۸ دلیل بوی بد باد شکم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

۸ دلیل بوی بد باد شکم

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
غذاهای سرشار از گوگرد می توانند بویی شبیه به تخم مرغ فاسد به باد شکم ببخشند. سبزی های چلیپایی مانند بروکلی، جوانه های بروکسل، گل کلم، و کلم اغلب مقصران اصلی محسوب می شوند.

مردم به طور میانگین ۱۴ بار در روز باد شکم آزاد می‌کنند که به خروج نیم لیتر تا بیش از دو لیتر گاز در شبانه روز منجر می‌شود. حدود ۹۹ درصد گاز خارج شده بی بو است، اما گاهی اوقات نیز باد شکم بوی بسیار بدی دارد.

۸ دلیل بوی بد باد شکم - 1

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "هلث"، بوی بد باد شکم به واسطه فرآیند تخمیر که توسط باکتری‌های ساکن روده بزرگ انجام می‌شود، شکل می‌گیرد.

بوی بد باد شکم احتمالا با آنچه مصرف کرده‌اید در ارتباط است و لزوما به مساله‌ای بد و نگران کننده اشاره ندارد. گاز از محصولات جانبی عادی و سالم گوارش است. در شرایطی که بوی بد باد شکم در موقعیت‌های اجتماعی موجب خجالت و شرمساری افرد می‌شود، ممکن است تنها به معنای تغذیه باکتری‌های روده بزرگ با غذاهای گیاهی سرشار از فیبر باشد.

با این وجود، گاهی اوقات باد شکم بدبو به یک مشکل سلامت جدی‌تر اشاره دارد و برای بررسی دقیق شرایط باید به پزشک مراجعه کنید.

در ادامه با برخی دلایل بوی بد باد شکم بیشتر آشنا می‌شویم.

باکتری‌های ساکن روده

طی روند گوارش، باکتری‌های روده ترکیبات حاوی گوگرد، مانند سولفید هیدروژن تولید می‌کنند که موجب بوی بد گاز تشکیل شده در دستگاه گوارش می‌شود. غذاهایی که مصرف می‌کنید می‌تواند بر جمیعت باکتری‌های ساکن روده شما تاثیرگذار باشد و این می‌تواند شرایط باد شکم را تحت تاثیر قرار دهد. برخی افراد دارای نوعی خاصی از جمعیت باکتریایی هستند که موجب تولید گاز بیشتر و بدبوتر می‌شود.

غذاهای سرشار از گوگرد

غذاهای سرشار از گوگرد می‌توانند بویی شبیه به تخم مرغ فاسد به باد شکم ببخشند. سبزی‌های چلیپایی مانند بروکلی، جوانه‌های بروکسل، گل کلم، و کلم اغلب مقصران اصلی محسوب می‌شوند. از دیگر غذاهای سرشار از گوگرد می‌توان به سیر، پیاز، حبوبات، پنیر چدار، میوه‌های خشک شده، و مغزدانه‌ها اشاره کرد. حتی پروتئین‌های حیوانی مانند تخم مرغ، گوشت قرمز و ماهی نیز حاوی گوگرد زیاد هستند و ممکن است مشکل‌ساز شوند.

عدم تحمل لاکتوز

برخی افراد شیر، بستنی، و پنیر را مقصر بوی بد باد شکم خود می‌دانند. عدم تحمل لاکتوز که قند طبیعی موجود در محصولات لبنی است، به واسطه سطوح کم آنزیم لاکتاز در بدن که وظیفه گوارش لاکتوز را بر عهده دارد، رخ می‌دهد.

در افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز، این قند بدون این که جذب شود از روده کوچک عبور کرده و وارد روده بزرگ می‌شود، جایی که تریلیون‌ها باکتری یک مهمانی کوچک را ترتیب می‌دهند! نتیجه این شرایط باد بوی بد شکم است زیرا شیر و برخی انواع پنیر حاوی سطوح بالای گوگرد نیز هستند.

همچنین، افراد می‌توانند در گوارش قندهای دیگر از جمله ساکارز و فروکتوز نیز ناتوان باشند که این شرایط نیز به تولید باد شکم بدبو منجر می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

رافینوز

لوبیاها سرشار از پروتئین، آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. اما آنها از شهرت بدی برای تولید باد شکم بدبو نیز برخوردار هستند.

لوبیاها حاوی الیگوساکاریدهای خانواده رافینوز (RFOs) هستند که این گروه از قندها را حداقل می‌توان مسئول نفخ و گاز تولید شده پس از خوردن یک وعده لوبیا دانست. این شرایط درباره عدس، حبوبات و سبزی‌های چلیپایی نیز صادق است. دستگاه گوارش انسان فاقد آنزیم مورد نیاز برای شکستن و گوارش این قندها است.

خیس کردن لوبیاهای خشک در آب می‌تواند بدون از بین بردن ارزش تغذیه‌ای این ماده غذایی به حذف الیگوساکاریدهای خانواده رافینوز کمک کند. مصرف یک محصول کمک کننده به گوارش مبتنی بر یک آنزیم نیز می‌تواند به تسکین علائم کمک کند.

الکل قندها

الکل قندهایی مانند سوربیتول و زایلیتول در نوشیدنی‌های رژیمی، آبنبات‌های بدون شکر و برخی آدامس‌ها یافت می‌شوند و می‌توانند موجب بوی بد باد شکم شوند. این شیرین کننده‌ها توسط بدن به خوبی جذب نمی‌شوند، از این رو، راهی روده بزرگ شده و می‌توانند موجب تولید گازی بدبو شوند.

داروها

برخی داروهای تجویزی، ویتامین‌ها و مکمل‌ها می‌توانند در تولید باد شکم بدبو نقش داشته باشند.

دلیل تولید باد شکم بدبو به واسطه داروی مصرفی متفاوت است و میزان گاز تولیدی نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

افرادی که داروی کاهش وزن ارلیستات را مصرف می‌کنند، به طور معمول افزایش تولید گاز را تجربه می‌کنند. مکمل‌های آهن نیز به واسطه تولید گاز و نفخ شناخته شده هستند. مکمل‌های حاوی فیبر نیز می‌توانند موجب تولید گاز به عنوان یک محصول جانبی شوند. داروی متفورمین که برای درمان دیابت استفاده می‌شود نیز می‌تواند موجب افزایش تولید گاز شود.

افزون بر این، داروهای درمان دیابت به نام مهارکننده‌های آلفا-گلوکوزیداز که سرعت جذب کربوهیدرات‌ها را کند می‌کنند نیز می‌توانند تولید گاز را افزایش دهند.

عفونت یا بیماری

باد شکم بدبو به طور معمول مساله‌ای نگران کننده نیست. اما اگر همراه با آن نشانه‌ها و علائم دیگری نیز وجود دارند باید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

در صورت مواجهه با تب، کاهش وزن ناخواسته، مدفوع خون آلود، یا اسهال پایدار همراه با باد شکم بدبو یا اگر سابقه بیماری التهابی روده یا سرطان روده بزرگ دارید با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید. هرگونه تغییر در شرایط اجابت مزاج یا شکم دردی که پس از دفع گاز یا مدفوع از بین نمی‌رود نیز می‌تواند نشانه‌ای از بروز مشکل باشد.

انسداد روده، بیماری التهابی روده مانند کولیت زخمی و بیماری کرون، سرطان روده بزرگ، بیماری سلیاک (یک واکنش خودایمنی به گلوتن)، و کلوستریدیوم دیفیسیل (یک عفونت باکتریایی که موجب اسهال می‌شود) می‌توانند از دلایل بروز این شرایط باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
این وسط «مادر میانجی» سهم اش را می‌گیرد، دلال هم به نان و نوایی می‌رسد. ما در رابطه با رحم جایگزین و اهدا تخمک و جنین، نیازمند قوانین دقیق و سامانه‌ای برای ثبت هستیم. جالب اینجاست که اکثر مراکز معتبر هم کمتر این اقدام را انجام داده و بیشتر مراکز درمانی خصوصی، تخمک اهدایی و رحم جایگزین را می‌پذیرند. مدتی برای متخصصان زنان و زایمان کارکرده‌اند، یا مادر جایگزین بوده‌اند و چم‌وخم کار دست‌شان آمده است. در استرالیا رحم جایگزین مجاز است، اما نه نوع تجاری آن و در انگلستان نیز پرداخت هزینه‌های معقول مجاز شمرده شده است.
ایلناایلنا19 ساعت قبل
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فهرست کالاهای آسیب‌رسان سلامت مشمول عوارض در سال ۹۸ را اعلام کرد. به گزارش ایلنا، نامه وزیر بهداشت به شرح زیر است: در راستای اجرای ماده ۴۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (بند ۱۰) سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری و با هدف کاهش بار بیماری‌های غیرواگیر اصلاح فرمولاسیون صنایع تولید کالاهای آسیب‌رسان به سلامت و تامین مالی پایدار برای نظام سلامت فهرست کالاهای آسیب رسان به سلامت مشمول عوارض و درصد عوارض پیشنهادی از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود. بر این اساس عوارض مصوب برای نوشابه‌های گازدار مبنی بر وضعیت FSA، با امتیاز ناسالم ۶، نوشابه انرژی‌زا با امتیاز ناسالم ۲، انواع نوشیدنی میوه‌ای گازدار یا بدون گاز با محتوای آب میوه کمتر از ۲۵ درصد، با امتیاز ناسالم ۲، چیپس سیب زمینی با امتیاز ناسالم ۱۶، فرآورده‌های حجیم شده غلات با امتیاز ناسالم ۱۵، تولید داخل ۸ درصد و واردتی ۱۰ درصد و برای فراورده‌های گوشتی اعم از سوسیس کالباس و ژامبون با امتیاز ناسالم ۱۲، برای تولید داخل ۶ درصد و واردات ۱۰ درصد پیش‌بینی شده است. بنا به اعلام ایفدانا، لازم به ذکر است براساس تقسیم بندی FSA، امتیاز بالاتر از یک برای نوشیدنی‌ها و امتیاز بالای ۴ برای سایر مواد غذایی به عنوان آسیب رسان به سلامت شناخته می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آقای محمد رضا مرادی مدیر عامل شرکت توزیع داروپخش در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه این مراسم گفت: فناوری نقش انکار ناپذیری در صنعت پخش محصول دارد، این سامانه باعث افزایش شفافیت در بخش توزیع دارو می‌شود. وی افزود: مدت هاست که دندانپزشکان ما برای تهیه کار پول و محصولات بی حس کننده دچار مشکل هستند و محصولات مورد نیازشان با قیمت مصوب سازمان غذا و دارو به دست آن‌ها نمی‌رسید. در مرحله اول آغاز به کار سامانه، تجهیزات و محصولات مورد نیاز دندانپزشکان را در سامانه بارگذاری کرده‌ایم که دندانپزشکان و تمامی داروخانه‌های سراسر کشور می‌توانند اقلام مورد نیاز خود را بصورت برخط سفارش دهند. آقای مرادی گفت: اکنون حدود ۶۰ قلم محصول مصرفی بخش دندانپزشکی در سامانه قرار گرفته است و بیش از ۴۰۰ قلم از ملزومات پزشکی برای بیمارستان‌های سراسر کشور هم در این سامانه وجود دارد که می‌توانند با ورود به سامانه و انتخاب نوع و تعداد محصولات مورد نیاز ثبت سفارش کنند و اقلام با قیمت مصوب سازمان غذا و دارو به نشانی آن‌ها ارسال خواهد شد. وی افزود: در نظر داریم برای تمام دارو‌ها و محصولات آرایشی بهداشتی این زیر ساخت را توسعه دهیم تا محصولات مختلف بصورت برخط سفارش داده شود و با قیمت مصوب به دست داروخانه‌ها و مراکز درمانی برسد.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
معاون بهداشت وزارت بهداشت در جلسه ویدئو کنفرانس با مدیران گروه‌های سلامت محیط و کار دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، بر خدمت رسانی بهتر در برنامه‌های پیش رو اعم از بازگشایی مدارس، محرم و اربعین حسینی تاکید کرد. به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی گفت: یکی از کارهای ارزشمند در حوزه سلامت محیط و کار راه‌اندازی دفاتر خدمات سلامت است که باید پیگیری شود. رئیسی ادامه داد: اگر این دفاتر را راه‌اندازی نمی‌کردیم لازم بود بیش از ۲ هزار نیرو در بخش بهداشت محیط استخدام کنیم که این کار در توان وزارت بهداشت نبود. معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: معاینات از شاغلان باید بر پایه ریسک‌ها، آزمایشات و تست‌های مختلف از آنها باشد. وی در پایان از عملکرد بهداشت محیط در برنامه سلامت نوروزی و سیل اخیر قدردانی کرد.
انتخابانتخاب21 ساعت قبل
افرادی که به طور مرتب سوزش معده و علائم مشابه را تجربه می‌کنند باید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنند. احساس سوزش در معده علامتی شایع و آزاردهنده است. سوزش سردل زمانی رخ می‌دهد که احساس سوزش از معده به سمت بالا حرکت کرده و به سینه وارد می‌شود. چند دلیل برای احساس سوزش معده وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شوند: سوء هاضمهیک دوره سوء هاضمه می‌تواند موجب احساساتی مانند سوزش معده همراه با موارد زیر شود: - نفخ- سر و صدای معده- گاز- سوزش سردل- احساس پری- حالت تهوعسوء هاضمه گاه به گاه لزوما نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای نیست. بیماری بازگشت اسید معده به مری (GERD) بیماری بازگشت اسید معده به مری شرایطی است که موجب بازگشت مکرر اسید معده به مری شود. سرطان معدهدر موارد نادر، سوزش معده می‌تواند نشانه‌ای از سرطان معده باشد.
سلامت نیوزسلامت نیوز21 ساعت قبل
به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، بیشتر موارد خارش زیربغل به واسطه شرایط پوستی غیرسرطانی شکل می‌گیرند. با این وجود، لنفوم و سرطان التهابی پستان (IBC) دو نوع سرطان هستند که ممکن است موجب خارش زیربغل شوند. دلایل شایع خارش زیربغلشش شرایطی که در ادامه معرفی شده‌اند از شایع‌ترین دلایل خارش زیربغل محسوب می‌شوند. چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟ اگر فکر می‌کنید خارش زیربغل نشانه‌ای از سرطان است به پزشک مراجعه کنید. نکته هایی برای پیشگیری از خارش زیربغلبسیاری از دلایل خارش زیربغل قابل پیشگیری هستند.

نظرها

اخبار بیشتر