مهندسان ایرانی توان تولید قطعات خودرو ندارند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
مهندسان ایرانی توان تولید قطعات خودرو ندارند؟

مهندسان ایرانی توان تولید قطعات خودرو ندارند؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
­رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بیش از ۶۰ درصد قطعات پژو ۳۰۱ با استفاده از توان فناوران و دانشمندان ایرانی داخلی سازی شده است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، قادری‌فر رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ۲۵ درصد شرکت‌های دانش بنیان در حوزه فناوری اطلاعات، ۲۰ درصد نیز در حوزه زیست فناوری فعالیت دارند.

وی افزود: پیش بینی‌ها این است که ۴۰۰ تا ۴۵۰ (حدود ۱۰ درصد) شرکت دانش بنیان تائید صلاحیت شده می‌توانند در حوزه حمل و نقل پیشرفته و خودرو فعالیت داشته باشند. اقبال صنعت گران و خودروسازان روز به روز در حال افزایش است و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند برخلاف تحریم‌ها روز به روز ظرفیت‌های خود را شکوفا کنند و در اختیار صنعت به ویژه خودروسازی قرار گیرند.

تولید دانش‌بنیان قطعات صنعت حمل‌و‌نقل ظرفیت‌های تولید قطعات صنعت خودرو

وی گفت: با توجه به اینکه خودروسازی به عنوان صنعت پیشران کشور مورد توجه است با فناوری‌های جدید می‌توانند در صنعت خودروسازی رسوخ بیشتری داشته باشند تا شاهد کیفیت بهتر در محصولات خودرویی باشیم.

او افزود: از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان می‌توان به عنوان مراکز نوآوری در کنار صنعت و نوآوری در صنعت خودروسازی با نگاه توجه به قطعه سازی به عنوان زیربنای صنعت خودروسازی استفاده کرد.

قادری فر در ادامه افزود: در استانداردسازی مشکل اساسی تدوین استاندارهای لازم است که در این زمینه با سازمان ملی استاندارد در زمینه گواهی انطباق به تفاهماتی رسیده‌ایم.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: دو خودروساز بزرگ کشور با رجوع به شرکت‌های دانش بنیان و ایجاد مراکز نوآوری از فناوری‌های این شرکت‌ها استفاده کرده‌اند. بیش از ۳۰۰ نفر از فارغ التحصیلات برتر کشور در مرکز نوآوری به شرکت‌های خودروساز کمک می‌کنند و طراحی‌های نوآورانه ارائه می‌کنند.

قادری فر گفت: از طرفی رجوع خودروساز‌ها به شرکت‌های دانش بنیان بهتر شده است از طرفی هم اقبال شرکت‌های دانش بنیان و زیست بوم موجب شده به طور مثال از پژو ۳۰۱ رونمایی شود بنابراین با استفاده از شرکت‌های دانش بنیان و قطعه سازان داخل توانستند این محصول را به تعداد مشخص برسانند و تا اردیبهشت سال آینده (۹۹) با استفاده از توان فناوران داخلی این محصول به تولید انبوه خواهد رسید.

او افزود: بیش از ۶۰ درصد قطعات پژو ۳۰۱ با استفاده از توان فناوران و دانشمندان ایرانی داخلی سازی شده است.

او افزود: در بخش صادرات پلت فرم‌های خوبی در معاونت علمی ریاست جمهوری برای ورود به عرصه بین المللی آماده شده است و می‌توان گفت بخشی از زیرساخت‌ها فراهم است.

قادری فر درباره حمایت‌ها گفت: بسته حمایت معاون علمی فناوری بیش از ۱۳۰ خدمت شامل ابزراهای مالی در قالب تسهیالت و کمک‌های بلاعوضف تسهیلات لیزینگ برای شرکت‌های دانش بنیان تا حمایت از بازار ساز ی و برندسازی و استاندارسازی و کریدور صادرات در پایگاه علمی و فناوری ریاست حمهوری برای شرکت‌های دانش بنیان قابل دسترسی است. در کنار کار علمی با نیم نگاهی به بازار و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان می‌توان این شرکت‌ها را به بازاهای دنیا وصل کنیم.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | اخبار تکنولوژی ایران و جهان

او افزود: با استفاده از ظرفیت‌های نوآورانه و تعامل می‌توان محصول خروجی را به صورت نوآورنه و با کیفیت‌تر به بازار عرضه کرد.

قادری فر گفت: ایجاد شتاب دهنده‌های تخصصی در صنعت خودرو و مراکز نوآوری در کنار شرکت‌های بزرگ خودروسازی از کارهایی است که شروع کرده‌ایم.

منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حمل‌ونقل پیشرفته گفت: ما در مورد بدنه به خودکفایی هایی رسیده‌ایم، در موتور نیز که وابستگی هایی داشتیم و در سیستم‌های ایمنی مثل کیسه هوا نیز وابستگی هایی به خارج داشتیم، ۷۰ درصد پیشرفت داشته‌ایم.

او افزود: شرکت دانش بنیان در این ۲ قسمت وارد شده و در اواخر سال ۹۷ مجموعه‌ها از نظر فناوری بررسی و نمونه هایی تولید ساخته شده است.

او افزود: شرکت دانش بنیان مشکلات بخش سخت افزاری و نرم افزاری بخش موتور را حل کرده‌اند و نیاز کشور را برطرف کرده‌اند.

منطقی گفت: در صنعت خودرو یکی از بخش‌های مهم سیاست گذاری است بعنوان مثال؛ وزارت صمت به خودروسازان برای ۴۰ درصد مجوز قطعه سازی می‌دهد بنابراین می‌توان گفت، با سیاست گذاری جایگاه شرکت‌های دانش بنیان مشخص می‌شود و از توانمندی‌های این شرکت‌ها در طراحی مدل‌ها و نسل‌های جدید استفاده کرد.

استفاده از توان فناوران و دانشمندان در تولید قطعات خودرو

او گفت: در صادرات قطعات دانش بنیان هنوز فاصله داریم و وقتی به استاندارهای لازم برسیم می‌توانیم از صادرات صحبت کنیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حمل‌ونقل پیشرفته گفت: با استفاده از مزیت هزینه پایین و قابلیت توانمندی موجود در کشور می‌توان در صادرات کمک گرفت.

استفاده از توان فناوران و دانشمندان در تولید قطعات خودرو

فیروز آبادی مدیرعامل شرکت دانش بنیان در ارتباط تلفنی گفت: با توجه به شرایط طلایی که در کشور در حوزه خودرو اتفاق افتاد با همه تلخی‌های تحریم فرصتی برای خودروسازان ایجاد شده است تا با ورود به عرصه شرکت‌های دانش بنیان تجربه جدیدی برای کشور رقم زده شود.

در زمینه قطعات الکترونیک و پلت فرم خوردو با اعتمادی که مدیران مجموعه خودروساز به مجموعه دانش بنیان کار از یکسال قبل شروع شده است و در مدت این یکسال تمام حمایت‌ها انجام شده است و حمایت و عزم ملی برای عبور از شرایط برای خودروساز اتفاق افتاده است.

او گفت: با صبر و تامل فضای همکاری را می‌توانیم گسترش دهیم تا با ارتباط سازنده و اعتماد آفرین میل خودروساز به خارج را کم کنیم.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان افزود: همکاری ما با شرکت ایران خودرو توسعه یافته است و تمام نیازها بدون فوت وقت در اختیار شرکت ایران خودرو قرار داده شده است.

او افزود: با توحه به شرایط موجود جریات اعتماد متقابلی بین نخبگان و شرکت‌های خودروساز در حال شکل گیری است. طیف عظیمی از نخبگان که می‌توانستند دراختیار کمپانی‌های خارجی باشند در کشور در حال فعالیت هستند که با حمایت بیشتر و گسترش آنها تا رسیدن به هدف می‌توان به قله فتح و پیروزی رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ترامپ: هیچ چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا که مشغول برگزاری کمپین‌های انتخاباتی‌اش در گوشه و کنار ایالات متحده است در جمع هوادارانش گفت: «می‌دانم شما من را دوست دارید، ولی هیچ ‌چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید. چه من را دوست داشته باشید چه نداشته باشید باید به من رای بدهید.»

تماشا کنید: متهم گریخت / سالار آقاخانی، جوان دهه هفتادی با ۱۶۰ میلیون دلار ارز بانک مرکزی چه کرد و چرا از کشور خارج شد؟

انتخابانتخاب1 روز قبل
سالار آقاخانی متهم ردیف اول دادگاه متهمان پرونده اخلال ارزی است که ۹ متهم دارد و عمدتا از کارکنان بانک مرکزی در دوران، ولی الله سیف هستند. متهم ردیف دوم احمد عراقچی، معاون سابق بانک مرکزی است؛ عراقچی مسئولیت توزیع ارز را به آقاخان سپرد که در نتیجه آن، ۱۶۰ میلیون دلار و ۲۰ میلیون یورو قاچاق ارز انجام شد. اما سالار آقاخان، این متهم دهه هفتادی کیست؛ چگونه به جایگاه کنونی اش رسیده و از کشور گریخته است؟

نمایشگاه دام و طیور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت دام و طیور در کشور است و این درحالی است که گردش مالی صنعت نفت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت دام و طیور در کشور است و این درحالی است که گردش مالی صنعت نفت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. به نظر می‌رسد اگر توجه بیشتری به این صنعت شود گام موثری در کاهش صادرات نفت در کشور است.

توضیحات اژه‌ای درباره فرار سالار آقاخانی

الفالف1 روز قبل
توضیحات اژه‌ای درباره فرار سالار آقاخانیگروه اقتصادی الف، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸، ۱۸:۰۵ ۳۹۸۰۵۲۶۱۵۲۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارحجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه درباره فرار یکی از متهمان و اخلال‌گران ارزی از کشور توضیحاتی ارائه کرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، محمد کشتی‌آرای در مورد آخرین وضعیت بازار طلا و سکه گفت: با توجه به عدم تغییر قیمت اونس جهانی و ثبات در بازار ارز داخلی، تقاضا برای سکه و طلا در روزهای اخیر کاهش داشته و تعادل نسبی در بازار برقرار است بطوریکه نرخ انواع سکه نسبت به روزهای چهارشنبه و پنجشنبه تغییر قابل محسوسی نداشته است. وی ادامه داد: در حال حاضر حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده است که در سه سال اخیر بی‌سابقه بوده است. باید توجه داشت که بیشترین سطح حباب در این بازه زمانی ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود. این کارشناس بازار طلا و سکه در مورد آخرین نرخ اواع سکه گفت: در حال حاضر نرخ هر قطعه سکه تمام با طرح قدیم ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، سکه تمام با طرح جدید ۴ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۳۹۰ میلیون تومان و سکه‌های گرمی نیز ۹۷۰ هزار تومان است. به گفته وی؛ نرخ هر مثقال طلا یک میلیون و ۸۰۵ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۱۶ هزار تومان است.

جدول تازه‌ترین قیمت تلفن همراه در بازار

7+
الفالف1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر