاطره‌ها از بین نرود یک کاربری جدید برایش تعریف کردند. این جا به واقع یک خاطره جمعی شکل گرفته است که ساختمان بخشی از آن است.

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان | اخبار حوادث چند روز اخیر

وی در ادامه به میدان پیشین حسن آباد اشاره و بیان کرد: در روبه روی این بنا، مجسمهملک المتکلمین وجود داشت که تندیس این شخصیت سالها در همین خیابان بوده اما در سال‌های دهه ۵۰ روشن نیست چرا و چگونه از میدان حسن آباد که آن سال‌ها به میدان ملک المتکلمین مشهور بود برداشتند.

مسجدجامعی ادامه داد: نامگذاری حسن آباد هم برای خود تاریخچه‌ای دارد که جالب است. این جا املاک مستوفی الممالک بوده که به نام پسرش حسن نامگذاری کرده و بارها هم نام آن عوض شده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ضمن تاکید بر این نکته که با این که آتش سوزی این بنا جای تاسف دارد اما در عین حال فرصت جدیدی ایجاد شده تابه ظرفیت‌های این میدانتوجه شود گفت: شاید بشود طبقه بالای بنا را به موزه این میدان یا خیابان تبدیل کرد. پیشنهاد من این است که پیش از عمل، به ظرفیتهای جدیدی که این بنا می‌تواند ایجاد کند فکر کنیم و صرفا ساخت را به جداره تقلیل ندهیم و به آن اکتفا نکنیم.

وی گفت: گرچه کامل کردن جداره‌ها هم بخشی از احیای میدان است اما نباید فراموش کرد که احیای میدان فکر، برنامه و تصمیمی می‌طلبد که بسیار وسیعتر از جداره سازی است کد خبر ۴۴۸۷۸۶

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ فرار راننده بی وجدان پس از تصادف

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

ترویج همجنس‌بازی زیر پوست فمینیسم در اینستاگرام +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
با همین تعریف از فمینیسم به سراغ صفحاتی می‌رویم که با رویکرد دفاع از حقوق زنان، به دنبال پیاده کردن اهداف دیگری هستند. افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی در غربتصاویر بالا تنها بخشی از آن ماجرایی است که در پشت‌پرده این دفاعیات حقوق زنان می‌گذرد. آن‌ها با نام فمینیسم به دنبال ترویج فرهنگ تجرد در میان زنان ایرانی، مرد ستیزی و دور کردن آن‌ها از فضای خانواده هستند. تعرض‌های مکرر و نقض آشکار حقوق زنان آن هم در میان سردمداران حقوق بشر گویا تبدیل به یک امر عادی و سبب افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی شده است. مثلا روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی از ازدواج نکردن دختران ایرانی می‌پردازد و علت آن را به اندازه کافی خوب نبودن مردان بیان می‌کند.

توصیه‌های سارق منازل به شهروندان+فیلم

برنابرنا1 روز قبل

فیلم/ لحظه وحشتناک انفجار جایگاه پمپ بنزین!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
دوربین نصب شده روی داشبورد یک خودروی عبوری در خیابان‌های کامبوج، لحظه انفجار پمپ بنزین و فرار مردم را ضبط کرده است. علت این حادثه و میزان تلفات آن اعلام نشده است.

اقدام جنون آمیز راننده تریلی در بزرگراه + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک راننده تریلی با حرکت معکوس در یکی از بزرگراه‌های چین، جان خود و دیگر راننده‌ها را به خطر انداخت. او پس از تلاش بسیار برای دور زدن در بزرگراه، سرانجام موفق شد بدون ایجاد حادثه، چند صد متری را به صورت معکوس حرکت کند اما در نهایت توسط پلیس متوقف شد. انتهای پیام/
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، گزارش این جنایت ساعت ۹ شب چهارشنبه گذشته از سوی مأموران کلانتری ۱۲۲ دربند به بازپرس جنایی اعلام شد. در بررسی‌های اولیه مشخص شد که مقتول پسر ۱۹ ساله‌ای به‌نام پدرام است که برای پیدا کردن کار به تهران آمده بود. یکی از دوستانش به پلیس گفت: ما از شهرستان برای کار به تهران آمدیم. برای خوردن شام به رستوران رفته بودیم که میز مقابل ما دو پسر و دو دختر نشسته بودند. مشغول شام خوردن بودیم که یکی از پسرهای میز مقابل ناگهان به سراغ پدرام آمد و گفت چرا به آنها چپ چپ نگاه می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر